Fly4free.pl

Unijny Certyfikat COVID: dokument, który ułatwi ci wyjazdy. Co to jest i jak go zdobyć?

Foto: Unsplash

Unijny Certyfikat COVID, zwany też paszportem szczepionkowym, to dostępny w formie papierowej lub elektronicznej dokument, którego celem jest ujednolicenie wymogów i ułatwienie podróży w ramach Unii Europejskiej. Przede wszystkim w te wakacje, ale także w kolejnych miesiącach. Jak zdobyć taki certyfikat i jak się nim posługiwać? Sprawdzamy.

Prace nad unijnym certyfikatem COVID były prowadzone w Unii Europejskiej od wielu miesięcy i ostatecznie tuż przed startem sezonu turystycznego udało się osiągnąć porozumienie. Dzięki temu powstało specjalne zaświadczenie, którego celem jest bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami UE w czasie pandemii. Tym bardziej, że wraz ze spadającą liczbą przypadków koronawirusa, coraz mocniej rośnie zainteresowanie zagranicznymi podróżami, a w efekcie lotniska wypełniają się coraz bardziej pasażerami. Jak pomoże w tym certyfikat? Już tłumaczymy.

Partnerem cyklu jest Nationale Nederlanden: ubezpiecznie podróżne od 3,84 zł dziennie

Unijny certyfikat COVID – co to jest?

Certyfikat jest to specjalny kod QR i unikalny identyfikator, na którym znajdują się informacje o naszym stanie zdrowia w związku z pandemią COVID-19. Certyfikat występuje w trzech wersjach – tą podstawową jest certyfikat dla osób zaszczepionych. Na takim dokumencie (w wersji papierowej lub elektronicznej) znajdziemy oprócz naszych danych takie informacje jak nazwa szczepionki czy data jej podania. Największa zaleta? Dzięki temu dokumentowi będziemy zwolnieni z restrykcji wjazdowych w poszczególnych krajach UE, czyli przede wszystkim konieczności przeprowadzenia testu na koronawirusa czy przejścia kwarantanny.

Certyfikat COVID jest ważny przez rok od momentu przyjęcia ostatniej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi.

Kiedy jesteś uznany za osobę zaszczepioną?

W większości krajów UE status osoby w pełni zaszczepionej uzyskujemy dopiero po upływie 14 dni od zakończeniu pełnego cyklu szczepień, czyli przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub jednej w przypadku szczepionki firmy Johnson&Johnson).

Ale są też 2 inne rodzaje certyfikatów COVID, które także zwalniają z wjazdowych restrykcji. Pierwszy to certyfikat potwierdzający uzyskanie statusu ozdrowieńca (można go ściągnąć np. z Internetowego Konta Pacjenta), który jest ważny od 11 d0 180 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Trzeci rodzaj certyfikatu to ten, w którym znajduje się informacja na temat negatywnego wyniku testu na COVID-19. W tym przypadku termin ważności takiego certyfikatu jest najkrótszy i wynosi najczęściej 48 godzin.

Gdzie dostaniemy taki certyfikat?

Zależy od tego czy chcemy go otrzymać w wersji papierowej czy elektronicznej. W formie wydruku certyfikat COVID możemy bezpłatnie uzyskać w punkcie szczepień, od razu po wykonaniu zastrzyku. Z kolei w przypadku negatywnego wyniku testu lub bycia ozdrowieńcem, wystarczy poprosić o wydruk dokumentu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej aplikacji gabinetowej, która ma dostęp do systemu e-zdrowie P1).

Unijny certyfikat możemy jednak znacznie łatwiej uzyskać w formie elektronicznej: od 1 czerwca można go ściągać z naszego Internetowego Konta Pacjenta, dostępny jest także w aplikacji mobilnej mObywatel oraz mojeIKP.

Pamiętaj o paszporcie

Unijny certyfikat ułatwia podróżowanie, ale nie jest oficjalnym dokumentem podróży. Nie zastąpi więc paszportu ani dowodu osobistego

Od kiedy można z niego korzystać i w jakich krajach?

Docelowo w pełnej funkcjonalności Unijny Certyfikat COVID będzie dostępny od 1 lipca, gdy ma być w pełni akceptowany przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. W praktyce w niektórych przypadkach ten termin może się nieco wydłużyć (obowiązuje sześciotygodniowy okres przejściowy, który może, ale nie musi zostać skrócony). Ale już teraz ponad połowa państw UE akceptuje te certyfikaty: robią tak m.in. Francja, Chorwacja, Hiszpania czy Grecja.

Partnerem cyklu jest Nationale Nederlanden: ubezpiecznie podróżne od 3,84 zł dziennie

Foto: Unsplash

Czy dzieci też mogą dostać taki certyfikat?

Certyfikaty mogą być wydawane w imieniu osób, które są do uprawnione do ich odbioru. W tym przypadku oznacza to, że rodzice mogą odbierać takie certyfikaty w imieniu dzieci. Unijny Certyfikat COVID otrzymają dzieci, które mają negatywny wynik testu, które wyzdrowiały po COVID-19 oraz zaszczepione dzieci w wieku 12-17 lat.

Nationale Nederlanden

W naszym cyklu #OdmrażamyPodróże z Nationale Nederlanden przeczytasz też:

 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »