Fly4free.pl

Turcja chce podwoić liczbę turystów z Polski. Liczy na 1,5 mln gości z naszego kraju rocznie!

Foto: Alla Laurent / Shutterstock

– Mamy nadzieję, że dzięki wyjątkowej infrastrukturze turystycznej basenu Morza Śródziemnego w najbliższych latach nasz kraj będzie odwiedzać 1,5 mln polskich gości rocznie – mówi Mevlüt Çavuşoğlu, minister spraw zagranicznych Turcji.

Turcja jest od lat jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski. Na oficjalne dane za ten rok musimy jeszcze poczekać, choć przedstawiciele biur podróży jasno wskazują, że to jeden z hitów tego lata: według biura podróży Itaka Turcja była drugim najpopularniejszym celem wyjazdowym turystów z Polski po Grecji. W te wakacje więcej turystów z naszego kraju odwiedziło tylko Chorwację, choć tu siłą rzeczy górowały wyjazdy na własną rękę – według stanu na początek października, Chorwację odwiedziło w tym roku aż 990 tysięcy turystów z naszego kraju, co oznacza, że w październiku zapewne „pęknie” milion.

Turcja też cieszy się jednak dużą popularnością. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że według stanu na koniec sierpnia turecką Antalyę odwiedziło ponad 272 tysiące turystów z naszego kraju! To grubo ponad 3 razy więcej niż w 2020 roku i choć do rekordu z 2019 roku sporo brakuje, to i tak warto odnotować tak duże wzrosty.

Tym bardziej, że Turcja ma ambicje, by odzyskać palmę pierwszeństwa wśród ulubionych wakacyjnych kierunków turystów z naszego kraju. Mówił o tym Mevlüt Çavuşoğlu, minister spraw zagranicznych Turcji, który kilka dni temu przebywał z oficjalną wizytą w Polsce. Przy tej okazji na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” opublikował on artykuł, w którym wskazuje na potrzebę jeszcze większego zacieśnienia polsko-tureckich relacji: w zakresie wymiany handlowej, obronności, ale także turystyki. W tym kontekście minister informuje, że Turcja chciałaby, aby w ciągu kilku najbliższych lat ten kraj odwiedzało nawet 1,5 mln turystów z naszego kraju rocznie.

„Uważamy, że bardzo ważnym aspektem przyjaźni turecko-polskiej są relacje międzyludzkie. Potomkowie Polaków, którzy osiedlili się na terenach przyznanych im w Stambule dekretem sułtana Abdülmecita, zamieszkują leżącą nieopodal Stambułu wieś Polonezköy (Adampol), dając tym samym świadectwo przyjaźni między naszymi narodami. Polacy odwiedzający Turcję w celach turystycznych stanowią prawdziwy pomost między naszymi krajami. Mamy nadzieję, że dzięki wyjątkowej infrastrukturze turystycznej basenu Morza Śródziemnego w najbliższych latach nasz kraj będzie odwiedzać 1,5 mln polskich gości rocznie” – czytamy w artkule „DGP”.

Oznacza to niemal podwojenie dotychczasowego rekordu, który miał miejsce w 2019 roku. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, w rekordowym roku Turcję odwiedziło wówczas 880,9 tysiąca turystów z naszego kraju. Z tej liczby aż 535 tysięcy osób wypoczywało w Antalyi.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »