Fly4free.pl

Upychanie bagaży w schowkach odejdzie do przeszłości? Nowe półki mogą wiele zmienić

bagaż kabinowy
Foto: Have a nice day/Shutterstock
Wojna o miejsce na bagaż w samolocie jest jedną z rzeczy, która drażni pasażerów najbardziej. Ale niedługo może stać się tylko wesołym wspomnieniem z lotniczych wojaży. Przyszłość należy do Airspace XL, czyli zupełnie nowych schowków.

W największej linii lotniczej świata – American Airlines trwa właśnie modernizacja istniejącej floty, o której pisaliśmy w październiku. W ramach „remontu” przewoźnik zamierza wprowadzić wi-fi na pokładzie, wyposażyć samoloty w specjalnie zaprojektowaną pościel, nowe gniazdka i wymienić fotele, a także wspomniane już półki bagażowe.

Teraz amerykański przewoźnik zdradził szczegóły. Nowe schowki to znany niektórym pasażerom produkt od Airbusa – Airspace XL. Takie półki zapewniają 40 proc. więcej miejsca na bagaże. Mogą więc bez trudu pomieścić więcej (albo większe) walizki czy torby i są przystosowane do większego obciążenia. Obecnie do schowka wchodzi przeciętnie pięć sztuk bagażu (przy założeniu rozmiaru 60 cm x 40,6 cm x 25,4 cm). W nowych pojemnikach ta liczba wzrośnie do ośmiu.

AirSpace XL, Fot. Airbus

Po raz pierwszy nowe pojemniki można było zobaczyć na pokładach samolotów A330neo, A350 oraz A320. W ramach modernizacji American Arlines pojawią się również w 202 samolotach A321. Niedługo mogą stać się jednak standardem, bo Boeing również ma w swojej ofercie o wiele większe schowki.

Space Bins, które zapewniają o 50 proc. więcej miejsca niż standardowe schowki na bagaż podręczny w innych Boeingach, są montowane w samolotach 737 MAX. Według wyliczeń firmy mieszczą sześć standardowych toreb. Takie samoloty zamówił m.in. Ryanair. Dostawa 110 sztuk dla irlandzkiego przewoźnika rozpocznie się na początku 2019 roku. Próżno jednak liczyć, że i tam bitwa o miejsce na półce bagażowej stanie się przeszłością. Linia już zapowiedziała, że nowe samoloty nie będą miały większych schowków, choć pomieszczą więcej pasażerów.

Porównanie standardowych schowków ze Space Bins. Fot. Boeing

Trzeba też pamiętać, że w American Airlines z przestrzeni bagażowej nad głowami mogą korzystać tylko pasażerowie, którzy kupili odpowiednią taryfę. Bilety „basic economy”, które linia oferują od kilkunastu miesięcy, pozwalają zabrać na pokład tylko jeden mały bagaż (45 cm x 35 cm x 20 cm), który musi być umieszczony pod fotelem.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Z pustego to i Salomon nie naleje... Będzie mniej miejsca nad głową, po prostu
namteH, 14 grudnia 2017, 17:54 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »