Fly4free.pl

Biblia pasażera: Rezerwacja biletów w Ryanairze krok po kroku (poradnik)

Poradnik - rezerwacja biletów lotniczych Ryanair. Najnowsza wersja poradnika tutaj dostępna. Ponieważ Fly4free.pl z każdym dniem zyskuje coraz to nowych użytkowników, a wielu z nich dopiero rozpoczyna swoją przygodę z lataniem, otrzymujemy wiele pytań dotyczących kupowania biletów lotniczych. Specjalnie dla osób, którym procedura ta wydaje się obca i trudna, postanowiliśmy stworzyć przewodnik, w którym na przykładzie Ryanaira - największej europejskiej lowcostowej linii lotniczej - pokażemy jak rezerwować loty, by przy okazji zminimalizować koszt biletu.Typowe wątpliwości pojawiające się przy pierwszym bookowaniu biletów związane są z wszelkimi dodatkowymi opłatami typu: ubezpieczenie podróżne, bagaż rejestrowany czy opłata administracyjna. Na forum wspominacie o problemach z uzupełnianiem danych kontaktowych, wiele osób zastanawia się też czy wymagana jest karta kredytowa, co to jest kod CVV i jak uniknąć opłaty administracyjnej w Ryanair. W poniższym tekście postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Krok 1 – wybór trasy i daty:
Na stronie www.ryanair.com/pl w białej tabelce zatytułowanej „Loty” wybieramy interesujące nas połączenie z rozwijanej listy. Przykładowo, kupujemy bilet dla 1 dorosłej osoby, z Krakowa do Billund, w obie strony, w terminach 24.01.2013 – 27.01.2013. Powyżej miejsca odlotu i przylotu mamy do zaznaczenia jedną z 2 opcji: „W obie strony” lub „W jedną stronę”. Wybieramy datę odlotu i powrotu oraz liczbę pasażerów.

1

Aby móc porównywać ceny biletów w poszczególnych terminach, warto zaznaczyć opcję „Elastyczna podróż”. Aby przejść do kolejnego etapu rezerwacji należy zaznaczyć okienko „Znam i akceptuję warunki korzystania ze strony Ryanair.com”, a następnie kliknąć „Rezerwuj”. Po drodze jednak pojawi się utrudnienie dla poszukiwaczy tanich biletów (tzw. CAPTCHA), czyli ciąg znaków widoczny na obrazku, który należy przepisać w polu pod nim. Jeśli tekst jest bardzo nieczytelny, wystarczy kliknąć w niebieską ikonkę dwóch strzałek aby zmienić obrazek. Po przepisaniu tekstu, zatwierdzamy przyciskiem „KONTYNUUJ”, aby przejść do kolejnego etapu.

0

Krok 2 – Wybór godzin odlotu i przylotu:

W tym etapie rezerwacji na ekranie wyświetlone zostają wybrane przez nas loty (w górnej części ekranu odlot, w dolnej powrót). Dzień naszego lotu zaznaczony jest na żółto, pozostałe dni tygodnia – na niebiesko. Jeżeli w wybranym przez nas terminie nie ma żadnego lotu, wówczas dany dzień oznaczony jest ikonką przekreślonego samolotu.

Możemy sprawdzać ceny i godziny lotów w poszczególnych datach, klikając na kolejne dni tygodnia oraz wybierając poprzedni lub następny tydzień. Jeżeli w danym dniu mamy do wyboru kilka lotów, w sekcji „Wybierz lot” zaznaczamy dogodną dla nas godzinę, przy czym najlepiej szukać lotów z darmową odprawą online. Pamiętajmy, że wszystkie godziny lotów podane są w czasie lokalnym dla danego miejsca odlotu/przylotu!

rys2

Termin wylotu pokazany w tym przykładzie był akurat objęty promocją za 3 zł (taryfa „Cena początkowa”), dlatego w tym przypadku żadne dodatkowe opłaty i podatki nie są doliczane, natomiast lot powrotny w taryfie „Darmowy online check-in” jest zwolniony z opłaty za odprawę przez Internet, jednak objęty jest opłatą administracyjną w wysokości 28 zł. Od dnia 30 listopada 2012 r. karta MasterCard Prepaid nie zwalnia z „haraczu” w Ryanair,  natomiast przy płatności za pomocą Ryanair Cash Passport opłata zostanie odliczona w ostatnim kroku rezerwacji i tylko w przypadku lotów rozpoczynających się z Irlandii (do 1.02.2013), Niemiec (do 15.02.2013) i Hiszpanii (do 21.03.2013). Łączna cena po podsumowaniu wynosi 34 zł za RT (round trip – lot w obie strony). Po wybraniu godziny lotu powrotnego, przechodzimy do kolejnego etapu rezerwacji klikając WYBIERZ I KONTYNUUJ.

Krok 3 – Dane personalne i usługi opcjonalne:

Najpierw podajemy informacje szczegółowe dotyczące każdego z pasażerów – tytuł, imię, nazwisko. Często pojawiają się tu wątpliwości, czy powinno się wpisywać polskie znaki diakrytyczne, czy lepiej pisać wszystko w alfabecie łacińskim. W zasadzie bez różnicy, jednak używanie polskich liter nie jest zalecane. Zamienienie znaków diakrytycznych na łacińskie nie spowoduje kłopotów na lotnisku, a nawet może nas przed nimi uchronić.

W przypadku wielu linii lotniczych, system rezerwacyjny w ogóle nie przyjmuje nazwisk w polskiej pisowni. Pomijając zastąpienie polskich znaków łacińskimi literami, nazwisko musi być wpisane dokładnie w takiej samej formie jak w dokumencie, który będziemy okazywać podczas podróży (np. nazwiska wieloczłonowe). Warto sprawdzić poprawność danych przed zatwierdzeniem rezerwacji, ponieważ ich późniejsza zmiana będzie kłopotliwa i kosztowna (np. poprzez płatną infolinię Ryanair). Drobne literówki nie zmieniające znaczenia danych są dopuszczalne (np. jeśli omyłkowo wpiszemy „Katrzyna” zamiast „Katarzyna”). Natomiast zmiana imienia lub nazwiska pasażera (np. „Mariusz” zamiast „Dariusz”), jak również wszelkie zmiany dat i czasu wylotów oraz kierunków podlegają określonym opłatom.

Jeśli jest nam potrzebny bagaż, w Ryanair mamy do wyboru 2 jego warianty – o maksymalnej wadze 15 kg lub 20 kg (patrz: tabela opłat). Warto pamiętać, że bagaż rejestrowany można dokupić przez Internet w tej samej cenie przed samym lotem. Ja zwykle podróżuję z torbą podręczną, więc obok nazwiska pasażera zaznaczam opcję „0 sztuk bagażu”. Nie oznacza to, że nie mogę wziąć ze sobą walizki podróżnej na kółkach, mogącej pomieścić ubrania i miniaturki kosmetyków, które spokojnie wystarczą na 5-7 dni (i zwróćcie uwagę, że pisze to kobieta;)).

Każdy pasażer, z wyjątkiem niemowląt (chociaż wózki są przewożone bezpłatnie), może bez dodatkowych opłat przewozić na pokładzie jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm. Ze względów bezpieczeństwa, niektórych przedmiotów nie wolno przewozić w bagażu podręcznym – szczegółowe restrykcje dotyczące zarówno bagażu kabinowego jak i rejestrowego dostępne są na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Często taniej kupić szampon czy dezodorant na miejscu, niż dopłacać za bagaż, a jeśli mamy szczęście spać w hotelu, to już w ogóle nie ma problemu, bo jest prawie pewne, że codziennie dostaniemy do pokoju świeże ręczniki i saszetki z szamponem i żelem pod prysznic. Jeżeli nie planujemy długiej podróży i nie zabieramy ze sobą ciężkich, grubych ubrań, opcja lotu z bagażem podręcznym pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas spędzony na lotnisku, ponieważ możemy wówczas uniknąć stania w długich kolejkach do odprawy bagażowej. Jeżeli jeszcze nie przekonałam Was, że warto podróżować z bagażem podręcznym, odsyłam do praktycznych poradników, napisanych przez Kamila:

Oszczędzamy +100 zł na każdym locie, czyli podróż z podręcznym

Jak spakować się w bagaż podręczny na 10 dni?

Formularz rezerwacji w tanich liniach lotniczych jest zwykle tak skonstruowany, aby klient miał do wyboru jak najwięcej płatnych, z reguły zbędnych opcji fakultatywnych. Jedną z nich jest pierwszeństwo wejścia na pokład (tzw. priority boarding), którego wykupienie pozwoli nam, wraz z pozostałymi osobami, które się na nią zdecydowały, stanąć w osobnej, priorytetowej kolejce do samolotu. Mamy wtedy szansę wejść trochę szybciej na pokład, więc jeżeli komuś bardzo zależy żeby czekać na wszystkich w samolocie zamiast przed bramką, można zaznaczyć tę opcję, jednak według mnie jest ona zbędna, zaznaczam więc „Nie”. Warto zwrócić uwagę, że pasażerowie z małymi dziećmi, nawet bez wykupionego pierwszeństwa wejścia na pokład, zazwyczaj są wpuszczani do samolotu bez kolejki.

rys.3

Następnie musimy postanowić, czy chcemy wykupić ubezpieczenie podróżne. Możemy sprawdzić warunki ubezpieczenia, klikając „przejrzyj polisę”. Obejmuje ona m. in. ochronę ubezpieczeniową w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu, pomoc medyczną w czasie trwania lotu oraz ubezpieczenie bagażu. Jeżeli jest nam potrzebne ubezpieczenie, w tym miejscu wybieramy z rozwijanej listy swój kraj zamieszkania, jeśli nie – zaznaczamy opcję „Ubezpieczenie podróżne nie jest wymagane”.

4

Osobiście nie wykupuję zwykle tego ubezpieczenia, ponieważ nawet bez niego, w wypadku nagłego odwołania lub opóźnienia lotu do dowolnego kraju UE o co najmniej 2 godziny (o ile nie zostaliśmy o tym poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem), linia lotnicza zobowiązana jest zapewnić każdemu pasażerowi bezpłatną opiekę (hotel, wyżywienie), a także zwrot ceny biletu lub alternatywny lot, a przy dłuższych opóźnieniach niekiedy nawet odszkodowanie (na mocy Rozporządzenia Komisji Europejskiej Nr 261/2004). Więcej szczegółów we wcześniejszym artykule o naszych prawach w wypadku opóźnienia lub odwołania lotu. Na dodatkowym odszkodowaniu specjalnie mi nie zależy, jeśli zaś chodzi o świadczenia medyczne, to tak czy inaczej zawsze wykupuję online inne, tańsze ubezpieczenie podróżne NNW, KL, OC (obowiązujące przez cały okres trwania podróży), można też wyrobić kartę EKUZ (ważną na terenie UE). W razie nagłej potrzeby załoga samolotu ma obowiązek udzielić pomocy medycznej każdemu pasażerowi, niezależnie od tego, czy wykupił ubezpieczenie. Ze względu na fakt, że podróżuję z bagażem podręcznym, nie ryzykuję, że zgubię go podczas lotu;)

Za dodatkową opłatą (w wysokości 47 zł od osoby za odcinek lotu) można zarezerwować przez internet wybrane miejsce w samolocie (np. z dodatkową przestrzenią na nogi – przy wyjściach ewakuacyjnych). Po zaznaczeniu tej opcji, w kolejnym etapie pojawi się schemat samolotu, na którym będzie można wybrać dostępne miejsca w rzędach objętych rezerwacją (nr 1, 2, 5, 15, 16, 17). Aby bezpłatnie zająć dobre miejsce w pozostałych rzędach samolotu wystarczy odpowiednio wcześnie stanąć w kolejce do wejścia na pokład, dlatego proponuję nie zaznaczać tej opcji.

Kolejną płatną opcją do wyboru jest sms z potwierdzeniem rezerwacji i szczegółami lotu. Po wykupieniu jednego z 2 wariantów usługi na podany przez pasażera numer komórkowy zostaną przesłane szczegóły dotyczące rezerwacji lub przypomnienie o zbliżającym się locie. Osobiście zawsze zaznaczam tu „Nie chcę otrzymywać wiadomości SMS…” i tak proponuję zrobić, jeśli dążymy do obniżenia kosztów biletu. Wszystkie informacje dotyczące dat, godzin, numeru lotu, odprawy on-line i restrykcji jakim podlega bagaż, a także ewentualnych zmian, jak również przypomnienie o konieczności odprawy online otrzymamy i tak na drogą mailową – BEZPŁATNIE;)

rys.5

Jeśli któryś z pasażerów zamierza przewozić większe przedmioty, takie jak sprzęt sportowy, instrument muzyczny lub akcesoria niemowlęce, należy zaznaczyć kolejne pole. Jeden wózek dziecięcy jest przewożony nieodpłatnie, podobnie jak wózek inwalidzki. Aby bezpłatnie zarezerwować pomoc specjalną na lotnisku dla któregoś z pasażerów (np. dla osób niepełnosprawnych), zaznaczamy odpowiednie pole. Brak wcześniejszej rezerwacji pomocy specjalnej może spowodować niedostępność tej usługi.

Po dokonaniu wyboru usług opcjonalnych, zaznaczając odpowiednie okienko, potwierdzamy, że znamy i akceptujemy Warunki i postanowienia dotyczące podróży oraz Warunki korzystania z witryny firmy Ryanair i że powiadomimy firmę Ryanair o wszelkich zmianach w swoich danych kontaktowych (takich jak adres e-mail). Aby przejść do następnego etapu rezerwacji, klikamy KONTYNUUJ. Podsumowanie naszego przykładowego lotu wygląda następująco:

rys.6

Następnie po raz kolejny zostaniemy poproszeni o potwierdzenie, że nie jest nam potrzebne ubezpieczenie podróżne na pokładzie samolotu – nie dajemy się nastraszyć i śmiało klikamy „Nie dziękuję, zaryzykuję” 🙂

7

Krok 4 – Dodaj sprzęt sportowy/instrumenty muzyczne/akcesoria niemowlęce / Pomoc specjalna:

Etap ten dotyczy jedynie osób, które zaznaczyły którąś z wyżej wymienionych opcji podczas rezerwacji. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wspomniane usługi, zamiast tego na ekranie pojawi się ostatni etap, opisany poniżej w kroku 5 – Dane kontaktowe i płatność za lot.

Natomiast osoby, które wybrały którąś z wymienionych opcji, na tym etapie rezerwacji zaznaczają konkretnie dla każdego pasażera, jakiego typu sprzęt będą przewozić lub jakiego rodzaju pomocy potrzebują. Aktualna opłata za fotelik samochodowy, krzesełko dziecięce lub łóżeczko turystyczne wynosi 48 zł/ szt. do 20 kg (za lot w jedną stronę), natomiast za sprzęt sportowy, narty i instrumenty muzyczne zapłacimy 238 zł za sztukę do 20 kg (w przypadku rowerów – do 30 kg) za każdy odcinek lotu.

Jeżeli chodzi o pomoc specjalną, jest ona bezpłatna i mamy tu do wyboru kilka opcji, np. pomoc w wejściu i wyjściu z samolotu, wniesienie/wyniesienie z samolotu, wypożyczenie lotniskowego wózka inwalidzkiego, podróż z psem przewodnikiem, indywidualne poinformowanie o kwestiach bezpieczeństwa dla osób niesłyszących itp. Z rozwijanej listy wybieramy odpowiednią opcję dla pasażera, którego ona dotyczy, zapoznajemy się z warunkami pomocy specjalnej, zamieszczonymi w dolnej części ekranu i klikamy KONTYNUUJ.

Krok 5 – Dane kontaktowe i płatność za lot:

Ufff…to już ostatni etap rezerwacji:) Ale nie będzie tak łatwo – osoby, które latały już liniami Ryanair na pewno wiedzą, że przewoźnik ten uwielbia sprzedawać podczas lotu różne rzeczy, począwszy od kuponów zdrapkowych, kalendarzy i perfum, po elektroniczne papierosy. Aby nas do tego przyzwyczaić, już w czasie rezerwacji namawia nas do zakupu torby podróżnej Samsonite za jedyne 399 zł lub miękkiej walizki za 189 zł (ale za to z darmową dostawą;)). Nagłówek sugeruje, że tylko te konkretne torby są akceptowane przez Ryanair, jednak w rzeczywistości każdy bagaż spełniający limit wymiarów oraz wagi jest dozwolony. Torby tu proponowane są co prawda zgodne ze specyfikacją i restrykcjami dotyczącymi bagażu podręcznego na lotach Ryanair, jednak podobną walizkę na kółkach można kupić w promocji w hipermarkecie za 30-50 zł, dlatego tu również proponuję zaznaczyć „Żadne”. Następnie pojawi się oferta wypożyczenia samochodu w horrendalnej cenie (nie warto przepłacać, lepiej porównać oferty i dokonać rezerwacji auta przez stronę internetową wypożyczalni), szybko klikamy więc na dole strony „Nie, dziękuję”, aby wreszcie przejść do ostatniego etapu rezerwacji.

Uzupełniamy dane kontaktowe. Ważne, aby podać poprawny adres e-mail ponieważ drogą mailową otrzymamy wszelkie szczegóły dotyczące naszej rezerwacji oraz ewentualnych zmianach. Podając numer komórkowy, zwróćmy uwagę, że 9 cyfr nie zmieści się w trzecim polu. Proponuję więc wpisać pierwszych 5 cyfr w okienku dotyczącym numeru kierunkowego miejscowości, a ciąg dalszy w ostatnim polu – zawsze tak robię i nigdy nie było z tego powodu żadnego problemu. Jeśli chcemy znaleźć się na liście subskrybentów linii Ryanair i otrzymywać newsletter drogą mailową, zaznaczamy pole „Subskrybuj!”.

rys.8

Przejdźmy teraz do płatności. Jeśli posiadamy Voucher Ryanair (rodzaj bonu upominkowego), możemy go wykorzystać, aby dokonać płatności za lot. Jeśli nie, za nasz bilet możemy zapłacić dowolną kartą kredytową lub debetową, jeżeli umożliwia ona transakcje internetowe, a co za tym idzie, posiada numer CVV (szczegóły za chwilę). Wybieramy z listy rodzaj karty, przy czym na tym etapie rezerwacji do ceny biletu zostanie doliczona „opłata za kartę kredytową” w wysokości 2% ceny biletu (wyjątkiem są tu płatności za pomocą karty MasterdCard Prepaid lub Ryanair Cash Passport). W przypadku płatności za pomocą Ryanair Cash Passport za loty rozpoczynające się z Irlandii (do 1.02.2013), Niemiec (do 15.02.2013) i Hiszpanii (do 21.03.2013), po wpisaniu poprawnego numeru tej karty, cena końcowa zostanie pomniejszona o opłatę administracyjną (€6/£6/28 zł) naliczoną w pierwszym kroku rezerwacji.

Podajemy imię i nazwisko posiadacza widoczne na jej przodzie, numer karty (pole to pomieści jedynie 19 cyfr), datę ważności, która znajduje się na naszej karcie (VALID THRU:/EXPIRES:) oraz CVV (Card Verification Value), który jest 3-cyfrowym kodem widniejącym na pasku podpisu na odwrocie karty (ostatnie 3 cyfry).

Kolejne obowiązkowe pole do uzupełnienia to adres posiadacza karty – powinien być on taki sam, jak na wyciągu karty płatniczej. Jeśli korzystamy z nie swojej karty, należy wpisać adres jej posiadacza.

rys9

Tym sposobem, w przypadku naszej przykładowej rezerwacji łączna cena lotu w obie strony (wraz z opłatą za kartę, która w tym wypadku wynosi 0 zł) to 37,00 PLN. Klikamy KUP TERAZ, a następnie pojawi się okienko z dalszymi instrukcjami, w którym potwierdzamy, że chcemy rozpocząć autoryzację płatności.

rys.10

Zgodnie z poleceniem, czekamy cierpliwie niecałą minutę na zatwierdzenie transakcji, po czym zobaczymy reklamę hoteli (zamykamy ją) i na naszym ekranie powinno ukazać się mniej więcej takie potwierdzenie z kodem rezerwacji (o statusie „potwierdzone”!!):

rys.11

Gdyby w momencie dokonywania transakcji zdarzył się błąd systemu i sesja zostałaby zawieszona, należy poczekać kilka minut, po czym sprawdzić czy otrzymaliśmy e-mail z potwierdzeniem rezerwacji (również folder spam) oraz czy środki na karcie zostały zablokowane – jeśli nie, należy spróbować ponownie zabookować lot.

Kiedy opowiadam znajomym, że leciałam tu i tam płacąc np. 30 zł za każde połączenie, większość osób pyta: „Fajna promocja, ale jaka była cena końcowa?” i dużo czasu zajmuje mi przekonanie ich, że właśnie tyle ostatecznie zapłaciłam i nie doliczono do tego żadnych opłat dodatkowych i podatków. Wiele osób nie ma też świadomości, że tak zwany „bagaż podręczny”, który kojarzy się z damską torebką czy torbą na laptopa, w praktyce oznacza całkiem pokaźnych rozmiarów torbę na kółkach lub plecak, a 10 kg bagażu to naprawdę sporo.

Potwierdzenie rezerwacji zostanie wysłane na podany przez nas adres e-mail, podobnie jak przypomnienie o konieczności odprawy przez Internet (w terminie od 21 dni do 4 godzin przed planowanym terminem odlotu) i wydrukowania karty pokładowej.

Mam nadzieję, że z pomocą tego poradnika proces rezerwacji biletu pójdzie Wam jak z płatka, nawet jeśli pierwszy raz zmagacie się z bookowaniem lotów:) Gdy nabierzecie wprawy, cała procedura będzie zajmować Wam zaledwie kilka minut.


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »