Fly4free.pl

Rezerwacja biletów i odprawa online w Ryanair krok po kroku (poradnik)

W ciągu ostatniego roku system rezerwacyjny irlandzkich linii lotniczych przeszedł prawdziwą metamorfozę. Specjalnie dla nowych użytkowników Fly4free.pl, a także dla tych z Was, którzy nie mieli w ostatnim czasie okazji skorzystać ze strony ryanair.com, aktualizujemy nasz poradnik dotyczący procedury zakupu biletów i odprawy internetowej. Vademecum zawiera wszelkie informacje o niedawno wprowadzonych zmianach.

Ryanair jest największym niskokosztowym przewoźnikiem w Europie, posiadającym flotę składającą się z 298 samolotów i sieć tras łączącą 186 portów lotniczych w 30 państwach. Irlandzkie linie kojarzą się z restrykcyjnym naliczaniem opłat za ponadwymiarowy bagaż podręczny, za zmianę rezerwacji czy wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku. Od jesieni 2013 r. Ryanair intensywnie dąży do poprawy swojego wizerunku, wdrażając program ulepszający obsługę klienta. W odpowiedzi na uwagi pasażerów dotyczące jakości usług przewoźnika, linia zmieniła m.in. wygląd strony internetowej. Nowa witryna jest bardziej przejrzysta, a system rezerwacji został znacznie skrócony i uproszczony. Dzięki rezygnacji z nielubianych przez pasażerów kodów bezpieczeństwa Captcha, wyszukiwanie tanich lotów stało się łatwiejsze i szybsze. Procedura zakupu biletu, która jeszcze kilka miesięcy temu wymagała aż 17 kliknięć, jest obecnie bardziej intuicyjna i została skrócona.

Do niedawna rezerwacji można było dokonać wyłącznie na oficjalnej stronie irlandzkich linii lotniczych. Od pewnego czasu bilety dostępne są również w globalnych systemach dystrybucji – można je kupić w biurach podróży oraz u pośredników. Idąc z duchem czasu, przewoźnik bezpłatnie udostępnił pasażerom aplikację „Ryanair Cheap Flights”, która umożliwia rezerwację lotów za pomocą takich urządzeń mobilnych, jak smartfon czy tablet.

Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z lataniem, rezerwacja biletu z pozoru może wydawać się trudna. Typowe wątpliwości, o jakich wspominacie na naszym forum, związane są z wszelkimi opłatami za usługi dodatkowe, uzupełnianiem danych kontaktowych i odprawą online. W tym szczegółowym przewodniku postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości i krok po kroku pokazać Wam jak rezerwować loty, by przy okazji zminimalizować ich cenę.

 

Krok 1 – Wyszukiwanie najtańszego lotu

Na stronie www.ryanair.com/pl/ z białego panelu w górnej części witryny w sekcji „Zaplanuj podróż” wybieramy opcję „Szukaj cen” i w odpowiednie pola po lewej stronie wpisujemy nazwy miast wylotu i przylotu. Jeśli interesuje nas lot powrotny, zaznaczamy opcję „Podróż w obie strony”. Następnie klikamy na wybrany kierunek lotu, aby zobaczyć podgląd cen dla danego połączenia lotniczego w poszczególnych dniach miesiąca.

00ryanair

Za pomocą rozwijanej listy lub strzałek możemy przeglądać terminy dostępne w kolejnych miesiącach. Po kliknięciu na słupek obrazujący cenę biletu dla danego dnia, w polu „Plan podróży” (po prawej stronie) wyświetlą się szczegóły lotu: godzina i cena. Po zaznaczeniu konkretnej daty, możemy wybrać opcję „Zarezerwuj”, by od razu przejść do zakupu (patrz: Krok 2).

01ryanair

Po zaznaczeniu widoku „Mapa” lub wyborze opcji „Dokąd latamy” z górnego panelu witryny, ujrzymy dostępne połączenia linii Ryanair i będziemy mogli porównać ceny lotów z poszczególnych miast na mapie.

02ryanair

Jeżeli planujemy podróż w grupie co najmniej 20 osób, możemy dokonać rezerwacji grupowej.

0ryanair

 

Jeśli mamy mniej więcej określony termin lotu i chcemy przejść bezpośrednio do rezerwacji, najszybciej i najwygodniej jest skorzystać z okna „Znajdź swój lot” na stronie głównej. Klikamy w poszczególne pola i za pomocą rozwijanych list określamy interesujące nas miejsce odlotu i przylotu. Wybieramy daty oraz liczbę pasażerów, przy czym dzieci w wieku poniżej 16 lat i niemowlęta należy uwzględnić w osobnych polach. Przypominamy, że 17 czerwca 2014 r. została obniżona stała opłata pobierana za przelot niemowlęcia (jak linie lotnicze określają dziecko poniżej 2 roku życia) i wynosi obecnie 20 €/20 £ za lot w jedną stronę (dniu podróży powrotnej niemowlę również nie może mieć ukończonych 2 lat). Aby przejść do kolejnego etapu rezerwacji, klikamy granatowy przycisk „Znajdź lot”.

03ryanair

 

Krok 2 – Wybór terminu lotu

Na tym etapie możemy sprawdzać ceny i godziny lotów w poszczególnych datach, klikając na kolejne dni tygodnia i wybierając poprzedni lub następny tydzień za pomocą szarych strzałek. W górnej części ekranu mamy do wyboru wyloty, w dolnej powroty. Określone przez nas dni zaznaczone są na granatowo.

004ryanair

W przypadku popularnych połączeń, w danym dniu może być do wyboru kilka rejsów – wówczas zaznaczamy dogodny dla nas, pamiętając, że godziny podane są oczywiście w czasie lokalnym dla danego miejsca odlotu/przylotu. Przy okazji warto zwrócić uwagę na tzw. „ciche loty”, które operują do 7 rano i po 10 wieczorem (ogłoszenia ograniczone do minimum, dyskretny serwis pokładowy, przyciemnione oświetlenie w kabinie). Na liście rejsów dostępnych w wybranym dniu widzimy, ile zostało biletów w podanej cenie. Jeśli wybierzemy płatność kartą kredytową, doliczona zostanie dodatkowa prowizja od transakcji. Ostateczna cena widoczna w pierwszym kroku rezerwacji uwzględnia już wszystkie podatki. Suma w oknie po prawej stronie jest finalną kwotą, jaką zapłacimy za lot, o ile w kolejnym kroku nie wybierzemy ubezpieczenia, bagażu rejestrowanego i innych usług dodatkowych. Ceny biletów podane są w walucie kraju wylotu. Aby przejść do kolejnego etapu, klikamy „Kontynuuj”.

04ryanai

 

Krok 3 – Dane personalne i usługi opcjonalne

Podajemy informacje szczegółowe dotyczące każdego z pasażerów – tytuł, imię, nazwisko. Często pojawiają się tu wątpliwości, czy powinno się wpisywać polskie znaki diakrytyczne, czy lepiej pisać wszystko w alfabecie łacińskim. W zasadzie bez różnicy, jednak używanie polskich liter nie jest zalecane. Zamienienie znaków diakrytycznych na łacińskie nie spowoduje kłopotów na lotnisku, a nawet może nas przed nimi uchronić.

05ryanair

W przypadku wielu linii lotniczych, system rezerwacyjny w ogóle nie przyjmuje nazwisk w polskiej pisowni. Pomijając zastąpienie polskich znaków łacińskimi literami, nazwisko musi być wpisane dokładnie w takiej samej formie jak w dokumencie, który będziemy okazywać podczas podróży (np. nazwiska wieloczłonowe). Warto sprawdzić poprawność danych przed zatwierdzeniem rezerwacji, ponieważ ich późniejsza zmiana będzie kłopotliwa i kosztowna (np. poprzez płatną infolinię Ryanair). Drobne literówki nie zmieniające znaczenia danych są dopuszczalne (np. jeśli omyłkowo wpiszemy „Katrzyna” zamiast „Katarzyna”). Niedawno Ryanair wprowadził okres ochronny dla pasażerów, dzięki któremu niewielkie pomyłki (np.: złą pisownię nazwisk, błędny kierunek/datę lotu) można poprawić w ciągu 24 godzin od momentu dokonania rezerwacji na stronie. Natomiast zmiana imienia lub nazwiska pasażera (np. „Mariusz” zamiast „Dariusz”), jak również wszelkie późniejsze zmiany dat i czasu wylotów oraz kierunków podlegają opłatom określonym w cenniku.

Numery telefonów kontaktowych >>

Następnie musimy postanowić, czy chcemy wykupić ubezpieczenie podróżne. Możemy sprawdzić warunki ubezpieczenia, klikając „Zobacz polisę”. Ochrona w ramach polisy turystycznej dostosowana jest do okresu podróży. Ubezpieczenie od kosztów związanych z odwołaniem lotu zacznie obowiązywać w momencie zakupu. Pozostała ochrona rozpocznie się w dniu wyjazdu i będzie trwać aż do dnia zakończenia podróży. Jeśli wykupimy polisę turystyczną na lot w jedną stronę, będzie ona obowiązywać przez jeden dzień aż do momentu, gdy przejdziemy przez ochronę celną w miejscu docelowym w kraju przynależącym do UE. Jeżeli jest nam potrzebne ubezpieczenie, w tym miejscu wybieramy z rozwijanej listy swój kraj zamieszkania, jeśli nie – zaznaczamy opcję „Ubezpieczenie nie jest wymagane”.

06ryanair

Osobiście nie wykupuję ubezpieczenia oferowanego przez linię Ryanair, ponieważ nawet bez niego, w wypadku nagłego odwołania lub opóźnienia lotu do dowolnego kraju UE o co najmniej 2 godziny (o ile nie zostaliśmy o tym poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem), linia lotnicza zobowiązana jest zapewnić każdemu pasażerowi bezpłatną opiekę (hotel, wyżywienie), a także zwrot ceny biletu lub alternatywny lot, a przy dłuższych opóźnieniach niekiedy nawet odszkodowanie (na mocy Rozporządzenia Komisji Europejskiej Nr 261/2004). Zgodnie z Konwencją Montrealską przewoźnik ponosi też odpowiedzialność za przyjęty od pasażera bagaż rejestrowany – w razie jego zniszczenia lub zagubienia mamy prawo do odszkodowania. Cenne rzeczy (jak laptopy, biżuteria, sprzęt fotograficzny) należy zawsze przewozić w bagażu podręcznym. Jeśli zaś chodzi o świadczenia medyczne, przed wyjazdem można bezpłatnie pobrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu za granicą w obrębie Unii Europejskiej. W przypadku lotu do państw nienależących do UE, opłaca się wykupić przez Internet inne, tańsze ubezpieczenie podróżne NNW, KL i OC. Niektóre banki oferują polisę turystyczną w pakiecie do karty kredytowej. W czasie trwania lotu załoga samolotu ma obowiązek udzielić pomocy medycznej każdemu pasażerowi, niezależnie od tego, czy wykupił ubezpieczenie oferowane w czasie rezerwacji.

Każdy pasażer, z wyjątkiem niemowląt podróżujących na kolanach rodziców, może bez dodatkowych opłat przewozić na pokładzie jedną sztukę bagażu podręcznego (kabinowego) o wadze 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm (np. całkiem sporą walizkę na kółkach lub plecak). Dodatkowo Ryanair umożliwia bezpłatne zabranie do samolotu drugiej sztuki bagażu kabinowego, nieprzekraczającego wymiarów 35 cm x 20 cm x 20 cm (np. małej torebki lub reklamówki z zakupami ze strefy wolnocłowej). W bezpłatnym limicie spokojnie zmieszczą się ubrania i miniaturki kosmetyków, które wystarczą nam na 5-7 dni. W przypadku nowych rezerwacji dokonywanych po 17 czerwca 2014 r. niemowlętom przysługuje 5 kg bagażu podręcznego. Pamiętajmy, że w bagażu kabinowym możemy przewozić jedynie takie pojemniki z płynami i aerozolami, których objętość nie przekracza 100 ml i muszą one zmieścić się w jednej torebce z zapięciem strunowym o pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Niezbędna w podróży żywność dla niemowląt nie podlega temu limitowi.

Jeżeli chcemy zapłacić za lot cenę podaną w pierwszym etapie rezerwacji, musi nam wystarczyć torba podręczna. Za odpowiednią dopłatą, zależną od terminu i kierunku lotu (patrz: Tabela Opłat), dla każdego podróżnego (z wyjątkiem niemowląt) możemy zarezerwować przewóz dwóch sztuk bagażu rejestrowanego, przy czym linie lotnicze Ryanair oferują nam dwa warianty do wyboru– o maksymalnej wadze 15 kg lub 20 kg. Dzielenie się lub wspólne korzystanie z limitów bagażowych jest dozwolone pomiędzy pasażerami podróżującymi na tej samej rezerwacji i wspólnie odprawiającymi się, jednak waga pojedynczej sztuki nie może przekroczyć 32 kg. Warto pamiętać, że do 4 godzin przed planowaną godziną odlotu można dokupić bagaż rejestrowany, wybierając opcję „Zarządzaj rezerwacją” na stronie internetowej ryanair.com (za opłatą wyższą o 5 euro). Bagaż rejestrowany wykupywany na lotnisku lub za pośrednictwem telefonicznego Centrum Rezerwacji podlega jeszcze wyższej opłacie.

07ryanair

Ze względów bezpieczeństwa, niektórych przedmiotów nie wolno przewozić w bagażu podręcznym – szczegółowe restrykcje dotyczące zarówno bagażu kabinowego jak i rejestrowego dostępne są na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Często okazuje się, że taniej będzie nabyć kosmetyki na miejscu, niż dopłacać za bagaż (pamiętajmy, że w przypadku podróży z przesiadką, musimy dokupić go osobno do każdego odcinka lotu). Jeżeli nie planujemy długiej podróży i nie zabieramy ze sobą ciężkich, grubych ubrań, opcja lotu z bagażem podręcznym pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas spędzony na lotnisku, ponieważ możemy wówczas uniknąć stania w długich kolejkach do odprawy bagażowej.

Formularz rezerwacji w tanich liniach lotniczych jest tak skonstruowany, aby klient miał do wyboru jak najwięcej płatnych, z reguły zbędnych opcji fakultatywnych. Odkąd Ryanair wprowadził przydział numerowanych miejsc w samolotach, pasażerowie, którzy dokonywali osobnych rezerwacji muszą dopłacić za możliwość siedzenia obok swoich towarzyszy podróży w czasie lotu. Przewoźnik oczywiście tłumaczy swój ruch dbałością o komfort klienta, by nie musiał on długo stać w kolejce przy wejściu na pokład. W rzeczywistości jednak przydział miejsc może stanowić niedogodność dla rodzin i pasażerów podróżujących w grupach. Za dodatkową opłatą (patrz: Tabela Opłat) pasażerowie mogą dokonać rezerwacji konkretnych miejsc w samolocie. Jeżeli nie skorzystamy z tej opcji i nie wykupimy jej podczas odprawy, system automatycznie przydzieli nam losowe siedzenie, przy czym osoby podróżujące na jednej rezerwacji w miarę dostępności otrzymują miejsca obok siebie (dzieci w wieku poniżej 16 lat zawsze mają wyznaczone siedzenie koło swoich rodziców/opiekunów na jednej rezerwacji). Jeśli planujemy lecieć w większej grupie osób, warto kupić loty wspólnie. Dla większości pasażerów usługa rezerwacji miejsc okaże się zbędna – Ryanair lata na krótkich trasach, loty trwają zwykle ok. 2-3 godzin, więc podróż w towarzystwie obcej osoby nie stanowi większego problemu.

1ryanair

Po kliknięciu przycisku „Wybierz miejsca”, pojawi się schemat samolotu, na którym będzie można zaznaczyć dostępne siedzenia. Do wyboru mamy dwie płatne opcje. Pierwszą z nich są droższe – Miejsca Premium w rzędach: 1-5, 32 i 33 (szybkie wyjście), 16 i 17 (dodatkowa przestrzeń na nogi). Drugą, tańszą opcją są tzw. Miejsca Zwykłe – w rzędach 6-15 i 18-31. W przypadku rezerwacji Miejsca Premium w cenie usługi mamy zagwarantowane tzw. Pierwszeństwo Wejścia na Pokład, co w praktyce oznacza oczekiwanie na boarding w osobnej, priorytetowej kolejce (w której musimy się ustawić 30 minut przed planowaną godziną wylotu). W razie wykupienia Miejsca Zwykłego, za usługę Pierwszeństwa Wejścia na Pokład trzeba zapłacić dodatkowo, ale obejmuje ona wszystkich pasażerów na danej rezerwacji. Wyboru konkretnego miejsca w samolocie można dokonać najpóźniej na 24 godziny przez wylotem.

Aby zachęcić klientów do zakupu usługi, Ryanair ostrzega na swojej stronie internetowej, że na półkach w kabinie samolotu możliwe jest przewiezienie do 90 toreb podręcznych o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm. Pasażerowie, którzy wykupili usługę wyboru miejsc, będą mieli zagwarantowaną możliwość wniesienia bagażu podręcznego na pokład. W przypadku pełnego obłożenia lotu, niektórzy z pozostałych podróżnych mogą zostać poproszeni o oddanie torby podręcznej do luku bagażowego (oczywiście bezpłatnie).

Kolejną płatną opcją do wyboru jest sms z potwierdzeniem rezerwacji. Po wykupieniu tej usługi na podany przez pasażera numer komórkowy zostaną przesłane szczegóły lotu. Jeśli dążymy do obniżenia kosztów biletu, tę ofertę również zignorujmy. Tak czy inaczej przewoźnik zobowiązany jest wysłać nam bezpłatnie drogą mailową wszystkie informacje takie jak: data, godzina, numer lotu, restrykcje dotyczące bagażu, powiadomienie o ewentualnych zmianach, jak również przypomnienie o konieczności odprawy online.

2ryanair

Ryanair, wzorem linii Wizz Air, od dłuższego czasu współpracuje z lokalnymi partnerami, świadczącymi usługi transportowe i parkingowe w portach lotniczych, do których operuje. Za odpowiednią opłatą, pasażerowie mają możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsca parkingowego w większości portów lotniczych.

3ryanair

Transfer z lotniska do hotelu (i w drugą stronę), zakupiony podczas rezerwacji lotu, jest zazwyczaj droższy od przejazdu lokalnym transportem publicznym – płacimy za oszczędność czasu i koordynację odjazdu z godziną lotu. Jeśli wraz z biletem lotniczym wykupimy w Ryanair transfer, otrzymamy drogą mailową potwierdzenie wraz z dalszymi instrukcjami.

4ryanair

17 czerwca 2014 r. Ryanair wprowadził nowe udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi, w ramach bezpłatnego pakietu „Family Extra”. W ramach oferty rodzinnej, irlandzka linia lotnicza gwarantuje m.in.: tańsze bilety dla niemowląt (poniżej 2 roku życia) i możliwość bezpłatnego zabrania dla nich dodatkowego bagażu podręcznego o wadze do 5 kg. Nowością są też nieodpłatne usługi oferowane dla niemowląt podczas lotu (podgrzewacz do butelek i specjalne miejsce do przewijania dzieci w tylnej części samolotu) oraz bonus Fly & Save (20% zniżki na trzeci lot z rodziną). Ponadto, tylko w przypadku rezerwacji dokonanych po 17 czerwca 2014 r., w ramach pakietu rodzinnego przewoźnik oferuje dodatkowo 50% zniżki na bagaż rejestrowany, przydzielanie miejsc, pierwszeństwo wejścia na pokład i ubezpieczenie podróżne dla maksymalnie 2 dzieci poniżej 16 roku życia na osobę, jeśli towarzysząca im osoba dorosła zakupi dla siebie daną usługę w pełnej cenie w ramach tej samej rezerwacji. Jeśli z dziećmi podróżują 2 dorosłe osoby towarzyszące (w ramach jednej rezerwacji), wówczas zniżki rodzinne obejmują maksymalnie 4 dzieci, jednak by z nich skorzystać, obie osoby dorosłe muszą zakupić dla siebie daną usługę w pełnej cenie. Więcej szczegółów >>

W samolotach linii Ryanair można obecnie przewieźć bezpłatnie 2 sztuki akcesoriów dla każdego dziecka — jeden wózek oraz jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne. Dwie sztuki sprzętu dziecięcego przewożonego nieodpłatnie można oznakować na lotnisku przy stanowisku odprawy bagażu (40 minut przed planowanym wylotem). Wózkiem dziecięcym można podjechać pod schody do samolotu, gdzie należy go zostawić i odebrać zaraz po wylądowaniu. Fotelik samochodowy dla dziecka lub niemowlęcia można wnieść do kabiny, pod warunkiem, że jest on dopuszczony do użytku na pokładzie samolotu i wyposażony w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Więcej szczegółów >>

Jeśli któryś z pasażerów zamierza przewozić większe przedmioty, takie jak sprzęt sportowy, instrument muzyczny lub dodatkowe akcesoria niemowlęce/dziecięce wykraczające poza bezpłatny limit 2 sztuk, należy skorzystać z kolejnej płatnej opcji, klikając „Dodaj”. Następnie zaznaczamy konkretnie dla każdego z podróżnych, jakie przedmioty zabierze ze sobą. Przewóz tego typu bagażu można też dokupić w późniejszym terminie za pomocą opcji „Zarządzaj rezerwacją”. W przypadku zakupu usługi na lotnisku lub przez infolinię, zapłacimy więcej niż przez Internet. Aktualne opłaty dostępne w cenniku. Wyżej wymieniony sprzęt objęty jest limitem wagowym. Akcesoria ważące powyżej 20 kg (w przypadku rowerów 30 kg) będą obciążone opłatą za nadbagaż według obowiązującej stawki. Rowery muszą być zapakowane w torbę ochronną lub pudełko.

Co ciekawe, mniejsze instrumenty muzyczne (np. gitara, skrzypce itp.) można przewozić na siedzeniu w kabinie po uprzednim odpłatnym zarezerwowaniu dodatkowego miejsca w samolocie. Aby to zrobić, trzeba kupić kolejny bilet, a w polach przewidzianych na dane pasażera należy wprowadzić wyrazy „ITEM SEAT” jako nazwisko i wyraz „EXTRA” jako imię (nie można wówczas zarezerwować siedzeń w rzędach 1, 16 i 17). Podczas odprawy online podajemy dane z dokumentu pasażera przewożącego dany sprzęt. Na karcie pokładowej będzie widniał napis „EXTRA ITEM SEAT”. W podobny sposób można też wykupić dodatkowe miejsce dla własnego komfortu (z tytułu rezerwacji wolnego miejsca nie przysługuje jednak dodatkowy limit bagażu podręcznego).

5ryanair

Aby bezpłatnie zamówić pomoc specjalną na lotnisku (np. dla osób niepełnosprawnych), zaznaczamy odpowiednie pole. Brak wcześniejszej rezerwacji może spowodować niedostępność tej usługi. Sprzęt ułatwiający poruszanie się jest przewożony nieodpłatnie. Zaznaczamy nazwisko pasażera i określamy rodzaj wymaganej pomocy. Mamy tu do wyboru kilka opcji, np. pomoc w wejściu i wyjściu z samolotu, wypożyczenie lotniskowego wózka inwalidzkiego, podróż z psem przewodnikiem, instrukcję bezpieczeństwa dla osób niesłyszących itp.

6ryanair

Jeśli nie potrzebujemy żadnych usług opcjonalnych, pomijamy wyżej wymienione płatne opcje i klikamy „KONTYNUUJ” w dolnej części strony.

Na tym etapie rezerwacji na ekranie wyświetli się oferta wynajmu samochodu w horrendalnej cenie (nie warto przepłacać, lepiej porównać ceny i dokonać rezerwacji auta przez stronę internetową wypożyczalni). Oczywiście pomijamy ten krok.

Następnie przewoźnik przedstawi nam jeszcze możliwość rezerwacji hoteli w mieście, do którego się udajemy. W tym przypadku również klikamy na dole strony „KONTYNUUJ”, aby wreszcie przystąpić do finalizacji zakupu.

06odprawaryan

Jeśli nie daliśmy się złapać w pułapki zastawione przez Ryanair, ostateczna cena pozostaje taka sama jak w pierwszym etapie rezerwacji. Podsumowanie naszego przykładowego lotu wygląda następująco:

14ryanair

 

Krok 4 – Dane kontaktowe i płatność za lot

Wzorem linii Wizz Air, irlandzki przewoźnik uruchomił system rejestracji pasażerów. Jeśli mamy już swój profil użytkownika, wpisujemy e-mail i hasło. Posiadanie konta ułatwi nam dostęp do rezerwacji i przyspieszy proces zakupu kolejnych biletów, dzięki automatycznemu uzupełnianiu danych z profilu użytkownika. Jeśli nie chcemy tworzyć profilu My Ryanair, możemy wybrać opcję „Kontynuuj bez rejestracji”.

15ryanair

Jeśli posiadamy Kupon Ryanair (rodzaj bonu upominkowego), możemy go wykorzystać, aby dokonać płatności za lot.

Uzupełniamy dane kontaktowe – adres e-mail i numer telefonu. Drogą mailową otrzymamy wszelkie szczegóły dotyczące naszej rezerwacji i ewentualnych zmian. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani subskrypcją newslettera Ryanair, musimy zaznacz odpowiednie pole.

16ryanair

Płatności za bilet możemy dokonać za pomocą karty debetowej lub kredytowej, która umożliwia transakcje internetowe. Transakcja kartą kredytową zostanie obciążona prowizją w wysokości 2% całkowitej wartości biletu. Wybieramy z listy rodzaj karty (przy płatności kartą debetową, należy wybrać np. „MasterCard Debit”/„Visa Debit”), podajemy imię i nazwisko posiadacza widoczne na jej przodzie, numer, datę ważności oraz CVV (Card Verification Value), który jest 3-cyfrowym kodem widniejącym na pasku podpisu na odwrocie (ostatnie 3 cyfry).

Przy zakupie biletu w innej walucie niż PLN za pomocą karty MasterCard, po wpisaniu danych karty i wybraniu Polski jako kraju fakturowania, pod imieniem i nazwiskiem posiadacza pojawi się informacja o kwocie w złotówkach, jaką zostanie obciążona nasza karta płatnicza.

ryanwaluta0ryanwaluta3Jeśli nie chcemy, aby kwota transakcji została przeliczona na PLN według „gwarantowanego”, acz złodziejskiego kursu wymiany walut proponowanego przez linię Ryanair, klikamy link „informacje”. Gdy pojawią się szczegóły, wystarczy odznaczyć okienko na dole. Puste pole sprawi, że kwota zostanie pobrana w walucie obcej i nasz bank przeliczy ją według aktualnego kursu.

ryanwaluta2

Kolejne obowiązkowe pole do uzupełnienia to adres posiadacza. Zaznaczając pole w dolnej części ekranu, poświadczamy znajomość warunków i klikamy „KUP TERAZ”. Następnie pojawi się okno z dalszymi instrukcjami, w którym potwierdzamy, że chcemy rozpocząć autoryzację płatności.

ryanwaluta4

Zgodnie z poleceniem na ekranie, czekamy cierpliwie niecałą minutę na zatwierdzenie transakcji, po czym na naszym ekranie powinno ukazać się potwierdzenie z detalami zarezerwowanych lotów, pobraną sumą i kodem rezerwacji. Gdyby w momencie dokonywania transakcji zdarzył się błąd systemu i sesja zostałaby zawieszona, należy poczekać kilka minut. Czasem z powodu opóźnień w dostarczeniu płatności, system księgujący usiłuje przeprowadzić ponownie operację zapłaty (jeśli nie otrzyma autoryzacji z banku, rezerwacja zostanie anulowana). W przypadku nieudanej rezerwacji, na ekranie wyświetli się komunikat, informujący o tym, że opłata nie została uiszczona. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy sprawdzić, czy otrzymaliśmy e-mail z potwierdzeniem (mógł trafić do folderu SPAM). Jeśli procedura przebiegła pomyślnie, na podany wcześniej adres poczty elektronicznej zostanie wysłany numer rezerwacji. Jeżeli pieniądze na karcie nie zostały zablokowane, należy sprawdzić limity transakcji internetowych ustawione w naszym koncie bankowym, ewentualnie zmienić przeglądarkę i ponownie spróbować zarezerwować lot.

Numery telefonów kontaktowych Ryanair >>

Aby sprawdzić status rezerwacji i dokupić ewentualne usługi dodatkowe (jak np. bagaż) dla poszczególnych pasażerów, należy zalogować się do MyRyanair (w lewym górnym rogu witryny) lub przejść do sekcji „Zarządzaj rezerwacją” na niebieskim pasku w górnej części witryny ryanair.com i po kliknięciu w odpowiednią usługę na stronie wybrać jedną z opcji weryfikacji danych (wystarczy znać datę lotu, adres e-mail i lotniska wylotu/przylotu).

19ryanair

 

Krok 5 – Odprawa online

Na adres e-mail podany podczas rezerwacji otrzymamy przypomnienie o konieczności dokonania odprawy online. Możliwość samodzielnego wydrukowania karty pokładowej (boarding pass) jest dla przewoźników formą „cięcia kosztów”, nam natomiast pozwala skrócić czas oczekiwania w kolejce na lotnisku. Jeśli zapomnimy odprawić się przez Internet, czeka nas nieprzyjemna niespodzianka – koszt odprawy na lotnisku może przewyższyć cenę biletu (podobnie jest w przypadku nadbagażu). Brak karty pokładowej również skutkuje koniecznością uiszczenia opłaty za wydrukowanie jej na lotnisku, jednak cena takiej usługi dla pasażerów, którzy odprawili się online, została obniżona z 332,50 PLN (70 euro) do 71 PLN (15 euro).

Na wszystkich lotach Ryanair obowiązują miejsca numerowane. Pasażerom, którzy korzystają z płatnej usługi wyboru miejsca w samolocie, przewoźnik oferuje możliwość wcześniejszej odprawy internetowej (od 30 dni do 2 godzin przed planowanym wylotem). Jeśli termin powrotu na to pozwala, przed wyjazdem można odprawić za jednym razem lot w dwie strony. Podróżni, którzy decydują się na automatyczny przydział losowych miejsc, mogą dokonać odprawy online i wydruku karty pokładowej od 7 dni do 2 godzin przed planowanym odlotem. W przypadku podróży trwającej ponad tydzień, osoby te będą musiały odprawić lot powrotny i wydrukować karty gdzieś w trasie (wiele hoteli i hosteli udostępnia Wi-Fi i umożliwia korzystanie z komputera oraz drukarki). Jeżeli wykupimy przed wyjazdem miejsce numerowane na lot powrotny, jego odprawa będzie możliwa od 30 dni przed jego terminem. Ryanair zapowiada, że od 1 lipca 2014 r. niektórzy pasażerowie będą mieli możliwość otrzymania kart pokładowych wysyłanych na smartfon. Elektroniczny boarding pass uzyskamy przez Wi-Fi lub mobilny internet w telefonie. Prawdopodobnie usługa ta będzie jednak dodatkowo płatna.

Aby odprawić się w zaciszu swego domu należy wybrać opcję „Odprawa online” w prawym dolnym rogu strony głównej ryanair.com.

01odprawaryan

Aby wyświetlić rezerwację i dokonać odprawy internetowej, należy wypełnić dowolny z trzech formularzy. Najpierw zaznaczamy wybraną opcję, po czym odpowiadamy na pytania zabezpieczające. Jeżeli zdarzyło nam się omyłkowo wyrzucić z naszej skrzynki mail z potwierdzeniem lotu i nie znamy numeru rezerwacji, zawsze możemy skorzystać z opcji 3, w której wystarczy podać datę wylotu, e-mail użyty przy zakupie biletu oraz miejsce odlotu i przylotu. Jeśli założyliśmy kilka osobnych rezerwacji na ten sam lot przy użyciu jednego adresu, musimy wybrać opcję 1 lub 2. Po uzupełnieniu wymaganych danych klikamy przycisk „ODPRAWA ONLINE”.

03odprawaryan
Następnie wyświetli się lista pasażerów dla danej rezerwacji. W przypadku lotów do krajów strefy Schengen, odprawa online jest banalnie prosta, gdyż nie trzeba podczas niej podawać żadnych danych – wystarczy wyświetlić rezerwację, potwierdzić znajomość warunków, poprawność danych oraz samą chęć odprawy i wydrukować kartę pokładową. W przypadku pozostałych lotów, w trakcje tej procedury będzie nam potrzebny ten sam dokument tożsamości, który zamierzamy wykorzystać podczas podróży, a więc dowód osobisty lub paszport. Prawo jazdy nie jest akceptowanym dokumentem podróżnym. Zaznaczamy okienko obok nazwiska pasażera, którego zamierzamy odprawić. W przypadku lotów poza strefę Schengen, w tym momencie rozwinie się formularz szczegółowy, który należy wypełnić wszystkimi wymaganymi danymi z dokumentu. Nie musimy odprawiać za jednym razem wszystkich uczestników podróży objętych daną rezerwacją – do 2 godzin przed planowanym odlotem kolejni pasażerowie mogą w analogiczny sposób powrócić do odprawy online i wydrukować swoje karty pokładowe. Po sprawdzeniu poprawności danych, klikamy pole „ODPRAWA”.

04odprawaryanDzieci w wieku poniżej 14 lat muszą podróżować w towarzystwie pasażera w wieku powyżej 16 lat i osoba ta musi w ich imieniu dokonać odprawy przez Internet. Pasażerowie podróżujący z niemowlęciem muszą wydrukować dla niego kartę pokładową i okazać przy bramce wejścia do samolotu.

Osoby, które zawarły niedawno związek małżeński, przed dokonaniem odprawy online powinny upewnić się, że nazwisko na rezerwacji jest zgodne z nazwiskiem w ich dokumencie podróżnym – jeśli termin ważności „panieńskiego” paszportu nie upłynął, na jego podstawie można lecieć samolotem nawet po przyjęciu nowego nazwiska (ewentualnie dodatkowo można zabrać ze sobą akt ślubu).

Jeśli nie chcemy skorzystać z możliwości wyboru miejsca, zaznaczamy opcję „Bezpłatne, losowo przydzielone miejsca”, wybieramy pola obok aktualnie odprawianych pasażerów i klikamy „ODPRAWA TERAZ”. Jeśli odprawimy się jako jedni z ostatnich pasażerów na danym rejsie, może się okazać, że w przypadku dużego obłożenia samolotu, wszystkie Miejsca Zwykłe (w rzędach 6-15 i 18-31) będą już rozdysponowane. Wówczas system bezpłatnie przydzieli nam Miejsce Premium, a co za tym idzie, automatycznie otrzymamy również Pierwszeństwo Wejścia na Pokład (Priority Boarding). Jeżeli podróżujemy z dzieckiem w wieku poniżej 16 lat, w razie braku dostępności sąsiadujących miejsc, na naszej karcie pokładowej może pojawić się informacja o tym, że numer siedzenia zostanie wyznaczony dopiero na lotnisku (oczywiście bezpłatnie).

05odprawaryan

Przy okazji Ryanair standardowo zaoferuje nam jeszcze zakup kilku usług dodatkowych. W dolnej części strony klikamy „KONTYNUUJ”. W przypadku zaznaczenia opcji zakupu wybranego miejsca, należy wypełnić dane do płatności za tę usługę. Po ostatecznym potwierdzeniu za pomocą przycisku „ODPRAWA”, czekamy kilkanaście – kilkadziesiąt sekund, aż na ekranie wyświetli się karta pokładowa.

07odprawaryan

Klikamy pole „DRUKUJ” i dla każdego z pasażerów drukujemy kartę pokładową na oddzielnym arkuszu formatu A4 (czarno-biało lub w kolorze – bez różnicy), tak żeby jedna strona pozostała niezadrukowana. Ważne, aby kod na karcie pokładowej był wyraźnie wydrukowany. Jeśli w czasie odprawy online nie mamy dostępu do drukarki, można zapisać kartę na dysku („ZAPISZ JAKO PDF”) i wydrukować ją później. W razie zgubienia/zniszczenia karty pokładowej w trakcie podróży, można szybko wydrukować ją ponownie z zapisanego pliku.

08odprawaryan

Ewentualnie też, po odprawie online, każdy pasażer może do dwóch godzin przed zaplanowaną godziną odlotu, w podobny sposób jak powyżej – ponownie wyświetlić daną rezerwację przy użyciu jednego z trzech formularzy i wybrać opcję „WYDRUKUJ KARTĘ POKŁADOWĄ”. Jeżeli rezerwowaliśmy osobno lot w jedną stronę, osobno w drugą, aby odprawić lot powrotny, będziemy musieli oczywiście od nowa „zalogować się” do odrębnej rezerwacji, powtarzając wszystkie poprzednie kroki odprawy.

Po dokonaniu odprawy online linie Ryanair umożliwiają dokonanie zmiany daty lotu lub nazwiska pasażera tylko za pośrednictwem infolinii, zgodnie z obowiązującą Tabelą Opłat.

 

Krok 6 – na lotnisku

Przed podróżą warto zapoznać się ze szczegółami lotu (numer terminalu, godziny odprawy, numer rejsu) i wymaganiami dotyczącymi bagażu. Jeśli podróżujemy z bagażem rejestrowanym, posiadanie wydrukowanej karty pokładowej nie zwalnia nas z obowiązku stawienia się na lotnisku do odprawy biletowo-bagażowej (check-in), która rozpoczyna się 2 godziny przed planowanym terminem odlotu. W hali odlotów sprawdzamy numer punktu odprawy na tablicy informacyjnej. Przy jednym ze stanowisk linii Ryanair, oznaczonym nazwą miasta, nadajemy bagaż. Dzieci powinny posiadać własny paszport podczas podróży. Pasażerowie, którzy zgubili lub zapomnieli karty pokładowej, będą zobowiązani uiścić opłatę za wydanie zastępczej karty na lotnisku. Usługa ta, podobnie jak nadanie bagażu rejestrowanego, jest dostępna do 40 minut przed planowanym odlotem. Ryanair zastrzega sobie prawo do anulowania rezerwacji bez zwrotu kosztów oraz odmowy prawa wejścia na pokład w przypadku niedotrzymania powyższych terminów.

Wszyscy obywatele spoza UE/EOG, niezależnie od wymagań wizowych, muszą przed udaniem się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa na lotnisku przejść do stanowiska kontroli wizowej linii Ryanair w celu sprawdzenia dokumentów podróżnych i ostemplowania karty pokładowej uzyskanej online. Niedokonanie tej czynności spowoduje odmowę przewozu. Dodatkowo, pasażerowie podróżujący z lotnisk w Maroku muszą udać się do stanowiska odprawy bagażowo-biletowej i okazać wydrukowaną kartę pokładową pracownikowi lotniska.

Informacje o lotach na żywo >>

Jeżeli odprawiliśmy się online, wydrukowaliśmy kartę pokładową i nie przewozimy bagażu rejestrowanego, wówczas wystarczy przybyć na lotnisku na około godzinę przed planowaną godziną lotu. Musimy mieć przy sobie ważny dokument podróżny, w którym dane są zgodne z informacjami zawartymi w karcie pokładowej. Udajemy się do kontroli bezpieczeństwa, by przejść do strefy zastrzeżonej. Dla usprawnienia całego procesu, od razu wyjmujemy z bagażu plastikową torbę z płynami, większe przedmioty elektroniczne (laptop, aparat fotograficzny) i zdejmujemy z siebie okrycie wierzchnie. Do pudełka na taśmie wkładamy też części garderoby zawierające metal (pasek od spodni, zegarek, niekiedy również buty), wyjmujemy z kieszeni monety, klucze, telefon komórkowy itp.

Po przejściu bramki magnetycznej, prześwietleniu bagażu kabinowego i sprawdzeniu go przez pracownika służby ochrony, kierujemy się do odpowiedniego wyjścia do samolotu (gate), którego numer odszukamy na ekranie z listą odlotów w strefie tranzytowej. Na tablicy systemu informacji lotniskowej (FIDS) podawane są też informacje dotyczące godziny wejścia na pokład (boarding) i przewidywanych opóźnień. Co najmniej 30 minut przed planowanym odlotem oczekujemy z dokumentami w dłoni pod bramką wyjściową oznaczoną naszym numerem lotu. Osoby podróżujące z małymi dziećmi powinny zostać wpuszczone poza kolejnością. Bagaż podręczny musi się zmieścić w skrzynce wzorcowej linii Ryanair. Należy zachować kartę pokładową na potrzeby kontroli przez załogę przy drzwiach samolotu. Bramka zostanie zamknięta na ok. 20 minut przed planowaną godziną odlotu. Pasażerowie, którzy zbyt późno się stawią, nie będą wpuszczeni. W przypadku gdy nie zdążymy na odlot samolotu, opłata za zarezerwowanie następnego najbliższego rejsu na danej trasie wynosi 522 zł. Pojęcie „Missed Departure Fee” w cenniku Ryanair zostało dość niefortunnie przetłumaczone jako „Opłata za niestawienie się na lot”, co brzmi jak kara, jednak w rzeczywistości przewoźnik nie pobiera od pasażerów opłaty za samo spóźnienie się na lot. Wspomniana usługa zmiany rezerwacji dostępna jest tylko na lotnisku, do 40 minut przed pierwotnie zarezerwowanym odlotem i do godziny po odlocie.

Na karcie pokładowej znajduje się informacja o tym, do którego wejścia samolotu powinniśmy się skierować (z przodu czy z tyłu). By usprawnić wejście na pokład, należy skorzystać z wyznaczonych drzwi, by nie przepychać się przez cały samolot do swojego rzędu. Zajmujemy przydzielone nam miejsce, którego numer wydrukowany jest na karcie pokładowej. Bagaż podręczny wkładamy do luku nad głową lub pod siedzeniem przed sobą, zapinamy pas i lecimy, rozkoszując się radosną kolorystyką wnętrza samolotu;)

Mam nadzieję, że z pomocą tego poradnika rezerwacja biletu pójdzie Wam jak z płatka, nawet jeśli planujecie pierwszy w życiu lot. Gdy nabierzecie wprawy, cała procedura będzie zajmować Wam zaledwie kilka minut.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Dla początkujących świetny poradnik! Pracowita niedziela wśród moderatorów serwisu.
07 zgłoś się, 15 czerwca 2014, 19:10 | odpowiedz
a jak można zapłacić kartą debetową, bo jakoś mi to się nigdy nie udało! Nawet jak zaznaczałam opcje karty debetowej to i tak jak dochodzi do płacenia to system sam przerzuca mnie do płatności kartą kredytową.
karola, 15 czerwca 2014, 19:36 | odpowiedz
Świetny poradnik! Poprosimy podobny dla wizzair :-)
Pawel, 15 czerwca 2014, 20:00 | odpowiedz
Swietne. Poprosilbym rowniez o taki sam ooradnik ale dla Wizzaira
charlie, 15 czerwca 2014, 20:30 | odpowiedz
Ja mam takie pytanie, czy przekroczenie wymiaru bagażu podręcznego o kilka centymetrów ( 2 - 3) jest problemem? Bo zakupiłem walizkę 20', na karteczce pisze, że jej wymiary to 51 x 34.5 x 19, natomiast po zmierzeniu z kółkami i wszystkim wychodzi kilka centymetrów więcej. Wymiary bagażu liczą się z wszystkim, tak?
Piotr, 15 czerwca 2014, 20:45 | odpowiedz
PiotrJa mam takie pytanie, czy przekroczenie wymiaru bagażu podręcznego o kilka centymetrów ( 2 – 3) jest problemem? Bo zakupiłem walizkę 20′, na karteczce pisze, że jej wymiary to 51 x 34.5 x 19, natomiast po zmierzeniu z kółkami i wszystkim wychodzi kilka centymetrów więcej. Wymiary bagażu liczą się z wszystkim, tak?
Tak, rozmiar liczony jest z kółkami. Wszystko zależy od pracowników lotniska, mogą przymknąć oko, ale sam widziałem takie przypadki gdzie niestety ten 1 cm więcej nie pozwolił na zabranie bagażu podręcznego do samolotu ze sobą.
Hubert Olender, 15 czerwca 2014, 21:06 | odpowiedz
PawelŚwietny poradnik! Poprosimy podobny dla wizzair
Będzie niedługo.
Kamil Lodziński, 15 czerwca 2014, 22:11 | odpowiedz
Czy ktoś wie, czy strona Ryanaira obsługuje Mastercard Debit w Pekao SA? Jezeli nie, bede musial skorzystać z posrednika.
michał, 16 czerwca 2014, 2:04 | odpowiedz
Błąd !!! Bagaż dokupowany później niż podczas rezerwacji jest droższy o 23,50 zł / 5 euro. Więc najlepiej odrazu określić się czy potrzebujemy bagaż.
bora4, 16 czerwca 2014, 10:03 | odpowiedz
Hubert Olender
PiotrJa mam takie pytanie, czy przekroczenie wymiaru bagażu podręcznego o kilka centymetrów ( 2 – 3) jest problemem? Bo zakupiłem walizkę 20′, na karteczce pisze, że jej wymiary to 51 x 34.5 x 19, natomiast po zmierzeniu z kółkami i wszystkim wychodzi kilka centymetrów więcej. Wymiary bagażu liczą się z wszystkim, tak?
Tak, rozmiar liczony jest z kółkami. Wszystko zależy od pracowników lotniska, mogą przymknąć oko, ale sam widziałem takie przypadki gdzie niestety ten 1 cm więcej nie pozwolił na zabranie bagażu podręcznego do samolotu ze sobą.
dlatego najlepsza metoda, gdy ma sie bagaz z lekka przy duzy 'spozniac' sie do odprawy ;) bedac tym ostatni pasazerem, juz obsluga nie bawi sie z sprawdzania, bo czekaja wlasnie na Ciebie, by wszyscy weszli ;) mowa tutaj o przeczekaniu juz po bramkach w terminalu. Teraz gdy miejsca sa rezerwowane, tym bardziej ta metoda sie sprawdza.
vasil, 16 czerwca 2014, 10:13 | odpowiedz
Prosba o porade. JAkis czas temu zarejestrowalam nieopatrznie swoj profil w Ryanair. Od jakiegos czasu nie moge kupic ZADNEGO biletu, gdyz pod wpisaniu danych z karty dostaje inrofamcje, ze transakcja nie zostala przeprowadzona i moj profil zostalz ablokowany. Probowalam juz placic inna karta i zarejestrowac konto na innego maila i nic. Czy ktos mial juz podobny problem, chcialabym sie skonsultowac zanim zadzwonie na ich cholerne 0700 i zaplace pol pensji za polaczenie. Dzieki z gory
kasiaka, 16 czerwca 2014, 10:35 | odpowiedz
A czy dalej występuje podwójne przewalutowanie w Ryanair? Na tym rysunku ("Bezpieczna płatność kartą") nie zauważyłem tego pola, gdzie można było to odznaczyć. Dzięki za odp.
asda, 16 czerwca 2014, 10:38 | odpowiedz
Zabrakło najważniejszego! Przy zakupie biletu w innej walucie niż PLN, po wpisaniu numeru karty wydanej w Polsce (dopiero wtedy!!) pod imieniem i nazwiskiem posiadacza karty pojawia się drobnym drukiem informacja o przeliczeniu kwoty na złotówki po kursie Ryanair (złodziejskim). Trzeba kliknąć w więcej informacji i odznaczyć opcję przeliczenia na PLN(!)
Kli, 16 czerwca 2014, 12:04 | odpowiedz
Niestety wg mnie tak aktualna strona wcale nie jest lepsza. W poradniku zabrakło najważniejszego newsa o podwójnym przewalutowania kart Visa i złodziejskim kursie walut innych niz PL można tego nie zauważyć. I niestety teraz odprawa na max od 7 dni co jest sporym utrudnieniem jak lepcisz na 10 musisz szukać kawiarenki i wydrukować karty
Edi, 16 czerwca 2014, 12:30 | odpowiedz
EdiNiestety wg mnie tak aktualna strona wcale nie jest lepsza. W poradniku zabrakło najważniejszego newsa o podwójnym przewalutowania kart Visa i złodziejskim kursie walut innych niz PL można tego nie zauważyć. I niestety teraz odprawa na max od 7 dni co jest sporym utrudnieniem jak lepcisz na 10 musisz szukać kawiarenki i wydrukować karty
aktualna strona Ryana i pare uslug-udogodnien JEST lepsza co do przewalutowania w pelni sie zgadzam
Wilek, 16 czerwca 2014, 12:56 | odpowiedz
EdiNiestety wg mnie tak aktualna strona wcale nie jest lepsza. W poradniku zabrakło najważniejszego newsa o podwójnym przewalutowania kart Visa i złodziejskim kursie walut innych niz PL można tego nie zauważyć. I niestety teraz odprawa na max od 7 dni co jest sporym utrudnieniem jak lepcisz na 10 musisz szukać kawiarenki i wydrukować karty
W czasach kiedy każdy ma w ręku przenośny komputer nie demonizowałbym.
Tomo14, 16 czerwca 2014, 13:12 | odpowiedz
W czasach kiedy każdy ma w ręku przenośny komputer nie demonizowałbym.
jeśli da się obejść bez drukarki (nie wiem) to masz rację. Po drugie mimo wszystko nie każdy ma 'przenośny komputer'/odpowiedni telefon/dostęp do netu za granicą bez dodatkowych opłat itd. Biorąc pod uwagę te utrudnienia, może się okazać, że taniej..a w każdym razie wygodniej...zapłacić za miejsce (5EUR)
Kli, 16 czerwca 2014, 13:31 | odpowiedz
Kli
W czasach kiedy każdy ma w ręku przenośny komputer nie demonizowałbym.
jeśli da się obejść bez drukarki (nie wiem) to masz rację.Po drugie mimo wszystko nie każdy ma ‚przenośny komputer’/odpowiedni telefon/dostęp do netu za granicą bez dodatkowych opłat itd.Biorąc pod uwagę te utrudnienia, może się okazać, że taniej..a w każdym razie wygodniej…zapłacić za miejsce (5EUR)
Wizzair ma aplikację, która poza iPadem obsługuje praktycznie większość urządzeń mobilnych. Poza tym można użyć tableta i wyświetlić plik - tak naprawdę chodzi i tak tylko o zeskanowanie kodu.
Tomo14, 16 czerwca 2014, 14:32 | odpowiedz
Lecę z dzieckiem 3-letnim. Muszę zabrać dla niego spacerówkę - parasolkę. Czy muszę wykupić bagaż, czy jest szansa zabrania na pokład wózka nieodpłatnie?
Iwona, 16 czerwca 2014, 14:38 | odpowiedz
Czyli generalnie wykupując bilet za 25zł i tak zapłacę 95zl z powodu odprawy?
ja, 16 czerwca 2014, 19:14 | odpowiedz
a ja mam taki problem, w sobotę córka kupowała bilety dla mnie i dla mojego męża , nazwisko męża wpisała poprawnie a moje nie, jestem od niedawna mężatką i zmieniłam nazwisk , w dowodzie i paszporcie mam już nowe takie jak mąż , a córka wpisała stare mam akt ślubu po polsku i po angielsku , to jestem ja , zdjęcie , TE SAME dane , tylko to NAZWISKO i teraz nie wiem czy muszę zmieniać w rezerwacji , czy nie proszę o podpowiedż co robic, lecimy w lipcu
stefania, 16 czerwca 2014, 19:27 | odpowiedz
Jeżeli chodzi o transfer z lotniska do centrum u mnie nie zadziałało. Kupiłem taki transfer z lotniska Ciampino do centrum Rzymu i nie otrzymałem potwierdzenia/biletu. Maile do Ryanair kończą się odsyłaniem do włoskiego partnera a ten milczy.
mpawel, 16 czerwca 2014, 19:39 | odpowiedz
po zawarciu slubu mam nowe nazwisko i dowód osobisty też na to nowe , kupując bilety wpisałam stare nazwisko .co teraz mam zrobic lecimy w lipcu do polski , mam akt ślubu
stefcia, 16 czerwca 2014, 19:53 | odpowiedz
@Kli: Dziękuję, słuszne spostrzeżenie. Twoja uwaga została już uwzględniona w poradniku.
Dorota Ludwicka, 16 czerwca 2014, 23:07 | odpowiedz
"Brak karty pokładowej również skutkuje koniecznością uiszczenia opłaty za wydrukowanie jej na lotnisku, jednak cena takiej usługi dla pasażerów, którzy odprawili się online, została obniżona z 332,50 PLN (70 euro) do 71 PLN (15 euro)." Więc jest to opłata za odprawienie się online czy za wydrukowanie karty podkładowej na lotnisku?
lotyloty, 17 czerwca 2014, 11:30 | odpowiedz
lotyloty„Brak karty pokładowej również skutkuje koniecznością uiszczenia opłaty za wydrukowanie jej na lotnisku, jednak cena takiej usługi dla pasażerów, którzy odprawili się online, została obniżona z 332,50 PLN (70 euro) do 71 PLN (15 euro).” Więc jest to opłata za odprawienie się online czy za wydrukowanie karty podkładowej na lotnisku?
Odprawa online jest darmowa = sami sobie kartę wydrukujemy. Natomiast na lotnisku wydrukowana przez przewoźnika jest płatna.
Hubert Olender, 17 czerwca 2014, 11:36 | odpowiedz
IwonaLecę z dzieckiem 3-letnim. Muszę zabrać dla niego spacerówkę – parasolkę. Czy muszę wykupić bagaż, czy jest szansa zabrania na pokład wózka nieodpłatnie?
Dzisiaj Ryanair wprowadził nowe udogodnienia dla rodzin. Od teraz będzie można przewieźć bezpłatnie aż 2 sztuki akcesoriów dla każdego dziecka (nie tylko niemowlęcia) – jeden wózek dziecięcy oraz jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne. Artykuł został uzupełniony o nowe informacje dotyczące oferty „Family Extra”.
Dorota Ludwicka, 17 czerwca 2014, 22:57 | odpowiedz
Poradnik świetny. Jedna uwaga - dziś kupowałem bilety zarówno w funtach jak i euro, kartę mam polską i nie miałem możliwości wyłączenia opcji, o której mowa w poradniku, ale za to funty zostały przeliczone po niezłym kursie - ok. 5,19. Euro natomiast ok. 4,29 zł. Czyżby już tego "stałego kursu" nie było? Czy tylko obowiązuje przy niektórych bankach?
Kamil, 18 czerwca 2014, 18:15 | odpowiedz
karolaa jak można zapłacić kartą debetową, bo jakoś mi to się nigdy nie udało! Nawet jak zaznaczałam opcje karty debetowej to i tak jak dochodzi do płacenia to system sam przerzuca mnie do płatności kartą kredytową.
Aby nie naliczyła się opłata za kartę kredytową przy płatności kartą debetową, jako rodzaj karty należy wybrać "MasterCard Debit" / "Visa Debit".
KamilPoradnik świetny. Jedna uwaga – dziś kupowałem bilety zarówno w funtach jak i euro, kartę mam polską i nie miałem możliwości wyłączenia opcji, o której mowa w poradniku, ale za to funty zostały przeliczone po niezłym kursie – ok. 5,19. Euro natomiast ok. 4,29 zł. Czyżby już tego „stałego kursu” nie było? Czy tylko obowiązuje przy niektórych bankach?
"Stały kurs" jest nadal dostępny, ale wygląda na to, że jest właśnie tak jak piszesz - możliwość rezygnacji z przewalutowania Ryanaira obowiązuje tylko dla niektórych kart. W moim przypadku po wpisaniu danych z karty Visa, pod imieniem i nazwiskiem posiadacza karty nie pojawiła się informacja o kursie wymiany, natomiast przy płatności kartą MasterCard, opcja "stałego kursu" jest dostępna.
Dorota Ludwicka, 18 czerwca 2014, 23:04 | odpowiedz
zamiast "pani" wpisałam w rezerwacji online "pan." co teraz?proszę o pilną odp.dziękuję.
marta, 19 czerwca 2014, 22:50 | odpowiedz
martazamiast „pani” wpisałam w rezerwacji online „pan.” co teraz?proszę o pilną odp.dziękuję.
ona, 21 czerwca 2014, 19:41 | odpowiedz
bilet kupilam i wszystko wprowadzilam poprawnie , rezerwacja potwierdzona tylko jeden problem przy platnosci podalam swoje dane personale i nr karty a na potwierdzeniu sa dane zupelnie innego , pieniadze zostaly sciagniete z mojego konta , sprawdzalam na wyciagu co robic ?????????
ona, 21 czerwca 2014, 19:45 | odpowiedz
czy przy pakietach wakacyjnych hotel i przelot na potwierdzeniu rezerwacji i platnosci powinny byc dane personale osoby kupujacej czy biura podrozy
ja, 21 czerwca 2014, 21:39 | odpowiedz
Proszę o pomoc. Zapłaciłam i wszystko ok, tyle że z konta pobrali w euro. Na wydrukach potwierdzonej rezerwacji mam płatność w walucie posiadacza karty (GBP). Czy ta kwota została zablokowana w euro ale pobiorą w PL. Nie wiem jak mam to rozumieć. Wiem natomiast że zbladłam jak zobaczyłam stan konta....
edi, 24 czerwca 2014, 13:20 | odpowiedz
Super podpowiedź.
Leszek, 25 czerwca 2014, 10:48 | odpowiedz
Świetny tekst! Będą jakieś problemy jeżeli osoba płacąca za bilety, posiadacz karty kredytowej nie będzie jednym z pasażerów?
Tici, 26 czerwca 2014, 2:41 | odpowiedz
TiciŚwietny tekst! Będą jakieś problemy jeżeli osoba płacąca za bilety, posiadacz karty kredytowej nie będzie jednym z pasażerów?
Nie będzie problemu.
Dorota Ludwicka, 28 czerwca 2014, 22:43 | odpowiedz
Mam pytanie. Bardzo proszę o pomoc, gdyż po raz pierwszy będę lecieć samolotem. 22 lipca wylatuje do Włoch na nie cały tydzień. I chciałabym się upewnić, czy mam raz zrobić odprawę online, która będzie ważna w dniu wylotu z Krakowa, oraz powrotu z Mediolanu? Bo jeżeli bym była dłuzej niż tydzień, wtedy bym musiała zrobić dwa razy odprawę, tak? P.S. Lecę liniami ryanair. Z góry dzięki za pomoc. :)
karola-krk, 30 czerwca 2014, 16:52 | odpowiedz
Po wpisaniu danych w rubrykach bezpieczna płatność kartą, jeszcze przed danymi posiadacza karty, wg powyższych informacji powinna się pojawić informacja o obciążeniu karty, suma i możliwość przejścia do informacji, by odhaczyć ich przewalutowanie. U mnie in takiego nie ma, mam tylko opcję kliknięcia na - kup teraz. raz juz tak było, miałam płacić w złotówkach, mimo że użyłam kary debet w złotówkach,przewalutowali mnie i zapłaciłam kilkadziesiąt złotych więcej.
Daria, 30 czerwca 2014, 17:17 | odpowiedz
Dzień dobry, kilka dni temu kupiłam bilet z Francji do Polski (wydaje mi się, że może to być istotne, ponieważ chodzi o problemy z wpisany imieniem). Wpisałam swoje imię (Małgorzata) używając znaków diakrytycznych. Kiedy dostałam maila z potwierdzeniem, na którym moje imię zapisane było MAłGORZATA zaczęłam obawiać, że będę mieć z tego powodu problemy. Kolejnym problemem jest dwuczłonowe nazwisko, które wpisałam bez myślnika, ale po spacji. Niestety bardzo żałuję, że przeczytałam Państwa przewodnik dopiero teraz. Czy Państwa zdaniem mogę mieć problemy przy odprawie? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Małgorzata, 30 czerwca 2014, 22:06 | odpowiedz
michałCzy ktoś wie, czy strona Ryanaira obsługuje Mastercard Debit w Pekao SA? Jezeli nie, bede musial skorzystać z posrednika.
ostatnio kupowałem bilety, poszło bez problemu.
maciek, 2 lipca 2014, 2:23 | odpowiedz
karola-krkMam pytanie. Bardzo proszę o pomoc, gdyż po raz pierwszy będę lecieć samolotem. 22 lipca wylatuje do Włoch na nie cały tydzień. I chciałabym się upewnić, czy mam raz zrobić odprawę online, która będzie ważna w dniu wylotu z Krakowa, oraz powrotu z Mediolanu? Bo jeżeli bym była dłuzej niż tydzień, wtedy bym musiała zrobić dwa razy odprawę, tak? P.S. Lecę liniami ryanair. Z góry dzięki za pomoc.
2 odprawy (wylot i powrót) da się zrobić w jednym kroku, nie potrzeba tego robić dwa razy (zaznacza się odpowiednią opcję)
michał, 2 lipca 2014, 2:27 | odpowiedz
Pierwszy raz będę wykonywać rezerwację lotniczą, nasuwa mi się pewne pytanie. Odprawa on line i karta pokładowa. Czy jeśli kupię od razu również bilet powrotny, to czy będę mogła wykonać odprawę on line i wydrukować kartę od razu również na powrót w domu, byłoby to znacznie łatwiejsze niż szukanie takiej możliwości na Majorce. Pozdrawiam
Kasjopea, 4 lipca 2014, 10:45 | odpowiedz
Nie chcę kupić pierwszeństwa wejścia na pokład, nie chcę konkretnego miejsca- czy mogę odprawić się na przykład na 14 dni przed lotem?
Flyyyy, 12 lipca 2014, 23:06 | odpowiedz
Perfekcyjny. :) Wielkie dzięki!
Syla, 14 lipca 2014, 21:29 | odpowiedz
Czy w momencie rezerwacji w polu "Imię" należy wpisać swoje pierwsze imię czy tez dwa imiona zgodnie z dowodem osobistym? Wpisałem tylko jedno i boję się, że mogę mieć problemy :(
bartek, 24 lipca 2014, 0:01 | odpowiedz
IwonaLecę z dzieckiem 3-letnim. Muszę zabrać dla niego spacerówkę – parasolkę. Czy muszę wykupić bagaż, czy jest szansa zabrania na pokład wózka nieodpłatnie?
No własnie tez szukam takiej informacji. Czy wozek typu parasolka mozna brać bezpłatnie. A co z większym wózkiem typu x--lander?
pik, 24 lipca 2014, 18:58 | odpowiedz
pik
IwonaLecę z dzieckiem 3-letnim. Muszę zabrać dla niego spacerówkę – parasolkę. Czy muszę wykupić bagaż, czy jest szansa zabrania na pokład wózka nieodpłatnie?
No własnie tez szukam takiej informacji. Czy wozek typu parasolka mozna brać bezpłatnie. A co z większym wózkiem typu x–lander?
Na bagaż.
vipert, 24 lipca 2014, 19:12 | odpowiedz
Mam pytanie odnośnie lotu ryanairem. Kupiłam bilet w dwie strony dla mnie i dla córki (13 lat). Niestety córka nie poleci ze mną w jedną stronę, ale wróci i teraz pytanie, czy bilet powrotny będzie ważny pomimo tego, że wylot z nią się nie odbędzie?
vipmar, 28 lipca 2014, 10:43 | odpowiedz
Świetny poradnik - wkrótce mój pierwszy w życiu lot Ryanairem, więc odprawa powinna pójść gładko. Trochę szkoda, że bilet zakupiłem zanim trafiłem na poradnik - teraz mam w rezerwacji "ł", ale myślę, że nikt nie powinien się przyczepić.
Raphael, 29 lipca 2014, 18:38 | odpowiedz
mam pytanie odnośnie płacenia za bilety. Chcę kupić bilety z Oslo do Zadaru i pomimo podania informacji o karcie i zaznaczeniu kraju Polska nie pojawi mi się żadna informacja o przeliczeniu i kursie nok, więc nie wiem jaka kwota miałaby być ściągnięta. Proszę o pomoc
madzik, 4 sierpnia 2014, 11:13 | odpowiedz
Witam czy mozna zabrac viagre lub cialis na pokład samolotu?dzięki za odpowiedź
gosc, 11 sierpnia 2014, 15:20 | odpowiedz
W poradniku jest zupełny brak informacji w jaki sposób można uzyskać fakturę za dany lot i jak się ją wprowadza gdy leci się firmowo.
Janusz, 17 sierpnia 2014, 14:56 | odpowiedz
kupiłam 5 biletów na lot do hiszpanii. 1 osoba zrezygnowała i zmieniliśmy dane podróżującego, co kosztowało 522zł .Najgorsze jest to, że tą kwotę pobrało z karty kredytowej osoby rezerwującej jak i z karty osoby, która wprowadzała zmianę. Czy jest możliwe, że po odprawie kwota zostanie zwrócona? Dlaczego 522zł zostało pobrane dwukrotnie?
Szpila, 24 sierpnia 2014, 20:57 | odpowiedz
michałCzy ktoś wie, czy strona Ryanaira obsługuje Mastercard Debit w Pekao SA? Jezeli nie, bede musial skorzystać z posrednika.
Zapłaciłem Mastercard Debit Aliora także pewnie z Pekao też nei będzie problemu o ile zmienisz limity płatności internetowych
domin, 1 września 2014, 18:52 | odpowiedz
Od 6 dni próbuje kupic bilet z Wrocławia do East Midlands - bez skutku. Wyskakuje mi informacja, że płatność została odrzucona. Korzystalam z dwóch różnych kart i byłam tez w biurze podróży, gdzie Pani również próbowała zapłacić 2 kartami i dalej taki sam skutek.. Prosze o pomoc co robić??? Termin wylotu zbliża sie wielkimi krokami (15.09) a cena biletu rośnie....
olex, 7 września 2014, 21:32 | odpowiedz
Mam bilety dla dwóch osób, ale boję się, ze przy odprawie online gdy będę miała automatycznie przydzielane miejsca w samolocie to nie będziemy siedzieli obok siebie. Dodam, ze rezerwacja jest jedna. I czy można odprawić obie osoby naraz, zeby te miejsca były obok siebie ? Jak to jest?
sonia, 11 września 2014, 15:48 | odpowiedz
Witam mam problem bukowała bilet na wnuczki nie dopisałam ostatniej litery w imieniu minęło już 24 godz.co dalej robić i nie być narażony na dalsze koszty
zosia, 7 października 2014, 11:43 | odpowiedz
soniaMam bilety dla dwóch osób, ale boję się, ze przy odprawie online gdy będę miała automatycznie przydzielane miejsca w samolocie to nie będziemy siedzieli obok siebie. Dodam, ze rezerwacja jest jedna. I czy można odprawić obie osoby naraz, zeby te miejsca były obok siebie ? Jak to jest?
W przewodniku jest informacja, że jeśli kilka osób podróżuje na 1 rezerwacji to system przydziela im miejsca obok siebie. Chyba że nie ma już np. 3 miejsc obok siebie. Warto więc odprawić się jak najwcześniej.
qubu, 5 listopada 2014, 11:07 | odpowiedz
witam dzis robiłem odprawe drukowałem bilety dla 3 osob i w jednym bileie wyszło scieta część kodu tego na góże biletu czy z tym moge lecieć
jaro998, 10 listopada 2014, 13:06 | odpowiedz
bartekCzy w momencie rezerwacji w polu „Imię” należy wpisać swoje pierwsze imię czy tez dwa imiona zgodnie z dowodem osobistym? Wpisałem tylko jedno i boję się, że mogę mieć problemy
Dołączam się do pytania.
mixerman, 14 listopada 2014, 10:51 | odpowiedz
IwonaLecę z dzieckiem 3-letnim. Muszę zabrać dla niego spacerówkę – parasolkę. Czy muszę wykupić bagaż, czy jest szansa zabrania na pokład wózka nieodpłatnie?
też chciałabym wiedzieć...
Kasia Te, 26 listopada 2014, 20:01 | odpowiedz
Już dziś mój pierwszy lot! Poradnik super! Warto też pamiętać że gdy wylatujemy nie z Polski, a z innego kraju kartę pokładowa najlepiej wydrukować po angielsku lub języku urzędowym kraju z skąd mamy odlot! :-) Pozdrawiam Marzena
Marzenocha, 30 listopada 2014, 9:44 | odpowiedz
mam problem z kupnem biletów. zrobiłam wszystko tak jak powyżej, jednak kiedy kliknęłam kup teraz nie przekierowało mnie na żadna stronę z numerem rezerwacji. nie otrzymałam tez żadnego maila z potwierdzeniem. czy moje bilety zostały zakupione? (obecnie nie mam możliwości sprawdzić czy pobralo mi pieniądze z konta)
emma, 9 grudnia 2014, 19:46 | odpowiedz
karolaa jak można zapłacić kartą debetową, bo jakoś mi to się nigdy nie udało! Nawet jak zaznaczałam opcje karty debetowej to i tak jak dochodzi do płacenia to system sam przerzuca mnie do płatności kartą kredytową.
mam tak samo, w rezultacie płaciłem przez paypal..
takżeten, 16 stycznia 2015, 19:16 | odpowiedz
Witam jesli juz zakupilem bilet na lot do polski a nie mam jeszcze odprawy czy moge dokupic sobie dodatkowy bagaz czy juz jet na to zapuzno?? Dziekuje !!!
bolo, 22 stycznia 2015, 12:13 | odpowiedz
Robiłam dziś rezerwację na lot z Mediolanu, wyskoczyła mi cena w euro a nigdzie nie było widać okienka do odznaczenia aby nie podlegać wymianie po Ryanair'owym kursie. Opcja ta pojawiła mi się dopiero wtedy gdy podałam rodzaj karty (w moim przypadku Mastercard debit) oraz jej numer ale NIE wybrawszy wcześniej kraju fakturowania! Kraj fakturowania wybrałam dopiero PO rezygnacji z gwarantowanego kursu i w efekcie zapłaciłam dokładnie tyle ile należy :)
maniakaa, 26 stycznia 2015, 15:30 | odpowiedz
Witam. Mam problem, być może ktoś już miał podobny. Ryanair odwołał nasz lot. Oczywiście możemy wystąpić z wnioskiem o zwrot pieniędzy, ale cały problem w tym, że nie posiadam już tej karty kredytowej, z której lot był opłacony. Ryanair natomiast może zwrócić pieniądze tylko na to konto. Co robić ??
Małgosia, 25 lutego 2015, 15:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
MałgosiaWitam. Mam problem, być może ktoś już miał podobny. Ryanair odwołał nasz lot. Oczywiście możemy wystąpić z wnioskiem o zwrot pieniędzy, ale cały problem w tym, że nie posiadam już tej karty kredytowej, z której lot był opłacony. Ryanair natomiast może zwrócić pieniądze tylko na to konto. Co robić ??
8 Nie ma problemu niech zwraca na tę kartę, po paru dniach dzwoni sie do banku wystawcy tej nieaktualnej karty i pidaje konto do przelania kasy, przelew za darmo.
akot, 25 lutego 2015, 15:20 | odpowiedz
akot
MałgosiaWitam. Mam problem, być może ktoś już miał podobny. Ryanair odwołał nasz lot. Oczywiście możemy wystąpić z wnioskiem o zwrot pieniędzy, ale cały problem w tym, że nie posiadam już tej karty kredytowej, z której lot był opłacony. Ryanair natomiast może zwrócić pieniądze tylko na to konto. Co robić ??
8Nie ma problemu niech zwraca na tę kartę, po paru dniach dzwoni sie do banku wystawcy tej nieaktualnej karty i pidaje konto do przelania kasy, przelew za darmo.
Niestety, w banku poinformowano mnie, że pieniądze "z automatu nie dojdą", gdyż konto jest zlikwidowane. :(
Małgosia, 26 lutego 2015, 14:20 | odpowiedz
Mam taki dylemat: muszę odprawić bagaż rejestrowany czyli w teorii pojawic się na odprawie na 2 godziny przed odlotem. Jest tez podany czas zamkniecia odpraw na 40 min przed. Co jezeli w praktyce spoznie sie i wlasciwe stanowisko do odprawy bagazu odnajde np na 90-100min przed odlotem. Bede mial jakies problemy? Czy trzeba byc na 2 godziny przed i koniec kropka?
Krs, 17 marca 2015, 23:45 | odpowiedz
Czy przy podawaniu danych do płatności kartą należy używać polskich znaków? Mam tego pecha, że zarówno w imieniu, nazwisku i nazwie ulicy mam polskie znaki diaktrytyczne. W efekcie próbuję na różne sposoby od dwóch dni kupić bilet i ciągle mam komunikat, że nie uzyskuję autoryzacji. Czy ktoś kupował może bilet kartą Citibanku MasterCard Debit? To kwestia znaków czy może po prostu źle oznaczam rodzaj karty? Limit transakcji internetowych mam sporo wyższy niż cena biletów...
dekar, 20 marca 2015, 22:42 | odpowiedz
Dlaczego na bilecie nie ma napisane pierszenstwa na poklad-zostal zakupiony przy rezerwacji biletu.
mira, 25 marca 2015, 13:35 | odpowiedz
Jestem kandydatem na pasażera Ryan Air i ma to być mój pierwszy w życiu lot pomimo ukończonych ponad 50-ciu lat . Moją rezerwację rozpocząłem od wizyty na lotnisku gdzie dowiedziałem się , że tam prowizja za bilet wynosi około 140 zł. ... nie skorzystałem z tej opcji ale poprosiłem zaprzyjaźnionego przedstawiciela młodego pokolenia o zarezerwowanie mi biletu przez internet ... i wszystko szło dobrze do momentu płatności kartą (!) . Po kilku próbach zapłacenia różnymi kartami zrezygnowaliśmy z próby kupienia tanich biletów w obie strony ( bez ubezpieczeń , rezerwacji miejsc i innych płatnych atrakcji Ryan Air ) . Następnego już samodzielnie ponowiłem próbę kupienia biletu przez internet na stronie Ryan Air i ponownie nie została zaakceptowana płatność moją kartą MasterCard Debit !!! Później znalazłem ten poradnik i okazało się , że wszystko robiłem jak należy - więc gdzie tkwi błąd (?) ... Czy Ryan Air specjalnie blokuje takich pasażerów którzy nie kupują dodatków do biletów ? a może jest inne wyjaśnienie bo spiskowe teorie dziejów są mi coraz bliższe ...
Pasażer specjalnej troski, 25 kwietnia 2015, 8:06 | odpowiedz
Pasażer specjalnej troskiJestem kandydatem na pasażera Ryan Air i ma to być mój pierwszy w życiu lot pomimo ukończonych ponad 50-ciu lat . Moją rezerwację rozpocząłem od wizyty na lotnisku gdzie dowiedziałem się , że tam prowizja za bilet wynosi około 140 zł. … nie skorzystałem z tej opcji ale poprosiłem zaprzyjaźnionego przedstawiciela młodego pokolenia o zarezerwowanie mi biletu przez internet … i wszystko szło dobrze do momentu płatności kartą (!) . Po kilku próbach zapłacenia różnymi kartami zrezygnowaliśmy z próby kupienia tanich biletów w obie strony ( bez ubezpieczeń , rezerwacji miejsc i innych płatnych atrakcji Ryan Air ) . Następnego już samodzielnie ponowiłem próbę kupienia biletu przez internet na stronie Ryan Air i ponownie nie została zaakceptowana płatność moją kartą MasterCard Debit !!!Później znalazłem ten poradnik i okazało się , że wszystko robiłem jak należy – więc gdzie tkwi błąd (?) … Czy Ryan Air specjalnie blokuje takich pasażerów którzy nie kupują dodatków do biletów ? a może jest inne wyjaśnienie bo spiskowe teorie dziejów są mi coraz bliższe …
\ moze maszmaster card debetowke, ale jest ona w systemie podpisana jako master card (nie master card debit) sprobuj - z opcja samo mastercard i oczywiscie bez polskich znakow w nazwisku
dsa, 3 maja 2015, 16:26 | odpowiedz
czy obowiaskowo karte pokladowom musze mniec wydrukowanom czy wystarczy mniec zachowanom w telefonie ( ryaniar lotniosko we francji klijent zamniast biletu wydrukowanego podal do skanowania telefon )
Greg, 4 maja 2015, 13:56 | odpowiedz
Witam!Prosze o pomoc.jak dlugo musi byc wazny paszport aby moc zabukowac bilet?Chcialam w maju owiedzic przyjaciolke w szkocji,a lece z dublina.i paszport mojego syna jest wazny do wrzesnia.czy uda mi sie z nim wyjechac?prosze o odpowiedz.
Mruczek, 6 maja 2015, 23:35 | odpowiedz
Pasażer specjalnej troskiJestem kandydatem na pasażera Ryan Air i ma to być mój pierwszy w życiu lot pomimo ukończonych ponad 50-ciu lat . Moją rezerwację rozpocząłem od wizyty na lotnisku gdzie dowiedziałem się , że tam prowizja za bilet wynosi około 140 zł. … nie skorzystałem z tej opcji ale poprosiłem zaprzyjaźnionego przedstawiciela młodego pokolenia o zarezerwowanie mi biletu przez internet … i wszystko szło dobrze do momentu płatności kartą (!) . Po kilku próbach zapłacenia różnymi kartami zrezygnowaliśmy z próby kupienia tanich biletów w obie strony ( bez ubezpieczeń , rezerwacji miejsc i innych płatnych atrakcji Ryan Air ) . Następnego już samodzielnie ponowiłem próbę kupienia biletu przez internet na stronie Ryan Air i ponownie nie została zaakceptowana płatność moją kartą MasterCard Debit !!!Później znalazłem ten poradnik i okazało się , że wszystko robiłem jak należy – więc gdzie tkwi błąd (?) … Czy Ryan Air specjalnie blokuje takich pasażerów którzy nie kupują dodatków do biletów ? a może jest inne wyjaśnienie bo spiskowe teorie dziejów są mi coraz bliższe …
Goonia, 7 maja 2015, 19:27 | odpowiedz
Pasażer specjalnej troskiJestem kandydatem na pasażera Ryan Air i ma to być mój pierwszy w życiu lot pomimo ukończonych ponad 50-ciu lat . Moją rezerwację rozpocząłem od wizyty na lotnisku gdzie dowiedziałem się , że tam prowizja za bilet wynosi około 140 zł. … nie skorzystałem z tej opcji ale poprosiłem zaprzyjaźnionego przedstawiciela młodego pokolenia o zarezerwowanie mi biletu przez internet … i wszystko szło dobrze do momentu płatności kartą (!) . Po kilku próbach zapłacenia różnymi kartami zrezygnowaliśmy z próby kupienia tanich biletów w obie strony ( bez ubezpieczeń , rezerwacji miejsc i innych płatnych atrakcji Ryan Air ) . Następnego już samodzielnie ponowiłem próbę kupienia biletu przez internet na stronie Ryan Air i ponownie nie została zaakceptowana płatność moją kartą MasterCard Debit !!!Później znalazłem ten poradnik i okazało się , że wszystko robiłem jak należy – więc gdzie tkwi błąd (?) … Czy Ryan Air specjalnie blokuje takich pasażerów którzy nie kupują dodatków do biletów ? a może jest inne wyjaśnienie bo spiskowe teorie dziejów są mi coraz bliższe …
Myśle, ze to raczej kwestia ustawienia limitów na płatności dokonywane przez internet. ....
Gonia, 7 maja 2015, 19:30 | odpowiedz
Gonia
Pasażer specjalnej troskiJestem kandydatem na pasażera Ryan Air i ma to być mój pierwszy w życiu lot pomimo ukończonych ponad 50-ciu lat . Moją rezerwację rozpocząłem od wizyty na lotnisku gdzie dowiedziałem się , że tam prowizja za bilet wynosi około 140 zł. … nie skorzystałem z tej opcji ale poprosiłem zaprzyjaźnionego przedstawiciela młodego pokolenia o zarezerwowanie mi biletu przez internet … i wszystko szło dobrze do momentu płatności kartą (!) . Po kilku próbach zapłacenia różnymi kartami zrezygnowaliśmy z próby kupienia tanich biletów w obie strony ( bez ubezpieczeń , rezerwacji miejsc i innych płatnych atrakcji Ryan Air ) . Następnego już samodzielnie ponowiłem próbę kupienia biletu przez internet na stronie Ryan Air i ponownie nie została zaakceptowana płatność moją kartą MasterCard Debit !!!Później znalazłem ten poradnik i okazało się , że wszystko robiłem jak należy – więc gdzie tkwi błąd (?) … Czy Ryan Air specjalnie blokuje takich pasażerów którzy nie kupują dodatków do biletów ? a może jest inne wyjaśnienie bo spiskowe teorie dziejów są mi coraz bliższe …
Myśle, ze to raczej kwestia ustawienia limitów na płatności dokonywane przez internet. ….
Anita, 7 maja 2015, 21:53 | odpowiedz
hej też tak miałam, miałam zbyt niski limit żeby opłacić lot i odrzucało mi moją płatność a taka sprawa zmiany limitu to w banku kwestia kilku minut a jeśli ma się konto internetowe to 2 minutki
Anita, 7 maja 2015, 21:55 | odpowiedz
poradnik jest ok...wszystko zalatwione bilety wydrukowane ,tylko leciec ale mam problem !!! wynajelam od razu przez Ryanair auto...ale co dalej ??? co jest potwierdzeniem zebym to auto mogla odebrac na lotnisku....nigdzie nie moge znalesc na to odp....ratunku (((((
Ewa77, 25 maja 2015, 19:35 | odpowiedz
dsa
Pasażer specjalnej troskiJestem kandydatem na pasażera Ryan Air i ma to być mój pierwszy w życiu lot pomimo ukończonych ponad 50-ciu lat . Moją rezerwację rozpocząłem od wizyty na lotnisku gdzie dowiedziałem się , że tam prowizja za bilet wynosi około 140 zł. … nie skorzystałem z tej opcji ale poprosiłem zaprzyjaźnionego przedstawiciela młodego pokolenia o zarezerwowanie mi biletu przez internet … i wszystko szło dobrze do momentu płatności kartą (!) . Po kilku próbach zapłacenia różnymi kartami zrezygnowaliśmy z próby kupienia tanich biletów w obie strony ( bez ubezpieczeń , rezerwacji miejsc i innych płatnych atrakcji Ryan Air ) . Następnego już samodzielnie ponowiłem próbę kupienia biletu przez internet na stronie Ryan Air i ponownie nie została zaakceptowana płatność moją kartą MasterCard Debit !!!Później znalazłem ten poradnik i okazało się , że wszystko robiłem jak należy – więc gdzie tkwi błąd (?) … Czy Ryan Air specjalnie blokuje takich pasażerów którzy nie kupują dodatków do biletów ? a może jest inne wyjaśnienie bo spiskowe teorie dziejów są mi coraz bliższe …
\moze maszmaster card debetowke, ale jest ona w systemie podpisana jako master card (nie master card debit) sprobuj – z opcja samo mastercard i oczywiscie bez polskich znakow w nazwisku
Marget, 27 maja 2015, 21:46 | odpowiedz
Jak mogę znależć ling do polisy ubezpieczeniowej ,którą wykupiłam przy zakupie biletu w RYANAIR ,Mam tylko odptawę ,
wzzw, 2 czerwca 2015, 20:54 | odpowiedz
Czy bagaż rejestrowany jest ograniczony wymiarami walizki (w przypadku podrecznego są pdane i limity wagowe i wymiarowe) czy tylko i wyłącznie ograniczenie wagowe obowiązuje? (pierwszy lot w życiu się szykuje mi)
tripper, 8 czerwca 2015, 9:56 | odpowiedz
Witam, 15 lipca dostałam potwierdzenie rezerwacji lotu z Krakowa do Trapani, dziś wykonałam odprawę online, co mam zrobić żeby dostać bilet,skoro 2 miesiące temu za niego zapłaciłam?? Po raz pierwszy kupowałam bilet lotniczy i nie wiem co dalej. Wylot mam juz w poniedzialek, a do Ryanaira nie mogę się w ogóle dodzwonić. Proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam
Emilia, 24 września 2015, 23:06 | odpowiedz
EmiliaWitam, 15 lipca dostałam potwierdzenie rezerwacji lotu z Krakowa do Trapani, dziś wykonałam odprawę online, co mam zrobić żeby dostać bilet,skoro 2 miesiące temu za niego zapłaciłam?? Po raz pierwszy kupowałam bilet lotniczy i nie wiem co dalej. Wylot mam juz w poniedzialek, a do Ryanaira nie mogę się w ogóle dodzwonić.Proszę o pilną odpowiedź.Pozdrawiam
Karta pokładowa z numerem rezerwacji i kodem kreskowym (taka jak w artykule poradnika) jest jednocześnie biletem.
gr, 1 października 2015, 1:00 | odpowiedz
Miałam tak samo. Okazało się po rozmowie z konsultantka banku, że mam na karcie ustalony limit transakcji internetowych. wystarczyło podnieść limit i wszystko ok.
kitek, 5 października 2015, 10:58 | odpowiedz
Ryanair testuje nowa strone - https://beta.ryanair.com/gb/en/ Ryanair testuje nowa strone - https://beta.ryanair.com/gb/en/ Mam konto, zalogowalem sie. Loty widoczne do odprawy tak jak w apce. Ide dalej wiec i robie check in przez nowa strone, a tu niespodzianka, na karcie moje imie i nazwisko jest z polskimi znakami. Na 100% nigdy nie wpisywalem polskich znakow (po jednym znaku w imieniu i nazwisku). Ktos ma pomysl skad sie to wzielo?
Wookash, 13 października 2015, 1:57 | odpowiedz
Witam. 20 listopada lecę z narzeczonym do Dublina.Mamy wspólną rezerwację, w związku z tym moje pytanie : czy odprawa online musi być osobna dla każdego z nas ? I jak to jest z kartą pokładową ? Osobna dla każdego z nas??
aniusia1985, 21 października 2015, 0:36 | odpowiedz
Czy aktualnie można zmienić nazwisko pasażera bezpłatnie, dopóki nie zrobiło się online check-inu?
Asia, 23 października 2015, 10:51 | odpowiedz
Okej, a co w przypadku, kiedy mam zarezerwowane bilety w 2 strony Londyn-Warszawa i z powrotem. Skradziono mi portwel, wyrobilam paszport tymczasowy, na 3 dni z ktorego dane mam wprowadzic na odprawie. Czyli lot Londyn-Warszawa odprawiony na tymczasowy paszport, czy jezeli rezerwowalam razem wylot i powrot moge zrobic oddzielna odprawe dla wylotu na paszport tymczasowy a na powrot odprawe na nowy dowod? Lub jezeli nie ma takiej mozliwosci i musze odprawic wylot i powrot razem na paszport tymczasowy co mam zrobic przy powrocie? Skoro ten paszport nie bedzie juz wazny, ja bede miala nowy dowod a na karcie pokladowej bedzie widnial niewazny paszport?
Sylwia, 20 listopada 2015, 12:11 | odpowiedz
AsiaCzy aktualnie można zmienić nazwisko pasażera bezpłatnie, dopóki nie zrobiło się online check-inu?
Czy Pani Asia zna juz odpowiedx i moze sie nia podzielic? Mozna bezplatnie zmienic nazwisko pasazera przed/w trakcie check-inu?
Adam, 24 listopada 2015, 13:56 | odpowiedz
kupilem dla syna bilet, ale problem jest z odprawa, syn urodzil sie 2000 r, a odprawa wyswietla od 1999 r. co moge zrobic?
goralik14, 2 grudnia 2015, 20:07 | odpowiedz
Super napisane, jasno, dokładnie i wyczerpująco.
Grucha, 6 grudnia 2015, 23:31 | odpowiedz
Dziękuję, swietny poradnik, dla mnie żółtodzioba to biblia latania Ryanairem,, mam pytanie jednak, czy wylatując z innego kraju niż Polska powinnam miec bilet wydrukowany po angielsku?
Alicja, 16 grudnia 2015, 13:01 | odpowiedz
Świetny poradnik. Dzięki wielkie!
Wojtek, 22 grudnia 2015, 22:42 | odpowiedz
Witam. Pytanie: czy równocześnie z zakupem biletu na lot muszę od razu wykupić miejsce, pierszeńsrwo wejścia i bagaż? Jeżeli nie to kiedy najpóźniej? Wylatuję we wrześniu a bilet chciałem kupić dużo wcześniej. Dzięki
Jan58, 8 stycznia 2016, 17:27 | odpowiedz
goralik14kupilem dla syna bilet, ale problem jest z odprawa, syn urodzil sie 2000 r, a odprawa wyswietla od 1999 r. co moge zrobic?
bba75, 17 stycznia 2016, 15:28 | odpowiedz
bba75
goralik14kupilem dla syna bilet, ale problem jest z odprawa, syn urodzil sie 2000 r, a odprawa wyswietla od 1999 r. co moge zrobic?
Kupujesz dla syna bilet jak dla dorosłego. Musisz zadzwonić na infolinię do Ryanair i połączyć rezerwację syna ze swoją, jeżeli ty też lecisz na innej rezerwacji. Jeżeli nie, to syn sam nie poleci jak ma poniżej 16 lat. Wszystko jest na stronie Ryanair w zakładce "Podróżowanie z dziećmi".
bba75, 17 stycznia 2016, 15:35 | odpowiedz
Będę rezerwował loty w ryanairze z UK do Polski. Czy nadal pobierana jest opłata administracyjna w 28zł? Cena podana jest w funtach, jak najtaniej zapłacić za bilet. PILNE, prosze o odpowiedź.
Marcin, 21 stycznia 2016, 17:59 | odpowiedz
A ja mam pytanie dotyczące drugiej małej sztuki bagażu, którą można bezpłatnie zabrać na pokład. 35x20x20. Mam torebkę 32 x 25 x 15, czy te 25cm będzie stanowić problem?
Jagoda, 5 marca 2016, 10:32 | odpowiedz
Wybrałem bagaż rejestrowany online i za niego zapłaciłem. Zatem muszę przejść przez odprawę na lotnisku. Czy to oznacza, że mam teraz dodatkowo płacić ponad 200 złotych ???
GM, 25 marca 2016, 10:54 | odpowiedz
Czy na wydrukowanych kartach pokładowych nie w pełni widoczny jest nr i seria dowodu osobistego??? proszę o szybką odpowiedź.........;-)
Bartek, 24 kwietnia 2016, 19:13 | odpowiedz
co w sytuacji, gdy np. mam kupiony lot na trasie madryt-varader-madryt, z bagażem rejestrowanym. a do madrytu chcę doleciec z warszawy ryanairem. czy musze płacić u nich za ten duży bagaż, czy nie?
mania, 6 maja 2016, 14:04 | odpowiedz
Wczoraj skradziono mi dowód, na terenie portugali. Muszę wyrobic paszport jednak wczesniej chcialabym kupić bilety do kraju. Dobrze zrozumiałam z poradnika, że dopiero przy odprawie są mi potrzebne dokumenty jak np. dowód, a w trakcie zakupu biletu jeszcze nie?
Olka, 3 czerwca 2016, 14:45 | odpowiedz
wiecie może dlaczego na stronie ryanair zostało wszystko pozmieniane tak, że teraz ciężko cokolwiek znaleźć? tutaj przedstawiony sposób szukania był naprawdę dobry, teraz jest jakieś nieporozumienie..
JL, 10 lipca 2016, 16:40 | odpowiedz
czy przy zakupie biletow należy wpisac dwa imiona, jezeli ktoś posiada ?? wykupiłam bilety i całkowicie mi to wyleciało z głowy ;/
eweewe, 12 września 2016, 11:30 | odpowiedz
witam czy kupię bilet dla niemowlaka bez jego dowodu , (czekam na odbór)
Magda025, 15 listopada 2016, 18:07 | odpowiedz
czy moge miec z bratem dwa bilety znaczy sie jego i swoj na tej samej kartce ???
tomek, 26 grudnia 2016, 12:49 | odpowiedz
Zakupilem 2 bilety dla dorosłego i dziecka (córka 7-lat) z wykupionym numerem siedzenia.Po tygodniu mój (15 letni syn) oznajmił że chce znami lecieć. Kupilem dla niego bilet jak dla dorosłego wykupiłem siedzenie koło nas.Problem będę miał przy odprawie jak będę wpisywać date urodzenia ( dziecko za 6 miesięcy będzie miało 16lat) Proszę o pomoc co mam zrobić w tym przypadku.
Wojtek, 10 maja 2017, 14:57 | odpowiedz
Kolezanka kupila mi bilet z miejscem teraz probuje dokonac odprawy online podajac emeil i numer rezerwacji dlaczego nie moge sie odprawic
Goga, 30 maja 2017, 18:55 | odpowiedz
Witam, potrzebuję państwa rady ;-) tata ma kupiony lot w Ryanair w obie strony (z Anglii do Polski i z powrotem) ale niestety problem w pracy i nie leci tego dnia z Ryanair, tylko następnego dnia będzie leciał z WizzAir (najbliższym możliwym lotem ) , ale chce wrócić tym lotem z Ryanair potem i pytanie brzmi, czy ma się odprawić na wszystkie loty, czy na ten co nie leci to nie (ale bilet ma w obie strony kupiony) ?. A drugie pytanie czy nie będzie problemu, że nie poleciał do Polski tym lotem, tylko następnego dnia, a chce wrócić tym na który ma bilet w obie strony z Ryanair? Proszę o pomoc, bo bardzo się martwimy :-(
Pati, 30 czerwca 2017, 15:05 | odpowiedz
A ja mam pytanie, lot wykupiony w dwie strony na 8 dni Ryanair, czy odprawy dokonuje się od razu w jedna i druga stronę? Dostanę kartę pokłądową na maila, na lot wychodzący i powrotny od razu? Nie leciałem takimi liniami i jestem początkujący, więc proszę o wyrozumiałość.
Jerzy, 6 lipca 2017, 13:52 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »