Fly4free.pl

Programy lojalnościowe powinny zniknąć. „Ludzie latają więcej niż potrzebują”.

kobieta w samolocie
Foto: Orelphoto / Shutterstock

Według najnowszego raportu Imperial College London linie lotnicze, rządy państw i sami pasażerowie powinni czym prędzej wprowadzić radykalne zmiany dotyczące lotów pasażerskich. Wśród nich nie brakuje kontrowersyjnych pomysłów, takich jak zlikwidowanie programów lojalnościowych.

Opinia przygotowana przez naukowców została stworzona na zlecenie brytyjskiego komitetu ds. zmian klimatu. Z raportu wynika, że w Wielkiej Brytanii zaledwie 15 proc. pasażerów wykonuje aż 70 proc. wszystkich lotów.

W propozycjach rozwiązania problemu eksperci proponują przede wszystkim zamknięcie wszystkich programów lojalnościowych, które oferują linie lotnicze. W ich opinii tacy pasażerowie latają więcej niż potrzebują, często tylko po to, by utrzymać zdobyte wcześniej statusy. Eksperci chcieliby także, żeby osoby, które latają częściej płaciły za loty więcej niż ci, którzy wybierają samolot sporadycznie. To właśnie oni mają być bowiem odpowiedzialni za największe szkody wyrządzone środowisku.

W ostatnim czasie nie brakuje pomysłów na ograniczenie emisji CO2 przez przemysł lotniczy. Aktywiści i władze poszczególnych krajów na różne sposoby próbują przekonać lub zmusić pasażerów do rozważenia alternatywnych opcji transportu.

Coraz popularniejsze staje się idea flygskam, czyli wstydu przed lataniem, wprowadza się specjalne podatki lotnicze, chce finansowo obciążać pasażerów, którzy latają więcej niż inni i dofinansowuje kolej. Trudno jednak spodziewać się szybkich efektów – zwłaszcza w czasach, gdy bilety lotnicze są coraz tańsze, a latanie stało się tak popularne jak nigdy wcześniej.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
To może od razu wróćmy do wozów zaprzęgniętych w woły, tylko, że one niestety także emitują gazy cieplarniane...
artur.dell, 14 października 2019, 16:06 | odpowiedz
Dlaczego nikt nie podnosi argumentu ile CO2 emitują skandynawskie statki - wielkie wycieczkowce ?
szfarcjeger, 14 października 2019, 20:53 | odpowiedz
Co za bzdura, jeśli temu brytyjskiemu komitetowi zależy na środowisku to powinien zająć się cenami pociągów w tym kraju, bo zawsze w UK bardziej opłaca się polecieć samolotem niż kupić bilet na pociąg który jest niesamowicie drogi.
Popcol, 15 października 2019, 14:43 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »