Fly4free.pl

Im częściej latasz, tym wyższy zapłacisz podatek. Chcą kolejnej lotniczej dopłaty

opłaty w liniach lotniczych
Foto: Montri Thipsorn / Shutterstock

Brytyjski komitet ds. zmian klimatycznych (CCC), który doradza tamtejszemu rządowi, właśnie podsunął rządzącym pomysł, który nie spodoba się wielu naszym czytelnikom. Organizacja chciałaby bowiem, żeby osoby, które często latają samolotem, płaciły za bilety więcej niż te, które używają drogi lotniczej jedynie sporadycznie.

W świeżo opublikowanym liście, który powstał na bazie raportu organizacji, CCC wymienia sposoby na ograniczenie tzw. śladu węglowego, czyli emisji gazów cieplarnianych przez branże lotniczą. W efekcie do 2050 roku Brytyjczycy mogliby go ograniczyć do zera – przynajmniej tak twierdzi komitet.  

Co znalazło się w propozycjach? W opinii komitetu, który jest organem doradczym brytyjskiej władzy, regularni pasażerowie  powinni opłacać specjalny podatek. Przelot samolotem nie powinien być też tańszy niż inne środki transportu na tych samych trasach.

– Należy wprowadzić środki w celu ograniczenia wzrostu popytu do co najwyżej 25 proc. powyżej obecnego poziomu w ciągu najbliższych 30 lat – czytamy w raporcie. Mogą one obejmować ustalenie opłat za emisję dwutlenku węgla, opłaty za częste latanie, środki, które sprawią, że lotnictwo nie będzie tańsze w porównaniu z innymi sektorami transportu (np. podatek paliwowy, wyższy VAT), reformy dotyczące podatku pasażerskiego lub odpowiednie zarządzanie przepustowością portów lotniczych.

Jak widać część rozwiązań bezpośrednio odbije się na pasażerach, inne spadną na nas dopiero w konsekwencji zmian. Niewątpliwie jednak ostatecznie i tak zapłacimy za nie my sami – bo jeśli koszt funkcjonowania linii lotniczej rośnie, to i bilety nie mogą być bardzo tanie.

– Cieszę się, że rząd wyjaśnił Parlamentowi, że realizacja celu musi obejmować całą gospodarkę, w tym emisję z międzynarodowej branży lotniczej – napisał w liście otwarym Lord Deben, szef Committee on Climate Change. –  Tym bardziej, że lotnictwo będzie prawdopodobnie największym sektorem pośród emitujących gazy cieplarniane do 2050 roku.

Na razie komitet nie sprecyzował, co dokładnie oznacza częste latanie i czy dodatkowa opłata miałaby zależeć od częstotliwości korzystania z samolotu – tzn. czy po przekroczeniu danej liczby lotów już zawsze musimy ją opłacać w stałej kwocie czy może im więcej latamy tym więcej dopłacamy? Nie wiadomo.

Entuzjaści tego rozwiązania szybko podchwycili temat. Przedstawiciele innych grup zwalczających postępujące zmiany klimatyczne podkreślają, że największym problemem lotnictwa (a co za tym idzie i środowiska) nie są rodziny, które raz w roku wyjeżdżają na wakacje. Najbardziej obwiniają za to osoby, które latają często i jedynie rekreacyjnie – tylko dlatego, że pozwala im na to „wysokie spektrum dochodów”. Wielu aktywistów podkreśla też, że dodatkowa opłata dla najbardziej zagorzałych zwolenników latania to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie, którego można użyć do ograniczenia popytu i kontroli nad branżą lotniczą.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Czyżby exit drenował im budżet i trzeba wymyślić nowe podatki?
wit123, 26 września 2019, 10:28 | odpowiedz
"W świeżo opublikowanym liście, który powstał na bazie raportu organizacji, CCC wymienia sposoby na ograniczenie tzw. śladu węglowego, czyli emisji gazów cieplarnianych przez branże lotniczą. W efekcie do 2050 roku Brytyjczycy mogliby go ograniczyć do zera – przynajmniej tak twierdzi komitet."Mam rozumiec ze do 2050 w UK nie bedzie zaden samolot ladowal czy moze wymysla nowe bezemisyjne zrodlo energii? A to rewelacje...
Tom Drapichrust, 26 września 2019, 18:24 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »