Fly4free.pl

Z lotniska do Rzymu dotrzemy podniebnymi taksówkami. I to już za 3 lata!

volocopter lotnisko w rzymie
Foto: Volocopter
Rzymskie lotnisko Fiumicino podjęło współpracę z niemieckim startupem, który chce wprowadzić do powszechnego użytku latające taksówki. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z takiej opcji transportu już w 2024 roku.

Autobus, taksówka, pociąg – to najczęstsze metody dotarcia z lotniska do miasta, które właśnie odwiedzamy. A co byście powiedzieli, gdyby tuż po locie samolotem, transport do centrum również odbywał się w powietrzu? Taka opcja już za kilka lat ma być dostępna w Rzymie.

Tamtejsze lotnisko Fumicino zawiązało współpracę z firmą Volocopter, niemieckim start-upem, który chce być pionierem, jeśli chodzi o podniebne taksówki – nazwane Urban Air Mobility. Co istotne, całość odbywa się pod czujnym okiem włoskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.  

– Urban Air Mobility będzie częścią rozwiązania dla mocno zatłoczonych centrów miast na całym świecie. Jako całkowicie nowa usługa mobilności, oferuje transport osób i towarów, który jest zasilany z baterii, a tym samym bezemisyjny podczas lotu – informuje Aeroporti di Roma, operator lotniska Fiumicino.

Lot do miasta ma zająć jedynie 15 minut, czyli trzykrotnie krócej niż podróż samochodem. Nie będzie natomiast możliwości wyboru totalnie dowolnego adresu, bowiem UAM będzie kursował pomiędzy portem lotniczym, a specjalnymi lądowiskami w kilkunastu miejscach w całym Wiecznym Mieście. Niestety cena jest dość wysoka – na początku 150 EUR za kurs dla dwóch osób. Władze lotniska przekonują jednak, że z czasem cena spadnie, gdy taksówek będzie więcej, a usługa stanie się bardziej popularna. Dla porównania podróż zwykłą taksówką do centrum Rzymu kosztuje 48 EUR.

volocopter lotnisko w rzymie
Foto: Volocopter

Wcześniej podobną umowę podpisał również Paryż, który chce wprowadzić u siebie UAM również w 2024 r. z okazji Igrzysk Olimpijskich.

Warto zaznaczyć, że lotnisko Fumicino od lat stara się podnosić jakość swoich usług. W 2018 roku port został nawet nagrodzony w rankingu Skytrax i mianowano go „najlepiej rozwijającym się lotniskiem świata”. W czasach pandemii było również pierwszym, które zdobyło 5* w kategorii działań zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »