Fly4free.pl

Pierwsze lotnisko z 5* oceną w czasach pandemii. To oni najlepiej dbają o zdrowie pasażerów

rzym fiumicino
Foto: Aeroporti di Roma

Lotnisko Rzym-Fiumicino jest pierwszym na świecie, które otrzymało 5 gwiazdek od firmy Skytrax w kategorii działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Specjalny certyfikat COVID-19 5-Star Airport Rating oznacza – mówiąc jak najprościej – że tu najlepiej dba się o zdrowie pasażerów.

Fiumicino, jedno z dwóch rzymskich lotnisk ma powody do dumy. Ich wysiłki w zakresie ochrony zdrowia w tak trudnym czasie, jakim jest pandemia koronawirusa, zostały docenione przez jedną z najważniejszych marek w branży lotniczej – agencję Skytrax.

Rzymskie lotnisko Fiumicino wykonało świetną robotę, tworząc zasady, które zapewniają bezpieczne środowisko dla klientów i personelu. W głównych obszarach higieny rąk i dystansu społecznego lotnisko ma wdrożone solidne procedury, które są wzmacniane przez szczególne skupienie się na punktach kontaktowych w terminalach – tłumaczy Edward Plaisted z agencji Skytrax. – Godna uwagi jest również spójność tych środków, co było istotnym czynnik decydujący o tym, że rzymskie lotnisko Fiumicino jest pierwszym na świecie, które otrzymało 5-gwiazdkową ocenę COVID-19 – dodaje.

Co właściwie zrobiły władze lotniska? Przede wszystkim skonsolidowały przyloty tak, by móc skutecznie zarządzać zarówno obostrzeniami jak i samymi pasażerami zamiast rozsiewać ich po całym lotnisku i wszystkich terminalach. Zatrudniono dodatkowy personel sprzątający, który cały czas dba, by wszystkie kłopotliwe elementy były dezynfekowane. Dodatkowo lotnisko także nowe metody odkażania – wykorzystujące światło UV. Na całym lotnisku pojawiły się jasne komunikaty, które przypominają o obowiązujących zasadach.

Fiumicino zadbało o to, by ktoś sprawdzał, czy pasażerowie stosują się do tych zaleceń. W terminalach pracują bowiem osoby z zespołu ds. bezpieczeństwa biologicznego, które mają za zadanie pilnować przestrzegania reguł – to one upominają pasażerów, by cały czas mieli zasłonięty nos i usta a także przypominają o utrzymywaniu społecznego dystansu. Skytrax docenił więc nie tylko wprowadzenie zasad, ale także ich egzekwowanie (z czym wiele lotnisk ma obecnie problem).

Jak można się domyślić, władze lotniska nie kryją zadowolenia i dumy, że ten certyfikat otrzymali jako pierwsi na świecie.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z nagrody, ponieważ po raz kolejny stanowi ona znaczące międzynarodowe uznanie dla wysiłków firmy, która w sytuacji kryzysowej, oprócz protokołów zalecanych przez Rząd wdrożyła szereg dodatkowych środków prewencyjnych, umożliwiających lotniskom stolicy Włoch dalsze funkcjonowanie w warunkach maksymalnego bezpieczeństwa – podsumowuje Marco Troncone, dyrektor generalny lotniska.

Co istotne, to nie pierwsza nagroda dla lotniska Fiumicino od Skytrax. W 2018 roku port w stolicy Włoch został uznany za „najlepiej rozwijające się lotnisko świata”. Pasażerowie docenili wówczas regularne ułatwianie i udoskonalanie świadczonych usług.

– To ważna nagroda zarówno dla Fiumicino, jak i dla Rzymu. Każdego dnia projektujemy rozwiązania, które sprawią, że wizyty pasażerów na lotnisku będą łatwe i przyjazne. Uprzejmość, gościnność, jasność informacji, szybka kontrola bezpieczeństwa, wi-fi, animacje i rozrywki kulturalne, dokładność i wydajności procesu odprawiania pasażerów stały się cechami charakterystycznymi naszej oferty – mówił wtedy Ugo de Carolis, ówczesny dyrektor generalny portu.

Ranking Skytrax uznawany jest za jeden z najważniejszych w branży lotniczej – często określany mianem lotniczych Oskarów. To właśnie te gwiazdki mają największe znaczenie dla większości linii lotniczych, a także lotnisk na całym świecie. W przeciwieństwie do wielu innych plebiscytów tego typu, Skytrax bierze pod uwagę nie tylko opinie ekspertów, ale także samych pasażerów – miliony osób z ponad 100 krajów uczestniczą w całym procesie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »