Fly4free.pl

Pierwsza linia potwierdza: Do naszych samolotów wejdą tylko zaszczepieni pasażerowie!

Foto: lje / Shutterstock

– Nasza polityka w przypadku lotów międzynarodowych zakłada, że będziemy przewozili tylko zaszczepionych pasażerów. Uważamy bowiem, że będzie to jeden z wymogów, aby udowodnić, że jesteśmy bezpieczną linią i w bezpieczny sposób przewozimy pasażerów – powiedział Alan Joyce, prezes linii Qantas. Jednocześnie potwierdził on plany wznowienia lotów międzynarodowych i częściowego otwarcia granic Australii już w grudniu.

Deklaracja prezesa linii Qantas to potwierdzenie jego słów z końca ubiegłego roku, gdy zszokował on wielu informując, że na pokłady jego samolotów w lotach międzynarodowych będą wchodzili tylko zaszczepieni przeciw koronawirusowi pasażerowie. Teraz Joyce potwierdził te słowa, choć warto nadmienić, że przynajmniej na razie mylił się w jednym przypadku. Twierdził on bowiem, że obowiązek szczepień stanie się wkrótce standardem dla wszystkich linii lotniczych. Tak się jednak nie stało: choć niektórzy szefowie linii lotniczych, np. prezes Qatar Airways, popierają ten pomysł, to na razie żaden z przewoźników nie zdecydował się na ten ruch. Zamiast tego przewoźnicy stawiają na obowiązkowe szczepienia załóg pokładowych: w ostatnich dniach na ten ruch zdecydował się m.in. Wizz Air.

Nie zniechęca to jednak Alana Joyce’a, który powtórzył swoją grudniową deklarację w ostatnim wywiadzie.

– Wierzymy, że szczepienia powinny być jednym z wymogów, aby bezpiecznie wrócić do latania i podróżować między poszczególnymi krajami. Qantas wprowadzi politykę w lotach międzynarodowych, zgodnie z którą będziemy przewozili tylko zaszczepionych pasażerów – powiedział.

Oczywiście, reguła ta ma mieć pewne wyjątki, np. nie będzie dotyczyła pasażerów, którzy nie mogą się zaszczepić z powodu medycznych przeciwwskazań. Podobnie jest zresztą w przypadku szczepień pracowników – Qantas dał im czas na zaszczepienie się do 15 listopada, choć oczywiście zastrzegł, że będzie akceptował medyczne wyjątki.

– Uważam, że w obecnej sytuacji wszyscy powinni chronić siebie nawzajem, ale jednocześnie musimy chronić naszych kolegów z pracy i naszych pasażerów. A do tego jest też obowiązek chronienia całego społeczeństwa – powiedział Joyce i wskazał na sytuację sprzed kilku miesięcy, gdy ponad 100 osób trafiło na izolację, gdy jeden z członków załogi Qantas miał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Australijska linia aktywnie włączyła się w promocję programu szczepień w swoim kraju, oferując swoim członkom programu frequent flyer, którzy zdecydują się na szczepienie, dodatkowe mile i punkty statusowe oraz vouchery do wykorzystania na loty. Jak powiedział Joyce, z tej promocji skorzystało już ponad 300 tysięcy klientów linii.

Foto: Qantas

Czy granice faktycznie otworzą się w grudniu?

Australia jest obecnie jednym z najbardziej izolowanych krajów na świecie, a granice od półtora roku pozostają praktycznie zamknięte dla postronnych i turystów. Kiedy to się zmieni? Pod koniec lipca australijskie władze przedstawiły swój plan, w myśl którego stopniowe otwarcie granic będzie możliwe w momencie, gdy ponad 70 procent dorosłych obywateli tego kraju będzie zaszczepionych. Z kolei po osiągnięciu współczynnika szczepień na poziomie 80 procent obywatele Australii będą mogli podróżować do krajów o niskim stopniu zakażenia (najpewniej będzie to też działało w drugą stronę). Kiedy to się stanie? Dokładna data nie padła, ale według premiera Scotta Morrisona, jest to możliwe do końca roku.

Joyce bardzo kibicuje, aby tego terminu udało się dotrzymać. Jak twierdzi, w pierwszej kolejności linia planuje wznowić połączenia międzynarodowe do innych krajów, w których jest wysoki procent osób zaszczepionych, takich jak Wielka Brytania, USA, Kanada, Japonia, Singapur czy Fidżi.

– Ludzie tego potrzebują, chcą znowu się spotykać ze sobą i zobaczyć swoje rodziny, ale także organizować spotkania biznesowe. Jest bardzo wiele ważnych powodów, dla których otwarcie granic i wznowienie lotów powinno nastąpić jak najszybciej – mówi.

Linia Qantas pochwaliła się, że od momentu ogłoszenia informacji o wznowieniu lotów międzynarodowych, liczba wyszukiwani tras z jej siatki potroiła się. Najpopularniejsze kierunki to Londyn, Los Angeles, Singapur i Tokio.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
segregacja jak przed 1939 rokiem
Patryk Lipiński, 8 września 2021, 17:38 | odpowiedz
Bzdura panie. No chyba że wg Ciebie obowiązkowe szczepionki na polio to też segregacja (bo dziecka nie przyjmą do przedszkola).  
Patryk Lipiński segregacja jak przed 1939 rokiem
ssaassaa, 8 września 2021, 18:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"Więcej z nimi nie polecę", który płaskoziemca będzie dzisiaj pierwszy?:)
maverickk, 8 września 2021, 18:44 | odpowiedz
Totalna bzdura. Przykład Izraela najdobitniej pokazuje ile warte są te szczepionki...
Bulusia, 8 września 2021, 18:50 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Szkoda, że faktycznie samo szczepienie i papierek to potwierdzający, nie wystarczą. Dodatkowo, trzeba się babrać z jakimiś kartami lokalizacyjnymi, kodami, apkami i całą resztą, tego covidowego szajsu. 
pawel84, 8 września 2021, 21:00 | odpowiedz
Błądzisz i dobrze o tym wiesz. 
ssaassaa Bzdura panie. No chyba że wg Ciebie obowiązkowe szczepionki na polio to też segregacja (bo dziecka nie przyjmą do przedszkola).  
Patryk Lipiński segregacja jak przed 1939 rokiem
Marcin Lipsa, 8 września 2021, 23:37 | odpowiedz
 Człowieku, o czym Ty piszesz? Jaka to segregacja była PRZED 1939 rokiem?? 
Patryk Lipiński segregacja jak przed 1939 rokiem
DMWpl, 9 września 2021, 1:27 | odpowiedz
 I jak zwykle porównanie z d... wzięte. Ta linia nie wymaga szczepień przeciw polio ani gruźlicy, ale przeciw najmodniejszej chorobie świata, bo chce być uwaga  - BEZPIECZNA. Ale niby w jaki sposób bezpieczna? A może zaszczepieni pasażerowie boją się niezaszczepionych, bo mogliby się zarazić od płaskoziemców i zachorować?
ssaassaa Bzdura panie. No chyba że wg Ciebie obowiązkowe szczepionki na polio to też segregacja (bo dziecka nie przyjmą do przedszkola).  
Patryk Lipiński segregacja jak przed 1939 rokiem
Zybstar51, 9 września 2021, 7:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
@Zybstar51 porównanie jest bardzo dobre, tylko ty go nie zrozumiałeś.
maverickk, 9 września 2021, 10:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Czyli nie dość, że segregacja ludi  to jeszcze połaczona z segregacją chorób na lepsze i gorsze. Czemu na pokład wpuszcza osoby niezaszczepione na Polio?
ssaassaa Bzdura panie. No chyba że wg Ciebie obowiązkowe szczepionki na polio to też segregacja (bo dziecka nie przyjmą do przedszkola).  
Patryk Lipiński segregacja jak przed 1939 rokiem
lb10, 9 września 2021, 10:49 | odpowiedz
Proste wyjaśnienie - bo polio nie jest tak zaraźliwe i śmiertelne jak covid. 
lb10  Czyli nie dość, że segregacja ludi  to jeszcze połaczona z segregacją chorób na lepsze i gorsze. Czemu na pokład wpuszcza osoby niezaszczepione na Polio?
ssaassaa Bzdura panie. No chyba że wg Ciebie obowiązkowe szczepionki na polio to też segregacja (bo dziecka nie przyjmą do przedszkola).  
Patryk Lipiński segregacja jak przed 1939 rokiem
DMWpl, 9 września 2021, 11:11 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »