Fly4free.pl

Polska wprowadza zakaz lotów do 7 krajów, wydłuża kwarantannę i zaostrza restrykcje

Foto: Eduard Goricev / Shutterstock
Od 1 grudnia Polska wprowadzi zakaz lotów do RPA i 6 innych krajów południowej Afryki w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Oprócz tego wydłużona zostanie kwarantanna dla niezaszczepionych osób podróżujących z krajów non-Schengen z 10 do 14 dni. Dodatkowo rząd wprowadzi też część obostrzeń – przede wszystkim chodzi tu o zwiększenie limitów korzystania m.in. z gastrnomii czy hoteli.

– Liczba zachorowań w ramach 4 fali pandemii powoli się zmniejsza (…) Niestety, w ostatnich dniach pojawił się nowy element, który z mojego punktu widzenia może być gamechangerem. To nowa mutacja wirusa, w związku z którą musimy wprowadzić kolejne obostrzenia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z naszego punktu widzenia najważniejsze są ograniczenia dotyczące podróżowania. W ślad za innymi krajami Polska od 1 grudnia wprowadzi zakaz lotów do 7 krajów z południa Afryki, gdzie narodziła się nowa mutacja koronawirusa, a więc RPA, Lesotho, Botswany, Namibii, Eswatini, Mozambiku i Zimbabwe. Dodatkowo osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni (bez możliwości zwolnienia z niej na podstawie negatywnego wyniku testu na koronawirusa). Nie jest na razie jasne, czy z kwarantanny zwolnieni są także w pełni zaszczepieni wracający z tych krajów – pozostaje nam czekać na rozporządzenie w tej sprawie.

Zmienią się też reguły kwarantanny dla osób podróżujących z krajów spoza strefy Schengen. W tym przypadku kwarantanna zostanie wydłużona z 10 do 14 dni. Zwolnić będzie można się z niej, przeprowadzając test PCR na koronawirusa po 8 dniu kwarantanny – negatywny wynik będzie nas zwalniał z tego obowiązku.

Jednocześnie Niedzielski podkreśla, że osoby w pełni zaszczepione szczepionkami zaakceptowanymi przez Unię Europejską, nie będą podlegały kwarantannie w przypadku podróży spoza Schengen.

Rząd zaostrzy też restrykcje w kraju. Podstawową zmianą jest zmniejszenie limitu obłożenia liczby osób z 75 do 50 procent w przestrzeniach zamkniętych  takich jak lokale gastronomiczne, instytucje kulturalne, kościoły i obiekty sportowe. Ograniczenie to ma dotyczyć także hoteli.  Jednocześnie minister dodał jednak, że do tego limitu nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione. Zmniejszy się także limit osób podczas dużych imprez rodzinnych takich jak wesela czy chrzciny – od 1 grudnia będzie w nich mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób (do tej pory 150).

Dodatkowe obostrzenia mają obowiązywać w okresie od 1 do 17 grudnia, ale w razie potrzeby nowe decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »