Fly4free.pl

Znamy najtańsze trasy lotnicze z Polski! Zobacz, dokąd możesz polecieć za naprawdę niewiele

Foto: Dziurek / Shutterstock

Najtańszą trasą lotniczą z Polski jest Oslo. W mijającym roku do stolicy Norwegii mogliśmy polecieć średnio za 123 PLN w obie strony – wynika z analizy serwisu Kayak.pl. Ale spokojnie – na liście najtańszych kierunków jest też sporo ciepłych, bardziej urlopowych kierunków, do których także możecie polecieć za niewielkie pieniądze.

Choć coraz częściej widzimy, że zacierają się różnice między “tanimi” a tradycyjnymi przewoźnikami, to jednak z raportu jasno wynika, że wciąż tanie latanie jest tam, gdzie mocno obecne są low-costy, a zwłaszcza najwięksi gracze na rynku, czyli Ryanair i Wizz Air. W swoim zestawieniu Kayak przeanalizował ceny połączeń w okresie od lipca 2018 do 20 października 2019 roku, więc dane są dość dokładne. Sprawdźmy więc, jakie płyną z niego wnioski.

Im drożej, tym taniej

Pierwsze miejsca w rankingu najtańszych kierunków lotów z Europy nie zaskakują – zajmują je stolice krajów uznawanych za… najdroższe w Europie. To nie jest nowy trend – do Oslo czy innych miast w Norwegii można spokojnie znaleźć bilety w cenach poniżej 100 PLN w obie strony. I to właściwie niezależnie od pory roku. Tyle tylko, że… schody zaczynają się już na lotnisku. Najtańszy autobus z oddalonego o 110 kilometrów od Oslo lotniska Torp (dokąd lata z Polski większość samolotów tanich linii) do centrum stolicy Norwegii to wydatek… 244 NOK, czyli ponad 100 PLN. W jedną stronę, czyli prawie tyle, ile zapłaciliśmy za nasz bilet lotniczy (oczywiście w obie strony). Do tego trzeba doliczyć ceny w sklepach, nocleg (średnio 4 razy drożej niż w Polsce) i już głowa może rozboleć. Ale to nie znaczy, że nie da się spędzić weekendu w Oslo tanio – dla chcącego nic trudnego! 😉

Podium najtańszych kierunków z Europy zamyka Mediolan, czyli w tym kontekście znane i lubiane Bergamo, od którego zapewne wielu z Was (w tym i autor niniejszego tekstu) zaczynało swoją przygodę z tanimi lotami. Włoskich miast jest zresztą w czołowej dziesiątce znacznie więcej: na szóstym miejscu najtańszych kierunków z Polski znajduje się Bolonia (średnia cena 280 PLN), a na ósmym – Rimini (średnia cena biletu 287 PLN). Z ciepłych kierunków w zestawieniu warto też zwrócić uwagę na Marsylię (z Krakowa lata tam Ryanair, w kwietniu wznowi zaś sezonowo loty z Modlina), gdzie średnia cena za lot wyniosła 303 PLN w obie strony.

Foto: Kayak

Wysoko na liście znalazł się też Kijów (a podejrzewamy, że także inne ukraińskie miasta) – to rezultat wzmożonej aktywności Ryanaira i Wizz Aira, ale też stale rosnącej ukraińskiej emigracji zarobkowej, która coraz częściej lata do Polski właśnie samolotami.

Warto też zwrócić uwagę na Berlin, który szturmem wskoczył do dziesiątki najtańszych kierunków z Polski, ale… równie szybko może też z tej listy wylecieć. Dlaczego? Bo oprócz Ryanaira (który lata do stolicy Niemiec z Krakowa) za niskie ceny na tej trasie odpowiedzialny był przede wszystkim easyJet, który latał w bardzo dobrych cenach do Berlina z Warszawy i Gdańska. Niestety, przewoźnik obie te trasy zawiesił i choć obiecuje, że do Gdańska wróci wiosną, to biletów nadal nie ma w systemie rezerwacyjnym linii. W tej sytuacji jedyną lotniczą alternatywą pozostanie LOT z Warszawy, który jednak oferuje droższe bilety niż “latająca pomarańcza”.

Ale to Europa, a jakie są najtańsze kierunki lotów, jeśli z Polski chcielibyśmy wybrać się w świat?

Foto: Aleksandra H. Kossowska / Shutterstock

Ryanair napędza koniunkturę

Tu także nie ma wielkich zaskoczeń – najtańszym kierunkiem z Polski pozostaje izraelski Ejlat (dolecimy tu Wizz Airem z Warszawy oraz Ryanairem z Krakowa i Modlina) ze średnią ceną wynoszącą 203 PLN w obie strony. Tuż za nią Amman – do Jordanii dolecimy Ryanairem z Krakowa i Modlina, płacąc średnio 295 PLN za bilet powrotny. W obu przypadkach sprawa jest jasna – tak tanie bilety to efekt dofinansowania ze strony Izraela i Jordanii, które liczą na to, że skuszą klientów z Polski (i nie tylko) do spędzenia swoich urlopów właśnie tam. Choć oczywiście musimy pamiętać, że Izrael też nie należy do tanich krajów, a w Jordanii musimy doliczyć koszt drogiej wizy, wynoszący ok. 220 PLN. W tym ostatnim przypadku na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować koszty – zainteresowanych zachęcamy do lektury naszego niedawnego tekstu o opłatach wizowych.

W czołówce najtańszych kierunków z Polski znajdują się też Marrakesz, Tel Awiw oraz Kutaisi (dzięki, Wizz Air! 😉 ) i Tbilisi. Nie można zresztą wykluczyć, że już wkrótce loty do Gruzji znacząco potanieją, bo loty do tego kraju uruchomił już Ryanair i zapowiada, że niedługo zacznie też latać do tego kraju także z Polski.

Na koniec spójrzmy jeszcze na najpopularniejsze kierunki lotów z Polski (przynajmniej według wyszukiwań Kayaka) i średnie ceny lotów w 2019 roku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Na szczęście do może nie najpiękniejszego, ale ciekawego Berlina, można w rozsądnych cenach dotrzeć lądem. Pociągi EIC dowożą niemal do serca: z Hauptbahnhof pod Reichstag idzie się dosłownie kilka minut. Nieco gorzej jest z ZOB, na który dojeżdża FlixBus. Za to autobus jest zwykle nieco tańszy od pociągu!
solokhumbu, 12 grudnia 2019, 10:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mediolan liczyli z Malpensą czy  same Bergamo? ?
Qba85, 12 grudnia 2019, 11:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »