Fly4free.pl

Dokąd najchętniej latamy z Polski? Jest nowa lista najpopularniejszych miast i… dwie duże zmiany

Foto: vivoo / Shutterstock

Londyn wciąż jest najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem podróży z polskich lotnisk – wynika z raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jak wygląda klasyfikacja na pozostałych miejscach? W 2018 roku szczególny wzrost popularności zanotował Kijów i Tel Awiw, ale zmian w czołówce jest więcej.

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował dane z polskich lotnisk za 2018 rok – znalazło się tam zestawienie najpopularniejszych krajów i miast, do których podróżowaliśmy. Sprawdźmy, jak prezentuje się ta klasyfikacja. Najpierw państwa.

Niezależnie od zagrożeń związanych z Brexitem, najpopularniejszym kierunkiem podróży samolotem z i do Polski pozostaje Wielka Brytania – w 2018 roku w obie strony podróżowało prawie 7,98 mln pasażerów – o ponad 200 tys. ludzi więcej niż rok wcześniej.

Wydaje się zresztą, że popularność Wielkiej Brytanii nie słabnie – świadczy o tym choćby otwarte niedawno przez LOT połączenie z Warszawy na lotnisko London City czy też niesamowita wprost konkurencja na trasach do stolicy Wielkiej Brytanii z Krakowa, gdzie rywalizuje ze sobą aż 4 przewoźników i wciąż dochodzą nowe trasy.

Na pozostałych miejscach w ścisłej czołówce nie ma większych zaskoczeń. Zgodnie z przewidywaniami, największy wzrost popularności zanotowały połączenia lotnicze z Ukrainą – w ubiegłym roku na trasach z i do tego kraju podróżowało aż 1,289 mln pasażerów – o ponad pół miliona ludzi więcej niż w 2017 roku. W tym roku wynik ten z pewnością będzie poprawiony, bo nowe trasy cały czas powstają – wystarczy tu wspomnieć choćby 4 nowe połączenia Ryanaira z Polski do Odessy i Charkowa.

Drugim krajem ze skokowym wzrostem popularności jest Izrael, do którego podróżowało o 320 tys. pasażerów więcej niż rok wcześniej. Z kolei najpopularniejszą trasą długodystansową w dalszym ciągu pozostają Stany Zjednoczone – w zeszłym roku LOT (jako jedyny przewoźnik latający do USA z Polski) przewiózł na kilku trasach do tego kraju 598,6 tys. pasażerów. Dla porównania – rok wcześniej do USA podróżowało o 117 tys. ludzi mniej.

Foto: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Miasta? Lider wciąż ten sam

W dalszym ciągu najpopularniejszym miastem, do którego latamy samolotem jest Londyn, a na podium za 2018 rok ponownie znalazły się: Frankfurt i Oslo. Na kolejnym miejscu mamy zmianę: lotnisko w Monachium wyprzedziło bowiem Paryż i znalazło się na 4. pozycji. W czołowej dziesiątce na uwagę zasługuje fakt, że dość znacząco (o 46 tysięcy pasażerów w skali roku) spadła liczba podróżujących do Dublina.

Foto: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Z kolei wśród miast, które odnotowały najszybszy wzrost liczby pasażerów z polskich lotnisk, znalazły się: Kijów (11. miejsce – 778 tys. pasażerów) i Tel Awiw (744,9 tys. pasażerów – 12. miejsce w zestawieniu).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »