Fly4free.pl

Basen z kulkami, żywy las tropikalny i… Cyberpunk. Wiemy, jakie cuda kryją pawilony EXPO 2020!

Foto: Aneta Zając/Fly4free.pl

Singapur, który wygląda jak żywcem przeniesiony fragment lasu deszczowego, Niemcy, którzy postanowili zdobyć serca odwiedzających wielkimi huśtawkami, Kazachstan, który zaskakuje show niczym z Iron Mana – to tylko kilka atrakcji, które przygotowały poszczególne kraje w swoich pawilonach na EXPO 2020. Postanowiliśmy więc nieco was oprowadzić po światowej wystawie i wskazać najbardziej godne uwagi pawilony.

O tym, że EXPO 2020 zorganizowano z rozmachem na niespotykaną dotąd skalę – wiedziałam na długo przed przekroczeniem jego bram. Pierwsze relacje, które pojawiały się w internecie pokazywały jasno, że postarał się nie tylko sam Dubaj, ale także poszczególne kraje. A i tak – tego, co zobaczyłam na żywo nie da się opisać żadnymi słowami. Choć zamierzam spróbować.

Przejdźmy te targowe Międzyzdroje razem

Zacznijmy jednak od tematu samego EXPO, które jest gigantyczne – tak jak i niektóre pawilony. Dość powiedzieć, że cały teren targów ma 4,38 km kwadratowych powierzchni. Dla porównania: Międzyzdroje mają 4,5 km2. Różnica jest jednak taka, że w Międzyzdrojach nie wchodzicie do każdego domu, żeby obejrzeć wszystkie pomieszczenia i zamienić parę słów z gospodarzami.

W każdym pawilonie czeka na was mniej lub bardziej udana wystawa, często dedykowane show czy oprowadzanie. Do tego dochodzą wydarzenia specjalne prezentowane w konkretnych godzinach – jak pokazy tańca, warsztaty, zabawy czy koncerty.

Co ciekawe, w wielu z nich ulokowano także kawiarnię lub restaurację, w której można spróbować charakterystycznych dla danego kraju specjałów. A jeśli znacie jakieś języki obce, to serdecznie polecamy chociaż krótką wymianę uprzejmości i small talk w języku danego pawilonu! Być na EXPO 2020 to trochę tak, jakby odwiedzić cały świat w jednym miejscu – choć niekoniecznie w jeden dzień. I to nie z perspektywy przewodnika i kultowych miejsc z klasycznej bucket list, a według tego, jak sam kraj chciałby być widziany.

No i nie zapominajmy, że chyba najlepszą zabawą całego EXPO 2020 jest dedykowany na to wydarzenie paszport, który można kupić (20 AED) we wszystkich oficjalnych sklepach. Został stworzony do zbierania pieczątek za wizyty w konkretnych pawilonach – a nie wiem, czy jest coś, co mocniej kupi podróżników niż zapełnienie wszystkich stron w tak krótkim tempie!

Foto: Aneta Zając/Fly4free.pl

Najlepsze pawilony? „To zależy”

Naturalnym pytaniem wydaje się być proste „dobra, to który pawilon najlepszy?”. Ale to pytanie, na które nie da się odpowiedzieć – i to nawet, gdyby próbować wybrać najlepszą dziesiątkę. Jedyną słuszna odpowiedź na nie brzmi „to zależy”.

Najlepsze architektoniczne to jedna kategoria. W niej absolutną furorę robi pawilon Singapuru, który tak naprawdę jest przeniesieniem słynnych ogrodów botanicznych Garden by the Bay prosto do Dubaju. Fasada i ekspozycja, które de facto są prawdziwym tropikalnym lasem z wykorzystaniem wody imitującej wodospad sprawiają, że kolejka do wejścia potrafi się ciągnąć naprawdę długim slalomem.

Rzuca się w oczy Rosja, bo jej pawilon sprawia wrażenie ogromnego i ma eksponować kreatywną, ciekawą i artystyczno-kulturalną stronę tego kraju. Arabii Saudyjskiej nie da się przegapić ani w dzień ani w nocy. Gigantyczny, 68-metrowy wyświetlacz LED, którym pokryta jest część fasady przyciąga spojrzenia już z bardzo dużej odległości. Kazachstan ma przepiękną fasadę, która bawi się światłem, a nawiązuje do starej architektury tego kraju (a i w środku nieźle Was zaskoczy – chociażby show niczym z Iron Mana). Finlandia oddała hołd gospodarzom inspirując się namiotami i zasłoną, Japonia z kolei stawia na doskonały minimalizm. Fenomenalny jest też pawilon Chin, który nawiązuje do chińskiej papierowej latarenki (i ma pandę-robota w środku!), Włoch – z charakterystyczną dla nich klasą czy Czech (skupiony na szeroko rozumianej wiośnie), Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Słowenii, Meksyku, Peru… Można tak wymieniać bez końca.

Pośród najlepszych znalazłabym z nieskrywanym zaskoczeniem także miejsce dla Polski. Choć wielu Polaków – w tym i czytelnicy Fly4free.pl – nie byli zachwyceni tym, co prezentuje Polska, na miejscu z nieskrywaną radością obserwowałam gigantyczne zainteresowanie i pochlebne opinie międzynarodowych gości, którzy patrzyli na niego bez „polskiej perspektywy” (i bez wiedzy, że poszło na niego 60 mln PLN z ich podatków). Wykorzystano polską roślinność, symbolikę polskiego stołu dookoła którego toczy się polskie życie i najlepsze zdaniem twórców produkty (w tym ceramikę z Bołesławca i „Cyberpunka”). I choć w środku może jest nieco nudnawy – na zewnątrz prezentuje się naprawdę spektakularnie.

Foto: Aneta Zając/Fly4free.pl

A co poza architekturą? Które pawilony robią furorę?

Na razie opisałam jednak tylko fasadę. A co z resztą kategorii? Świetną zabawę gwarantuje pawilon Emirates – pełen gier i interaktywnych stanowisk, Holandii, w którym od progu buduje się atmosferę tajemnicy, gdy każdy otrzymuje parasolkę, ale bez wyjaśnienia do czego mu się przyda, za to przed Tajlandią możecie za to pojeździć tuktukiem. . Ukryte w was dziecko na pewno obudzi pawilon Niemiec, gdzie znajdziecie rewelacyjne huśtawki i Węgier, które postawiły przede wszystkim na promowanie wód termalnych, uzdrowisk i relaksu wszelkiej maści. Gdy po dobrych 10 godzinach chodzenia po targach i zrobieniu blisko ponad 20 km piechotą, zanurzyłam się po samą szyję w ich basenie z kulkami w akompaniamencie relaksujących dźwięków i iluminacji – byłam gotowa przyznać im tytuł najlepszego pawilonu w historii wszechświata.

Jeśli miałabym wybrać najbardziej radosny pawilon, to stawiam na Brazylię, gdzie – jak to w tym kraju – taniec, śpiew i zabawa mogłyby trwać w nieskończoność. Mają też hamaki zawieszone tuż nad wodą, co przy 38°C kupi każdego – gwarantuję. Najdłuższe kolejki? Na pewno Japonia (60 minut stania), Korea Południowa (1:15 h) i USA (50 minut). Na szczęście, dzięki aplikacji „Expo 2020 Dubai” możecie rezerwować swoją wizytę z wyprzedzeniem, żeby nie marnować czasu w kolejce.

Równie ważny (a zarazem piękny i elegancki) jest Pawilon Kobiet, którego głównym hasłem jest „kiedy kobiety prosperują, prosperuje cała ludzkość”. I oczywiście nie można przegapić pawilonu gospodarzy, który nie bez powodu ulokowany jest w samym centrum Expo 2020. To niezwykła lekcja tego, jak spektakularną drogę w krótkim czasie przeszły Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Poniżej znajdziecie galerię zdjęć, którą z całego serca polecamy obejrzeć. I koniecznie dajcie znać w komentarzu, który z pawilonów podoba wam się najbardziej – choćby i „na pierwszy rzut oka”.

***

Więcej zdjęć, filmów i relacji zarówno z EXPO 2020 jak i naszej wizyty w Dubaju, znajdziecie w naszych social mediach – szczególnie na InstaStories i w relacjach Facebooka. Dołączcie do nas!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »