Fly4free.pl

Zwiedzamy pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju! Zobacz, co przygotował nasz kraj

Foto: Mariusz Piotrowski / Fly4free.pl

Drewno i białe chorągiewki, które nadają budynkowi pozór niezwykłej lekkości – w piątek byliśmy na otwarciu polskiego pawilonu podczas wystawy Expo 2020. Zobacz, co zastaniemy w środku i czym Polska chce się pochwalić przed gośćmi z całego świata.

Uroczyście otwarta Światowa Wystawa Expo 2020 w Dubaju powstawała z problemami – jak sama nazwa wskazuje, miała się ona odbyć już rok temu, jednak na przeszkodzie stanęła pandemia. Jej wpływy widać zresztą także teraz – na ogromne tereny Expo, zlokalizowane 30 minut jazdy autem od centrum Dubaju, wpuszczone mogą być tylko osoby w pełni zaszczepione lub legitymujące się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Wymagane jest też noszenie maseczek, choć z uwagi na niemiłosiernie, sięgające ponad 40 stopni upały, nie wszyscy się do tego stosują i nie jest to ściśle przestrzegany nakaz.

Wystawa potrwa pół roku – od 1 października do 31 marca 2022 roku. W tym czasie reprezentanci 192 krajów będą pokazywali w swoich pawilonach to, co u nich najlepsze i najpiękniejsze. A pośród tych wszystkich krajów znajduje się Polska.

Nasz pawilon zlokalizowany jest całkiem blisko głównego wejścia, jakieś 3 minuty spacerem między pawilonami Tajlandii, Korei Południowej i Belgii.

Polski pawilon (zbudowany kosztem ok. 60 mln PLN) przykuwa uwagę prostą i subtelną formą. Głównym elementem konstrukcji jest drewno oraz rzędy białych, zwiewnych chorągiewek, które łopocząc na wietrze (tak, czasem tu wieje, choć stanowczo za rzadko) sprawiają wrażenie, jakby budynek miał zaraz odlecieć.

– W Pawilonie Polski, który jest architektonicznym dziełem sztuki, ukazującym siłę polskiego designu i kreatywność Polaków, odwiedzający będą mogli poznać opowieść o sukcesach gospodarczych Polski, naszej kulturze i technologii, niezwykłej przyrodzie, a przede wszystkim o naszej kreatywności i przedsiębiorczości – opowiada Adrian Malinkowski, komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Hasłem przewodnim pawilonu jest „Poland. Creativity Inspired by nature”, czyli kreatywność inspirowana naturą.

Znajduje się w nim kilka stref tematycznych, w tym Xylopolis, czyli miasto zasilane naturą. To prezentacja województwa podlaskiego, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego i pierwsza z 9 wystaw czasowych, jakie będą organizowały w Dubaju polskie regiony.

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej atrakcji. Przez pół roku odbędzie się w nim blisko 1000 różnego rodzaju wydarzeń. Kulminacją ma być 7 grudnia, gdy odbędzie się Dzień Polski na Expo, a oczy widzów z całego świata mają być zwrócone na nasz kraj.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »