REKLAMA

„Wszystko za grosze i blisko Polski”. Najniżej położona trasa turystyczna na świecie, szalony rafting i inne nietypowe atrakcje

Trasa turystyczna w kopalni
Foto: Albin Marciniak

Zjazd do kopalni na głębokość ponad 1500 metrów? Rafting na górskiej rzece? Skok ze spadochronem? Dreszczyk emocji w miejscu, które 20 lat temu było na ustach całego świata? To tylko fragment atrakcji, na które nie musicie wydawać fortuny i lecieć na drugi koniec świata.

Planując wyjazdy w miejsca, gdzie poczujecie dopływ adrenaliny – nie powinniśmy skupiać się tylko na egzotycznych lokalizacjach, oddalonych o tysiące kilometrów od granicy naszego kraju. Wystarczy rozejrzeć się po naszych sąsiadach… a inspiracji i pomysłów będziecie mieć aż nadto.

Krzywy Róg i niesamowita tras turystyczna

Wyobraźcie sobie wycieczkę, w czasie której zjeżdżacie, bagatela, 1500 metrów w głąb ziemi. Dla porównania, najgłębsza kopalnia w Polsce (KWK Budryk) ma wyrobiska położone na poziomie 1290 m pod ziemią. A wy, ubrani w odpowiedni strój, przemierzacie niezwykłą trasę turystyczną – blisko 300 metrów niżej – czując się jak podziemni eksploratorzy.

Gdzie czeka na was taka atrakcja? Na Ukrainie, w miejscowości Krzywy Róg. To właśnie tam niedawno oficjalnie zainaugurowano nietypową trasę turystyczną. Poprowadzono ją w czynnej kopalni rud żelaza – wcześniej niedostępnej dla zwiedzających. Już sam zjazd na głębokość 1556 m pod ziemię budzi emocje.

Rozmawiam z Albinem Marciniakiem, który miał okazję – jako chyba pierwszy Polak – zwiedzić cały kompleks.

– Każdy turysta musi przed zjazdem przejść szybki pomiar ciśnienia tętniczego. Jednym z zaleceń organizatorów jest powstrzymanie się wcześniej od wypicia kawy lub alkoholu. A potem następuje zjazd windą, której używają także górnicy. Kilka minut… i jesteśmy ponad 1500 metrów niżej – opowiada Albin.

Trasa turystyczna w kopalni
Foto: Albin Marciniak

Ciekawostką jest to, że planując zwiedzanie tej kopalni, musicie przebrać się w strój roboczy, obejmujący także… bieliznę oraz specjalne onuce (zamiast skarpetek).

Wyekwipowani w kask, lampę i gumowce, jesteście gotowi do trzygodzinnego spaceru.

– Okej, Albin, czy to naprawdę taka atrakcja? Kopalnia zapewne jak kopalnia…
– Nie, uwierz mi. To coś niesamowitego. Tutaj nie ma żadnej „ściemy”, możemy podglądać górników podczas ich ciężkiej pracy, kopalnia cały czas działa – mówi Albin Marciniak. – Widok całego sprzętu, który jest używany pod ziemią, budzi spore wrażenie. Jest dość ciepło, temperatura wynosi 20 stopni.
– Czy to niebezpieczna zabawa?
– Pytasz o zwiedzanie? Absolutnie bezpieczna, organizatorzy dbają o wszystkie detale. Dreszczykiem emocji jednak jest to, że masz uczucie autentyzmu, a nie miejsca przygotowanego pod masowego turystę.
– Masz na myśli polskie kopalnie, na przykład w Wieliczce lub Bochni?
– Tu nawet nie ma co porównywać tych obiektów. Wieliczka na tle Krzywego Rogu jawi się jak zabawka dla maluchów, włącznie z miejscem, gdzie możemy kupić pamiątki czy coś do zjedzenia. W Krzywym Rogu możesz poczuć to, co ma na co dzień prawdziwy górnik. I docenić ciężkie warunki ich pracy.

To opinia fachowca i miłośnika takich miejsc – Albin Marciniak (jak sam opowiada), w Europie zwiedził ponad 200 różnych podziemi.

Trasa turystyczna w kopalni
Foto: Albin Marciniak

To nie koniec atrakcji: miejscowi organizatorzy łączą to w większą całość, w ramach turystyki industrialnej – po zwiedzaniu najgłębiej położonej trasy turystycznej na świecie, możecie zajrzeć m.in. do huty stali lub walcowni rur.

Kasa, misiu, kasa (niewielka)

Co ważne, tego typu turystyka nie zmusza was do rozbijania świnek-skarbonek. Atrakcje Krzywego Rogu – nie tylko te typowo industrialne, bo coś dla siebie znajdą także m.in. miłośnicy piwa kraftowego i zwiedzania browarów – dostępne są dla turystów dysponujących rozsądnie skalkulowanym budżetem wyjazdowym.

Całodzienna wycieczka, obejmująca m.in. zwiedzanie fabryki metalurgicznej Interpipe Steel i Fanatic Brewing Center (największe „centrum piwowarskie” na Ukrainie) to koszt ok. 380 UAH, czyli 50 PLN. Dodatkową atrakcją jest kwestia… położenia tych miejsc.

Dlaczego? Do Krzywego Rogu stosunkowo łatwo – i tanio! – można dostać się z Polski: niskokosztowe linie lotnicze w rodzaju Wizz Air i Ryanair latają do Kijowa, skąd możemy kontynuować podróż pociągiem.

* * *

Przyglądając się nowej atrakcji na Ukrainie, trudno nie szukać analogii do tego, co od kilkunastu lat dzieje się w Zagłębiu Ruhry. Tam także dostrzeżono ogromny potencjał w udostępnieniu dla ruchu turystycznego miejsc poprzemysłowych. Część z nich to prawdziwe perełki, w rodzaju Zeche Zollverein – opisywałem je dla Was na łamach Fly4free.pl

Ale jak już o Ukrainie mówimy, wyjazd do Krzywego Rogu może być tylko fragmentem dłuższej trasy, która łączyć będzie przeróżne atrakcje dla miłośników nietypowego zwiedzania.

Trasy turystyczne na Ukrainie
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Spływy na górskich rzekach

Jeśli nie pod ziemię, to może… na wodę? Wystarczy krótka wycieczka w Karpaty Wschodnie, do obwodu iwanofrankowskiego, aby poczuć prawdziwy dreszcz emocji, który gwarantuje spływ górską rzeką na specjalnych minikatamaranach.

Rzeka Czarny Czeremosz i Biały Czeremosz to idealne miejsce na tego typu rozrywkę. Miałem okazję spróbować atrakcji związanych z takim spływem – koszt organizacji był śmiesznie niski (to kwestia transportu z Lwowa i wypożyczenia minikatamaranu lub kajaków, działają również firmy zajmujące się całością przygotowań).

Co może czekać na was na miejscu? M.in. przeprawa linowa na wyspę położoną na środku rzeki, budowa obozu i zajęcia survivalowe… oraz oczywiście główna atrakcja, czyli wspomniane już minikatamarany.

Czy warto? Zdecydowanie! Czy jest to rozrywka dla każdego? Tak, to bezpieczna forma spływu, nawet dla osób niezbyt oswojonych z wodą. Kamizelki, pianki, specjalny sprzęt oraz opieka instruktorów – to wszystko sprawia, że na spływach widać całe rodziny z dziećmi.

Trasy turystyczne na Ukrainie
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

Czarnobyl, czyli emocje innego kalibru

A może coś z zupełnie innej beczki? Każdy z nas słyszał o Czarnobylu… ale ile osób miało okazję na własne oczy przekonać się, jak to miejsce wygląda teraz, 32 lata po nieszczęśliwym incydencie?

Tutaj zdania są podzielone: dla jednych to synonim największej katastrofy w historii energetyki jądrowej i jednej z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Dla innych to ekscytujące miejsce, działająca na wyobraźnię atrakcja, doskonale funkcjonująca w kulturze masowej.

Jak dostać się – turystycznie – do czarnobylskiej zony? Rozczaruję tych spośród was, którzy spodziewają się problemów i kwot przyprawiających o zawał serca: to prostsze niż myślicie.

Wystarczy przylecieć do Kijowa i wybrać ofertę jednej z wielu agencji, zajmujących się organizacją tego typu wypadów. Całkowity koszt całodziennej wycieczki, obejmującej m.in. transport w dwie strony, zwiedzanie oraz wyżywienie, zamyka się w kwocie kilkudziesięciu dolarów.

Czy to bezpieczne? Większą dawkę promieniowania przyjmiecie podczas podróży samolotem na trasie międzykontynentalnej, niż na terenie Czarnobyla.

Czarnobyl
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

* * *

Czy warto odwiedzić czarnobylską zonę, wydając taką kwotę? Moim zdaniem tak. Obserwacja tego, jak zmienił się ten teren… i do czego może prowadzić nieostrożność i nieuwaga, jest czymś naprawdę zapadającym w pamięć.

Miałem okazję być dwa razy w Czarnobylu – relację z tego niezwykłego miejsca, do którego dotarłem m.in. z naszymi czytelnikami i forumowiczami, zamieszczaliśmy na naszych łamach – jeżeli jesteście ciekawi, jak to wygląda z punktu widzenia zwykłego turysty (i nie czytaliście tego artykułu), zapraszam do lektury i nadrobienia zaległości.

Czarnobyl z czytelnikami
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl / archwum prywatne

Jechać? Nie jechać?

Goniąc za egzotycznymi wyjazdami, niekiedy zapominamy o naszym wschodnim sąsiedzie, tak bliskim nam – nie tylko ze względu na odległość dzielącą nasze kraje. Czy to koniec nietypowych turystycznych atrakcji, których możemy doświadczyć na Ukrainie?

Absolutnie nie. Niski kurs hrywny powoduje, że Ukraina jest dla turystów z Polski naprawdę ciekawą opcją wyjazdową. Napiszę to wprost: jest tanio. Tutaj nie zbankrutujemy z polskim budżetem wyjazdowym. Wejście do restauracji na obiad lub bilet wstępu do muzeum nie spowoduje spustoszenia naszego portfela.

Nasi czytelnicy i forumowicze podpowiadają m.in. możliwość bardzo taniego (w porównaniu z cenami w Polsce) skoku ze spadochronem w okolicach Lwowa. Dla miłośników doskonałych alkoholi – wytwórnia win Shabo niedaleko Odessy. Plus niezliczone zabytki i „poloniki”, rozsiane na terytorium Ukrainy – wszak te tereny są istotnym fragmentem historii naszego kraju.

* * *

Na koniec: kwestia bezpieczeństwa. Nie da się ukryć, że wschodnia część Ukrainy nie jest zbyt pożądanym kierunkiem turystycznym – toczy się tam regularny konflikt między Ukrainą, Rosją i separatystami. Niemniej, reszta kraju jest bezpieczna, życie toczy się normalnie, a dziesiątki tysięcy turystów odwiedzających Kijów czy Lwów mogą zaświadczyć, że echa tego konfliktu nie docierają do innych regionów Ukrainy.

Warto „spróbować” Ukrainy, podejść do niej bez uprzedzeń, zaszłości i kompleksów. Może się okazać, że jest to nadzwyczaj smaczna potrawa turystyczna.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Od wybuchu  na elektrowni jadrowej minelo 32 lata (1986) a nie 22
A000, 9 grudnia 2018, 20:10 | odpowiedz
Jasne, że 32! :) W naszej relacji z Czarnobyla, podlinkowanej w artykule, była podana poprawna data. Dzięki!
A000 [...] minelo 32 lata
Paweł Kunz, 9 grudnia 2018, 20:30 | odpowiedz

Panorama Toskanii
Najlepsza oferta

Tydzień w Toskanii za 811 PLN

Rafał Waśko | 2019-10-21 14:33
REKLAMA
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.
porównaj loty, hotele, lot+hotel