Fly4free.pl

Lasek: CPK w 2028 roku? To bajki. Ludzie w spółce mówią, że jest na to poniżej 1 procenta szans

Foto: wizualizacja / gov.pl
– Zewnętrzna firma, która przygotowywała na początku harmonogram, w 2019 roku zaproponowała, że lotnisko powstanie w 2030 roku. Co zrobiła spółka? Zamówiła kolejną ekspertyzę, „dajcie nam taką ekspertyzę, żebyśmy mogli zakomunikować, że będzie 2027-2028” – powiedział w rozmowie z Radiem Zet Maciej Lasek, rządowy pełnomocnik ds. CPK. Jak dodał, sami pracownicy spółki oceniają prawdopodobieństwo dowiezienia tego terminu na poniżej 1 procenta.

Dyskusja o Centralnym Porcie Komunikacyjnym trwa w najlepsze, a wszyscy czekają na wyniki rządowego audytu, które mamy poznać pod koniec marca. Jednocześnie słyszymy, że rząd zmienia swój stosunek do lotniska w Baranowie i kontynuacja projektu jest jak najbardziej możliwa. Słyszymy też jednak, że konieczne jest urealnienie projektu, przede wszystkim jeśli chodzi o harmonogram oddania lotniska do użytku. Forsowane przez poprzednie władzę spółki i były rząd terminy oddania do użytku lotniska w 2028 roku są bowiem kompletnie nierealne, o czym w Radiu Zet mówił Maciej Lasek.

— Dziś mówimy o zagrożeniu ze strony Rosji, które jest realne, a harmonogramy, o których byliśmy informowani przez ministra Horałę są zupełnie nierealne! W 2028 r. dwa pasy startowe? Nie, to są bajki – powiedział Lasek. Jak dodał, potwierdzają to sami pracownicy spółki, którzy pracują nad projektem.

— Rozmawiamy z ludźmi, którzy pracują w spółce. Zaczynają się otwierać. Oni mówią, że to całkowicie nierealny harmonogram. Poniżej 1 proc. jest prawdopodobieństwo, że spółka utrzymałaby się w ustalonym harmonogramie i mówią to ludzie, którzy w spółce pracują od lat. Założono, że to lotnisko będzie budowane przy skróceniu wszystkich możliwych decyzji.Sześć dni w tygodniu, na dwie zmiany, zero ryzyk, zero protestów – powiedział Lasek.

Jak dodał, poprzedni zarząd CPK miał naciskać na to, by termin oddania do użytku lotniska w 2027 czy 2028 roku pojawił się w ekspertyzach, choć nic nie wskazywało na to, że jest to realne.

– Zewnętrzna firma, która przygotowywała na początku harmonogram, w 2019 roku zaproponowała, że lotnisko powstanie w 2030. Co zrobiła spółka? Zamówiła kolejną ekspertyzę, „dajcie nam taką ekspertyzę, żebyśmy mogli zakomunikować, że będzie 2027-2028 – powiedział Lasek.

Warto przy tym przypomnieć, że nawet Marcin Horała pod koniec swojej kadencji zmienił front w sprawie harmonogramu inwestycji, o czym pisaliśmy na naszych łamach.

– Od początku mówiliśmy, że ten plan jest niezwykle ambitny, bo tak szybko i w ten sposób do tej pory nie prowadzono takich inwestycji w Polsce, a i w Europie trudno byłoby znaleźć podobne przykłady. Na pewno na razie prace prowadzimy zgodnie z harmonogramem, ale oczywiście mogą się pojawić po drodze jakieś problemy. Ale nawet w sytuacji, jeśli zdarzy się rok opóźnienia i lotnisko nie zacznie działać w 2028, ale w 2029 czy nie daj Boże w 2030 roku, to i tak nadal uważam, że trzeba uznać CPK za bardzo dobrze i sprawnie prowadzoną inwestycję – powiedział Horała.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jeśli Lasek ma zamiar nadal nic nie robić to nikogo nie dziwi że wdo2030 roku nie wywiążą się z inwestycji. Niepokojące jest że w jego wypowiedziach się pojawia rok 2035... 
Uważam że masz rację., 8 lutego 2024, 11:40 | odpowiedz
Lotnisko w Stambule o powierzchni 76,5 km2!!! zbudowano w 42 miesiące. I to jest fakt 
drk0202, 8 lutego 2024, 15:53 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »