Fly4free.pl

Pompeje mocniej kontrolują turystów. Zbyt wielu chciało zabrać coś na „pamiątkę”

pompeje
Foto: Sviatlana Barchan / Shutterstock

Od 2 października wszyscy turyści odwiedzający Pompeje będą musieli przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Sprawdzony będzie też ich bagaż, a nad całymi wykopaliskami czuwać będzie system kamer. Dodatkowo muszą pamiętać o niedawnej aktualizacji regulaminu zwiedzania, który ma powstrzymać ich przed niszczeniem zabytków.

Niezwykłe stanowisko archeologiczne nieopodal Neapolu to w rzeczywistości słynne miasto zasypane przez popiół w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku. Rocznie Pompeje odwiedza blisko 3,5 mln turystów. Nic więc dziwnego, że wraz z popularnością narastają także zagrożenia, które nie podobają się włoskim władzom. Tak duża liczba turystów oznacza też mnóstwo niesfornych osób – tych, którzy śmiecą, niszczą zabytki lub próbują sobie zabrać ich fragment „na pamiątkę”.

Teraz wszyscy odwiedzający najpierw muszą przejść przez bramki wykrywające metal, później oddają bagaż do prześwietlenia, a na końcu – w razie potrzeby – zostaną także sprawdzone ich kurtki czy płaszcze. Zwiększy się też nadzór wideo – pojawią się nowe kamery, które będą częścią zaawansowanego systemu bezpieczeństwa wspieranego przez strażników patrolujących teren. Oczywiście poza ochroną zabytków, nowe kontrole dbają też o bezpieczeństwo samych turystów.

To nie pierwsze zmiany, jakie wprowadzono w Pompejach w efekcie przedziwnych zachowań turystów. Od grudnia ubiegłego roku odwiedzających obowiązują 22 nowe przepisy – jedzenie dozwolone jest tylko w wyznaczonych strefach, a psy muszą być na smyczy. Nie wolno też wnosić dużych bagaży, ale także… dużych parasoli i innych nieporęcznych przedmiotów. Wszystkie one powinny być zdeponowane w bezpłatnej szatni. W regulaminie znajdują się też punkty dotyczące właściwego ubioru, zakaz palenia poza wskazanymi do tego miejscami oraz – co może być dla wielu zaskoczeniem – informacja, że zabrania się także przebywania na terenie obiektu osobom „z charakterystycznymi naklejkami używanymi przez organizatorów wycieczek do identyfikacji grupy”.

pompeje wystawa
Foto: Aneta Zając / Fly4free.pl
pompeje wystawa
Foto: Aneta Zając / Fly4free.pl

Za to specjalnie dla turystów, którzy chcieliby ukraść jakiś fragment strefy archeologicznej – ot, jeden czy dwa kamyczki – w tutejszym muzeum przygotowano nietypową wystawę. Znajdziecie na niej listy tych, którzy twierdzą, że zabranie elementów Pompei skutkuje ogromnym pechem wraz z ukradzionymi przedmiotami, które odesłali do zarządzających.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »