Fly4free.pl

Turysta zniszczył bezcenną mozaikę w Pompejach. Chciał mieć dobre zdjęcie

Foto: Viacheslav Lopatin/Shutterstock
Przeniósł kafelki z jednego miejsca i położył je gdzieś indziej. Tak amerykański turysta chciał zadbać o odpowiedni kadr na swojej fotografii. Jednak zamiast świetnego ujęcia, ma teraz spore kłopoty, bo ozdoba Pompejów, która przeszkadzała mu w kompozycji, została zniszczona.

Amerykanin robił zdjęcie Domu Żeglarza, jak nazywa się jeden z odnowionych w 2017 roku budynków w kompleksie. Nazwa pochodzi od mozaiki, która przedstawia sześć łodzi. Motywację swoich działań zdradził dopiero przesłuchującym go policjantom. Przyznał, że nie miał złych zamiarów i nie wyrządził szkód celowo, a kafelki przeniósł “przypadkowo”, żeby uzyskać dobre ujęcie.

Został zatrzymany przez ochronę obiektu, a później przekazany lokalnej policji. Teraz wykwalifikowani konserwatorzy będą pracować nad przywróceniem poprzedniej formy mozaiki. Dom Żeglarza można zwiedzać od jesieni ubiegłego roku, gdy po gruntownej renowacji, został udostępniony turystom. Dwukondygnacyjny budynek mieści w sobie starożytne spa i pracownie piekarnicze.

Pompeje były jednym z ważniejszych ośrodków Imperium Rzymskiego. Słynące z niezwykłego amfiteatru, łaźni i domów wszelakiej rozrywki, po raz pierwszy zostały zniszczone w 62 r. w wyniku trzęsienia ziemi. Zanim udało się doprowadzić je do pierwotnego stanu, w 79 r. nastąpiła erupcja leżącego nieopodal Wezuwiusza, a miasto właściwie przestało istnieć pochłaniając blisko 5 tysięcy ofiar.

Przez stulecia skrywane pod warstwą ziemi budynki niemal nie uległy zniszczeniu aż do bombardowania w czasie II wojny światowej. Dziś miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki regularnym pracom konserwatorskim istnieje szansa, że przetrwają kolejne stulecia. Pod warunkiem, że chęć złapania idealnego kadru nie wygra z rozsądkiem, a turyści zaczną myśleć, co robią.

Niszczenie to nie jedyny problem, z jakim zmaga się ochrona obiektu. Coraz częściej zdarza się bowiem, że turyści kradną elementy starożytnego miasta. Czasem zdarza się jednak, że skradzione przedmioty zostają zwrócone, bo jak twierdzą złodzieje… przynoszą pecha. Tłumaczenie pojawia się tak często, że archeolodzy planują stworzenie wystawy skradzionych artefaktów razem z dołączonymi do nich listami.

Najsłynniejszym nawróconym złodziejem jest Kanadyjczyk, który w 2014 przywiózł do Pompei element, który ukradł z tutejszego amfiteatru ponad 50 lat wcześniej w czasie swojego miesiąca miodowego.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Amerykanie to niestety straszni ignoranci w temacie historii i zabytków.
rydzo, 28 marca 2018, 19:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Szczerze polecam wizytę w tym mmiejscu.
brauza, 29 marca 2018, 13:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
rydzo Amerykanie to niestety straszni ignoranci w temacie historii i zabytków.
Jest strasznym ignoranctwem kierować takie uwagi w kierunku tylko jednej nacji. Większość turystów to zwykłe bydło, bez względu na miejsce pochodzenia.
kooboo, 29 marca 2018, 14:14 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »