Fly4free.pl

Złodzieje w historycznym miejscu. Turyści ukradli z Pompejów kilka bezcennych rzeczy!

Pompeje
Foto: Massimo Parisi / Shutterstock

Niesamowite. Nawet w turystycznych miejscach, gdzie możemy podziwiać prawdziwe cuda architektury i oglądać historyczne budowle – zdarzają się odwiedzający, którzy myślą o zupełnie innych rzeczach.

Nietęgą minę musiało mieć dwoje francuskich turystów, którzy zwiedzali legendarne Pompeje w okolicach Neapolu. Przebywając na terenie miasta, które zostało dotknięte erupcją Wezuwiusza blisko dwa tysiące lat temu, w 79 r. – postanowili „pożyczyć” sobie kilka przedmiotów, będących pamiątką po tych tragicznych wydarzeniach. Nie spodziewali się, że zostaną złapani na gorącym uczynku.

Plaga kradzieży

Takie działania, polegające na „pożyczaniu” (nazwijmy sprawę po imieniu: to najzwyklejsza kradzież) rozmaitych przedmiotów, rozsianych po turystycznych atrakcjach i stanowiskach archeologicznych, nie należą niestety do rzadkości.

W tym konkretnym przypadku, strażnicy i wezwani policjanci po zajrzeniu do plecaka turysty z Francji, wyciągnęli z jego wnętrza fragmenty kilkunastu naczyń z terakoty, mających prawie 2000 lat. Co do torby schowała partnerka przedsiębiorczego turysty-złodzieja? Kawałek zabytkowego marmuru, również będący zabytkiem – i to dwukrotnie starszym niż Królestwo Polskie (którego pierwszym królem był syn Mieszka I).

Wina? Kara!

Co czeka turystów, którzy zamiast zwiedzania, kradli? Po spisaniu danych przez policję w trybie natychmiastowym odpowiedzą za kradzież zabytków archeologicznych.

Jak podają włoscy karabinierzy, problem narasta. Zarówno w Pompejach jak i w nieodległym Herkulanum, turyści starają się schować pamiątki po wydarzeniach związanych z erupcją wulkanu.

To tylko część większego bólu głowy osób, które odpowiadają za zabezpieczenie całego terenu – oprócz złodziei, prawdziwą plagą są osoby, które dewastują resztki budowli lub po prostu traktują je jak ścianę ogłoszeń, zostawiając wyskrobane komunikaty w rodzaju: „John was here!”.

Pompeje
Foto: Reidl / Shutterstock

Nie tylko we Włoszech

W Polsce również borykamy się z problemem dewastacji zabytkowych miejsc oraz plagą kradzieży. Dla złodziei nie ma żadnych świętości – w grudniu 2009 r. został skradziony historyczny napis „Arbeit macht frei” znad bramy byłego hitlerowskiego obozu w Auschwitz-Birkenau. Na szczęście udało się go odzyskać, a złodzieje zostali skazani.

Z kolei w lipcu ubiegłego roku straż leśna zatrzymała w lesie przy ogrodzeniu obozu kobiecego w Auschwitz-Birkenau turystów z Belgii. Jak podawało Radio Zet, mieli przy sobie trzy porcelanowe izolatory, niektóre z kawałkami drutu kolczastego. Były one elementem obozowego ogrodzenia, które podczas niemieckiej okupacji znajdowało się pod napięciem.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »