Fly4free.pl

Komunikacja publiczna w Barcelonie. Jak poruszać się po mieście i ile kosztują bilety?

Tramwaj w Barcelonie
Foto: karnizz / Shutterstock

Szukasz informacji na temat tego, jak najszybciej i najefektywniej przemieszczać się przy użyciu komunikacji publicznej po stolicy Katalonii? Wyjaśniamy wszystkie zawiłości.

A więc dotarliście już do Barcelony? Skorzystaliście z naszych wskazówek, jak tanio kupić bilety lotnicze do tego pięknego miasta? Wiecie także, w jaki sposób dostać się z lotniska do centrum Barcelony, jakie są najlepsze atrakcje a także gdzie można zjeść najlepsze specjały.

Czas na kolejną podpowiedź, dotyczącą transportu publicznego. Barcelona to jedno z tych miast, gdzie komunikacja publiczna jest bardzo rozwinięta. Przed turystami otwiera się morze możliwości. Autobusy, tramwaje, metro, kolejka podmiejska – a nawet kolej linowa. Cały transport jest doskonale zorganizowany, sprawnie działający i czekający nie tylko na mieszkańców, ale także na osoby chcące zwiedzić miasto.

Strefy i bilety w Barcelonie

Od czego należy zacząć? Od stref i obowiązujących cen. Ważna informacja: w stolicy Katalonii obowiązuje wspólny (zintegrowany) bilet. Oznacza to… dużą wygodę. Nie musicie martwić się o osobny bilet na tramwaj, metro czy autobus – każdy typ biletu (z wyjątkiem jednorazowego) upoważnia do „żonglowania” środkami transportu i przesiadek z jednego typu do innego bez żadnych dodatkowych opłat.

Wspomnieliśmy o strefach? W Barcelonie i okolicach jest 6 stref komunikacyjnych – ale przeważająca większość atrakcji i miejsc wartych obejrzenia znajduje się w obrębie 1 strefy.

Bilet w Barcelonie
Foto: Wikipedia /Fructibus

Rodzaje biletów w Barcelonie

Jaki bilet kupić? To oczywiście zależy od waszych preferencji i potrzeb – większość turystów i czytelników Fly4free.pl poleca bilety T10 lub T50. Upoważniają one do (jak łatwo się domyślić) 10 lub 50 przejazdów dowolnym publicznym transportem w Barcelonie.

Dlaczego jest to opłacalny zakup? Ponieważ bilet jednorazowy (dzięki któremu możecie odbyć pojedynczy przejazd, ale nie możecie zmienić typu transportu, np. z autobusu na tramwaj) kosztuje 2,20 EUR (9,4 PLN). A bilet T10 to koszt 10,20 EUR (43,5 PLN). Łatwo wyliczyć, że przy bilecie T10 cena za pojedynczy przejazd spada do 1,02 EUR (4,3 PLN), czyli jest ponad dwa razy tańsza niż bilet jednorazowy!

Z kolei bilet T50 może być dobrą opcją dla osób, które planują dużo przemieszczać się po Barcelonie. 50 przejazdów kosztuje 43,50 EUR (185 PLN).

Dla osób, które szukają możliwości nielimitowanego podróżowania komunikacją publiczną przez 24 godziny, dedykowany jest specjalny bilet T-dia. Płacąc 8,60 EUR, możemy jeździć do woli po Barcelonie przez 1 dzień, licząc od momentu pierwszego skasowania. Ważną informacją jest to, że ten bilet obowiązuje także na podróż do/z lotniska, linią L9 (bilety jednorazowe oraz bilety T10 i T50 nie umożliwiają takiego przejazdu).

Uwaga, podróżni z małymi dziećmi. Maluchy do lat 4 nie płacą za bilety – ale musicie na żądanie przedstawić dokument, który potwierdza wiek dziecka.

Bilet turystyczny w Barcelonie?

Doskonałym rozwiązaniem, które umożliwia poruszanie się (i zwiedzanie) po Barcelonie, jest bilet turystyczny, zwany Hola BCN! To nic innego jak karta umożliwiająca nielimitowane podróże po stolicy Katalonii (również z/do portu lotniczego) w ciągu 2-3-4-5 dni od momentu pierwszego skasowania biletu.

Opłacalność? Spora! 2-dniowa Hola BCN! to koszt 15 EUR (64 PLN). Wersja 3-dniowa kosztuje 22 EUR (94 PLN), 4-dniowa to wydatek rzędu 28,50 EUR (122 PLN).

Co ważne, można je kupić wcześniej, przez internet. Otrzymujemy wtedy 10 proc. zniżki (ceny powyżej uwzględniają ów rabat). Po dokonaniu płatności dostajemy specjalny kod, który wymieniamy na bilet Hola BCN! na dowolnej stacji metra.

Inne rodzaje biletów – i ich ceny – są wyszczególnione na stronie Transports Metropolitans de Barcelona (TMB).

Bilety w Barcelonie
Foto: tmb.cat

Metro w Barcelonie

Mając wybór, jaki środek transportu jest najwygodniejszy w stolicy Katalonii? Zdecydowanie metro (oznaczone literką L oraz odpowiednią cyfrą i kolorem)!

  • 8 linii, 156 stacji, obejmuje większość ważnych turystycznie miejsc;
  • kursuje w godzinach 05:00-00:00 (w piątki do 02:00, w soboty całodobowo);

Schemat wszystkich linii metra oraz dokładną (bezpłatną) mapkę – którą można sobie wydrukować lub zapisać w telefonie – znajdziecie na stronie internetowej TMB.

Jeżeli nie zdążycie tego zrobić, nic straconego: w wielu miejscach w Barcelonie rozdawane są bezpłatne mapki, które pomogą wam w zorientowaniu się, gdzie (i jak) dojechać.

Autobusy

To nieco mniej polecany środek transportu niż metro, mający jednak istotną zaletę – jeździmy po ulicach Barcelony, możemy chłonąć widoki za oknem.

Dodatkowo, są przecież miejsca, gdzie metro nie dociera. I wtedy autobus publiczny jest sensownym rozwiązaniem. Sprzyja temu rozkład, ponieważ autobusy jeżdżą w godzinach 05:00 – 00:00 (są również autobusy nocne). Szczegółowy rozkład jazdy autobusów w Barcelonie wraz z mapką linii znajdziecie na stronie internetowej TMB.

Pamiętać należy przy tym o kilku zasadach, którymi różni się podróżowanie tym środkiem transportu w Barcelonie od np. Warszawy czy Krakowa. Wsiadamy przednimi drzwiami, wysiadamy tylnymi. A przed planowanym przystankiem informujemy kierowcę o chęci wysiadki, wciskając sygnalizator (przycisk).

Autobus w Barcelonie
Foto: Angelo Cordeschi / Shutterstock

A może tramwaj w Barcelonie?

W odróżnieniu od wielu miejsc i miast, gdzie to tramwaj jest podstawą szybkiego i sprawnego przemieszczania się (pozdrawiam Kraków!), w Barcelonie nie jest on najistotniejszym środkiem transportu. Poza jednym wyjątkiem.

– Zabawa porównywalna do słynnego tramwaju linii 28 w Lizbonie. Fajna trasa, stary wagonik, świetna sprawa – zachwala Magda, zakochana w Hiszpanii i Portugalii na zabój. – Jeżeli przyjeżdżasz do Barcelony jako turysta, po prostu musisz się nim przejechać – dodaje.

Ile kosztuje ta przyjemność, zwana Tramvia Blau? Tutaj nie skorzystacie z dobrodziejstw biletu T10. Należy kupić bilet bezpośrednio u motorniczego, kosztuje 5,50 EUR (24 PLN). Polecamy jednak sprawdzać czy tramwaj kursuje – aktualnie linia jest zamknięta z powodu modernizacji infrastruktury.

Z pełnym rozkładem klasycznych linii tramwajowych możecie natomiast zapoznać się na stronie internetowej Barcelona TRAM.

Tramwaj w Barcelonie
Foto: Fedor Sidorov / Shutterstock

Kolejki, pociągi, promy, karty zniżkowe

Czy to koniec możliwości publicznego transportu w Barcelonie? Nie zapominajmy o kolejkach linowych (na przykład na Montjuïc, aby spojrzeć na Barcelonę z góry). W przypadku „funicular” na Montjuïc, obowiązuje dokładnie ten sam bilet, co na inne środki komunikacji – możecie kupić jednorazowy bilet, możecie użyć T10 lub Hola BCN!

Miejscowości położone niedaleko stolicy Katalonii (ale nie tylko) są połączone z centrum miasta specjalnymi podmiejskimi liniami kolejowymi Renfe. To doskonały sposób na przemieszczanie się wzdłuż wybrzeża – szczegółowe rozkłady i ceny znajdziecie na stronie Rodalies de Catalunya.

Osoby planujące zwiedzanie Barcelony, mogą zainteresować się także zakupem Barcelona Card. To specjalna karta, która jest połączeniem bezpłatnego biletu na komunikację publiczną (Hola BCN!) oraz zniżek do części muzeów i atrakcji w mieście. Niektóre z nich są naprawdę spore.

Barcelona Card jest dostępna w sprzedaży w wielu puntach turystycznych. Można ją także zamówić online. Wersja 3-dniowa to wydatek 45 EUR (191 PLN), 4-dniowa kosztuje 55 EUR (235 PLN) a 5-dniowa zuboży wasz portfel o 60 EUR (255 PLN).

Barcelona Hop-on! Hop-off!

Na koniec zostawiliśmy transport po Barcelonie w stylu: „na turystę”. Popularna metoda (wsiadaj i wysiadaj kiedy chcesz), zwana Hop-on Hop-off bus, jest dostępna także w Barcelonie.

Na rynku jest kilkanaście firm, oferujących tego typu autobusy turystyczne. Jak sami zachwalają, to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na poruszanie się po mieście i zobaczenie wszystkich jego ciekawych atrakcji. To dobra opcja dla tych, którzy mają mało czasu.

Szybki wypad do stolicy Katalonii? Pod największe atrakcje Barcelony możesz podjechać piętrowym autobusem, mając przewodnik audio na uszach (Sagrada Familia, budynki Gaudiego, Camp Nou).

Ceny są zróżnicowane. Oficjalny Hop On Gop Off Bus Barcelona oferuje bilety, pozwalające wsiąść i wysiąść z autobusu tyle razy, ile tylko zapragniemy (kursują w godzinach 09:00-20:00). Bilet dla osoby dorosłej to koszt 27 EUR (115 PLN) za jeden dzień i 38 EUR (162 PLN) za opcję dwudniową.

Dzieci? Odpowiednio 16 EUR (68 PLN) i 20 EUR (85 PLN). A maluchy do 4 roku życia jeżdżą za darmo.

Autobus turystyczny w Barcelonie
Foto: Hop On Hop Off Bus

Odkryj Barcelonę

Nie pozostaje wam nic innego, jak zacząć zwiedzać to fascynujące miasto – korzystając z wszystkich możliwości transportu publicznego, jakie oferuje Barcelona.

Miłej podróży!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
T10/50 obowiązuje tylko w 1 zonie, a Hola BCN  obejmuje wiecej niż 1 zone, bo lotnisko chyba jest poza 1 zoną? Czy te bilety przed 1. przejazdem trzeba kasować?
sucz, 15 maja 2018, 11:20 | odpowiedz
Pytasz o Hola BCN? Karta musi być każdorazowo walidowana („odbijana”) w kasownikach i na bramkach w metrze. 
sucz T10/50 obowiązuje tylko w 1 zonie, a Hola BCN  obejmuje wiecej niż 1 zone, bo lotnisko chyba jest poza 1 zoną? Czy te bilety przed 1. przejazdem trzeba kasować?
Paweł Kunz, 15 maja 2018, 13:15 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ważna informacja z biletu T10 może korzystać kilka osób, kasujemy go tyle razy ile jest osób i jeździmy 75 minut- 1ZONA. Bilet T 50 jest tylko dla jednej osoby tak kiedyś wyczytałam. Na T 10 możemy zmieniać środki transportu, ale METRO TYLKO JEŚLI NIE WYJDZIEMY ZA BRAMKĘ, później zostaja inne środki transportu do wykorzystania czasu ale nie metro. Nigdzie nie spotkałam się z takim zapisem po wyjściu za bramke pobrało mi opłatę, mimo ważności biletu.
matszym)_2006, 16 maja 2018, 10:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Zgadza się, T50/30 lub T70/30 (czyli 50 lub 70 przejazdów w ciągu kolejnych 30 dni) może jednorazowo być używana przez jedną osobę. A informacja o tym, że wyjście poza bramki (ponowne skasowanie biletu) lub przerwanie i wznowienie podróży liczone jest jako dwa przejazdy, jest na stronie TMB.Z drugiej strony - generalnie nie masz przecież konieczności wychodzenia poza bramki przy przesiadaniu się z jednej na drugą linię metra.
matszym)_2006 Ważna informacja z biletu T10 może korzystać kilka osób, kasujemy go tyle razy ile jest osób i jeździmy 75 minut- 1ZONA. Bilet T 50 jest tylko dla jednej osoby tak kiedyś wyczytałam. Na T 10 możemy zmieniać środki transportu, ale METRO TYLKO JEŚLI NIE WYJDZIEMY ZA BRAMKĘ, później zostaja inne środki transportu do wykorzystania czasu ale nie metro. Nigdzie nie spotkałam się z takim zapisem po wyjściu za bramke pobrało mi opłatę, mimo ważności biletu.
patpul, 16 maja 2018, 20:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Sorry, pomyłka, T70/30 też  może jednorazowo używać wielu pasażerów. Czyli tylko T50/30 jest indywidualne;)
matszym)_2006 Ważna informacja z biletu T10 może korzystać kilka osób, kasujemy go tyle razy ile jest osób i jeździmy 75 minut- 1ZONA. Bilet T 50 jest tylko dla jednej osoby tak kiedyś wyczytałam. Na T 10 możemy zmieniać środki transportu, ale METRO TYLKO JEŚLI NIE WYJDZIEMY ZA BRAMKĘ, później zostaja inne środki transportu do wykorzystania czasu ale nie metro. Nigdzie nie spotkałam się z takim zapisem po wyjściu za bramke pobrało mi opłatę, mimo ważności biletu.
patpul, 16 maja 2018, 20:49 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A ja polecam spacerowanie. Barcelona jest na tyle małym miastem, że prawie wszędzie da się dojść w rozsądnym czasie. 
dawidchyl, 17 maja 2018, 11:44 | odpowiedz
Avatar użytkownika
To jest ogólnie poza dyskusją. Z małą uwagą  - może nie tyle wszędzie dojść w rozsądnym czasie, ile do miejsc pt. must see. Bo na przykład na coraz popularniejsze Carmel to jednak można sobie zafundować metro+bus praktycznie do samych bunkrów. Albo Tibidabo.Ale takim obszarze Montjuich-Pedralbes-Gracia-Ciutadela-Port Vell to spokojnie z buta można z buta robić.
dawidchyl A ja polecam spacerowanie. Barcelona jest na tyle małym miastem, że prawie wszędzie da się dojść w rozsądnym czasie. 
patpul, 17 maja 2018, 20:31 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »