Fly4free.pl

Nie tylko Włochy. Kolejne kraje w Europie znoszą restrykcje!

Foto: sorbis / Shutterstock
Nowe rekomendacje Komisji Europejskiej na temat uproszczenia reguł wjazdowych do krajów UE sprawiają, że coraz więcej państw w Europie zdecyduje się na zniesienie obostrzeń. Lista z każdym dniem powiększa się o nowe kraje.

Choć do końca pandemii jest jeszcze daleka droga, wydaje się, że omikron nie jest tak straszny, jak wydawało się jeszcze miesiąc temu. Choć liczba nowych zakażeń w całej Europie wciąż jest bardzo duża, to jednocześnie dzięki szczepieniom znacznie mniej ludzi trafia do szpitali, a w efekcie – rządy kolejnych krajów luzują restrykcje. Zarówno, jeśli chodzi o wjazd do kraju, jak i restrykcje wewnątrz kraju. Kilka dni temu pisaliśmy o Danii, która znosi większość koronawirusowych obostrzeń wewnątrz kraju czy Anglii znoszącej większość wjazdowych rygorów. Z kolei we wtorek wieczorem Włochy ogłosiły, że od 1 lutego osoby z ważnym certyfikatem COVID (a więc ozdrowieńcy i osoby zaszczepione przynajmniej 6 miesięcy wcześniej) nie będą już musiały wykonywać testu na koronawirusa przed podróżą.

Ta ostatnia decyzja jest związana z rekomendacją Komisji Europejskiej, według której należy zminimalizować restrykcje wjazdowe dla podróży wewnątrz krajów UE. I choć nie jest to dokument wiążący, kolejne kraje już luzują u siebie obostrzenia lub zapowiadają wprowadzenie takich zmian.

Portugalia mocno rozważa zmiany

Jednym z państw, który w czasie kolejnej fali pandemii wprowadził najostrzejsze przepisy wjazdowe w UE, była Portugalia. Podróżni do tego kraju – niezależnie od statusu zaszczepienia – muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Nieokazanie go wiąże się z kwarantanną lub ryzykiem niewpuszczenia do kraju, a także wysokim mandatem w wysokości od 300 do 800 EUR. I okazuje się, że wśród podróżnych jest sporo zapominalskich – portugalski resort spraw wewnętrznych poinformował, że w ciągu ostatnich 2 miesięcy wlepiono 2,5 tysiąca mandatom podróżnym bez ważnych testów na koronawirusa.

Wszystko wskazuje na to, że Portugalia wkrótce zmieni swoje przepisy i dostosuje je do unijnej rekomendacji, choć najpewniej nie stanie się to już 1 lutego. Portugalska agencja Lusa, powołując się na rządowe źródła, informuje, że rząd poważnie rozważa wprowadzenie zmian zgodnych z rekomendacjami Komisji Europejskiej. Kiedy może się stać? Być może Portugalia pójdzie w ślady Cypru, który zdecydował się na zniesienie restrykcji wjazdowych, ale dopiero od 1 marca.

pulpit rock
Foto: pulpit / Shutterstock

Norwegia znosi kwarantannę…

Z kolei już od środy Norwegia zdecydowała się na całkowite zniesienie kwarantanny wjazdowej. Jak informuje serwis MojaNorwegia.pl, obejmowała ona dotąd osoby z obszarów objętych takimi wymogami, które nie posiadały paszportu covidowego (nie mogli udowodnić, że są ozdrowieńcami lub zostali zaszczepieni przeciw COVID-19). Jednak teraz FHI, czyli Instytut Zdrowia Publicznego, poinformował, że ta decyzja nie ma wielkiego znaczenia w kontekście transmisji wirusa czy zwiększenia liczby zakażeń.

– Odsetek zarażonych wśród imigrantów bez paszportu covidowego jest tak mały w związku z sytuacją epidemiczną, jaką mamy teraz w Norwegii, że nadszedł czas na zniesienie tego wymogu. Przyczyni się do szybszego otwarcia społeczeństwa, z łatwiejszym wjazdem do kraju. Może to mieć pozytywne skutki społeczno-gospodarcze dla ogółu przedsiębiorców, a w szczególności dla branży turystycznej – komentuje Ingvild Kjerkol, norweska minister zdrowia.

Jednocześnie musimy pamiętać, że w dalszym ciągu w mocy pozostają inne restrykcje wjazdowe: zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione muszą przed podróżą wypełnić formularz lokalizacyjny, a po przybyciu do Norwegii (np. na lotnisku) wykonać szybki test na koronawirusa. Osoby niezaszczepione dodatkowo muszą wykonać test na koronawirusa przed podróżą. Możliwe jednak, że i te wymogi zostaną zniesione – norweski rząd zapowiedział, że na początku lutego rozważy całkowitą likwidację tych obostrzeń.

Foto: Yasonya / Shutterstock

…a Holandia lockdown

Także od środy na zniesienie restrykcji związanych z lockdownem zdecydowała się Holandia. Jak zapowiedział we wtorek premier Mark Rutte, od 26 stycznia kawiarnie, kina i teatry będą mogły być otwarte, choć tylko do godziny 22.  Jednocześnie jednak wciąż zamknięte pozostają m.in. dyskoteki i kluby nocne, a w przypadku gastronomii wciąż będzie obowiązywać zasada 3G. Oznacza to, że przed wejściem do lokali sprawdzane będą kody QR paszportów covidowych.

– Znosząc ograniczenia bierzemy na siebie duże ryzyko, jednak życie z ograniczeniami też szkodzi naszemu społeczeństwu – powiedział minister zdrowia Ernst Kupiers.
 
A sytuacja w Holandii jest dość napięta. Kilkanaście dni temu wielu restauratorów postanowiło samowolnie otworzyć swoje lokale w proteście przeciw opieszałej polityce rządu.

Malta znosi obowiązek pokazywania certyfikatów covidowych

Duże zmiany wprowadza też Malta, gdzie od 17 stycznia wprowadzono obowiązek sprawdzania certyfikatów COVID w wielu miejscach publicznych, co wywołało masowe protesty w tym kraju. We wtorek minister zdrowia Chris Fearne ogłosił, że ten obowiązek będzie stopniowo znoszony.

Od 7 lutego certyfikaty nie będą już wymagane, aby wejść do restauracji, 14 lutego obowiązek ten zostanie też zniesiony przy wejściu do barów, siłowni, basenów i spa, kin oraz teatrów. Covidowe paszporty wciąż będą jednak wymagane, aby wejść m.in. na imprezy masowe (w tym sportowe) czy do klubów nocnych.

– 75 procent społeczeństwa przyjęło dawkę przypominającą. Jesteśmy więc w dobrej sytuacji, by znosić obostrzenia – powiedział Fearne.

I dodał, że sytuacja pandemiczna jest na tyle dobra, że Malta w połowie lutego może jeszcze mocniej poluzować restrykcje, w tym także te dotyczące wjazdu do kraju.
 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Ta tylko dla zaszczypanych tych nieśmiertelnych... To nic ze juz zaczyna więcej osób trafiać do szpitali tych po 'szczepionce' jeszcze może zaczniecie wspierać tą paranoje segregacji sanitarnej... A tfu na Was! 
Julian13, 28 stycznia 2022, 20:30 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »