Fly4free.pl

Ile?!? Linia sprzedaje swoje prawa do 2 lotów dziennie za… 102 mln zł!

londyn heathrow
Foto: Philip Lange / Shutterstock

Kwota jest astronomiczna, ale też prawo dotyczy nie byle jakiego lotniska – to możliwość wykonywania 1 lotu dziennie na londyńskie lotnisko Heathrow, które linia Air New Zealand sprzedała za 27 mln USD!

O handlu slotami pisaliśmy już dość sporo na łamach Fly4free.pl – linie lotnicze handlują prawami do startów i lądowań zwłaszcza w Europie, gdzie największe lotniska są kompletnie zapchane. A rekordowe kwoty padają na lotnisku Heathrow, które jest marzeniem każdej linii lotniczej. Powód? To największe lotnisko w Europie, z niesamowitymi możliwościami przesiadkowymi, a przy tym… port lotniczy kompletnie zapchany. I właśnie padła jedna z najwyższych transakcji slotowych w historii: jak donosi magazyn “Forbes” linia Air New Zealand ogłosiła, ze sprzedaje swój slot na Heathrow za 27 mln USD, czyli nieco ponad 102 mln PLN!

Nowozelandzka linia na razie nie pochwaliła się, kto kupił od niej slota, ale pożegnała się z nim bez żalu. Już pół rok temu linia ogłosiła bowiem, że od października 2020 roku przestanie latać na lotnisko Heathrow. Swoją drogą, zamiast połączenia z Los Angeles, uruchomi ona jedną z najdłuższych tras świata – bezpośrednie loty z Auckland do Nowego Jorku. Na tej samej, na której rozważa ustawienie piętrowych łóżek w klasie ekonomicznej.

Kwota robi wrażenie, ale nie jest to rekord – w 2016 roku linie Oman Air zapłaciły Kenya Airlines 75 mln USD za pojedynczą parę slotów. I choć eksperci uważali wówczas, że linia z Omanu przepłaciła, to jednak był to slot bardzo atrakcyjny – z przylotem na Heathrow wczesnym rankiem. Z kolei slot Air New Zealand to możliwość wylądowania na Heathrow o godzinie 10.50 i wylot z największego lotniska Europy o 15.20.

Czy nowy nabywca slotów na Heathrow przepłacił? Nie ma na to formuły, bo slot wart jest tyle, ile… chce za niego zapłacić dana linia lotnicza. Choć w 2012 roku władze lotniska przyznały, ze wartość porannych slotów Heathrow to ok. 24 mln USD, podczas gdy prawa do startów i lądowań w okolicach południa tanieją do poziomu ok. 16 mln USD.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że ceny slotów na Heathrow mogą wzrosnąć, bo po ostatnim wyroku sądu niejasna jest przyszłość trzeciej drogi startowej na Heathrow. O sloty będzie więc coraz trudniej.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »