Fly4free.pl

Holandia chce podnieść podatek pasażerski o 300 procent! O ile zdrożeją bilety lotnicze?

Foto: VanDerWolf Images / Shutterstock
Holenderski rząd chce w przyszłym roku podnieść stawkę podatku pasażerskiego z 8 do 24 EUR. Ma ona dotyczyć każdego pasażera wylatującego z holenderskich lotnisk, co oznacza, że do biletu lotniczego będziemy musieli dopłacić ok. 110 PLN – informuje serwis RTL Nieuws.

Najwyraźniej koniec pandemicznych obostrzeń to dobry czas na wprowadzanie nowych opłat pasażerskich lub podwyższanie już istniejących – kilka dni temu pisaliśmy o nowym podatku pasażerskim, który wprowadza Belgia, dziś zaś podobne plany przedstawiła Holandia.
Jak informują holenderskie media, miejscowy rząd chce od przyszłego roku podnieść stawkę opłaty pasażerskiej z 8 do 24 EUR, a więc o 300 procent. Powód to względy środowiskowe, choć tak naprawdę chodzi o wyższe wpływy do budżetu – rząd szacuje, że w 2023 roku wyniosą one 600 mln EUR.


– Nowe opłaty sprawią, że latanie będzie relatywnie mniej atrakcyjne, a ludzie będą szukali alternatywnych i bardziej przyjaznych środowisku środków transportu, jak choćby pociąg – mówi Sigrid Kaag, wicepremier i minister finansów holenderskiego rządu.

Opłata będzie naliczana od każdego pasażera, ale ma dotyczyć tylko połączeń wylatujących z Holandii. Wyłączeni będą też z niej pasażerowie transferowi, którzy przesiadają się na dalsze połączenia na lotnisku w Amsterdamie.

Linie lotnicze na razie nie skomentowały planów rządu, ale z pewnością nie będą zadowolone. Warto dodać, że będzie to kolejna kość niezgody przewoźnikami i rządem, bo kilka dni temu pojawił się już spór w sprawie obowiązku noszenia maseczek na pokładach samolotów.

Holenderski rząd uspokaja, że podwyżka opłaty pasażerskiej nie powinna mieć wpływu na liczbę pasażerów na lotniskach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »