Fly4free.pl

Grecja testowo wpuści turystów wcześniej! Kiedy i na jakich zasadach?

Foto: Sven Hansche / Shutterstock

Choć Grecja planuje całkowite otwarcie kraju na turystów w połowie maja, to już teraz ten kraj przygotowuje się do tego, by wpuścić przybyszów z niektórych krajów wcześniej. Ma to być duży eksperyment, który ma pokazać, czy procedury i wymogi sanitarne wprowadzone przez Greków są wystarczające przed tegorocznym sezonem wakacyjnym.

Tak jak inne kraje UE, Grecja wprowadziła obecnie duże restrykcje dla podróżnych. Wjazd do kraju jest teoretycznie możliwy dla obywateli krajów Unii, jednak oprócz negatywnego wyniku testu PCR wszyscy przyjezdni muszą się udać na obowiązkową 7-dniową kwarantannę. W praktyce więc ruch lotniczy do tego kraju jest w tej chwili bardzo ograniczony, także dlatego, aby trzymać pandemię koronawirusa w ryzach i dobrze przygotować się do tegorocznych wakacji.

Bo spośród wszystkich krajów w Unii Europejskiej, Grecy są chyba najbardziej zdeterminowani, by jak najszybciej otworzyć granice dla turystów. Trudno im się dziwić: choć trzecia fala pandemii wciąż nie opada, to gospodarka tego kraju jest mocno uzależniona od turystów i ich pieniędzy. Dlatego Grecy podejmują wiele inicjatyw, by promować znoszenie restrykcji w podróżach międzynarodowych: są m.in. największymi orędownikami stworzenia ogólnounijnego paszportu immunologicznego, którego projekt Komisja Europejska przedstawiła w zeszłym tygodniu. Grecy gorąco namawiają też do wyjazdu na urlop Brytyjczyków, którzy dzięki szybkim postępom w kampanii szczepień mają szansę być pierwszym narodem w Europie z możliwie mało restrykcyjnymi warunkami podróży. Także patrząc na ostatnie ruchy Ryanaira i Wizz Aira, wydaje się, że Grecja może być w tym roku jednym z wyjazdowych hitów wśród turystów z Polski.

Na jakich zasadach wjedziemy do tego kraju? Grecy już wcześniej informowali, że osoby zaszczepione i ozdrowieńcy z odpowiednim poświadczeniem swojego stanu zdrowia będą mogli wjechać do tego kraju bez restrykcji, a pozostałe osoby wjadą do kraju z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. I to wszystko już od połowy maja, bo właśnie wtedy Grecja planuje się otworzyć szeroko na turystów, m.in. z Wielkiej Brytanii, ale też całej Unii Europejskiej i znieść restrykcje. Jednak nie oznacza to, że do tego czasu w kraju nie będzie turystów. Przeciwnie, Grecja już w kwietniu zapowiada przyjęcie turystów z kilku krajów. Ma to być swego rodzaju test, mający sprawdzić, czy greckie protokoły sanitarne sprawdzą się przed sezonem. Kogo więc przyjmą Grecy?

dziewczyna w atenach
Foto: sarra22 / Shutterstock

Jako pierwsi z uroków greckich plaż skorzystają turyści z Izraela. Oba kraje już w lutym podpisały umowę w sprawie przyjmowania zaszczepionych turystów z obu krajów bez żadnych restrykcji i jak donoszą greckie media, we wtorek weszła ona w życie. Oznacza to, że Grecja przyjmie legitymujących się “zielonym paszportem” turystów z Izraela bez obowiązku wykonania testu na koronawirusa i kwarantanny. Warto jednak zaznaczyć, że na razie turyści z Izraela mogą przybywać do Grecji w ograniczonym zakresie: ich maksymalną liczbę określono na 10 tysięcy osób tygodniowo.

W drugim etapie Grecja planuje częściowo otworzyć się na turystów m.in. z krajów bałkańskich oraz Bułgarii i Rumunii. Podróże między tymi krajami będą dostępne w połowie kwietnia i wiele wskazuje na to, że Grecy będą chcieli w ten sposób przetestować skuteczność paszportów immunologicznych, które jeszcze przed wakacjami ma wprowadzić UE.

Kilka dni temu podczas konferencji prasowej w Bukareszcie grecki minister turystyki Haris Theoharis powiedział, że Grecja będzie akceptować certyfikaty zaszczepienia przeciw COVID-19 wydane przez rumuński rząd.

– Naprawdę chcemy, aby Komisja Europejska przyspieszyła prace nad unijnym certyfikatem zdrowia. Ale zanim to się stanie, chcemy zacząć przyjmować turystów z Rumunii jeszcze przed osiągnięciem porozumienia na europejskim poziomie – mówił grecki minister.

Widok Akropolu
Foto: anyaivanova / Shutterstock

Zanim porozumienie wejdzie w życie, ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć rząd Rumunii, jednak jak stwierdził Claudiu Nasui, czyli minister turystyki tego kraju, taka umowa to krok we właściwym kierunku. Tym bardziej, że Rumunia to dla Greków jeden ze strategicznych rynków – jeszcze przed pandemią Grecją odwiedzało nawet milion mieszkańców tego kraju rocznie.

Jednocześnie od 5 kwietnia grecki urząd lotnictwa cywilnego zniósł restrykcje dotyczące połączeń lotniczych do Grecji z Albanii, Macedonii Północnej i Turcji. Od tego dnia połączenia lotnicze z tych krajów mogą lądować na jakimkolwiek lotnisku w Grecji. Jednocześnie do kraju będą mogli wjeżdżać obywatele niektórych krajów uznanych za bezpieczne, takich jak min. Tajlandia, Australia, Nowa Zelandia, ZEA czy Singapur. Wciąż jednak obowiązywać będą ich dodatkowe obostrzenia, a więc negatywny wynik testu wykonanego do 72 godzin przed podróżą i 7 dni kwarantanny.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
A nasza kochana Polska dopiero wchodzi do czarnej dziury i nic nie zapowiada do majowego weekendu i po nim ,że swobodnie sobie polecimy do Grecji. Zwiastunem tego są coraz tańsze bilety na loty majowe tanich linni
andrzejdz, 25 marca 2021, 20:56 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »