Fly4free.pl

Od lata możliwe podróże po UE bez kwarantanny z paszportem szczepień. Znamy szczegóły!

Foto: Daniel Schludi / Unsplash

Jeszcze przed wakacjami gotowy ma być bezpłatnie dostępny Cyfrowy Zielony Certyfikat, potocznie nazywany też paszportem szczepień, który ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się obywateli UE w ramach poszczególnych krajów. Przedstawiona w środę propozycja Komisji Europejskiej jest pewnym kompromisem wobec wątpliwości wyrażanych wobec tej inicjatywy przez część krajów UE.

O wspólnym paszporcie immunologicznym Unia Europejska mówi już od kilku miesięcy i w środę poznaliśmy pierwsze szczegóły, dotyczące tego, jak ten dokument ma wyglądać. Będzie to dowód na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu na koronawirusa lub jest ozdrowieńcem. Ma on być dostępny bezpłatnie dla wszystkich obywateli UE w formie papierowej lub cyfrowej: będzie zawierał kod QR, a także cyfrowy podpis.

Spójność danych w ramach całej UE ma zapewnić specjalny portal, który stworzy Komisja Europejska: ma on zapewnić weryfikację wszystkich certyfikatów w ramach każdego kraju członkowskiego. Kiedy taki dokument powstanie? Tu zaczynają się schody: unijni urzędnicy deklarują, że ma on być gotowy przed 1 czerwca, aby zdążyć przed wakacjami i uratować ruch turystyczny w UE, kluczowy dla wielu krajów.

Na certyfikacie znajdą się takie informacje jak imię i nazwisko, data urodzenia, data wydania, informacje na temat szczepionki/wyniku testu/powrotu do zdrowia oraz identyfikator zaświadczenia.

Projekt, który ma zapewnić zwolnienie z restrykcji dla podróżujących w ramach UE, jest tak naprawdę kompromisem: decyzje o tym, jak certyfikat zdrowia będzie wykorzystywany, podejmą bowiem niezależnie same państwa członkowskie, choć KE rekomenduje, by posiadanie takiego dokumentu stanowiło podstawę do zniesienia wobec danej osoby wszelkich restrykcji wjazdowych, a więc konieczności robienia dodatkowych testów na koronawirusa czy przechodzenia kwarantanny.

Bruksela podkreśla jednocześnie, że szczepienia nie powinny i nie mogą być warunkiem swobodnego przemieszczania się i przepływu osób w ramach UE. To krok w stronę takich krajów jak Niemcy, Francja czy Belgia, które podnosiły argumenty, że wprowadzenie paszportów może być uznane za dyskryminację wobec osób, które nie chcą, nie mogą lub jeszcze nie zdążyły się zaszczepić.

System paszportowy ma działać następująco: jeśli jakiś kraj zdecyduje, że szczepienia zwalniają z testów lub kwarantanny, będzie musiał też uznać zaświadczenie w ramach paszportu COVID-19. Z drugiej strony, obowiązek ten będzie ograniczał się tylko do szczepionek, które otrzymały autoryzację Europejskiej Agencji Leków EMA. Jednak UE dopuszcza też, by państwa członkowskie podejmowały decyzję o dopuszczeniu innych szczepionek, jak na przykład rosyjski Sputnik V, który jest już używany m.in. na Słowacji i na Węgrzech. Tu jednak pojawia się kolejny problem, bo kraje UE muszą się zgodzić na to, że będą zwalniały z restrykcji zaszczepionych szczepionkami, których nie autoryzowała EMA.

Jeżeli zaś państwa członkowskie będzie wymagać od posiadaczy zielonego zaświadczenia oddania się kwatrantannie lub testowi, musi powiadomić o tym wszystkie państwa członkowskie i uzasadnić swoje motywy.

Jak czytamy w depeszy PAP, zielony certyfikat ma być ważny we wszystkich krajach UE i będzie także otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Ma być on wydawany obywatelom UE i członkom ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa. Powinien być również wydawany obywatelom krajów spoza UE, którzy mieszkają w UE, oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich.

Niektóre kraje UE jak na przykład Grecja czy Cypr, zapowiedziały już zniesienie wszelkich restrykcji wjazdowych dla zaszczepionych turystów przed startem sezonu letniego. Z drugiej strony poważnym problemem we wdrażaniu tego dokumentu może być wolne tempo szczepień w całej UE, które ograniczy liczbę osób, które będą mogły korzystać z takiego certyfikatu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Wszystko super, a co z dziećmi? Jeśli rodzice są zaszczepieni i podróżuje z nimi 14 letnie dziecko? Dziecko przechodzi test? Czy jest zwolnione z ograniczeń?
BoT, 18 marca 2021, 14:09 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »