Fly4free.pl

Grecja pójdzie w ślady Izraela? Więcej połączeń od tanich linii i tańsze bilety już od jesieni?

santorini
Foto: Maridav/Shutterstock

Tegoroczny niski sezon w Grecji ma być przełomowy. Zarządzająca 14 lotniskami w tym kraju firma Fraport zapowiedziała, że obniży opłaty lotniskowe o połowę. I liczy, że tym samym przyciągnie nowe linie lotnicze, a co za tym idzie, także turystów.

Niemiecka firma zarządza greckimi lotniskami od kwietnia zeszłego roku. We władaniu ma m.in. porty lotnicze w bardzo lubianych przez turystów miejscach np. na Santorini, Kos, Korfu, Mykonos, Zakynthos czy Rodos, ale też w Salonikach czy Chanii.

W środę firma podjęła decyzję, że wraz z rozpoczęciem niskiego sezonu, czyli od końcówki października, opłaty lotniskowe pobierane od przewoźników zostaną zmniejszone o 50 proc. Aktualnie stawka za jednego pasażera wynosi 13,5 EUR. Akcja promocyjna wstępnie potrwa dwa lata.

– Jesteśmy przekonani, że ta zachęta zwiększy ruch pasażerski w miesiącach zimowych, a także przedłuży sezon turystyczny, co jest największym wyzwaniem nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla nas – powiedział George Vilos, dyrektor wykonawczy ds. handlowych i rozwoju Fraport Greece. – Poprzez konkretne działania chcemy sprawić, by Grecja jako produkt turystyczny była atrakcyjna przez cały rok, co przyczyni się do rozwoju lokalnej i krajowej gospodarki.

Grecja jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym także wśród Polaków, ale zdecydowana większość decyduje się tu przyjechać w szczycie sezonu. Eksperci i mieszkańcy biją na alarm, zaznaczając, że w kraju jest za mało miejsc noclegowych, infrastruktura nie jest na odpowiednim poziomie, a wiele wysp osiąga punkt krytyczny. Przykładowo Santorini odwiedziło w ubiegłym roku 5,5 mln turystów, podczas gdy na wyspie mieszka zaledwie 15 tys. osób.

To między innymi dlatego, greckie organizacje i firmy chcą wspólnie sprawić, by kraj stał się kierunkiem całorocznym. Pierwszy poważny krok właśnie został ogłoszony.

Taki ruch to w branży lotniczej nic nowego i zazwyczaj przynosi spodziewane efekty. Przykład Izraela pokazuje, że obniżenie stawek, umowy na preferencyjnych warunkach i intensywna strategia marketingowa mogą skutecznie przyciągnąć zarówno niskokosztowe linie, jak i tradycyjnych przewoźników. We współpracy z rządem wielu przewoźników zdecydowało się otworzyć lub przywrócić połączenia do Izraela. Dzięki temu teraz możemy  tam bezpośrednio dolecieć z większości dużych polskich miast: Krakowa, Katowic, Warszawy, Lublina, Wrocławia, Poznania, Gdańska czy Rzeszowa. Lata tam zarówno Ryanair i Wizz Air, ale też LOT i El Al.

Szybko też pojawiły się bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Tylko w ostatnich tygodniach można było kupić loty z Wrocławia do Tel Awiwu za 150 PLN, z Lublina za 98 PLN czy do Ejlatu z Warszawy za 88 PLN. I wiele wskazuje na to, że Grecja może pójść tym samym tropem.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »