Fly4free.pl

Nadeszły złote czasy! Coraz więcej państw turystycznie otwiera się na Polaków

Polski paszport
Foto: Piotr Wytrazek / Shutterstock

Padają kolejne bastiony niedostępności i niedogodności dla turystów z naszego kraju. Posiadając polski paszport, otwiera się przed nami morze możliwości – kolejne kraje znoszą wizy dla Polaków lub łagodzą swoje wymogi odnośnie wiz.

Ktoś, kto uwielbia podróżować – i przeżyłby ostatnie 30 lat w kapsule hibernacyjnej – po „powrocie do żywych” mógłby przejść przez szybką terapię wstrząsową: w tym czasie przeszliśmy (jako kraj) długą drogę…

Szczegóły? Od miejsca, gdzie każdy wyjazd poza granicę państwa musiał być zgłoszony, odmowy wyjazdu były na porządku dziennym, a paszport zdawany po powrocie – do sytuacji, gdy posiadacz polskiego paszportu może bez najmniejszych problemów podróżować do 161 krajów świata, bez wizy lub uzyskując wizę „on arrival”.

Kolejne kraje zwalniają obywateli Polski z obowiązku posiadania wizy lub znacząco ułatwiają procedurę jej przyznania. Ale dla odmiany: są i takie państwa, które od zawsze były synonimem niedostępności, nie tylko dla naszych rodaków. Wszystko jednak wskazuje na to, że sytuacja się zmienia. Gdzie możemy w takim razie (łatwiej) podróżować?

Wiza
Foto: Craig F Scott / Shutterstock

Wygoda podróży bez formalności

Umówmy się: w idealnym świecie wizy nie byłyby potrzebne. Chcemy gdzieś jechać, pakujemy walizkę lub plecak, zabieramy lokalną walutę (lub kartę kredytową albo rozwiązanie w stylu Revoluta), paszport – i tyle. Machamy nim na granicy… i jesteśmy gotowi do zwiedzania.

Niestety, to tak nie działa. W wielu przypadkach nie obejdzie się bez pisemnego (lub elektronicznego) zezwolenia na przekroczenie granicy i pobyt na terenie danego państwa, czyli po prostu wizy. Pół biedy, jeżeli jej uzyskanie to tylko formalność, a koszty są zerowe lub niewielkie.

W dalszym ciągu jednak możemy, jako turyści z Polski, stać przed dylematem: „Otrzymam wizę? A może jej nie dostanę?”. Nie dotyczy to tylko egzotycznych państw świata, ale także chociażby… Stanów Zjednoczonych. Dodajmy do tego koszt opłaty wizowej, który bywa dość wysoki – w przypadku wspomnianych już Stanów Zjednoczonych opłata wizowa to 160 USD, czyli blisko 630 PLN!

* * *

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo wizy do USA przestaną być niezbędnym obowiązkiem. Przyglądnijmy się jednak innym krajom, które jeszcze do niedawna wymagały dopełnienia przez Polaków skomplikowanych formalności wizowych, a obecnie wjazd do tych państw jest znacznie prostszy.

Stolica Kazachstanu
Foto: evgenykz / Shutterstock

Kazachstan, step i góry

Jednym z takich krajów jest Kazachstan. Cudowny kraj, który ma wiele do zaoferowania dla miłośników gór, pustyni, krajobrazów stepowych… i wyśmienitych szaszłyków. Pamiętam moją podróż do Kazachstanu w 2015 r. Poprzedziły ją starania o wizę w ambasadzie tego kraju w Warszawie, wniesienie odpowiedniej opłaty, dostarczenie oryginału zaświadczenia o miejscu pracy – oraz wypełnienia wniosku, w którym musiałem „spowiadać się” m.in. z celu przyjazdu do tego kraju, danych osoby zapraszającej czy miejsca czasowego zamieszkania w Kazachstanie.

Jak to wygląda teraz, cztery lata później? Obowiązek wizowy dla naszych rodaków został zniesiony (przy pobytach turystycznych i biznesowych). Lot samolotem do Ałmaty lub Nur-Sułtan, szybka pieczątka wbita w paszport – i witamy w Kazachstanie, przybyszu z Polski. Będąc tam kilkanaście miesięcy temu, cała procedura na lotnisku zajęła mi kilkanaście-kilkadziesiąt sekund, a w kieszeni została mi równowartość 35 EUR, którą jeszcze do niedawna należało zapłacić za wizę.

* * *

Efekt tych zmian? Do Kazachstanu wyjeżdża w celach turystycznych coraz więcej Polaków – również naszych czytelników, skuszonych okazjami na tani przelot do tego interesującego kraju.

Taka polityka „ułatwień dla turystów” musiała paść na podatny grunt w tym rejonie świata (gwoli chronologii, szlaki przetarł Kirgistan, do którego też możemy podróżować bez wiz), gdyż od niedawna znaczące ułatwienia w zakresie możliwości wjazdu Polaków na terytorium tego kraju, podjęło inne państwo, pilnie podglądające rozwiązania wdrożone przez Kazachstan. A jest nim…

Foto: Mathias Berlin / Shutterstock

Uzbekistan

To stosunkowo świeża sprawa – jak informowaliśmy na naszych łamach, od 1 lutego 2019 r. obywatele 45 krajów mogą przebywać na terenie Uzbekistanu (w celach turystycznych) do 30 dni, nie martwiąc się wizą. Trudno o lepszą wiadomość dla miłośników tej części świata… a przy okazji, dla urzędników rządu Uzbekistanu, zainteresowanych zwiększeniem potencjału ich kraju na światowej mapie turystycznej.

To pewna niepisana reguła: poluzowanie polityki wizowej lub całkowita rezygnacja z tego obowiązku powoduje skokowy wzrost zainteresowania odwiedzinami w danym kraju. Już teraz widzimy, że pojawia się coraz więcej ciekawych ofert na tanie wyjazdy do Uzbekistanu. A to tylko początek zmian, ponieważ mapa kierunków podróży dla osób, które są znudzone sztampowymi miejscami (i nie chcą aplikować o wizy) radykalnie się zwiększa.

* * *

Na naszych łamach prorokowałem kilka miesięcy temu, że (używając kolokwializmu) „kroją” się nowe hity podróżnicze:

– Wakacje w Uzbekistanie, bez potrzeby aplikowania o wizę? A później wyjazd do Pakistanu i wędrówka po kraju, który wcześniej był synonimem miejsca „problematycznego” dla turystów, gdzie owe problemy rozpoczynały się już na etapie podejmowanych starań, mających na celu otrzymanie wizy? W niedalekiej przyszłości zaś szybki wypad do Arabii Saudyjskiej, słynącej z obostrzeń związanych z przyjmowaniem jakichkolwiek turystów nie będących wyznawcami Allaha?

Tak pisałem na przełomie roku 2018 i 2019. Jak sytuacja wygląda teraz, gdy ktoś z polskich turystów chce zrobić powyższą marszrutę? Do Uzbekistanu? Bez wizy! Do Pakistanu? Uciążliwe formalności odeszły do lamusa – od maja 2019 zastąpiła je procedura e-wizy, znacząca ułatwiająca cały proces, z której z chęcią skorzystałem.

Co z Arabią Saudyjską? To taka „neverending story”: jeden z najbardziej izolowanych krajów świata chce otworzyć się na turystów, ale robi to powoli. Do mediów trafiają kolejne doniesienia o planach wprowadzenia elektronicznych wiz, o (nieoficjalnej) liście państw, których obywatele będą mogli skorzystać z tego przywileju – najnowsze informacje wskazują na to, że być może od 27 września 2019 r. Arabia Saudyjska zacznie wydawać wizy turystyczne.

Arabia Saudyjska
Foto: Anton Balazh / Shutterstock

Co z tymi wizami?

Lista krajów, które wprowadzają ułatwienia dla Polaków (w zakresie wjazdu na ich terytorium) rośnie z roku na rok. Świętym Graalem jest oczywiście zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych, które ma nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

Czy aby jednak na pewno wszyscy na to czekają? Nawet w naszej redakcji zdania na ten temat są dość podzielone. Niektórzy uważają, że nie ma na co czekać, a wiza do USA „nie boli” (no, może poza jej kosztem) i przydaje się cały czas.

Mój redakcyjny kolega, Paweł Iwanczenko, ostatnio napisał:

– Coś, co jeszcze kilka lat temu było rarytasem, dzisiaj jest standardem. Nie żałuję pieniędzy wydanych na wizę. W ciągu tych 5 lat na terenie USA byłem 6 razy i wybieram się tam ponownie. Zobaczyłem wszystkie popularne miejsca na wschodnim i zachodnim wybrzeżu oraz te mniej popularne, jak na przykład karaibskie Portoryko. I nie chodzi o to, żeby się chwalić. Chcę wam pokazać, czekając w nieskończoność, przez palce przelatują wam przed nosem nie tylko kolejne lata, ale i wiele bardzo dobrych okazji.

Stany Zjednoczone
Foto: crbellette / Shutterstock

* * *

Patrząc na siłę polskiego paszportu i listę państw, do których Polacy nie potrzebują wiz, możemy czuć dumę i zachętę do podróżowania. Nie skreślajmy jednak z listy miejsc do odwiedzenia tych krajów, które wobec naszych rodaków wymagają uzyskania wizy.

Być może to właśnie jest jakaś metoda i sposób na ciekawą podróż w nieszablonowe miejsca, nie zadeptane jeszcze przez masę turystów.

Rwanda? Iran? Namibia? Turkmenistan? Przygoda czeka.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Iran akurat wydaje wizy on arrival
paranoix, 8 września 2019, 21:15 | odpowiedz
Szkoda, że nie powiecie o Chinach, gdzie wizy podrożały o 200zł XDhttps://www.fly4free.pl/wiza-do-chin-cena-i-jak-uzyskac/
stulejoscorbin, 8 września 2019, 22:12 | odpowiedz
Stany Stanami, ale czekam kiedy Białoruś zrezygnuje ze wszystkich papierkowych utrudnień w tzw. bezwizowym przekraczaniu granicy...
ojtomek2, 9 września 2019, 12:16 | odpowiedz
Tak, ale. Przed wyrobieniem musisz mieć  Iran Visa Grant Notice. Bez tego nie wpuszczają już nawet do samolotu w Kijowie
paranoix Iran akurat wydaje wizy on arrival
adamek, 9 września 2019, 13:34 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »