Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Zobacz też: wyjazd-niepelnoletniego-samemu,15,21383


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Kwi 2012 10:54 

Rejestracja: 07 Lip 2011
Posty: 13
A co z dokumentami? Chcę zabrać siostrzeńca (11 lat) na jakiś wypad po Europie. W związku z tym jaki papier muszę mieć, żeby w razie czego potwierdzić, że Młody jest mój (inne nazwiska). Dodatkowo jaki dokument tożsamości wystarczy (legitymacja szkolna)?
I jeszcze jedno gdzie można się tanio i dobrze ubezpieczyć na takie wypady?
pozdrawiam Marcin
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop na Teneryfie: 4 dni w 4* hotelu ze śniadaniami za 1327 PLN. Wylot z Krakowa Urlop na Teneryfie: 4 dni w 4* hotelu ze śniadaniami za 1327 PLN. Wylot z Krakowa
Wczasy w Grecji: all inclusive w 4* hotelu na Rodos od 2060 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Grecji: all inclusive w 4* hotelu na Rodos od 2060 PLN. Wyloty z 5 miast
#2 PostWysłany: 18 Kwi 2012 14:48 

Rejestracja: 20 Wrz 2011
Posty: 329
Mrcn napisał(a):
Dodatkowo jaki dokument tożsamości wystarczy (legitymacja szkolna)?

Najlepiej i najprościej zrobić chłopakowi dowód osobisty. W Europie wystarczy. Będziesz mógł z nim bez problemu latać i nikt się nie przyczepi.
Mrcn napisał(a):
I jeszcze jedno gdzie można się tanio i dobrze ubezpieczyć na takie wypady?

Temat rzeka. Czy zastanowiłeś się i wiesz co to znaczy dla Ciebie "dobrze" i co to znaczy dla Ciebie "tanio"? Ubezpieczycieli są dziesiątki a każdy ma mnóstwo różnych ofert, każda oferta ma swoje niuanse. Poza tym każdy ma inne plany i inne oczekiwania wobec ubezpieczenia. Może wyrobienie EKUZ w NFZ Ci wystarczy? A może nie wystarczy? Przejrzyj kilka ofert "direct" na sieci i się zastanów do czego Ci to potrzebne. Bo na razie to zadałeś pytanie w rodzaju "jaki samochód będzie dla mnie dobry i tani".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 19 Kwi 2012 15:01 

Rejestracja: 07 Lip 2011
Posty: 13
Dziękuję za pomoc. Przede wszystkim chodzi o ubezpieczenie od wypadków (skaleczenia, złamania) czyli szpital, nie wiem czy takie ubezp. obejmuje usługę stomatologiczną (nigdy nie wiadomo co w zębie siedzi). Powiem szczerze nie wiem na co zwracać uwagę z maluchem przy kupowaniu ubezpieczenia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 19 Kwi 2012 15:08 

Rejestracja: 07 Lut 2012
Posty: 992
niebieski
Siostrzeniec nawet na terenie Schengen MUSI !!! mieć swój dokument tożsamości. Przekraczanie granicy bez dokumentu to przestępstwo. A więc paszport albo dowód. Paszport w cenie ulgowej. Dowód płatny ale ale mniej i poniżej 13 lat może być wydany wyłącznie na uzasadniony wniosek rodziców.
Ubezpieczenie: europejska karta ubezpieczenia, wydawana za darmo przez NFZ.
_________________
Takich dwóch jak nas trzech nie ma ani jednego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 25 Kwi 2012 19:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Gru 2011
Posty: 164
Cytuj:
W związku z tym jaki papier muszę mieć, żeby w razie czego potwierdzić, że Młody jest mój (inne nazwiska)

Często na forach pada pytanie o dokumenty,kiedy sie leci z nie swoim dzieckiem.
Niektórzy piszą jakieś oświadczenia o powierzonej opiece,poświadczone notarialnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 25 Sie 2013 17:09 

Rejestracja: 25 Sie 2013
Posty: 4
Witajcie!

Jakie warunki, jako rodzice, musimy spełnić, żeby nasze dziecko mogło wyjechać z ciotką na wakacje za granicę (np. do któregoś z krajów Schengen) i bez przeszkód stamtąd wrócić?

Czy wystarczy legitymacja szkolna, a może dowód dla dziecka będzie niewystarczający i trzeba będzie wyrabiać paszport?

Czy da się to załatwić za darmo?

P, R


Ostatnio edytowany przez krasnal, 06 Kwi 2017 13:00, edytowano w sumie 1 raz
Tytuł
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 25 Sie 2013 17:25 

Rejestracja: 23 Cze 2013
Posty: 53
Loty: 26
Kilometry: 63 654
dokładnie ręce opadają.. jaka legitymacja szkolna... Dowód osobisty albo paszport, legitymizacja szkolna nie jest żadnym dokumentem za granicą
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 25 Sie 2013 17:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Cze 2012
Posty: 3396
Loty: 67
Kilometry: 146 355
srebrny
Wszelkie kolejne posty bez wartości merytorycznej będą lądowały w koszu, czyli tam gdzie wylądowały poprzednie :
chcemy-zeby-dziecko-wyjechalo-z-ciotka-za-granice,183,33738

A odpowiadając na pytanie - konieczny jest dowód tymczasowy lub paszport.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 25 Sie 2013 17:46 

Rejestracja: 25 Sie 2013
Posty: 4
A czy zgoda w formie aktu notarialnego obojga rodziców będzie potrzebna czy nie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 25 Sie 2013 18:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Lip 2011
Posty: 828
srebrny
Akt notarialny to przesada. W mojej opinii ewentualnie potrzebne będzie zwykłe oświadczenie.
_________________
Image

http://mamasaidbecool.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 25 Sie 2013 18:40 

Rejestracja: 25 Sie 2013
Posty: 4
Hubuus napisał(a):
Akt notarialny to przesada. W mojej opinii ewentualnie potrzebne będzie zwykłe oświadczenie.

Ale my wolimy pójść do notariusza, zapłacić mu i mieć pewność, że dzięki temu dziecko uniknie kłopotów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 25 Sie 2013 18:52 

Rejestracja: 19 Cze 2011
Posty: 110
Miałem ze sobą siostrzeńca w Hiszpanii, lecieliśmy ryanairem, miał ze sobą paszport i nie było żadnych problemów. Notariusz nie jest do niczego potrzebny.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 26 Sie 2013 01:59 

Rejestracja: 03 Lut 2013
Posty: 459
Loty: 86
Kilometry: 126 541
W grudniu moja corka wracala z Polski do UK ze swoja mama (nie mamy slubu, corka ma moje nazwisko) i pogranicznik pytal o akt urodzenia, bo 'skad on ma miec pewnosc, czy to na pewno pani jest matka'. Niemniej laskawie przepuscil ;) Wazny jest tez wiek dziecka - czy samo odpowie na ewentualne pytania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 26 Sie 2013 13:44 

Rejestracja: 25 Sie 2013
Posty: 4
sawiet napisał(a):
W grudniu moja corka wracala z Polski do UK ze swoja mama (nie mamy slubu, corka ma moje nazwisko) i pogranicznik pytal o akt urodzenia, bo 'skad on ma miec pewnosc, czy to na pewno pani jest matka'. Niemniej laskawie przepuscil ;) Wazny jest tez wiek dziecka - czy samo odpowie na ewentualne pytania.


Wiek dziecka to 10 lat. Oczywiście, że samo odpowie na pytania, jeśli będą zadane w języku polskim. Dziecko na bank nie będzie potrafiło rozmawiać z pracownikiem lotniska w obcym języku, a tym samym nie będzie w stanie odpowiedzieć na jakiekolwiek pytania. Co wtedy?
Ciotka oczywiście zna języki, ale z tego co piszesz, oni będą chcieli rozmawiać również z dzieckiem, a nie tylko z nią...

Chcemy, żeby ciotka uniknęła jakichkolwiek problemów. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli trafiłaby na nadgorliwych pracowników, którzy chcieliby wyjaśniać sprawę (ile to zazwyczaj trwa?), to mogłaby nie zdążyć na samolot, a wtedy musielibyśmy kupować nowe bilety. Wszyscy wiemy, że taki bilet dla jednej osoby może kosztować nawet 1000 zł (a że lecą we dwójkę, to 2000 zł), jeśli chcielibyśmy, żeby wracali tego samego dnia, więc koszty są horrendalnie wysokie i chcielibyśmy ich uniknąć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 26 Sie 2013 14:02 

Rejestracja: 03 Lut 2013
Posty: 459
Loty: 86
Kilometry: 126 541
Wielokrotnie przekonalem sie, ze Ci nadgorliwi pracuja na polskich lotniskach...
Jest tez takie wyjscie - odprowadzcie dziecko na lotnisko i poczekajcie az przejdzie odprawe, w razie problemow ciotka zadzwoni i zalatwicie sprawe na poczekaniu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 26 Sie 2013 20:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Cze 2012
Posty: 265
Jeszcze jedno - jeśli będziecie sporządzać oświadczenie, to proponuje w oświadczeniu ująć wasze (rodziców) numery dowodów osobistych/paszportów i do tego załączyć skan tychże dowodów/paszportów + kontaktowe numery telefonów. Wtedy celnik będzie mógł sprawdzić Wasze dane w swojej bazie i skontaktować się z Wami, jeśli zajdzie taka potrzeba. Potrafią zadawać śmieszne pytania znienacka typu - jaki jest znak zodiaku Pani/Pana dziecka - wtedy trzeba odp. bardzo szybko :D
_________________
'The journey is what brings us happiness... not the destination'
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 26 Sie 2013 20:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Wrz 2012
Posty: 185
Loty: 107
Kilometry: 270 851
niebieski
Zaskakujecie mnie tymi wszystkimi manipulacjami :-) Wyjeżdżałam do Francji sama z moją siostrzenicą (o innym nazwisku) odkąd skończyła 7 lat, zawsze samolotem, kilka razy również z jej najlepszymi przyjaciółkami - dla mnie całkiem obcymi dziećmi- za każdym razem miałam tylko ich paszporty i nigdy nikt mnie o nic nie pytał. Miałam szczęście?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 26 Sie 2013 21:56 

Rejestracja: 07 Sty 2012
Posty: 81
Cała ta dyskusja obraca się wokół tego, że ktoś jechał i jaki był lub nie problem.
Najlepiej poczytać przepisy które mimo wszystko są jasne.
- dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport lub dowód osobisty,
- do wyrobienia paszportu lub dowodu osobie niepełnoletniej jest potrzebna zgoda obojga rodziców (w szczególnych przypadkach sądu).
To wszystko załatwia cały problem. Oczywiście przepisy innych krajów mogą być bardziej restrykcyjne które warto sprawdzić, ale zwykle dotyczą ich obywateli (przykład to Rumunia).
Nadgorliwość straży granicznej jest niezgodna z przepisami, jeżeli przez nieuzasadnioną nadgorliwość poniesie się straty pozostaje sąd. Różne nazwiska nie mają nic do rzeczy, nie ma obowiązku zmiany nazwiska, ani brania ślubu. Wydanie dokumentu jest jednoznaczne ze zgodą na podróżowanie dziecka.
Teraz co gdyby jednak ktoś chciał wywieźć dziecko nielegalnie. Chyba prawny opiekun ma obowiązek takie podejrzenie zgłosić do odpowiednich służb, wtedy dokumenty zostają zastrzeżone.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 27 Sie 2013 23:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2013
Posty: 146
moze dla pewnosci niech ciotka wezmie akt urodzenia i napiszcie ręcznie oswiadczenie.
potwierdzam ze glownie w PL sie czepiają - mnie zawsze sprawdzaja czy pamietam datę urodzenia córki;
_________________
photographer Scotland
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 29 Sie 2013 00:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Cze 2012
Posty: 265
vamamama napisał(a):
- mnie zawsze sprawdzaja czy pamietam datę urodzenia córki

właśnie. to też dobry pomysł na osobny wątek w 'luźne gatki' (jeśli jeszcze nie powstał oczywiście) dotyczący nietypowych pytań zadawanych na lotnisku podczas kontroli, które mają na celu przyglądnięciu się reakcji przepytywanego. mnie doszczętnie rozbawiło pytanie:
- o znak zodiaku...
:D

czy ktoś miał podobne mniej lub bardziej zaskakujące pytania?
jeśli już gdzieś ten wątek jest, to proszę o link. dzięki
_________________
'The journey is what brings us happiness... not the destination'
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group