Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Gru 2019 15:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Mar 2011
Posty: 495
Loty: 106
Kilometry: 237 470
niebieski
Lecę w styczniu z Warszawy do Tel-Avivu do Izraela na 3 dni (piatek wieczór lądowanie - poniedziałek wieczór powrót).
Chciałem zwiedzić Jerozolime, Tel-Aviv, Morze Martwe.

Plan:
piątek wieczór przejazd do Jerozolimy
sobota - Jerozolima
niedziela - 0,5 dnia Jerozolimy i Betlejem 0,5 dnia przejazd do Morza Martwego
poniedziałek od rana Telaviv

Będzie to styczeń więc:
1. mamy wypożyczone auto, ta droga do Jerozolimy z Telaviv jakaś do ogarnięcia po ciemku??
2. Kąpiel w martwym morzu w styczniu? Był ktoś? da radę się wykąpać? Temperatura?
3. przejazd z Jerozolimy do M. Martwego, co polecacie? Jakieś specjalne miejsce? Którędy jechać??
4. Na coś więcej zwrócić uwagę? odwrócić kolejność? Może Tel-Aviv więcej czasu?

Z góry dziękuję za pomoc.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Abcn, 05 Sty 2020 17:07, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Majówka w Indiach: Nowe Delhi, Mumbaj i Goa lub Dehradun z Warszawy od 3137 PLN Majówka w Indiach: Nowe Delhi, Mumbaj i Goa lub Dehradun z Warszawy od 3137 PLN
Warto! Loty (z bagażem) do Paragwaju z Krakowa i Warszawy od 2413 PLN. Podróże first minute Warto! Loty (z bagażem) do Paragwaju z Krakowa i Warszawy od 2413 PLN. Podróże first minute
#2 PostWysłany: 09 Gru 2019 15:48 

Rejestracja: 17 Paź 2012
Posty: 584
niebieski
@karollo ja byłem w tamtym roku w styczniu w Izraelu i kąpałem się w Morzu Martwym, było dosyć ciepło temperatura powietrza około 22 st. C. Tylko nie wiem czy tak jest często czy akurat mi się tak udało. Super doświadczenie kąpiel w Morzu Martwym. Z tego co pamietam to pogoda i temperatura znacznie się różniła porównując Jerozolimę i miejsce gdzie kąpaliśmy się nad Morzem Martwym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 09 Gru 2019 15:51 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8898
Loty: 993
Kilometry: 955 401
platynowy
Trochę kiepski plan z uwagi na to, że w sobotę jest szabas. Dużo lepiej byłoby być w Jerozolimie w piątek i zobaczyć jak wyglądają przygotowania do świętowania.

2. Temperatura powietrza była ok. 20 stopni, wody chyba nawet wyższa, nie było problemu z zanurzeniem się
3. Masada, Ein Gedi, pustynia Negev (to już za M. Martwym)

I taka uwaga - po polsku to Tel Awiw i odmienia się przez przypadki.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Abcn lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 09 Gru 2019 15:54 

Rejestracja: 17 Paź 2012
Posty: 584
niebieski
I jeszcze jedno 0,5 dnia na Jerozolimę to myślę że zdecydowanie za mało, tam jest naprawdę sporo miejsc do zobaczenia. Warto
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 09 Gru 2019 16:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Mar 2011
Posty: 495
Loty: 106
Kilometry: 237 470
niebieski
Jerozolime chciałem zrobić w 1,5 dni (planowo sobota i pół niedzieli), ale rzeczywiście w szabat nie ma po co tam jechać??
Ląduje o 21 w Tel-Awiwie (z polskiego nie byłem mistrzem) @Sudoku dzięki za poprawkę.

zastanawiam się zeby to odwrócić.
piątek przejazd nad morze martwe, sobota rano tam plażowanie popo w sobotę wyjazd do Jerozolimy, zwiedzanie + niedziela zwiedzanie. Poniedziałek tel-Awiw.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 09 Gru 2019 16:42 

Rejestracja: 03 Paź 2011
Posty: 150
niebieski
Nie ma się co spieszyć z Tel Awiwem, zwłaszcza, że noclegi bardzo drogie. Moim zdaniem w mieście nie ma nic wartego zobaczenia. Jasne, np Jaffa jest spoko, ale nie jest to must see.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 09 Gru 2019 16:50 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1318
srebrny
...a Jaffa to taka slabsza kopia starej Jerozolimy. Przy tak krotkim wyjezdzie ja bym sobie darowal Tel Aviv.
Droga do Jerozolimy jak najbardziej jest do ogarniecia po ciemku, tylko zalatw sobie parking w Jerozolimie.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 09 Gru 2019 16:58 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 356
srebrny
W planie masz jazdę wypożyczonym samochodem. Nie wiem, którą droga chesz jechać nad Morze Martwe. Najkrótsza trasa wiedzie przez Jerozolimę drogą nr 1 i dalej w stronę Ein Gedi drogą nr 90, czyli przez terytorium palestyńskie. O ile dobrze pamiętam wypożyczonymi w Izraelu samochodami nie wolno wjeżdżać do części palestyńskiej.

Nie jestem do końca pewny tej zapamiętanej informacji bo poruszałem się wyłącznie komunikacja publiczną, a nad Morze Martwe pojechaliśmy busikiem. Więc lepiej wcześniej sprawdź tę kwestię.

Alternatywą dla tej krótkiej trasy jest bardziej okrężna droga w stronę Beer Szewa na południu. Izrael nie zajmuje wielkiego obszaru - ta dłuższa trasa to pewnie jedynie dodatkowa godzina jazdy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 09 Gru 2019 17:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1052
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
Akurat tymi drogami można jeździć wypożyczonymi samochodami, oczywiście dobrze się upewnić czy dana wypożyczalnia to dopuszcza..
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 09 Gru 2019 22:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Mar 2011
Posty: 495
Loty: 106
Kilometry: 237 470
niebieski
Czyli Tel-Awiw zostawiam na koniec.

Podpowiedzcię jeszcze proszę czy do Jerozolimy lepiej sobota i pół niedzieli czy bardziej się nastawić na pół soboty i pełna niedziela?

Chodzi o szabat. Piątek wieczorem tak naprawdę byłbym w Jerozolimie około 22:30 wieczorem. Chyba trochę za późno żeby zobaczyć co tam się dzieje pod ścianą płaczu... Chociaż sam nie wiem. I do tego w sobotę wszystko pozamykane. Dlatego Chce zrobić:
Piątek - przejazd nad morze martwe i tam nocleg
Sobota - morze martwe po południu przejazd do Jerozolimy
Niedziela pełny dzień Jerozolima
Poniedziałek rano wyjazd do Tel awiwu, wieczorem powrót.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez karollo, 09 Gru 2019 22:29, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 09 Gru 2019 22:26 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8898
Loty: 993
Kilometry: 955 401
platynowy
Odpuść Tel Awiw, jak już sporo osób radziło i wykorzystaj ten czas w Jerozolimie. Możesz stamtąd wyjechać nad M. Martwe w poniedziałek rano i potem na lotnisko - wykonalne w jeden dzień.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 09 Gru 2019 22:36 

Rejestracja: 04 Lut 2017
Posty: 300
Loty: 205
Kilometry: 194 715
niebieski
W Jerozolimie jest jeszcze muzeum memoriał Yad Vashem. Na pewno słyszałeś o tym miejscu. Kolejne kilka godzin dochodzi, jeśli skusiłbyś się na nie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 09 Gru 2019 22:47 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1984
niebieski
Kilka dni temu - z jednej strony - temp. w Ein Bokek była 22'C, ale jak przyświeciło słońce (a raczej świeciło), to odczuwalna ja wiem: ok. 30 jak nie więcej. Woda powyżej 25 stopni na pewno - generalnie cieplutka. W styczniu byłem poprzednio i też była "lampa" w Ein Bokek w ciągu dnia i morze ciepłe. Bałtyk nigdy nie jest tak ciepły.
Tel Awiv - odpuść sobie: byłem i generalnie nie warto aż tak.
Droga z Jerozolimy do Eilatu przez Ein Bokek jest pod kontrolą Izraela: bezpieczna i można autem wypożyczonym.
Tak jak wszyscy radzą - daj sobie więcej czasu na Jerozolimę, ewentualnie jeśli chcesz ale autobusem(!) do Betlejem. Parkuj przy Mamiya centrum handlowym - coś ok. 60-80 zł za cały dzień, nie pamiętam, ale jak na tamtejsze warunki to tanio i wygodnie.
Nadto istotne jest, żebyś wziął pod uwagę, że od piątku wieczora i całą sobotę prawie wszystko jest pozamykane, w razie potrzeby.

P.S. Jak jesteś meteopatą, to odczujesz mega-wysokie ~1070 hPa w Ein Bokek. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 05 Sty 2020 16:54 

Rejestracja: 06 Kwi 2019
Posty: 184
niebieski
Cześć,

Aby nie dublować tematu, pozwolę sobie podpiąć się pod obecny temat.
Przeważnie sam ogarniam plany podróży, ale jakoś ten Izrael nie idzie mi....

Mój obecny plan w skrócie wygląda następująco:
Dzień I (Poniedziałek)- przylot do Tel-Avivu przed południem. Od razu jadę do Jerozolimy (zwiedzanie, check-in w hotelu itd..)
Dzień II - ciąg dalszy zwiedzania Jerozolimy. Popołudniu zaplanowana podróż do Eljatu. Wieczorem check-in w hotelu.
Dzień III - wypad do Czerwonego Kanionu.
Dzień IV - chill w Eljacie. Późnym wieczorem (w sumie można to nazwać nocą - godzina 23.00) wracam do Tel-Avivu.
Dzień V (Piątek) - W Tel Avivie będę przed 5.00 rano. Chwile się pokręcę o tej porannej porze, a po 7.00 udam się w kierunku lotniska.

I właśnie w tym momencie chciałbym się Was poradzić ?

Niektórzy piszą, że Eljat nie jest warty odwiedzenia.... (nie wiem czy go nie odpuścić i nie zmienić planu).
W głównej mierze jadę do Eljatu aby zobaczyć Czerwony Kanion.

Czytałem wcześniejsze wpisy na forum. Opinie na temat Eljatu są zróżnicowane (raczej mało pochlebne, że nie warto jechać...)

W momencie odpuszczenia Eljatu, za bardzo nie wiem jakby miał mój plan wyglądać.
Chciałbym zobaczyć coś podobnego do Czerwonego Kanionu (jeśli by mnie tam miało nie być).

Proszę Was o pomoc :)
Przepraszam za swój wpis - wiem, może być taki chaotyczny.

PS: Na sam koniec dodam, iż nie wypożyczam auta.
Będę się przemieszczał autobusami. (egged)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 05 Sty 2020 17:54 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1476
złoty
@Latambochce, jeżeli masz całe 5 dni, z przylotem i wylotem do Tel Awiwu, to faktycznie jazda aż do Eilat jest kiepskim pomysłem. Alternatywą jest Ein Gedi, łatwa wycieczka na jeden dzień z Jerozolimy autobusami. Krajobrazowo super, głębokie kaniony wcięte w pustynne góry, wąziutki pasek roślinności, ciekawe formy skalne. Warto zobaczyć oba kaniony (Nahal David i Nahal Arugot), ze szlaku pomiędzy nimi przez Ein Gedi Spring jest świetny widok na Morze Martwe.
W sumie przy Twoim planie sens ma zaplanowanie wszystkich noclegów w Jerozolimie i jeżdżenie stamtąd na jedno- albo półdniowe wycieczki. W zasięgu jest Betlejem, Hebron (ale tu warto trochę wcześnie poczytać - jedno z najbardziej drażliwych miejsc w regionie), Ein Gedi, o którym pisałem, Masada i Morze Martwe. Tel Awiw też można łatwo odwiedzić jadąc w te i we wte pociagiem, przejazd nieco ponad 30 min. A i sama Jerozolima jest fascynująca - właśnie wróciłem z czwartej podróży tam i cały czas znajduję nowe ciekawe miejsca.
Góra
 Profil Relacje PM off
Latambochce lubi ten post.
Latambochce uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 05 Sty 2020 18:00 

Rejestracja: 06 Kwi 2019
Posty: 184
niebieski
Bardzo ci dziękuję. W takim razie z Jerozolimy zrobię bazę wypadową (już zabieram się za szukanie jakiegoś noclegu).
Dzięki !
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 05 Sty 2020 18:21 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1984
niebieski
Ja też uważam, że Eilat jest kiepskim pomysłem, jeśli zaraz trzeba wracać do TLV. Trzeba było sobie zaplanować powrót z Eilatu - to co innego by było. :D
Natomiast Morze Martwe jest dobrym pomysłem, przy czym proponowałbym Ein Bokek - chyba że czas goni i kasy mało. :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Latambochce lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 02 Lis 2022 13:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Maj 2015
Posty: 722
Loty: 70
Kilometry: 127 711
niebieski
Podepne sie pod temat i podpytam z doświadczenia. Jakich temperatur mozna sie spodziewac w lutym w Tel Aviv i Jerozolimie ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 02 Lis 2022 13:58 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1984
niebieski
Tutaj możesz sobie podejrzeć historię pogodową :)
https://www.wunderground.com/history
Góra
 Profil Relacje PM off
maarcin1938 lubi ten post.
maarcin1938 uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 02 Lis 2022 14:15 

Rejestracja: 29 Sie 2022
Posty: 319
srebrny
maarcin1938 napisał(a):
Podepne sie pod temat i podpytam z doświadczenia. Jakich temperatur mozna sie spodziewac w lutym w Tel Aviv i Jerozolimie ?


W lutym chodziłem w kurtce zimowej wczesnym rankiem, w południe i trochę później w krótkich spodenkach, popołudniu w bluzie i długich spodniach a późnym wieczorem znowu w kurtce. W skrócie: każdych.
Góra
 Profil Relacje PM off
maarcin1938 lubi ten post.
maarcin1938 uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group