Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zdejmowanie butów
#1 PostWysłany: 25 Paź 2018 05:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2011
Posty: 405
niebieski
Dość powszechny - choć zaskakujący dla turystów pierwszy raz odwiedzających Tajlandię - zwyczaj, to zdejmowanie butów przed wejściem do świątyń, tajskich domów ale także - uwaga - niektórych hoteli.
Macie jakieś obserwacje lub doświadczenia w tym temacie?

I od razu pytanie z kategorii dziwnych :mrgreen: - czy ze względów higienicznych można zdjąć buty/klapki/sandały a założyć sobie... skarpetki (stopki)?
W dobie uciążliwej w leczeniu grzybicy stóp która jest niemal chorobą cywilizacyjną nie wyobrażam sobie ile chorób roznosi się od chodzenia na bosaka w zatłoczonych miejscach - na poziomie ponadkulturowym czy pozareligijnym powinna przed tym przestrzegać agenda ONZ :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#2 PostWysłany: 25 Paź 2018 05:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
rdw napisał(a):
I od razu pytanie z kategorii dziwnych :mrgreen: - czy ze względów higienicznych można zdjąć buty/klapki/sandały a założyć sobie... skarpetki (stopki)?
W dobie uciążliwej w leczeniu grzybicy stóp która jest niemal chorobą cywilizacyjną nie wyobrażam sobie ile chorób roznosi się od chodzenia na bosaka w zatłoczonych miejscach

Nie wiem co to sa te stopki, zaraz sprawdze, ale mozesz chodzic spokojnie w skarpetkach, jesli jestes b. wrazliwy to mozna zabrac kilka par ze soba na takie atrakcje. :D
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#3 PostWysłany: 25 Paź 2018 09:09 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Ja chodziłem w skarpetkach, jako ze nie znoszę chodzenie klapkami/sandałami po mieście i nie było żadnego problemu.

Po prostu trzeba uważać żeby nie pokazywać stopy prosto do świętych statuetek, obrazów itd.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#4 PostWysłany: 25 Paź 2018 19:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2018
Posty: 182
Loty: 114
Kilometry: 287 811
Tak, skarpetki są absolutnie OK. Ważna jest też cała reszta - np. skarpetki do kąpielówek mogą wywołać skrajne reakcje (i nie tylko ze względu na kwestie estetyczne ;-)). Spodnie więc min. do kolan, koszula/koszulka zakrywająca ramiona, bez prześwitujących tkanin etc.

Co do grzybicy - od lat jeżdzę po Azji i łażę boso po świątyniach, domach, plażach i gdzie się da. Jak do tej pory tylko raz złapałem grzyba, którego w kilka dni pokonał clotrimazol. Nie martwiłbym się więc za bardzo.

I ten bardzo dobry tip wyżej co do wystawiania podeszew stóp w stronę świętych figur etc. dotyczy także ludzi. Jeśli kogoś przypadkiem trącimy stopą, należy przeprosić, najlepiej zrobić wai. Stopy w tych rejonach uchodzą za dramatycznie nieczyste.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#5 PostWysłany: 25 Paź 2018 19:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 4716
Zbanowany
srebrny
shadowofacloud napisał(a):
I ten bardzo dobry tip wyżej co do wystawiania podeszew stóp w stronę świętych figur etc. dotyczy także ludzi. Jeśli kogoś przypadkiem trącimy stopą, należy przeprosić, najlepiej zrobić wai. Stopy w tych rejonach uchodzą za dramatycznie nieczyste.

Nie tylko w tych rejonach, w krajach arabskich rowniez, uwazane za nieczyste i mocno obrazliwe. ;)
BTW w niektorych swiatyniach sa zimne posadzki i warto miec skarpetki.
_________________
Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe, uderzy w ciebie ze zdwojoną silą i nie bądź tchórzem i kłamcą.

Znów prymitywne ataki!

Socotra / Afganistan
Afryka / Goryle
Wyprawa na Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Polska Stacja Arctowski, Arktyka etc.
Fotorelacje na życzenie przez PW
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#6 PostWysłany: 25 Paź 2018 20:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
Do świątyń OK, w końcu nikt nas tam nie zaprasza. Ale do miejsc, za które płacę? Nigdy. Pamiętam jak kiedyś wyśmiałem Tajkę która chciała, żebym zdjął buty przed wejściem do .... kafejki internetowej :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
BrunoJ lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#7 PostWysłany: 25 Paź 2018 20:58 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8588
złoty
Myślisz, że jak płacisz, to wszystko ci wolno? Nie odpowiadają ci reguły, to nie wchodź.
Góra
 Profil Relacje PM off
shadowofacloud lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#8 PostWysłany: 25 Paź 2018 21:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2018
Posty: 182
Loty: 114
Kilometry: 287 811
@BusinessClass: typowy Janusz na wywczasie. ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off
BusinessClass lubi ten post.
BusinessClass uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#9 PostWysłany: 25 Paź 2018 21:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
Owszem, i dumny z tego jestem :) Januszowanie to jedno ale jak raz zdjąłem buty w świątyni w Hyderabad w Indiach to potem leczenie grzybicy trochę trwało i od tej pory żadna siła mnie do zdjęcia butów nie zmusi!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#10 PostWysłany: 25 Paź 2018 21:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2018
Posty: 182
Loty: 114
Kilometry: 287 811
:-), napisłem to pół żartem.

Sam nie zdejmuję butów do lokalnych sklepów etc., mimo że lokalsi w większości to robią. Nikt zresztą tego ode mnie nie oczekuje - przed wejściem zwykle leży szmata, która służy za wycieraczkę.

Ale sam fakt płacenia za wstęp/usługę/* nie upoważnia do niezdejmowania obuwia - na przykład do domu swojej nauczycielki tajskiego za cholerę nie wszedłbym w butach, mimo że za lekcje płacę. Podobnie ma się sprawa z niektórymi świątyniami, gdzie trzeba zapłacić za wstęp.
Góra
 Profil Relacje PM off
Abcn lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#11 PostWysłany: 25 Paź 2018 23:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2011
Posty: 405
niebieski
Ja do Tajlandii dopiero jadę. Jak przeczytałem opinie o interesującym "hotelu" (tzn.biznesie rodzinnym raczej), że trzeba na wejściu zdejmować buty to odpuściłem, bo jednak opinie turystów brzmiały pod tym kątem jako negatywne.
Oczywiście to ich kultura i należy to szanować, co nie znaczy, że nie można tego unikać.
Gorzej, że ponoć do wielu sklepów trzeba zdjemować buty. Liczę, że nie do większości masówek typu 7/11 trzeba to robić, nie mam nic przeciwko poza tym, że, jak pisałem, nie mam ochoty chodzić boso i się zastanawiać nad higieną.
A skoro zrobiono dygresję o spodniach do kolan - czy kolorowy t-shirt + krótkie spodenki ale zasłaniające kolana jednak przechodzą?
Mając mało dni na zwiedzanie Bangkoku (wyjście z domu na cały dzień) widzę tę ponurą konieczność założenia długich spodni w upale.
Może jednak dam radę w tych krótkich? Sądziłem, że jednak nie bo w wielu miejscach próbują jeszcze i na tym dorabiać na ideologii - wynajmując części garderoby, a na to się nie godzę, bo to już żerowanie na własnych zwyczajach, tak ponoć jest co prawda w Kambodży w Angkor ale i tu wynajmujący ubrania mnie nie zaskoczą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#12 PostWysłany: 25 Paź 2018 23:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2018
Posty: 182
Loty: 114
Kilometry: 287 811
W dużych miastach sytuacja wygląda zupełnie inaczej, tam buty zdejmuje się do świątyń, do prywatnych domów i do miejsc - nie wiem jak to precyzyjnie określić - nie do końca publicznych. Na przykład w ośrodku buddyjskim (absolutnie nie świątynia, ale ma jakąś więź z "sacrum"), w którym praktykuję, gdy jestem w BKK, buty trzeba zdjąć, podobnie w szkołach jogi. Natomiast w galeriach handlowych, kinach, sieciówkach spożywczych etc. chodzi się w butach. Część osób będzie zdejmować buty przed wejściem do małych, prywatnych sklepów (jak cafe internetowa wspomniana wyżej), bo one często są na parterze domu, w którym na piętrze żyją właściciele, ale to jest opcjonalne.

Wystarczy być uważnym i rozejrzeć się przed wejściem - zwykle są szafki na buty albo stosy butów w miejscach, gdzie należy buty zdjać.

Zasadniczo lokalsi są bardzo tolerancyjni i wyrozumiali, więc nawet jeśli zdarzy się nam małe faux pas, to nie utną nam głowy, tylko grzecznie pokażą, że trzeba zdjąć sandał.

Szorty do kolan są OK - koszulki, nawet kolorowe, też, o ile nie mają jakiejś bardzo radykalnej symboliki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Zdejmowanie butów
#13 PostWysłany: 26 Paź 2018 01:04 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Problemy 1go świata....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
cron
phpBB® Forum Software © phpBB Group