Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 218 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Petra
#1 PostWysłany: 11 Lis 2012 11:13 

Rejestracja: 29 Mar 2012
Posty: 410
Czy ktoś był niedawno w Petrze i przekraczał granicę ze strony Izraela ?
Jak to wygląda kosztowo, warto ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Po najlepsze frytki i czekoladę! Zbiór tanich lotów do Brukseli z polskich miast od 118 PLN Po najlepsze frytki i czekoladę! Zbiór tanich lotów do Brukseli z polskich miast od 118 PLN
Wczasy w Grecji: 7 dni na wyspie Lesbos z all inclusive od 1920 PLN. Wylot z Warszawy Wczasy w Grecji: 7 dni na wyspie Lesbos z all inclusive od 1920 PLN. Wylot z Warszawy
 Temat postu: Re: Petra
#2 PostWysłany: 11 Lis 2012 11:48 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7926
HON fly4free
Wprawdzie ja nie od strony Izraela, ale Petrę zdecydowanie warto zobaczyć choć jest to droga impreza - bilet jednodniowy kosztuje 50 JOD (plus minus 50 euro)

I moim zdaniem w pełni wystarczy jeden dzień (mimo że w przewodnikach piszą, że min. dwa) pod warunkiem, że wejdziesz wcześnie rano ok. 7-7.30 bo wtedy jest cisza, brak wycieczek grupowych i przez pierwsze kilka godzin zobaczysz to co potem będzie w większym lub mniejszym stopniu oblegane przez Japończyków, wycieczki z Izraela i Egiptu itd. W godzinach szczytu bez najmniejszego problemu można znaleźć ustronne miejsca z dala od centralnego szlaku.

Jeśli planujesz z Izaraela, przyjechałbym dzień wczesniej, przenocował w Wadi Musa (mnóstwo hoteli, ceny bardzo dobre, za 4* płaciłem 120 zł za pokój ze sniadaniem), od rana do popołudnia zwiedzał Petrę (ok. 8 h wystarczy) i wieczorem wrócil do Izraela.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#3 PostWysłany: 11 Lis 2012 16:07 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22458
Tylko ze to nie Afryka, ale Azja ;)
mod - przenosze do Bliski Wschod
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#4 PostWysłany: 11 Lis 2012 16:47 

Rejestracja: 02 Lut 2011
Posty: 379
niebieski
Jak najbardziej Azja;) Też uważam, że jeden dzień, ale od rana do wieczora- jak wyżej pisano.
Zachęcam gorąco, jeśli ktoś ma dwa dni luzu w tamtym rejonie, żeby podjechać na pustynię Wadi Rum - miejscowi robią super jeep safari z noclegiem w namiotach i kolacją z ogniska pod rozgwieżdżonym niebem Wadi RUm.
coś niezapomnianego. Oczywiście na własną rękę, załatwia się bezpośrednio po przyjeździe z ludźmi, którzy to robią.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#5 PostWysłany: 11 Lis 2012 18:57 

Rejestracja: 29 Mar 2012
Posty: 410
Chyba te cena 50 euro jest już nieaktualna
WIkitravel podaje takie ceny

Entry ticket

Entry Ticket to Petra costs 90 JD (=127 USD) for Day-Visitors. Tourists (overnight and cruise visitors) pay 50 JD (=70 USD) for 1 day, 55 JD for 2 days or 60 JD for 3 days. Students have to pay the full price

W jaki sposób oni zweryfikują czy zostanę jeden czy dwa dni w Jordanii ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#6 PostWysłany: 11 Lis 2012 19:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2011
Posty: 557
kibek napisał(a):
Chyba te cena 50 euro jest już nieaktualna
WIkitravel podaje takie ceny

Entry ticket

Entry Ticket to Petra costs 90 JD (=127 USD) for Day-Visitors. Tourists (overnight and cruise visitors) pay 50 JD (=70 USD) for 1 day, 55 JD for 2 days or 60 JD for 3 days. Students have to pay the full price

W jaki sposób oni zweryfikują czy zostanę jeden czy dwa dni w Jordanii ?

Nie zweryfikują, wyższą cenę płacą chyba tylko wczasowicze przyjeżdżający z Egiptu ze zorganizowanymi jednodniowymi wycieczkami. Ponadto w Wadi Musa kwitnie handel kilkudniowymi biletami (są niewiele droższe od jednodniowych), można sporo oszczędzić, ale jest ryzyko - na biletach są nadrukowane personalia kupującego, które strażnicy przy bramie w zależności od humoru - weryfikują, albo nie. Nie muszę chyba dodawać, że biały mężczyzna raczej nie wejdzie z biletem na którym jest napisane Maria Gutierez, albo Kim Ki Sung. ;)

Petra jest super, ale prawdę mówiąc na mnie dużo większe wrażenie zrobiła Wadi Rum, więc polecam wygospodarować jeszcze jeden dzień w Jordanii, tym bardziej że oba miejsca są położone bardzo blisko siebie, a z Rum do Akaby jest raptem godzinka drogi.
_________________
The best is yet to come.

Image

Moje podróże
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#7 PostWysłany: 11 Lis 2012 20:17 

Rejestracja: 26 Kwi 2011
Posty: 155
potwierdzam powyższe,
Wiem, ze Petra jest niezła choc troche zniechęca natłok turystów, no i cena. W tamtym roku był to koszt około 300 zł, co w końcu zadecydowało że zrezygnowaliśmy. Za to wadi Rum jak najbardziej super, spaliśmy za jakies marne grosze na pustyni, gościu za free nas obwiózł po pustyni, polecam ogólnie, a "hoteli" mozna szukać nawet na booking.com ( płaciliśmy około 20 zł za nocke w namiocie na pustyni ze sniadaniem, wrazenia bezcenne)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#8 PostWysłany: 11 Lis 2012 21:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sie 2010
Posty: 380
niebieski
Do Petry można wejść za darmo, ale w moim odczuciu trzeba wyruszyć bardzo rano (pózniej zyle zlota ze wzgorza patronuje samochód policji) . Ale to odczucie zdobywa sie jak sie chociaz raz jest w Petrze. Niewykluczone ze następnym razem zdobylabym się na "trochę" ryzyka. A moich oczu automat nie chcial zeskanowac. Mapke dojścia można znaleźć w necie poprzez polski portal turystyczny. Atrakcja warta swojej ceny, bo turystów i osiolkow zatrzesienie. Oprócz tego polecam Wspomniane Wadi Rum i snorkeling w Akabie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#9 PostWysłany: 11 Lis 2012 22:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2011
Posty: 264
niebieski
cyberpunk64 napisał(a):
Do Petry można wejść za darmo, ale w moim odczuciu trzeba wyruszyć bardzo rano (pózniej zyle zlota ze wzgorza patronuje samochód policji) . Ale to odczucie zdobywa sie jak sie chociaz raz jest w Petrze. Niewykluczone ze następnym razem zdobylabym się na "trochę" ryzyka. A moich oczu automat nie chcial zeskanowac. Mapke dojścia można znaleźć w necie poprzez polski portal turystyczny. Atrakcja warta swojej ceny, bo turystów i osiolkow zatrzesienie. Oprócz tego polecam Wspomniane Wadi Rum i snorkeling w Akabie.


Nie ma żadnej możliwości wejścia za darmo do Petry. Jest brama i strażnicy pilnują cala dobę.
Polecam dwa dni dla tych co lubią dużo chodzić bo Petra to nie tylko Treasury ale tez Monastery, Obelisk Tomb, Triclinium i mnóstwo innych miejsc.
Za dwu dniowy bilet zapłaciliśmy 55 JD za osobę. Musisz pokazać paszport w kasie. Na bilecie nadrukowane jest twoje imię.
Polecam Petra by night, jak dobrze pamietam koncert przy swiecach odbywa sie dwa razy w tygodniu, napewno w czwartek.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#10 PostWysłany: 14 Lis 2012 14:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sie 2010
Posty: 380
niebieski
Cytuj:
Nie ma żadnej możliwości wejścia za darmo do Petry. Jest brama i strażnicy pilnują cala dobę.
Polecam dwa dni dla tych co lubią dużo chodzić bo Petra to nie tylko Treasury ale tez Monastery, Obelisk Tomb, Triclinium i mnóstwo innych miejsc.
Za dwu dniowy bilet zapłaciliśmy 55 JD za osobę. Musisz pokazać paszport w kasie. Na bilecie nadrukowane jest twoje imię.
Polecam Petra by night, jak dobrze pamietam koncert przy swiecach odbywa sie dwa razy w tygodniu, napewno w czwartek.


Jeżeli tam byłaś to chyba wiesz, że to ogromny teren, a brama nie jest jedynym miejscem, z którego można dostać się na teren Petry. Wejść można bez problemu, ale trzeba obawiać się nieprzyjemności jak złapią w trasie podejścia. Moim zdaniem, to najbardziej popularne miejsce nielegalnego przechodzenia jest patrolowane z okolicznych wzgórz. Jak dotrzesz już w miejsca uczęszczane, w środku nikt nie sprawdza biletów. Jak się uprzesz możesz spędzić noc w jaskiniach lub np. na viewpoint powyżej klasztoru Deir z miejscowymi lub bez. Część handlujących Beduinów mieszka na stałe na terenie Petry, część codziennie dojeżdża do pracy. IMO jeden dzień od świtu do zmroku w zupełności wystarczy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#11 PostWysłany: 20 Lis 2012 23:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2011
Posty: 264
niebieski
cyberpunk64 napisał(a):
Cytuj:
Jeżeli tam byłaś to chyba wiesz, że to ogromny teren, a brama nie jest jedynym miejscem, z którego można dostać się na teren Petry. Wejść można bez problemu, ale trzeba obawiać się nieprzyjemności jak złapią w trasie podejścia. Moim zdaniem, to najbardziej popularne miejsce nielegalnego przechodzenia jest patrolowane z okolicznych wzgórz. Jak dotrzesz już w miejsca uczęszczane, w środku nikt nie sprawdza biletów. Jak się uprzesz możesz spędzić noc w jaskiniach lub np. na viewpoint powyżej klasztoru Deir z miejscowymi lub bez. Część handlujących Beduinów mieszka na stałe na terenie Petry, część codziennie dojeżdża do pracy. IMO jeden dzień od świtu do zmroku w zupełności wystarczy.


Nielegalne przechodzenie przez wzgórza? Nieprzyjemności jak ciebie ktoś złapie? Szykują sie wspaniale wakacje. Gratuluje pomysłów cyberpunk64!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#12 PostWysłany: 21 Lis 2012 00:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Petra jest bardzo droga i moim zdaniem strasznie przereklamowana i przy okazji przeludniona (turystyczna stonka) ale wchodzenie na krzywika jest po prostu nieetyczne.
Jest masa "krzywych" wejść o których rozpisują się tu i ówdzie, nawet niektórzy kimają, ale po co ?
Za @Awerikiem polecam zdecydowanie Wadi Rum, dla mnie najfajniejsze miejsce w Jordanii obok nurkowania w zat. Akabskiej a i Amman na którzy wszyscy psioczą jest dla mnie magicznym miejscem.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image


Ostatnio edytowany przez Roku, 08 Lis 2015 22:17, edytowano w sumie 1 raz
Wypowiedź niekulturalna/obrażająca innych/używanie słów wulgarnych, obraźliwych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#13 PostWysłany: 11 Kwi 2014 16:32 

Rejestracja: 11 Sie 2010
Posty: 1868
HON fly4free
Rozważam (rodzinny) wypad do Petry przy okazji bytności w Ejlacie. Z przyczyn logistycznych mam na to niestety tylko jeden dzień. W Petrze już kiedyś byłem, ze zorganizowaną wycieczką, więc "wiem jak to typowo wygląda" i tym razem, jeśli się zdecyduję, chciałbym to zrobić inaczej... to znaczy na własną rękę.

Czy ktoś z Was ostatnio sam przebył Arava border, a potem załapał taksówkę i może się podzielić doświadczeniem? Czytałem, że kurs w jedną stronę to jakieś $60-70... druga rzecz chodząca mi po głowie - jak wiadomo, wejściówki do Petry są zbójecko drogie w przypadku wizyt 1-dniowych (90 JD). Czy jeśli więc zarezerwuję sobie 1 nocleg w którymś z hoteli Petry (ceny zaczynają się od 130 zł... a nawet od połowy tej kwoty, bo tyle pobierają za no show) i pokażę taką rezerwację przy wejściu, to będzie to wystarczający argument ;-) do zakupu dwudniowej wejściówki (za 50 JD), oczywiście z prywatnym zamiarem skorzystania tylko 1. dnia i powrotem taxi do granicy?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#14 PostWysłany: 11 Kwi 2014 16:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
jak będziesz miał szczęście to szybko przekroczysz granice ,mnie trzymali z 5 godzin
z taxi nie ma żadnego problemu z każdej strony granicy


Petra przereklamowana?? dobry dowcip
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#15 PostWysłany: 11 Kwi 2014 17:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 1536
Loty: 126
Kilometry: 294 821
niebieski
man4business napisał(a):
Rozważam (rodzinny) wypad do Petry przy okazji bytności w Ejlacie. Z przyczyn logistycznych mam na to niestety tylko jeden dzień. W Petrze już kiedyś byłem, ze zorganizowaną wycieczką, więc "wiem jak to typowo wygląda" i tym razem, jeśli się zdecyduję, chciałbym to zrobić inaczej... to znaczy na własną rękę.

Czy ktoś z Was ostatnio sam przebył Arava border, a potem załapał taksówkę i może się podzielić doświadczeniem? Czytałem, że kurs w jedną stronę to jakieś $60-70... druga rzecz chodząca mi po głowie - jak wiadomo, wejściówki do Petry są zbójecko drogie w przypadku wizyt 1-dniowych (90 JD). Czy jeśli więc zarezerwuję sobie 1 nocleg w którymś z hoteli Petry (ceny zaczynają się od 130 zł... a nawet od połowy tej kwoty, bo tyle pobierają za no show) i pokażę taką rezerwację przy wejściu, to będzie to wystarczający argument ;-) do zakupu dwudniowej wejściówki (za 50 JD), oczywiście z prywatnym zamiarem skorzystania tylko 1. dnia i powrotem taxi do granicy?

Robiliśmy tę trasę w zeszłym roku w czerwcu. Z Ejlatu na granice taxi, potem przejście bardzo szybko, może całość 30 minut lub mniej. Gorzej z taxi z jordańskiej strony - taksówek jest pełno, ale ceny mocno zawyżone i nie idzie za bardzo negocjować. Można spróbować taxi do Akaby i potem inna taxi z negocjacjami - na granicy to "mafia". My zatrzymaliśmy się w Akabie (bardzo dobre nurkowania) i dzień potem jechaliśmy busikiem publicznym z dworca- sporo taniej, ale busik jedzie ok 3 h z tego co pamiętam - taxi poniżej 2h. W Wadi Musie nocowaliśmy i gdy kupowaliśmy bilet na dwa dni to nikt się nie pytał o to czy i gdzie nocujemy - inna sprawa, że było już późne popołudnie, więc może daletego. Wracaliśmy na granicę też taxi, ale targowaną dzień wcześniej - nie pamiętam dokładnie ile, ale coś mi się kojarzy, że 30JD (ok. 150 pln) na samą granicę - dużo taniej niż mafia z granicy. Pamiętaj o opłacie wyjazdowej z Izraela ok.100 NIS, wiza jordańska na tym przejściu za free, ale opłata wyjazdowa z Jordanii o ile pamiętam 10JD lub coś koło tego.
_________________
http://openworld.net.pl/
https://www.facebook.com/OpenWorldTrip
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#16 PostWysłany: 11 Kwi 2014 20:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lip 2012
Posty: 130
Mnie też nikt nie pytał, gdzie nocuję i jakie mam plany - było tylko pytanie: "One day?" i po tym jak potwierdziłem dostałem bilet za 50 JD. Standardowa dwudniowa kosztuje nie 50 a 55 JD:

http://www.visitpetra.jo/VisitorsServices/TheFees.aspx


Gdybyś potrzebował innych cen w Jordanii:

http://kropkinamapie.pl/koszyk-w-kropki ... ztuje.html
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#17 PostWysłany: 14 Kwi 2014 08:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2011
Posty: 13
Do Petry nie warto wchodzić bez biletu, nie tylko z powodów etycznych. Miałem rozprawę w sądzie w Jordanii. http://michalpiec.pl/wracajac-do-zrodel ... -jordania/
_________________
https://www.facebook.com/sztukataniegopodrozowania
Góra
 Profil Relacje PM off
Pietrucha uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Petra
#18 PostWysłany: 07 Lip 2014 20:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2010
Posty: 852
Loty: 95
Kilometry: 156 953
niebieski
podobno w Petrze można płacić USD, zna ktoś aktualne ceny - czy dużo (jeśli w ogóle) drożej niż w JOD?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#19 PostWysłany: 22 Lip 2014 19:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2010
Posty: 852
Loty: 95
Kilometry: 156 953
niebieski
już po powrocie. Ceny bez zmian (50 JD za jednorazowe wejście, w USD chyba nie można).
Sama Petra - rewelacja, zdecydowanie must-see w tych rejonach.
Natomiast pomimo mojego zachwytu tym miejscem kompletnie nie rozumiem, dlaczego ktoś miałby twierdzić że na Petrę "minimum 2 dni" a nawet "cały jeden dzień". Nasz taksówkarz doradził nam, że 3-4 godziny wystarczą i muszę przyznać, że takie mam teraz wrażenie. Wprawdzie dotarliśmy tylko do amfiteatru, bo gdzieś tam bardzo daleko podobno jest jeszcze jakaś świątynia, ale szczerze mówiąc byliśmy naprawdę zadowoleni z tego co już widzieliśmy. Choć może trochę z powodu praktycznie zerowej ilości turystów, pewnie normalnie gdy jest tam tłum ludzi zwiedza się wolniej

aha: od wejścia do początku wąwozu jest "darmowy" przejazd końmi, jednak "praktykowane" są napiwki w wysokości 3-4 JD. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to że na końcu przejazdu ludzie prowadzący konie prawie wyrywają z portfela grubsze pieniądze i krzyczą jakie to niesprawiedliwe że daję tylko 4 JD. Także polecam mieć w kieszeni odliczone 2-5 Dinarów i pod koniec im dać i ignorować. Chociaż w zasadzie skoro jest w cenie, to można pewnie i nic nie dać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#20 PostWysłany: 22 Lip 2014 20:16 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7926
HON fly4free
luxyfer napisał(a):
Wprawdzie dotarliśmy tylko do amfiteatru, bo gdzieś tam bardzo daleko podobno jest jeszcze jakaś świątynia, ale szczerze mówiąc byliśmy naprawdę zadowoleni z tego co już widzieliśmy. Choć może trochę z powodu praktycznie zerowej ilości turystów, pewnie normalnie gdy jest tam tłum ludzi zwiedza się wolniej


To jednak chyba wiele przegapiłeś... W Petrze najwspanialsze wrażenie robią IMO wspinaczki po okalających miasto wzgórzach, z których rozciągają się niesamowite widoki na pustynię i samą Petrę. Na pólkach skalnych na bocznych szlakach można spotkać babuszki, które na prymitywnym palenisku naparzą herbaty za wolny datek (nie mylić z komercyjnymi stanowiskami przy głównej drodze i na trasie wspinaczki do monastyru ad-Deir.
Natomiast zgadzam się, że wystarczy jeden pełny dzień w Petrze, pod warunkiem, że zwiedzanie zacznie sie bardzo wcześnie rano, zaraz po otwarciu - wtedy nawet w najbardziej turystycznych miejscach petry można być samemu, bo autokary z masowymi wycieczkami przyjeżdżają dopiero ok. 10-11.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 218 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group