Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 218 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Petra
#21 PostWysłany: 22 Lip 2014 21:07 

Rejestracja: 13 Kwi 2011
Posty: 57
+1 Marek. IMO to co najlepsze w Petrze zaczyna się za amfiteatrem. Spacer drogą do przez 'miasto' - czy raczej to co z niego pozostało, między skałami, z zaliczeniem kilku z wielu opustoszałych wykutych komnat, a na koniec wspinaczka na szczyt do swiątyni, to zdecydowanie coś czego nie warto pominąć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Petra
#22 PostWysłany: 22 Lip 2014 21:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Doszedłeś tylko do amfiteatru? Przecież to dopiero połowa atrakcji! Największe wrażenie robi monastyr na końcu szlaku (podobne do skarbca), skąd też rozciągają się piękne widoki na Ziemię Świętą.
Dodatkowo trzeba zaliczyć przynajmniej z jeden szlak na okoliczny szczyt by podziwiać wszystko z góry.
Przegapiłeś większość atrakcji.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#23 PostWysłany: 23 Lip 2014 18:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2010
Posty: 852
Loty: 95
Kilometry: 156 953
niebieski
no to powiem szczęrze ze mnie zasmuciliście.
doszliśmy tylko tam według rady taksówkarza który nas wiózł z akaby. w takim razie zdecydowanie musze tam wrócić, choć Jordania jako kraj mnie tak zachwyciła, że i tak chcemy do niej wrócić :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#24 PostWysłany: 12 Sie 2014 18:37 

Rejestracja: 12 Sie 2014
Posty: 110
@luxyfer: Wiem, że to troche dla Ciebie musztarda po obiedzie, ale dosłownie 700-800m za amfiteatrem zaczynają się ruiny miasta w stylu rzymskim: kolumnady, stara droga, brama i ruiny świątyni. Warto wspiąć się na okoliczne wzgórza, powłóczyć się po wąskich ścieżkach, a już na pewno warto do Monastyru i dalej, zobaczyć "Best view" oraz "Top view" :) (dwa konkurujące ze sobą namioty beduinów w rewelacyjnych punktach widokowych :)

Czyli, pomimo upału idziemy dalej :)

Bylem w czerwcu 2014, w razie czego mogę pomóc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#25 PostWysłany: 05 Maj 2015 14:55 

Rejestracja: 08 Wrz 2012
Posty: 134
Loty: 214
Kilometry: 286 750
Właśnie wróciliśmy z objazdówki po Izraelu i Jordanii i delikatnie mówiąc - mam bardzo mieszane uczucia.
1) Brak jakiegokolwiek rozsądnego połączenia. Autobus z Akaby istnieje tylko w internecie, a busiki do Wadi Musy odjeżdżają gdy się zapełnią - może już zaraz, może za godzinę, może za dwie. Dojazd z Wadi Musy do Petry albo pieszo (nie tak daleko, choć w palącym słońcu średnio przyjemnie) albo taksówką za 2-3 dinary.
2) Wejściówka jednodniowa 50 JOD (ok. 265 zł) - nie wiem na co idą te kosmiczne pieniądze ale na pewno nie na poprawę infrastruktury czy rozwój całego interesu. Informacji, ciekawostek, czy tablic jak na lekarstwo - większość jest zniszczona przez samych beduinów, bo łatwiej potem wciskać swoje usługi przewodnicze. Zwierzęce odchody usuwane są dość prędko, ale i tak w niektórych miejscach trzeba chodzić slalomem.
3) Oszustwa i naciągacze. To, że nie ma chwili na zachwyt czy dokładniejsze przyjrzenie się kolejnym rzeczom, to dosyć normalna sprawa w tak popularnym miejscu. Ale sposób w jaki Beduini nagabują jest tak drażniący i upierdliwy, że przysłania całą radość ze spacerowania wśród ruin. Na dzień dobry konna przejażdżka w cenie biletu, za którą trzeba zapłacić mocno wygórowany napiwek, potem nachalne wciskanie wycieczek osłami, wielbłądami itp. Zatrzymaj się na chwilę zrobić zdjęcie a masz już tuzin "hello-my-friend'ów" wokół siebie.
4) Dręczenie zwierząt. Nie mogę pojąć jakim cudem UNESCO podpisuje się pod tak bestialskim procederem jakim jest wykorzystywanie beduińskich zwierząt. Większość wielbłądów ma powybijane zęby, konie są odwodnione i przemęczone, a osły taszczące towary do przydrożnych sklepików dosłownie zdychają na oczach turystów. Sposób w jaki beduińskie dzieci od małego uczą się się prowadzić konia sprowadza się do kopania po żebrach i przyciskania tchawicy.
5) Dzieci. Nie wiem w jaki wymusić na 3-latku siedzenie przez kilka godzin w bezruchu, ale cygańskie matki mogłyby się od beduińskich wiele nauczyć. Całe mnóstwo małych, zaniedbanych dzieci próbuje sprzedawać pocztówki albo dosłownie wpychać turystom jakieś kamyki i błyskotki do kieszeni, siedząc przy w pełnym słońcu bez wody i nakrycia głowy, podczas gdy ich rodzice czy wujkowie chowają się w pobliskich krzakach.
Ogólnie, sama zaś Petra jakiegoś wielkiego zachwytu nie robi. Formacje skalne w Kapadocji, czy podziemne miasto w Derinkuyu są znacznie ciekawsze, a przy tym kilkunastokrotnie tańsze. Ruiny miast natomiast - jakich wiele w Europie. Byle spacer po Rzymie robi większe wrażenie, a wyjątkowy niby kanion to pikuś w porównaniu z Samarią czy Mascą. Niektóre miejsca mogą co prawda budzić zachwyt (skarbiec, monastyr), ale ciężko wytłumaczyć horrendalną cenę wstępu. Wydaje się, że Petra może być ciekawym miejscem jako cel jednodniowej wycieczki dla osób wypoczywających w Egipcie, które dopiero zaczynają podróżować i próbują połknąć bakcyla, ale ciężko mi sobie wyobrazić, żeby ktoś widzący już w świecie to i owo, zadowolony był z wydawania rekordowo wysokich (jak na bilet wstępu) pieniędzy, dostając w zamian smutne widowisko okupione cierpieniem słabszych. Niestety, nie wygląda też na to, żeby cokolwiek miało się pod względem zmienić - każdy wydany tu przez turystę dinar, zachęca zarządzających tym przedsięwzięciem do trwania w swojej spaczonej wizji prowadzenia raju turystycznego.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Petra
#26 PostWysłany: 05 Maj 2015 17:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sie 2010
Posty: 380
niebieski
ziberro napisał(a):
podziemne miasto w Derinkuyu są znacznie ciekawsze


tutaj to trochę Cię poniosło, chyba, że miałeś tą atrakcję na myśli łącznie z Kapadocją i lub Doliną Ihlary
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#27 PostWysłany: 05 Maj 2015 17:45 

Rejestracja: 15 Kwi 2015
Posty: 1239
Loty: 704
Kilometry: 871 688
niebieski
Zawsze się możesz wybrać na Petra by Night / dodajże wtorki lub czwartki / , wprawdzie bez widoków / bo dojscie tylko do Hanzy / ale za to kliamtycznie i oldskolowo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#28 PostWysłany: 05 Maj 2015 17:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
tak w skrócie to jak widzę ze jak by było za darmo to byłoby pełne zadowolenie a tak....
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Petra
#29 PostWysłany: 06 Maj 2015 07:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Byłem w roku 2001 za 10JD i było jeszcze ok. Potem wróciłem chyba w 2008 czy 2009 i cena już była 33JD, podwózka darmowa, chcieli napiwek, ale ich olałem.
Do Petry trzeba iść o świcie, wtedy jest ok.
Jak narzekasz na zaczepianie to pojedź do Egiptu, tam to dopiero jest masakra.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#30 PostWysłany: 07 Wrz 2015 10:42 

Rejestracja: 29 Kwi 2012
Posty: 17
Odnalazłem informacje że dla dzieci do lat 15 jest zniżka 50 % - ktoś może to potwierdzić ?

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#31 PostWysłany: 07 Wrz 2015 14:19 

Rejestracja: 15 Kwi 2015
Posty: 1239
Loty: 704
Kilometry: 871 688
niebieski
morówki napisał(a):
Odnalazłem informacje że dla dzieci do lat 15 jest zniżka 50 % - ktoś może to potwierdzić ?

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

Dzieci do 12 lat wejście gratis a cennik tu :
http://www.visitpetra.jo/VisitorsServices/TheFees.aspx
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#32 PostWysłany: 08 Lis 2015 17:59 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 348
Loty: 183
Kilometry: 340 201
niebieski
ponoć od 1 stycznia wejście do Petry ma być za 21 dinarów, a więc spora obniżka
_________________
http://podrozenaluzie.net/ - Birma, Kirgistan, Iran, Maroko, Tajwan, Izrael, Jordania, samolotem dookoła świata.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#33 PostWysłany: 08 Lis 2015 18:41 

Rejestracja: 08 Sty 2013
Posty: 283
niebieski
Arnoldx19 napisał(a):
ponoć od 1 stycznia wejście do Petry ma być za 21 dinarów, a więc spora obniżka


a jakies zrodla tego newsa?

Coz, obawiam sie ze Jordanczykom to za bardzo nie pomoze. Spadek liczby turystow w Petrze ma nieco inne przyczyny niz zbyt wysoka cena ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#34 PostWysłany: 08 Lis 2015 18:57 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 348
Loty: 183
Kilometry: 340 201
niebieski
w tamtym tygodniu byłem w Petrze i tak mówił właściciel hotelu. Takie same info słyszał u siebie w hostelu chłopak, którego tam poznałem, więc może to prawda. Turystów było ogólnie dużo.
_________________
http://podrozenaluzie.net/ - Birma, Kirgistan, Iran, Maroko, Tajwan, Izrael, Jordania, samolotem dookoła świata.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#35 PostWysłany: 08 Lis 2015 19:01 

Rejestracja: 08 Sty 2013
Posty: 283
niebieski
Arnoldx19 napisał(a):
w tamtym tygodniu byłem w Petrze i tak mówił właściciel hotelu. Takie same info słyszał u siebie w hostelu chłopak, którego tam poznałem, więc może to prawda. Turystów było ogólnie dużo.


Ja bylam na Wielkanoc 2015. Turystow bylo dosyc niewiele - w piatek glownie lokalsi, w sobote juz luzniutko - do tego stopnia, ze przez jeden kanion szlismy 2 godziny zupelnie sami i nie spotkalismy zywej duszy.

W Wadi Rum podobnie: bylismy jedynymi goscmi w campie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#36 PostWysłany: 08 Lis 2015 19:11 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5133
srebrny
cart napisał(a):
Jak narzekasz na zaczepianie to pojedź do Egiptu, tam to dopiero jest masakra.

m.in dlatego egipt i kraje arabskie omija sie szerokim lukiem...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#37 PostWysłany: 08 Lis 2015 19:32 

Rejestracja: 08 Sty 2013
Posty: 283
niebieski
michcioj napisał(a):
cart napisał(a):
Jak narzekasz na zaczepianie to pojedź do Egiptu, tam to dopiero jest masakra.

m.in dlatego egipt i kraje arabskie omija sie szerokim lukiem...


Kto omija ten omija. Bliski Wschod to akurat moj ulubiony kierunek podrozy, bo ludzie sa tam pomocni, zyczliwi i czuje sie bezpiecznie, jak nigdzie indziej.
Fakt, ze w Egipcie nigdy nie bylam i sie nie wybieram, bo kierunki mega-turystyczne sa daleko na mojej liscie.

Natomiast polecam Algierie, Oman. Z nie-arabskich ale nadal Bliski Wschod - Iran.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arnoldx19 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Petra
#38 PostWysłany: 12 Lut 2016 21:33 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
A już się ucieszyłem, czytając Wasze komentarze o możliwości obniżki cen od stycznia, ale niestety na stronie internetowej dalej widnieje 50, 55 i 60 dinarów w zależności od liczby dni. Szkoda, bo jadę za miesiąc do Izraela i kusi mnie ta Petra, ale nie wiem, czy warto aż tyle za nią płacić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#39 PostWysłany: 12 Lut 2016 23:17 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Czy warto? To właściwie zależy czego szukasz. Petra ma pewien problem związany z popularnością, po części wynikający z "Indiany Jonesa". Wokół Skarbca jest cała masa turystów i prawdę mówiąc wielu z nich kończy tam swoją przygodę. Skarbiec jest bardzo charakterystyczny, ale w pewien sposób (pomijając Monastyr - był w "Transformers") unikalny. Więc Petra może się wydać rozczarowująca. Mnie się tam podobało. Skarbiec bo Indy, a reszta też.
Natomiast jest jeszcze jedna możliwość, którą warto rozważyć. Jeśli nie jesteś przekonany co do Petry możesz spróbować wbić na Petrę nocą. Impreza jest robiona dwa razy w tygodniu, po zmierzchu. Idzie się do Skarbca, wszystko jest ładnie oświetlone, ale kosztuje jak dobrze pamiętam koło 20-25 JODów. (Bilety do nabycia albo w hotelach, albo w budkach przy wejściu do Petry). Wychodzi taniej, szybciej i zaliczasz najważniejsze miejsce w Petrze, tyle że w nocy :).
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#40 PostWysłany: 15 Lut 2016 22:35 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 9
chartsman napisał(a):
A już się ucieszyłem, czytając Wasze komentarze o możliwości obniżki cen od stycznia, ale niestety na stronie internetowej dalej widnieje 50, 55 i 60 dinarów w zależności od liczby dni. Szkoda, bo jadę za miesiąc do Izraela i kusi mnie ta Petra, ale nie wiem, czy warto aż tyle za nią płacić.

Jako jednodniowa wycieczka z Izraela - raczej nie warto, za pieniądze zaoszczędzone na uzyskaniu wizy, opłat wyjazdu z Izraela i Jordanii, biletu wstęp i dojazd będziesz mógł dużo więcej doświadczyć i skosztować w Izraelu i Palestynie.

Co do kupowania biletów wstępu na więcej niż jeden dzień - również nie ma to większego sensu, spokojnie w ciagu jednego dnia można zobaczyć główne atrakcje. Myślę, ze niewiele osób chce wracać dnia następnego (i tak większość czasu trzeba poświecić na przebycie drogi z dnia wcześniejszego). Głównym czynnikiem oprócz cen jest istny bazar który sie tam odbywa, człowiek nawet nie jest w stanie przystanąć i pomyśleć kilka chwil o tym na co patrzy, co kilka sekund podjeżdża ktoś na koniu, ośle lub wielbłądzie z propozycją podwózki. Co kilka metrów stoją stragany z pamiątkami, obok których również nie da się przejść spokojnie. Wisienka na torcie to panowie w strojach rzymskich żołnierzy naciągający na zrobienie z nimi zdjęcia, żebrzące dzieci i sprzedawcy biżuterii z kieszeni.

Wiem, ze świat arabski rządzi sie swoimi prawami, ale w biletowanej, największej atrakcji kraju mogliby to trochę ukrócić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 218 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group