Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 218 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Petra
#81 PostWysłany: 16 Lut 2017 22:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2015
Posty: 311
Loty: 24
Kilometry: 30 926
niebieski
No to widzisz. Warto podejść i kupić za 50.
My byliśmy w 2 osoby. Jeden paszport sprawdzali. Tzn datę. Przed nami była większa grupa i też jeden sprawdzali. I to fakt karta nie zapłacisz. Tylko gotówka.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
 Temat postu: Re: Petra
#82 PostWysłany: 16 Lut 2017 22:21 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4054
@‌rafgrzeg‌ nie za bardzo rozumiem. Na stronie eilatshuttle.com nie widzę przejazdów z Elatu do Petry.

W cenie wycieczki jest już opłacony bilet wstępu do Petry. Znalazłam najtańszą wycieczkę za $175. Może na miejscu w Elacie będzie możliwość coś jeszcze taniej znaleźć.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#83 PostWysłany: 16 Lut 2017 22:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2015
Posty: 311
Loty: 24
Kilometry: 30 926
niebieski
Jest taki przejazd ale przepraszam bo to w jedna stronę cena 50 $. Więc wyjdzie na to samo.
Wyjazd o 7 z Ejlatu a powrót o 16
Załącznik:
PhotoGrid_1487277419944.jpg
PhotoGrid_1487277419944.jpg [ 208.5 KiB | Obejrzany 2476 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Petra
#84 PostWysłany: 21 Cze 2017 14:08 

Rejestracja: 11 Lut 2016
Posty: 3
Może komus się przyda:
Petra: bilet 3-dniowy daje możliwość wejścia do Petry przez 4 dni.
Little Petra: wstęp darmowy. Jeśli strażnik z budki twierdzi inaczej to próbuje was naciągnąć na kasę
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#85 PostWysłany: 02 Lip 2017 15:36 

Rejestracja: 10 Wrz 2015
Posty: 309
niebieski
Z Petry warto przywieźć pamiątkę,którą robią na miejscu mieszkańcy.
Widziałem jak moje buteleczki robił właśnie tambylec, ścierając w na proszek okoliczne kolorowe skały pakując następnie pył/proszek do butelek.
Cena niewielka = 1 USD, 1 EUR, 1 JOD , co miałeś w portfelu, do wyboru.

Załączniki:
Petra_pamiątki.jpg
Petra_pamiątki.jpg [ 77.68 KiB | Obejrzany 2215 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Petra
#86 PostWysłany: 10 Lip 2017 13:34 

Rejestracja: 04 Wrz 2013
Posty: 6
Loty: 29
Kilometry: 37 605
Aby zminimalizować koszty odwiedzenia Petry polecam skorzystać z transportu publicznego na trasie Aqaba-Petra. Bilet w jedną stronę 2 lata temu kosztował mnie 4 lub 5 JOD. Jadąc z Izraela nie wiedziałem o tym i zaraz z przejścia granicznego po stronie jordańskiej pojechałem taksówką do Petry (uważajcie na mafię taksówkową na granicy, strasznie natrętni i niemili ludzie), natomiast w hostelu w Petrze powiedzieli mi o tej opcji. Wczesnym rankiem ok. 7 czasu miejscowego był busik z Petry do Aqaby, bardzo klimatyczny, sami miejscowi, głównie kobiety z dziećmi. Poza tym mogę polecić w Petrze hostel Saba'a. Prowadzi go Brytyjka, która wyszła za Jordańczyka. Bardzo pomocni ludzie, pożyczają przewodniki LP, dają suchy prowiant i wodę na wyprawę. Cena w hostelu w dormie w sierpniu, rezerwując 3 dni przed wyniosła 10 dolarów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#87 PostWysłany: 02 Lis 2017 12:26 

Rejestracja: 17 Lut 2015
Posty: 157
Loty: 12
Kilometry: 13 354
A jak wygląda aktualnie kwestia bezpieczeństwa w Jordanii? Poruszanie się w rejonie Aqaba - Petra - Wadi Rum jest bezpieczne? Chodzi mi o wypożyczenie auta lub transport lokalny.
_________________
balkany-objazdowo-w-10-dni,1504,65657

majowka-w-slowenii,1510,94055
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#88 PostWysłany: 03 Lis 2017 21:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Sty 2017
Posty: 56
W tym momencie to najbezpieczniejszy kraj na BW. W Jordanii w ciągu ostatnich lat zginął 1 turysta z Kanady w 2016. I raczej był to zdecydowanie przypadek a nie zamach terorystyczny. Grupa handlarzy narkotyków uciekając przed policją zwiała na zamek Karak i tam wywiązała się strzelanina. Bardzo spokojnie jest nawet na północy tuż przy granicy z Syrią.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#89 PostWysłany: 03 Lis 2017 21:41 

Rejestracja: 12 Sty 2014
Posty: 221
niebieski
@Japonka76

W jakim biurze znalazłaś to za 175$?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#90 PostWysłany: 03 Lis 2017 23:35 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4054
Jakieś rosyjskie biuro w Eljacie.
Poszukaj w necie.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#91 PostWysłany: 04 Lis 2017 17:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Sty 2017
Posty: 56
jarp napisał(a):
@Japonka76

W jakim biurze znalazłaś to za 175$?


Tu: http://petrafromeilat.co.il/en/petra-1-day/

175$ to chwyt reklamowy :

Tour not included:

Tax border Israeli side 30$
Jordan departure tax 15$
transportation and assistant in the border 20$
visa to Jordan 60$
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#92 PostWysłany: 12 Lis 2017 23:32 

Rejestracja: 08 Wrz 2016
Posty: 4
Może ktoś ląduje z was w Ovda 24.11 o 13:10 i wybiera się tego samego dnia do Wadi Musa/Petra?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#93 PostWysłany: 13 Lis 2017 17:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2016
Posty: 183
Loty: 178
Kilometry: 349 190
Ktoś może z Amman do Petry podróżował, albo kojarzy koszt przejazdu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#94 PostWysłany: 13 Lis 2017 17:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Jechałem w odwrotną stronę i pisałem ostatnio o tym w dziale dot. transportu w Jordanii. Koszt przejazdu autobusem 10 JOD (52zł).
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
Czesuaf uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Petra
#95 PostWysłany: 13 Lis 2017 18:42 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4054
wapniaki w drodze napisał(a):
175$ to chwyt reklamowy
Wcale nie - to tylko koszt wycieczki. A potem są koszty dodatkowe, które dokładnie opisałam w tym poście petra,1150,20771?start=60#p886205
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#96 PostWysłany: 16 Lis 2017 10:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2016
Posty: 183
Loty: 178
Kilometry: 349 190
Wejściówka do Petry to nadal 90 JOD? Przecież to jakiś żart jest. Widzę w tym temacie, że niektórzy po 50 JOD wchodzili nawet bez noclegu jordańskiego. Które częściej się zdarza i skąd ta astronomiczna suma? Tak jakby wiza Jordańska nie była wystarczająco droga...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#97 PostWysłany: 16 Lis 2017 10:52 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1707
Loty: 637
Kilometry: 1 066 169
srebrny
90 tylko jak nie masz noclegu w Jordanii

http://visitpetra.jo/Pages/viewpage.aspx?pageID=138
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#98 PostWysłany: 19 Lis 2017 16:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Niedawno byłem w Petrze, dlatego też podzielę się swoimi spostrzeżeniami, tym bardziej, że padają pytania zarówno w tym wątku, jak i w wiadomościach prywatnych.
Czy warto jechać do Petry i wydawać co najmniej te 50 JOD? - Moim zdaniem warto. Warto też przyjechać tu na dłużej niż na kilka godzin, a najlepiej spędzić dwa lub trzy dni. Choć przed dotarciem tam miałem wątpliwości czy jest sens kupować wraz Jordan Pass bilet na więcej niż jeden dzień to w końcu wybrałem dwudniową wejściówkę i była to dobra decyzja.
Bo początkowo myślałem sobie, że przecież lubię chodzenie po górach, potrafię maszerować szybko i długo, więc w jeden dzień się uwinę, a te dłuższe bilety są pewnie skierowane dla leniwych turystów z różnych innych stron świata, celem wyciągnięcia od nich jeszcze więcej pieniędzy ;). Nic bardziej mylnego - dopiero trzy dni pozwoliłyby zagłębić się w każdą trasę w tym Skalnym Mieście(inna sprawa czy każdego to interesuje), a w dwa można obejść najważniejsze i (chyba) najciekawsze miejsca. A leniwi turyści przybywają i tak tylko pod Skarbiec, ewentualnie Teatr, często jeszcze jadąc bryczkami ciągniętymi przez naprawdę umęczone konie.

Oczywiście niektóre trasy to typowo górskie ścieżki, dlatego jeśli ktoś ma problemy z poruszaniem się, nie będzie mógł ich przejść. Ale nie są to wymagające podejścia, jeśli ktoś bez problemu dociera z Kuźnic do Murowańca to i w całej Petrze sobie poradzi. Utrudnieniem jest brak oznaczeń na szlakach, a przede wszystkim brak wszystkich szlaków w oficjalnych mapach, w które można zaopatrzyć się przed wejściem. Mapy google też tu nie pomogą, nie ma w nich prawie żadnych dróg. Lepiej już mieć polecaną przeze mnie niejednokrotnie aplikację maps me - w niej jest wskazana większość tras, choć też nie wszystkie.

Standardowa i najczęściej uczęszczana trasa prowadzi przez wąwóz(siq), koło Skarbca, Teatru, łaźni, a następnie już bardziej stromym podejściem do Monasteru, i stąd ewentualnie na pobliskie punkty widokowe. Przejście w obie strony to jakieś 6/7 godzin, ale w wielu miejscach są rozwidlenia na inne warte przejścia szlaki. W mojej niżej zamieszczonej mapce zaznaczyłem ją kolorem czarnym.

Oprócz tej klasycznej trasy, tak jak już nieraz w tym wątku wspomniano, najbardziej warto chyba udać się nad Skarbiec. Z tym, że można to zrobić z trzech różnych stron.
Można wejść dokładnie nad niego(czyli będzie spoglądać się na wąwóz, nie będzie widać Skarbca) skręcając przed Teatrem w lewo, tak jak prowadzi trasa nad Ołtarz Ofiarowania(High Place of Sacrifice), by gdy ta druga odbije w prawo po dotarciu na przełęcz, pójść prosto(uwaga-nie ma żadnych oznaczeń, trzeba korzystać z map w komórce lub zapytać kręcących się czasami beduinów). Brązowa trasa na mojej mapce.

Druga trasa nad Skarbiec jest najczęściej opisywana i zaczyna się 400 m za Teatrem(należy skręcić w prawo), a kończy się naprzeciw Skarbca z prawej strony od wąwozu. Są tam dwa namioty beduinów, u których można kupić coś do picia i pogadać(zielona trasa).

Trzecia ścieżka kończy się też widokiem na Skarbiec z góry, tylko tym razem z lewej strony od wąwozu. Tą drogą nie szedłem, ale będąc po drugiej stronie widziałem tam turystów i wspominał mi o takiej możliwości stacjonujący beduin, stąd na pewno można i tam dotrzeć. Aby się tam dostać podobno należy odbić w lewo w połowie drogi między visitors centre, a Skarbcem(gdy kończy się szeroka trasa, a zaczyna wąwóz). Taką trasę wskazał mi beduin, choć wydawałoby się, że prowadzą tam schody rozpoczynające się na lewo od Skarbca, choć te były wtedy ogrodzone(sam nie jestem pewien którędy, ktoś musi to sprawdzić ;) ).

Oprócz zobaczenia Skarbca z różnych stron warto wejść na Ołtarz Ofiarowania(High Place of Sacrifice), będący najwyższym miejscem w całej Petrze. Rozpościera się stąd panorama całej okolicy.

Polecam również pójść do ruin zamku Krzyżowców(czerwona trasa), znajdującego się na wzgórzu za łaźniami(szlak zaczyna się przy zabudowaniach, gdzie są restauracje i niby jakieś muzeum). Momentami ścieżka nie prezentuje się zbyt dobrze(drewniany most z dziurawą deską, wąskie gardła z przepaściami), ale warto. Całą tą trasę przeszedłem nie mijając żadnego turysty. Stąd można dalej udać się urokliwym szlakiem koło kolejnych grobowców i miejsc oznaczonych jako „The Garden Temple" i „Lion Monument" aż pod przełęcz pod Ołtarzem Ofiarowania(szary szlak), by następnie wrócić na główny szlak przy teatrze.

moja piękna mapa
Image

Warta odnotowania jest propozycja beduina z namiotu naprzeciwko Skarbca. Zachęcał on do spędzenia „Petra by night" w jego obozie. Za 20/25 dinarów(zamiast 18 wydanych na oficjalny bilet na spacer wśród świec) można oglądać wieczorny pokaz z góry oraz dostać kolację na ciepło przygotowaną przez beduina. Natomiast jeśli ktoś chciałby przespać się w Petrze to niektórzy beduini za opłatą pozwalają na to w swoich namiotach(trzeba mieć śpiwór).

Nadmienię, że co do zasady Petra otwarta jest do zachodu słońca, ale oznacza to tyle, że wraz z zachodem należy kierować się w stronę wyjścia, można więc do tego czasu spokojnie chodzić po szlakach. Ja byłem w Petrze dwa dni, pierwszego od 14 do 18:30 i drugiego od 7 do 18:30.
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
12 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Petra
#99 PostWysłany: 11 Gru 2017 16:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2014
Posty: 31
Loty: 49
Kilometry: 121 298
Cześć,

Razem z siostrą w połowie stycznia lecimy do Ejlatu na weekend pt-pon. Chcemy jeden dzień poświęcić na Petrę, raczej zorganizowaną wycieczkę niż na własną rękę. Czy macie jakieś biura które polecacie? Wiemy, że nie będzie to najtańsza zabawa, ale żal być tak blisko i nie skorzystać :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Petra
#100 PostWysłany: 11 Gru 2017 16:25 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22455
Żal (jak dla mnie) to spędzić tylko jeden dzień w Jordanii, jak ona ma tyle do zaoferowania.
Lepiej polecieć innym razem i spędzić 4-5 dni w Jordanii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 218 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group