Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 25 Sie 2016 13:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
Jesli jedziesz teraz i lubisz zjesc, to w Leskovac jest Festiwal Grilla. Moze Cie zainteresowac :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini
#22 PostWysłany: 25 Sie 2016 14:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 610
Kilometry: 971 478
srebrny
@jacakatowice
Twój pobyt w samym mieście ma być dość długi, to może pomyśl o jednodniowej wycieczce. Nie musisz wtedy patrzeć tylko w stronę Niszu.
Mnie bardzo podobała się Fruska Gora ze starymi monastyrami. Zaznaczam, że odwiedzałem w czasach starożytnych, 2 albo 3 lata po amerykańskich nalotach na Belgrad. Obawiam się, że teraz będzie dużo bardziej turystycznie. Klasztory fajnie położone, raczej na odludziu, mnie zapadł w pamięć żeński klasztor, w którym siostrzyczki pędziły i sprzedawały domową śliwowicę, jedną z najlepszych, jakie piłem w życiu.
Transportowo to niestety wymaga pożyczenia samochodu albo zapisu na wycieczkę zorganizowaną, biur turystycznych tego typu w Belgradzie nie brakuje. Ja z biur nie korzystałem, mieliśmy wówczas samochód z ładnym oznaczeniem UNHCR.
Gdybyś wybierał samochód, mógłbyś wycieczkę rozszerzyć o ładny Nowy Sad z twierdzą w Petrovaradinie położoną po przeciwnej stronie Dunaju.
Natomiast samochodu na Belgrad absolutnie nie polecam. Musiałem w tym roku po centrum trochę pojeździć- trudno się poruszać: dużo zakazów skrętu, ulic jednokierunkowych oraz skomplikowany, strefowy system parkowania opłacany SMSami.

Tegoroczny mój krótki wojaż po Serbii był ukierunkowany na Gucę, więc wiele nie pomogę. Byłem też w pięknym miejscu, w zakolu rzeki Morawy przypominającym nasz pieniński przełom Dunajca, z kilkoma, a jakże, starszymi i nowszymi klasztorami w cudnych lokalizacjacach, ale to nie jest po Twojej drodze:
http://ovcarbanja.org/english/ovcar-spa-serbia/
Gdybym umiał, to wrzuciłbym focię knajpy na wodzie, gdzie jadłem nadzwyczaj smaczną rybę

Mogę polecić dobre miejsce na tradycyjne cevapcici w Belgradzie:
https://www.google.com.et/maps/place/Ce ... 20.4644669
takich miejsc z obłędnie dobrym żarciem jest oczywiście mnóstwo , ale to jest sprawdzone przez mojego kuzyna.

Jak już Ci się znudzi tradycyjne serbskie jadło i napitki to proponuję trochę lansu i hipsterki po nowoserbsku, w końcu nie wszyscy piją wyłącznie rakiję, słuchają orkiestr dętych i jedzą grilowane mięso 3 x dziennie (chociaż przeciętny Serb- owszem):
https://www.google.com.et/maps/place/Tr ... 20.4504208
w sumie bardzo blisko Kalemegdanu i głównego deptaka.

A na elegancką kolację możesz zawsze wyskoczyć do jednej z wypasionych restauracji nad brzegiem Sawy:
https://www.google.com.et/maps/place/Tr ... 20.4504208
Góra
 Profil Relacje PM off
krystoferson112 lubi ten post.
digger uważa post za pomocny.
 
      
#23 PostWysłany: 27 Sie 2016 01:35 

Za miesiąc też lecę. Tyle tylko, że zaczynam i kończę przygodę z Serbią w Niszu. I tak się zastanawiam nad planem podróży. Mam równo 7 dni. Jest sens wyjeżdżać poza Serbię? Myślałem, żeby zrobić objazdówkę Nisz-Skopje-Ohrid/Tirana-Podgorica-Sarajewo-Belgrad-Nisz. Ale to chyba bez sensu skoro nie chcę brać auta. Skupić się na Serbii tylko?
Góra
 PM off  
      
#24 PostWysłany: 27 Sie 2016 08:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1661
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
Gdybyś tylko miał samochód to bardzo bym Ci taką objazdówkę polecał. Jeździmy tymi trasami do Albanii i co roku jesteśmy zachwyceni, szczególnie trasą Sarajewo Niksic i okolicami Ohrydu. Bez samochodu też się da bo czasem mijamy autobusy ale nie jest ich dużo więc nie wiem czy uda Ci się to dobrze zgrać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 27 Sie 2016 11:50 

Dzięki, może trochę mniej ambitnie powinienem to zaplanować :) Wszystko rozbija się o to, że do Kosowa nie chcę jechać. A to, to tu leży pośrodku :D
Góra
 PM off  
      
#26 PostWysłany: 28 Sie 2016 07:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 736
niebieski
Z Niszu masz bezpośredni, nocny pociąg do Skopje (na szybko sprawdziłam na bahn.de), skąd możesz uderzać bezpośrednio na Ohryd. Trzy lata temu wyruszałam z Belgradu, miałam 10 dni do dyspozycji i zrobiłam objazdówkę Belgrad-Sarajewo-Mostar-Dubrownik-Czarnogóra-Belgrad. Poruszałam się głównie transportem w nocy, czasem autostopem, jednak po pierwsze przejazdy wcale nie są takie tanie, a po drugie to jednak było bardzo męczące ;) Teraz zdecydowanie wybrałabym tylko Bośnię i Serbię, a w Twoim przypadku masz idealne miejsce wypadowe do Macedonii.
_________________
Żyję dla takich chwil, kiedy bierzesz haust powietrza i krzyczysz: chwilo, proszę, bądź wieczna!
Eldo
Góra
 Profil Relacje PM off
sko1czek lubi ten post.
 
      
#27 PostWysłany: 28 Sie 2016 10:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 610
Kilometry: 971 478
srebrny
@MacKoz
Dobrze radzi @invasion, bo Ohryda jest bardzo, bardzo atrakcyjna. Dodatkowo, po zwiedzaniu możecie postudzić się w jeziorze. Trasa Twojego pomysłu wygląda super, ale mając tylko 7 dni umęczysz wszystkich, nie ma sensu.
Pomyślałbym też o kolei Belgrad- Podgorica- Bar:
http://www.seat61.com/belgrade-to-bar-r ... 8KbHRLSMng
To jeden z moich planów, które czekają na realizację.
Trasa jest przepiękna, widziałem, jechałem wzdłuż tej linii kolejowej samochodem wiele lat temu. Jeździ pociąg dzienny i nocny, trasę przejechać trzeba oczywiście w czasie dnia a powrót albo nocą albo inną, okrężną trasą autobusowo- kolejową np. przez Ohrydę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 28 Sie 2016 11:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Jechałem pociągiem, co prawda kupę lat temu trasą Belgrad-Bar dwukrotnie i jak dla mnie jest to najpiękniejsza podróż pociągiem. Widoki cudowne, klimat w pociągu wspaniały jak z Kusturicy :lol: tęsknię. Natomiast samo Bar jest średnio urokliwe.

Żarko - gwiazda wagonu. Kawalarz i dowcipas z Belgradu, nawet gdzieś tam mam (miałem do niego numer telefonu). Całą podróż ładował seteczki śliwowicy i odpalał peta od peta, dojechał w znakomitym stanie do celu, dżentelmen, lubi Polskę :mrgreen:

Załączniki:
IMGP4160.jpg
IMGP4160.jpg [ 196.02 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
IMGP4171.jpg
IMGP4171.jpg [ 420.12 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
IMGP4182.jpg
IMGP4182.jpg [ 114.66 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
IMGP3443.jpg
IMGP3443.jpg [ 299.51 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
IMGP4135.jpg
IMGP4135.jpg [ 385.93 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
IMGP4126.jpg
IMGP4126.jpg [ 192.24 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
IMGP4155.jpg
IMGP4155.jpg [ 455.16 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
IMGP4167.jpg
IMGP4167.jpg [ 534.84 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
IMGP4176.jpg
IMGP4176.jpg [ 456.71 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
IMGP4204.jpg
IMGP4204.jpg [ 449.87 KiB | Obejrzany 7449 razy ]
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
invasion uważa post za pomocny.
 
      
#29 PostWysłany: 28 Sie 2016 11:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 610
Kilometry: 971 478
srebrny
@cypel świetne zdjęcia!
Z Baru jest tylko 40 km do Budvy, gdzie można i poplażować i pobalować. A jeśli ma być elegancko, na wypasie, to jeszcze bliżej do Sveti Stefan.

Ładna objazdówka: Nisz - Belgrad - Bar - Sveti Stefan i/lub Budva - Podgorica - Tirana? Skopje? - Ohryda- Skopje - Nisz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 28 Sie 2016 12:21 

No to mam zagwozdkę gdzie jechać (dziękuje za propozycję :D ). Też chciałem wszędzie pociągiem, teraz już wiem na pewno, że trzeba :)
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#31 PostWysłany: 28 Sie 2016 12:32 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Cypel świetne klimaty, uwielbiam, dawna Jugosławia

Załączniki:
5959553_CAM00989.jpg
5959553_CAM00989.jpg [ 63.73 KiB | Obejrzany 7484 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 28 Sie 2016 22:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
dzięki kochani
to żeby się wkręcić w bałkańskie klimaty polecam film (zapewne znany wielbicielom Bałkanów), a jak, Kusturicy, "Czarny kot, biały kot" ;)
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion lubi ten post.
 
      
#33 PostWysłany: 06 Maj 2017 18:42 

Rejestracja: 28 Sie 2016
Posty: 147
standard: Zemun, twierdza Petrovaradin, muzeum Tity. Muzeum Tesli z przewodnikiem (jest pokaz, inaczej nuda)
mniej standardowo: góra Avala (park, góra, wieża TV, sam dojazd to już przygoda), muzeum etnograficzne (w niedzielę rano weszliśmy za darmo). Bardzo przyjemnie jest wybrać się na jeden dzień poszwędać w Nowym Sadzie (bardziej podobny do Zemunu niż Belgradu właściwego).

nie polecam: muzeum Zeptera (muzeum sztuki współczesnej :roll: ), zapyziałe centrum sportu. Szkadarska zaskakująco nudna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 02 Lip 2017 11:48 

Co wartego uwagi jest w Belgradzie i okolicach oprócz tych atrakcji totalnie podstawowych ? Prawdopodobnie jeden dzień zarezerwuję na zwiedzanie Nowego Sadu, w samym Belgardzie już byłem i najważniejsze zabytki widziałem.
Góra
 PM off  
      
#35 PostWysłany: 17 Lip 2017 16:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Maj 2017
Posty: 3398
Loty: 416
Kilometry: 719 918
platynowy
Jeśli masz auto i dzień czasu to ja bym się wybrał na sarganską osmice oraz zobaczył kuće na drini
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 12 Paź 2017 23:10 

Rejestracja: 29 Paź 2014
Posty: 38
Co prawda pytałeś o miejsca polecane, ale od sibie dodam, ze z okolic Belgradu wg. mnie nie warto jechać do Smedereva i Panceva - nuda, niczym nie zachwycają.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 12 Paź 2017 23:22 

Rejestracja: 04 Sty 2013
Posty: 2236
Loty: 285
Kilometry: 460 659
złoty
Mnie się akurat w Smederewie podobało - obok twierdzy można zwiedzić zapuszczone i częściowo spalone wagony kolejowe na bocznicy (częściowo będące noclegownią dla bezdomnych). Dodatkową atrakcją był zakup biletu na pociąg, który został wystawiony na komputerze z lat 80, cały czas funkcjonującym.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 14 Maj 2019 17:49 

Rejestracja: 24 Lut 2017
Posty: 37
Loty: 153
Kilometry: 372 974
Mnie też się w Smederevie podobało. Ruiny gigantycznej twierdzy, największej w tym kawałku Europy. Twierdza zbudowana na planie trójkąta w widłach Jezawy i Dunaju; na Dunaju stoją zardzewiałe opuszczone barki. Dojazd autobusem (co 15-30 minut) za 510 dinarów, czas przejazdu 1 godz 15 min.
Warto skoczyć do miejscowości Topola, gdzie na wzgórzu Oplenac wznosi się katedra - mauzoleum królewskiej rodziny Karadżordżewiczów ze wspaniałymi mozaikami. W pobliskim domku króla Piotra I można nabyć doskonałe wina z należących do królewskiej rodziny winnic.
Dojazd z Belgradu autobusem w cenie (w zależności od firmy autobusowej) do 710 dinarów.
Kupując bilety na autobus należy pamiętać o odebraniu od kasjerki żetonu - peronówki. Sama peronówka, sprzedawana w osobnym okienku kosztuje 180 dinarów (dla tych, którzy chcą kupić bilet bezpośrednio u kierowcy)
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
#39 PostWysłany: 15 Maj 2019 18:32 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
O dziwo nikt nie pisał w tym temacie o tych przepięknych miejscach

1) Park narodowy Tara

na pewno kojarzycie ten domek ze zdjęć w internecie
Image
43.984484, 19.566565 ot punkt widokowy, ale obok jest bardzo dobra i w miarę tania knajpka więc warto się zatrzymać

równie dobrym miejscem jest jednak miejsce wpadnięcia rzeczki Vrelo do Driny - też śliczne, i podobno też bardzo dobra knajpka 43.958132, 19.427421
Image

główną atrakcją są jednak góry, polecam punkt widokowy - Vidikovac Banjska Stena 43.952025, 19.400879
Image

obok macie też Mokrą Górę, wartą uwagi z dwóch powodów; prywatnego drewnianego miasteczka-skansenu Kusturicy - Drvengrad 43.796160, 19.507437 (tylnej części ciała nie urywa, ale ciekawy przykład megalomanii ;) )
Image

drugim powodem jest Szargańska Ósemka - zabytkowa wąskotorowa kolejka parowa - podobno jeden z najbardziej malowniczych przejazdów (nie wystarczyło czasu na skorzystanie więc nie jestem w stanie potwierdzić) 43.793139, 19.508145
Image

2) Kanion rzeki Uvac

Absolutny numer jeden, chyba najładniejszy kanion w Europie, choć dojazd nie jest łatwy (bo znajduje się na końcu świata 43.361743, 19.961282)
Image

Dodatkowo nad kanionem krążą stada sępów płowych - cudowny widok :)
Image

Po drodze można zahaczyć również o Sirogojno - XIX wieczną górską wioskę-skansen (raczej dla osób lubiących tego typu miejsca) 43.689584, 19.880190
Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
 
      
#40 PostWysłany: 16 Maj 2019 01:57 

Rejestracja: 16 Maj 2019
Posty: 6
Zarąbiste foto, myślałem że to trasa transfogorska (widoki podobne).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group