Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 59 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 28 Cze 2012 08:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Paź 2011
Posty: 350
niebieski
Wybieramy się końcem sierpnia na Cypr i chcemy objechać całą wyspę. Mam kilka pytań bo na różnych stronach znalazłem sprzeczne informacje. Jak wygląda sprawa z przekraczaniem granicy Cypru Północnego. Rozumiem, że trzeba mieć paszport. Ale czy wiza jest darmowa czy płatna? Czy przekraczanie samochodem z wypożyczalni jest dodatkowo płatne? Czyli lepiej przekroczyć na nogach (ale z kolei takie przejścia są tylko dwa)? Ale znowu przy przekroczeniu na nogach jak wygląda sprawa z wypożyczeniem auta po tamtej stronie? Czy to prawda, że trzeba wrócić przed 16:30 bo inaczej wojsko szuka? Trzeba wracać tym samym przejściem na powrocie? Ponadto interesuje mnie dojazd na górę Olimp - był ktoś? Da się podjechać w miarę blisko? Bo tam ponoć baza wojskowa na szczycie...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
nick uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
#2 PostWysłany: 28 Cze 2012 08:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2011
Posty: 557
ranek napisał(a):
Wybieramy się końcem sierpnia na Cypr i chcemy objechać całą wyspę. Mam kilka pytań bo na różnych stronach znalazłem sprzeczne informacje. Jak wygląda sprawa z przekraczaniem granicy Cypru Północnego. Rozumiem, że trzeba mieć paszport. Ale czy wiza jest darmowa czy płatna?

"Wiza" to zwykła czysta kartka na którą wbijają pieczątki, nie jest płatna i nawet jej nie potrzebujesz żeby przekroczyć granicę.

ranek napisał(a):
Czy przekraczanie samochodem z wypożyczalni jest dodatkowo płatne?

Samo przekraczanie nie, ale na granicy trzeba wykupić ubezpieczenie OC - nie jest drogie.

ranek napisał(a):
Czy to prawda, że trzeba wrócić przed 16:30 bo inaczej wojsko szuka?

Co za makabryczna bzdura... Oczywiście, że nie.

ranek napisał(a):
Trzeba wracać tym samym przejściem na powrocie?

Jak wyżej.

ranek napisał(a):
Ponadto interesuje mnie dojazd na górę Olimp - był ktoś? Da się podjechać w miarę blisko? Bo tam ponoć baza wojskowa na szczycie...

Można wjechać praktycznie na samą górę, ale nie warto. Nic tam nie ma, a widoczki kiepskie.
_________________
The best is yet to come.

Image

Moje podróże
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 28 Cze 2012 09:32 

Rejestracja: 06 Maj 2012
Posty: 33
na olimpie jest ciekawa baza wojskowa z oryginalnym radarem w kształcie ogromnej piłki do do golfa więc watro zajechać, no i wyciągi narciarskie oraz ratrak jako główna atrakcja :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 28 Cze 2012 10:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
Wrocilem z Cypru tydzień wczesniej.

Granice na Cyprze przekraczalem zarówno w Kato Pyrgos jak i w okolicach Famagusty.
Formalnosci 5 minut. Paszport wlasnoręczne wypisanie druczku wizy, imie nazwisko narodowosc , nr paszportu, urzędnik wbija tylko i wyłącznie pieczątke. Wiele wypożyczalni ma zakaz wjazdu z greckiej strony na turecka, mialem auto z economycarrentals zakazu nei ma ale jasno wytluszczona informacja, wjezdzasz na wlasne ryzyko jestes bez ubezpieczenia po naszemu jak cos sie popierdoli radzisz sobei sam!! Na granicy mozna wykupic dodatkowe ubezpieczenie do neidawna mozna bylo brac za 25 Euro, teraz cena 35 euro nie chce wprowadzic w blad tygodniowe miesieczne nie pamietam. Przy czym tego na 25 euro na Kato Pyrgos jak i Famaguscie odmowiono mi sprzedazy ze teraz minimalne okres ubezpieczenia jest dluzszy. Reki nie dam czy to ściema Turkow ale nikomu z kolejki aut oczekujacych na wjazd takiej polisy tanszej jak 35 euro nei sprzedano. Jezdzi sie bardzo dobrze ale sugeruje wziac mapy posiadajace nazwy tureckie miejscowosci ja mailem mape cypryjska grecka i to byl blad zadna z nazw sie nie pokrywala. Troche to utrudnia zycie ale tez sie jezdzi. Dla widoczkow polwysep Karpaz , dla zabytkow okolice Girne, na plazowanie Bogaz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 07 Mar 2015 08:59 

Rejestracja: 18 Sty 2015
Posty: 15
Będę wraz z rodzina przebywać przez 7 dni w czerwcu na Cyprze Północnym w miejscowości Lapta. Mam kilka pytań. Jaką walutę mieć ze sobą Liry Tureckie czy Euro? Czy komunikacja miejska (lub busy) w części północnej działa sprawnie - chcemy zobaczyć Kyrenie i Nikozję. Czy lepiej jednak wypożyczyć auto? Jak Wam poszło przestawienie się na ruch lewostronny? Mój mąż , jeździ dużo po Polsce - ale ma obawy czy sobie poradzi :) Bo żeby dostać się na półwysep Karpaz to pewnie bez auta nie da rady?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 07 Mar 2015 09:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4454
srebrny
Liry tureckie to miejscowa waluta, więc taką będziesz płacić. Z pewnością jednak wymiana na miejscu będzie korzystniejsza.
Zamiast wypożyczenia auta poleciłbym autostop lecz rodzinnie może być trudno się zabrać.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 07 Mar 2015 10:26 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6179
HON fly4free
kama1313 napisał(a):
Będę wraz z rodzina przebywać przez 7 dni w czerwcu na Cyprze Północnym w miejscowości Lapta. Mam kilka pytań. Jaką walutę mieć ze sobą Liry Tureckie czy Euro? Czy komunikacja miejska (lub busy) w części północnej działa sprawnie - chcemy zobaczyć Kyrenie i Nikozję. Czy lepiej jednak wypożyczyć auto? Jak Wam poszło przestawienie się na ruch lewostronny? Mój mąż , jeździ dużo po Polsce - ale ma obawy czy sobie poradzi :) Bo żeby dostać się na półwysep Karpaz to pewnie bez auta nie da rady?
przejrzyj ten wątek cypr-polnocny-pazdziernik,1263,34938
są tam odpowiedzi - również mojego autorstwa - na sporo twoich pytań, ale pokrótce:
- weź €, wymienisz bez problemu
- wypożycz auto, przynajmniej na wyjazd na Karpaz (naprawdę polecam!). weź pod uwagę, że czerwiec to już upały i z rodziną (małe dzieci?) to w transporcie publicznym się umęczycie
- uspokój męża, da radę. po czwartym skrzyżowaniu się przyzwyczai. mi najwięcej problemu sprawiała zmiana biegów lewą ręką
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 07 Mar 2015 16:38 

Rejestracja: 18 Sty 2015
Posty: 15
Dziękuje za rady. W takim razie wezmę ze sobą Euro. Bardzo bym chciała zobaczyć półwysep Karpaz, bo dużo się o nim naczytałam. Dziecko mam już wyrośnięte (14 lat) :D . Ale jak to młodzież - bywa wygodna, więc będę namawiać męża na wypożyczenie auta. Mówisz, że po czwartym skrzyżowaniu nabierze wprawy - oby mało ruchliwe były :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 14 Kwi 2016 06:42 

Rejestracja: 05 Lut 2013
Posty: 85
Podbijam temat. Wybieram sie na cypr polnocny z moja Mama. totalna nowosc dla mnie, bo zawsze latamy z mezem sami i to sami organizujemy sobie wyjazd. tym razem jednak bedzie biuro podrozy, Transfer do hotelu i sniadanie z obiadokolacja :D:D:D:D:D Nie bedziemy mialy samochodu... (obie nie mamy prawa jazdy) no i tu sie zaczynaja dla mnie schody, bo na kazdym urlopie w europie mamy z mezem wypozyczany samochod... i teraz tak... potrzebuje waszej pomocy przy zorganizowaniu jednodniowej wycieczki na golden beach na polwyspie karpaz. Mieszkac bedziemy niedaleko Girne czyli poruszamy sie tylko po cyprze polnocnym. Ktos? Cos?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 14 Kwi 2016 07:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
Transport funkcjonuje jak w Turcji, czyli busiki (Dolmuşe) bez rozkładu w dużej ilości.
Bez problemu się dostaniecie na golden beach, ale też każde inne miejsce .
Warto rozważyć wypad na jeden dzień do Nikozji, gdzie możecie wybrać się na druga stronę granicy.
Baza startowa tutaj: https://goo.gl/maps/8zGizwkMUxu
Za przejazd płacisz podczas wysiadania lub w trakcie jazdy.
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 14 Kwi 2016 07:42 

Rejestracja: 05 Lut 2013
Posty: 85
dzieki Nick! a powiedz co jest w Nikozji zeby miala sie tam wybrac, badz przejsc na druga strone, czyli na grecka strone? Jestem fanka pieknych kadrow i natury, tam chyba czegos takiego nie znajde Prawda?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 14 Kwi 2016 07:52 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
W Nikozji głównie zabytkowa starówka i granica przebiegająca przez środek miasta, ze śladami ostrzału na opuszczonych budynkach w pasie ziemi niczyjej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 14 Kwi 2016 08:23 

Rejestracja: 17 Gru 2012
Posty: 490
Loty: 116
Kilometry: 176 025
niebieski
Blisko Nikozji znajdziesz piękne kadry. Wybierz się do zamku Hilarion i zobaczysz piękną kompozycję gór i morza. Dojazd busem (dolmuszem lub combotaxi) do skrzyzowania i następnie albo autostop albo około 50 minut marszu w górę. Z zamku możesz zejść wygodną scieżką na północną stronę do drogi do Girne (Kyrenia).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 14 Kwi 2016 08:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 610
Kilometry: 971 478
srebrny
Jeśli szukasz pięknych plenerów jedź koniecznie do Famagusty- sceneria starego miasta niepowtarzalna z powodu na wpół zrujnowanych średniowiecznych kościołów z epoki wypraw krzyżowych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 14 Kwi 2016 12:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lut 2014
Posty: 722
niebieski
Polecam wioskę z klasztorem Bellapais w okolicach Kyrenii. Klimat+widoki;-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 11 Maj 2016 16:01 

Rejestracja: 27 Sie 2014
Posty: 198
Jak rozumiem, aby przekroczyć granicę tym wypadku aby przejść na turecką część Nikozji, potrzebuje paszport. Na dowód nie ma szans przekroczyć granicę?
Góra
 Profil Relacje PM off
Zoskaa uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 11 Maj 2016 16:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Ja przekraczałem granicę w Nikozji na dowód.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Japonka76 lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 11 Maj 2016 16:29 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4051
Dobrze wiedzieć. My zrezygnowaliśmy, bo wszyscy nam mówili, że potrzebujemy paszportu, a polecieliśmy tylko z dowodami osobistymi.
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 11 Maj 2016 17:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lis 2015
Posty: 631
Loty: 110
Kilometry: 230 448
Ja też miesiąc temu przekraczałem na dowód, nie było żadnych problemów.
_________________
Relacja z wyprawy na wulkan Yake Dake w Alpach Japońskich

Relacja z Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 13 Maj 2016 21:10 

Rejestracja: 08 Sie 2015
Posty: 25
Loty: 54
Kilometry: 70 847
Wystarczy dowód, a ponadto nie dają już tych karteczek, które były dowodem przekroczenia granicy. Teraz tylko skanują dokument, czekamy chwilę przy okienku i już, możemy iść zwiedzać. Tak było na przejściach w Nikozji.
_________________
https://my.flightradar24.com/Juventino10/flights
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 59 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group