Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 123 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Kreta
#21 PostWysłany: 30 Wrz 2014 13:38 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3028
srebrny
vasco napisał(a):
Oczywiście mam tu na myśli jedzenie w lokalnych tawernach, które serwują tradycyjną kreteńską kuchnię, a nie w restauracjach np. w pasie od Chanii po Meleme, gdzie dominuje kicz, dzicz i nie powiem co jeszcze.
Wg. mnie kuchnia grecka jest jedną z najlepszych i najzdrowszych kuchni europejskich.

Lubię takie tawerny - zwłaszcza na Cyprze mam kilka ulubionych. Ale czy to jest zdrowe to ja mam wątpliwości. Toż taki Grek przychodzi po południu, siada i je do późnego wieczora. Ja z reguły już po przystawkach mam dosyć, a gdybym tak jadał codziennie, to bym pewnie ważył z 200 kilo. Tym bardziej że przy tych upałach to ja przez cały dzień nie mam apetytu, dopiero wieczorem nadrabiam, a to przeczy zasadom zdrowego żywienia.
Z drugiej jednak strony oni tak jedzą i 200 nie ważą, więc może w tym klimacie tak można...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
 Temat postu: Re: Kreta
#22 PostWysłany: 30 Wrz 2014 14:23 

To wg mnie znowu stereotypy i obiegowe opinie.
Wszyscy południowcy np. Włosi prawie nic nie jedzą rano. Dopiero wieczorem robi się tłok w knajpach. I chyba im to nie szkodzi. Ja też za upałami nie przepadam. Jest na to sposób. Latać tam w innych porach niż lato. Taniej, przyjemniej, bez tłumu. :D
A kuchnia typowo grecka ( nie "rzeźnie" dla turystów) jest smaczna, i zdrowa.
Nawet w tym wspomnianym pasie od Chanii do Maleme są dobre miejsca.
Trzeba tylko zjechać/zejść z głównej drogi, wzdłuż morza, do wiosek, trochę w głębi lądu. ;)
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#23 PostWysłany: 30 Wrz 2014 14:52 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3028
srebrny
Anonymous napisał(a):
To wg mnie znowu stereotypy i obiegowe opinie.

No przecież piszę, co widziałem/doświadczyłem.
Cytuj:
Wszyscy południowcy np. Włosi prawie nic nie jedzą rano.

No tak, boleśnie się o tym przekonałem w niektórych hotelach (Nicea, Bruksela, Genewa), gdy na śniadanie był rogalik z dżemem.
Cytuj:
Dopiero wieczorem robi się tłok w knajpach.

No zgadza się. Ale jak ostatnio w mojej ulubionej tawernie na Cyprze przeczekiwałem ulewę, to obserwowałem Greków. Przychodzą, biorą meze i siedzą pół dnia, a taki posiłek to dla nich święto. Pewnie nie codziennie, ale jednak. Ja przywykłem żyć w pośpiechu, więc i posiłek jem w pośpiechu, a dla nich to sposób na spędzanie czasu.
Cytuj:
I chyba im to nie szkodzi. Ja też za upałami nie przepadam. Jest na to sposób. Latać tam w innych porach niż lato. Taniej, przyjemniej, bez tłumu. :D

A i owszem. Lubię październik, zwłaszcza że morze jest wtedy ciepłe, a powietrze znośne. A jednak, choć z zasady jestem zimnolubny, tamtejsze upały (np. ostatnio we wrześniu) też miło wspominam. Jako atrakcję i przygodę.
Cytuj:
A kuchnia typowo grecka ( nie "rzeźnie" dla turystów) jest smaczna, i zdrowa.
Nawet w tym wspomnianym pasie od Chanii do Maleme są dobre miejsca.
Trzeba tylko zjechać/zejść z głównej drogi, wzdłuż morza, do wiosek, trochę w głębi lądu. ;)

To ja ostatnio mieszkałem w Kalamaki i czegoś takiego szukałem, ale zabrakło mi czasu. Nie udało mi się też znaleźć miejsca, gdzie serwowano by sfakianakis pitas.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#24 PostWysłany: 08 Paź 2014 10:47 

Rejestracja: 04 Mar 2012
Posty: 237
niebieski
Czy w Chani lub okolicy jest czynny jakiś bazar sobota,niedziela,poniedziałek?
Gdzie można kupić ''RAKI'', dobre suszone przyprawy i tanie owoce?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#25 PostWysłany: 08 Paź 2014 11:25 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3028
srebrny
Taka duża hala targowa w samym centrum, plus uliczki pełne straganów wokół niej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#26 PostWysłany: 08 Paź 2014 11:36 

Rejestracja: 04 Mar 2012
Posty: 237
niebieski
obibok napisał(a):
Taka duża hala targowa w samym centrum, plus uliczki pełne straganów wokół niej.

A to :
(Uliczny bazarek w Chani jest w każdą sobotę rano. Dużo tam owoców, warzyw, serów, trochę ryb i owoców morza (świeżutkie).
Koło bazaru jest fajny parking, duży i bezpłatny.
Lokalizacyjnie bazar znajduje się przy bastionie, na ul. Minoos. Uwaga, dużo jednokierunkowych :) )

To coś innego? i czy to jeszcze istnieje bo znalazłem w necie ale z 2013, i czy dobrze kojarzę że to jest blisko tej hali targowej?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#27 PostWysłany: 08 Paź 2014 11:40 

http://www.fly4free.pl/forum/kreta-chania-zakupy,1481,45730
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#28 PostWysłany: 08 Paź 2014 12:07 

Rejestracja: 04 Mar 2012
Posty: 237
niebieski
Anonymous napisał(a):


A coś bardziej aktualnego na październik niż w kwietniu? :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#29 PostWysłany: 08 Paź 2014 13:59 

W październiku, targ też się odbywa, dalej w czwartki.
O co bardziej aktualnego chodzi ?
Ceny pomarańczy ?
To i tak, głównie zależy od Twoich zdolności negocjacyjnych. A nawet jak podrożały o 100% do 0,30 euro za kilogram , to jest dalej b. tanio. :D
Są warzywa, owoce, nalewki, przyprawy.
A ta hala w centrum , to trochę trąci komercją "pod turystę".
Ale nie zdzierają , jakoś przesadnie, i coś można tam kupić.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#30 PostWysłany: 08 Paź 2014 14:14 

Rejestracja: 11 Sie 2014
Posty: 19
Bardizej aktualnie... ale dane z 2 dni tylko.

Jesteśmy w Kissamos. Mobilni, samochód Kia Ceed Xl z Europeocars.
Samochód bez problemowo czekał na lotnisku w Chani, z powitalnym (paskudnym) ;) winkiem na tylnym siedzeniu. Cena 280 € za 2 tyg z dwoma fotelikami dziecięcymi... więc nawet znośnie.

Ceny knajpy:
Suflaki z frytkami 6 - 8
Musaka 6-9
Ośmiornica 8
Saładka grecka 4-5
Spagetti 6-9
Piwo Fix 2,5-3

Market + sklepy + ulica

Feta 8-9 kg
Chleb 0,7
Piwo fix 2
Pomarańcze 0,6 - 1
Oliwki czarne 4
Woda 6x2l ok 2
Wino w Carefure od 1 € za burelke!! :) biale zdecydowanie lepsze.
Oliwa ev O,5l 3€

Generalnie drożej niż u nas raczej. Ale ceny bardzo się różnią. Warto kupować w większyk sklepach gdzie ceny są napisane. Pomarańcze np. kupiłem na straganie na wsi po 0,80 € w Carefure były po 0,72 €?. A dziś widziałem w zwykłym markacie w Kissamos po 0,59. Idealnene na sok. Pychotka. ;)
Benzyna 95 1,8

Aaa dobre winko domowe białe kupione w knajpie na zadupiu 7 € za 1,5l.

Mogłem o czymś zapomnieć... bo właśnie wino się skończyło ;)

W razie czego proszę śmiało pytać... jesteśmy tu do 20 ;).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Odp: Kreta
#31 PostWysłany: 08 Paź 2014 14:15 

Rejestracja: 11 Sie 2014
Posty: 19
mercpan napisał(a):
Anonymous napisał(a):


A coś bardziej aktualnego na październik niż w kwietniu? :D


punias007 napisał(a):
Bardizej aktualnie... ale dane z 2 dni tylko.

Jesteśmy w Kissamos. Mobilni, samochód Kia Ceed Xl z Europeocars.
Samochód bez problemowo czekał na lotnisku w Chani, z powitalnym (paskudnym) ;) winkiem na tylnym siedzeniu. Cena 280 € za 2 tyg z dwoma fotelikami dziecięcymi... więc nawet znośnie.

Ceny knajpy:
Suflaki z frytkami 6 - 8
Musaka 6-9
Ośmiornica 8
Saładka grecka 4-5
Spagetti 6-9
Piwo Fix 2,5-3

Market + sklepy + ulica

Feta 8-9 kg
Chleb 0,7
Piwo fix 2
Pomarańcze 0,6 - 1
Oliwki czarne 4
Woda 6x2l ok 2
Wino w Carefure od 1 € za burelke!! :) biale zdecydowanie lepsze.
Oliwa ev O,5l 3€

Generalnie drożej niż u nas raczej. Ale ceny bardzo się różnią. Warto kupować w większyk sklepach gdzie ceny są napisane. Pomarańcze np. kupiłem na straganie na wsi po 0,80 € w Carefure były po 0,72 €?. A dziś widziałem w zwykłym markacie w Kissamos po 0,59. Idealnene na sok. Pychotka. ;)
Benzyna 95 1,8

Aaa dobre winko domowe białe kupione w knajpie na zadupiu 7 € za 1,5l.

Mogłem o czymś zapomnieć... bo właśnie wino się skończyło ;)

W razie czego proszę śmiało pytać... jesteśmy tu do 20 ;).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#32 PostWysłany: 08 Paź 2014 14:39 

Ceny, jak ceny. Jakiejś strasznej inflacji tam nie ma. Podobne do tych z wiosny.
Warto jednak odwiedzić, wspominany, czwartkowy targ.
Towar pierwsza klasa. A ceny duuuużo niższe od sklepowych.
A np. pyszne souvlaki, sprzedawane tam są po 1 euro sztuka. Standardowa porcja w knajpie to 3 "patyczki". Mamy więc jedzonko , ponad połowę taniej , niż w knajpie.
No ale jemy "z ręki", a nie przy stole.
Mnie to nie przeszkadzało. Atmosfera zakupów wspaniała.
Można pogadać o wszystkim, degustować ( również nalewki ;) )
Tego w marketach nie ma.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#33 PostWysłany: 11 Lut 2015 23:23 

Rejestracja: 28 Maj 2014
Posty: 38
W Chanii polecam knajpke przy przystani jachtowej w zachodniej części miasta, knajpa ma swoje stoliki na betonowym cyplu, nie pamiętam nazwy,prowadzi ją sympatyczny pan, serwują pyszne jedzenie plus portowy klimat

-- 11 Lut 2015 23:29 --

Jadłem w Matali w barze przy plaży pyszny zawijany ser smażony, nigdzie więcej go nie spotkałem, tylko w tamtym rejonie, może ktoś zna nazwę tej przystawki?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#34 PostWysłany: 11 Lut 2015 23:51 

Saganaki ,tak nazywa się smażony ser. To takie znane i nieznane danie w Grecjii,bardziej popularne w czeskich knajpach. Jednak w Grecji uzywa się bardzo twardego sera z domieszką fety. Można go kupić na wagę w markecie,jednak jakie to tiri...? nazwy tego sera w świeżym wydaniu nie pamiętam niestety.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#35 PostWysłany: 12 Lut 2015 00:02 

Rejestracja: 28 Maj 2014
Posty: 38
Dzięki ! nie mogłem sobie tej nazwy przypomnąć, chcę w domu spr go zrobić :) W Czechach go serwują ? nie wiedziałem bo mało tam jestem, spróbuję poszukać nazwy tego sera , może się uda :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#36 PostWysłany: 12 Lut 2015 00:11 

Przy okazji przypomniałem sobie -kefalotiri
https://www.przepisy.pl/blog/greckie-pr ... astem-filo
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#37 PostWysłany: 12 Lut 2015 00:16 

Rejestracja: 28 Maj 2014
Posty: 38
Dzięki po raz drugi :) ciekawa ten blog, coś czuję że znowu będę eksperymentował z jedzeniem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#38 PostWysłany: 12 Lut 2015 00:17 

Rejestracja: 17 Gru 2013
Posty: 63
Saganaki to sposób przyrządzania.
Tak gwoli ścisłości.

A tu opis:
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obc ... 73810.html

Ja próbowałem w tej restauracji.
http://pl.tripadvisor.com/Restaurant_Re ... lands.html
Jest zdjęcie w galerii.
Ser feta zawinięty w ciasto filo smażony na miodzie i posypany sezamem.
Bardzo smaczne.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#39 PostWysłany: 12 Lut 2015 00:26 

Rejestracja: 28 Maj 2014
Posty: 38
Ja jadłem zawiniętego w ser żółty i w panierce również pyszny, ale z sezamem nie, trzeba będzie spróbować, ogólnie ta przekąska mi najlepiej smakowała
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kreta
#40 PostWysłany: 12 Lut 2015 00:58 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3028
srebrny
Do licha! Jestem wielbicielem czeskiego czy słowackiego vyprážaného syru / smazenyho syru, jak również kuchni greckiej, ale σαγανάκι jakoś mi umknęło. Dzięki!
A może mi ktoś podpowie, gdzie na Krecie znaleźć Σφακιάνακης πίτας (Sfakianákis pίtas)? Napalałem się na to ostatnio i nie znalazłem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 123 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group