Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 441 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Lizbona
#41 PostWysłany: 02 Gru 2013 19:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
cavani napisał(a):
Wybieram się do Lizbony i szlag jasny mnie trafia czytając o tamtejszych biletach komunikacji miejskiej. Tak kretyńskiego systemu jeszcze nigdzie nie widziałem : tygodniowych czy kilkudniowych biletów brak, jakieś 2 karty 7 Colinas i Viva Viagem, które trzeba doładowywać co chwilę (w jaki sposób niestety nie mam pojęcia) i to z osobna w zależności jakie bilety się kasuje. Na tramwaje inne ceny niż na autobusy. Jakiś aerobus z innymi biletami, które za cholerę nie mogę przeczytać oficjalnie czy obowiązują jeszcze na coś innego czy tylko na sam lotniskowy autobus jak sama nazwa wskazuje. I jeszcze trzeba pamiętać, aby z większymi bagażami nie wsiadać do busów, bo kierowca wyrzuca...
Myślałem, że chociaż na prom da się kupić normalne bilety, ale tam chyba też tylko ten cholerny zapping...


taksówki są tanie
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
 Temat postu: Re: Lizbona
#42 PostWysłany: 02 Gru 2013 21:12 

Rejestracja: 16 Paź 2013
Posty: 9
Loty: 3
Kilometry: 5 559
cavani napisał(a):
Wybieram się do Lizbony i szlag jasny mnie trafia czytając o tamtejszych biletach komunikacji miejskiej. Tak kretyńskiego systemu jeszcze nigdzie nie widziałem : tygodniowych czy kilkudniowych biletów brak, jakieś 2 karty 7 Colinas i Viva Viagem, które trzeba doładowywać co chwilę (w jaki sposób niestety nie mam pojęcia) i to z osobna w zależności jakie bilety się kasuje. Na tramwaje inne ceny niż na autobusy. Jakiś aerobus z innymi biletami, które za cholerę nie mogę przeczytać oficjalnie czy obowiązują jeszcze na coś innego czy tylko na sam lotniskowy autobus jak sama nazwa wskazuje. I jeszcze trzeba pamiętać, aby z większymi bagażami nie wsiadać do busów, bo kierowca wyrzuca...
Myślałem, że chociaż na prom da się kupić normalne bilety, ale tam chyba też tylko ten cholerny zapping...


Nie jest tak źle:) Najważniejsze zasady:

- pomimo, że bilety można kupować u kierowców autobusów/tramwajów, lepiej ładować je samodzielnie na kartę wielokrotnego użytku (autobus u kierowcy - 1,8€, tramwaj (Electrico) u kierowcy - 2,85€ a w przypadku samodzielnego ładowania karty - 1,4€ zarówno za bilet jednorazowy do autobusu, tramwaju jak i metra)

- kartę najlepiej kupić w automacie (znajdują się zawsze na stacji metra + na niektórych przystankach/w niektórych autobusach i nowych tramwajach) - 0,5€

- tak jak pisałam wcześniej - w przypadku używania karty, jednorazowy bilet na podróż autobusem/tramwajem/metrem to koszt 1,4€

- w przypadku ładowania karty na opcję "zapping" - jedna przejażdżka metrem/autobusem/tramwajem kosztuje 1,25€ (kartę zaladować można za min. 2€, max. 15€)

- kartę ładuje się w automacie

- karta może zostać załadowana nowym biletem innego typu dopiero po wykorzystaniu poprzedniego (przykładowo: mieliśmy 5€ w formie zappingu, zużyliśmy trochę ale nie wszystko - nie możemy na tą samą kartę kupić biletu jednorazowego czy dobowego, dopiero jak zużyjemy całą "gotówkę" z karty będziemy mogli kupić na nią bilet jednorazowy/dobowy)

- bilet dobowy uprawniający do nieograniczonych przejazdów autobusem/metrem/tramwajem - 6€

- na promie/w pociągu (CP) - też bvardziej opłaca się kupić bilety na opcję "zapping"
* przykladowe ceny pociągu: 1,4€ Cais do Sodre-Carcavelos, 1,8€ Cais do Sodre-Cascais
* przykladowa cena promu: 1,18€ Cais do Sodre-Cacilhas (z Cacilhas bierzemy jeszcze autobus numer 101 za 1,9€ w dwie strony i dojeżdżamy pod sam pomnik Chrystusa Króla - Christo Rei)

- na druga stronę Tagu można dostać sie także autobusem firmy Transportes Sul do Tejo (TST) np. z Praca de Espanha albo z Areeiro (w przypadku pojedyńczych przejazdów bilety najlepiej kupić u kierowcy, więcej info tu: http://www.tsuldotejo.pt/)

- do autobusów nie wolno wsiadać z dużymi bagażami - kierowcy to egzekwują
- bilet przykladamy do kasownika za każdym razem kiedy wsiadamy do tramwaju/autobusu (nawet jeśli mamy już skasowany bilet 24h)
- do autobusu wsiadamy tylko przednimi drzwiami
- do starych tramwajów (typu sławnego 28) też wsiadamy tylko przednimi drzwiami / do nowych tramwajów (np 15 do Belem) wsiadamy jakimikowiek drzwiami
- wszystkie autobusy i tramwaje zatrzymują się na wszystkich przystankach wyłącznie na żądanie (!)

Mam nadzieję, że trochę pomogłam:)

edit. zapomniałam napisać o taksówkach. trzeba na nie w Lizbonie bardzo uważać - nie ma tu obowiązku posiadania licznika więc kierowcy potrafią bardzo oszukiwać. nawet jeśli w taksówce jest licznik a kierowca widzi, że ma do czynienia z obcokrajowcem potrafi pojechać całkowicie dookoła.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#43 PostWysłany: 02 Gru 2013 21:56 

Rejestracja: 19 Wrz 2012
Posty: 484
Loty: 195
Kilometry: 404 353
niebieski
Bardzo pomogłaś! :) Choć ciężko i tak będzie. ;) Ale wielkie dzięki za uporządkowanie tego całego zappingu!
A można gdzieś sprawdzać ilość EUR do wykorzystania na dalsze bilety na tych kartach?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#44 PostWysłany: 02 Gru 2013 22:03 

Rejestracja: 16 Paź 2013
Posty: 9
Loty: 3
Kilometry: 5 559
Oczywiście - w automacie :) Kładziesz kartę w oznaczonym miejscu automatu (tak samo jak wtedy kiedy chcesz ją doładować) i wyświetla Ci się ile jeszcze euro/biletów na niej zostało. Poza tym przechodząc przez bramkę w metrze przez chwilę wyświetla się "stan konta" :)

edit. Portugalia jest w tej chwili w okresie strajków. Tu: http://hagreve.com/ sprawdzicie czy w najbliższych dniach nie czekja na Was niespodzianka typu 24h strajk metra (zdarzyło się kilka razy w ostatnich miesiącach...), autobusów, pociągów czy promów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#45 PostWysłany: 18 Gru 2013 22:41 

Rejestracja: 23 Sie 2013
Posty: 32
To prawda, taksówki są tanie. A ładowanie i korzystanie z Viva Viagem jest równie proste jak z Oystera w Londynie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#46 PostWysłany: 19 Gru 2013 22:23 

Rejestracja: 19 Wrz 2012
Posty: 484
Loty: 195
Kilometry: 404 353
niebieski
Co z tego że proste kiedy system doładowywania jest uciążliwy i złodziejski. Po tygodniu miałem w portfelu ileś tam tych samych kart, z których każda była do czegoś innego a wyglądały identycznie- jedna na 24h, druga zapping na busy i metro, trzecia na pociągi, czwarta na promy i jeszcze następna na kolejny zapping, gdyż na pierwszej karcie zostało mi 1,15 EUR i potrzebowałem na tylko jeden bilet i nic z tym nie mogłem zrobić. Najmniejsze doładowanie za 5 EUR, więc musiałem kupić piątą kartę na 1 przejazd za 2,30 EUR mimo, że na karcie brakowało mi do 1 biletu tylko 0,10 EUR i nie mogłem doładować tego.
Jedno wielkie gówno. :roll:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Raphael uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#47 PostWysłany: 21 Gru 2013 13:05 

Rejestracja: 18 Gru 2013
Posty: 41
Podepnę się pod wątek z pytaniem - jaki przewodnik po Lizbonie i okolicy polecacie? Na rynku jest sporo wydawnictw, a chciałbym coś jak najbardziej praktycznego, nie koniecznie z mnóstwem kolorowych zdjęć.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#48 PostWysłany: 21 Gru 2013 14:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lut 2013
Posty: 1402
Loty: 494
Kilometry: 1 102 778
Zbanowany
ye2bnik napisał(a):
Podepnę się pod wątek z pytaniem - jaki przewodnik po Lizbonie i okolicy polecacie? Na rynku jest sporo wydawnictw, a chciałbym coś jak najbardziej praktycznego, nie koniecznie z mnóstwem kolorowych zdjęć.


Korzystałem z Pascala - ogólny przewodnik po Portugalii plus trochę poczytałem na forach. Warto też polubić fanpage Visitportugal na FB. I najważniejsze - warto się zgubić, zwłaszcza w Alfamie. Byłem już chyba z 6 razy i zawsze odkrywam coś nowego :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#49 PostWysłany: 02 Lut 2014 14:57 

Rejestracja: 26 Sty 2013
Posty: 426
Loty: 263
Kilometry: 327 709
niebieski
Najgorsze, że w Lizbonie nie ma żadnych zniżek dla nastolatków na przejazdy metrem, płacą jak dorośli. Pozytywem jest za to to, że z kartą np. viva viagem można jechać pociągiem do Sintry czy Cascais, polecam ładowanie na zapping. Największym plusem, że za 1,15 euro można z lotniska dojechać metrem praktycznie wszędzie. I jeszcze jedno, jechałem o 5-tej rano na lotnisko, taxi z okolic Praca de Espanha, nie było źle- tylko 10 euro.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#50 PostWysłany: 02 Lut 2014 15:25 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
thurin.cz napisał(a):
Najgorsze, że w Lizbonie nie ma żadnych zniżek dla nastolatków na przejazdy metrem, płacą jak dorośli. Pozytywem jest za to to, że z kartą np. viva viagem można jechać pociągiem do Sintry czy Cascais, polecam ładowanie na zapping. Największym plusem, że za 1,15 euro można z lotniska dojechać metrem praktycznie wszędzie. I jeszcze jedno, jechałem o 5-tej rano na lotnisko, taxi z okolic Praca de Espanha, nie było źle- tylko 10 euro.

A z ciekawości, w jakim kraju nastolatkowie miejwają zniżki?
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#51 PostWysłany: 21 Lut 2014 11:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2011
Posty: 1061
Loty: 94
Kilometry: 122 440
niebieski
Jestem w Lizbonie od niedzieli od godziny 9 rano do wtorku do 10.

Bardzo proszę o propozycje typu "must see" aby jak najpełniej wykorzystać ten krótki czas :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#52 PostWysłany: 21 Lut 2014 15:40 

Rejestracja: 11 Sty 2014
Posty: 3
Loty: 15
Kilometry: 17 938
cavani napisał(a):
Co z tego że proste kiedy system doładowywania jest uciążliwy i złodziejski. Po tygodniu miałem w portfelu ileś tam tych samych kart, z których każda była do czegoś innego a wyglądały identycznie- jedna na 24h, druga zapping na busy i metro, trzecia na pociągi, czwarta na promy i jeszcze następna na kolejny zapping, gdyż na pierwszej karcie zostało mi 1,15 EUR i potrzebowałem na tylko jeden bilet i nic z tym nie mogłem zrobić. Najmniejsze doładowanie za 5 EUR, więc musiałem kupić piątą kartę na 1 przejazd za 2,30 EUR mimo, że na karcie brakowało mi do 1 biletu tylko 0,10 EUR i nie mogłem doładować tego.
Jedno wielkie gówno. :roll:


Być może ta informacja pojawiła się już wcześniej, nie pamiętam jednak żebym natknęła się na nią szukając informacji przed wyjazdem.
Kartę załadowaną opcją zappingu, na której zostało np 1,10 EUR można doładować potrzebną kwotą (np 0,15 EUR do 1,25 EUR na jeden przejazd metrem) w kiosku/budce ABEP znajdującym się przy Placu Restauradores (2 minuty piechotą od dworca Rossio), przy wyjściu z metra - biała budka z zielonymi 'daszkami'. Podchodzimy do miłego Pana, mówimy za ile chcemy doładować kartę albo informację, że potrzebujemy tylko jeden przejazd.
Niestety z pośpiechu nie dopytałam czy można w ten sposób na kartę z opcją zappingu doładować np bilet dobowy.

W kwestii samego zappingu, najmniejsza kwota doładowania to rzeczywiście 5 EUR, nie 2 jak pisał ktoś wyżej; pozostałe opcje to 10 i 15 EUR.
W informacji przy metrze powiedzieli też, że nie zwracają już opłaty za kartę (0,5 EUR) jeśli chcemy się jej pozbyć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#53 PostWysłany: 23 Lut 2014 23:03 

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 99
Dziwne, że pani na stacji metra Restauradores w okienku nie wiedziała, że jest taka możliwość piętro wyżej, gdy miałem ten sam problem, tzn 0,7 ojro i potrzebę jednego przejazdu. Kazała mi kupić nową kartę i nabić na nią bilet jednorazowy, albo doładować zapping za minimum 5 ojro.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#54 PostWysłany: 24 Lut 2014 00:42 

Rejestracja: 11 Sty 2014
Posty: 3
Loty: 15
Kilometry: 17 938
zmijas napisał(a):
Dziwne, że pani na stacji metra Restauradores w okienku nie wiedziała, że jest taka możliwość piętro wyżej, gdy miałem ten sam problem, tzn 0,7 ojro i potrzebę jednego przejazdu. Kazała mi kupić nową kartę i nabić na nią bilet jednorazowy, albo doładować zapping za minimum 5 ojro.


informację dostałam właśnie od "pani z okienka" na tej stacji, z zastrzeżeniem że nie jest pewna tego co mówi ;)
Jak się okazało - można, więc zamiast niemal 2 EUR za kartę plus bilet, doładowano mi kartę na kilkanaście eurocentów brakujące do jednego przejazdu .
Góra
 Profil Relacje PM off
zmijas lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#55 PostWysłany: 25 Lut 2014 15:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Maj 2012
Posty: 845
Loty: 249
Kilometry: 471 990
niebieski
Byłem trzy dni w Lizbonie. Jednego dnia skorzystaliśmy z usług polskiego przewodnika po Lizbonie http://www.krzysztofgierak.pl & http://www.infolizbona.pl ;) Osoba naprawdę godna polecenia. ;) Jeżeli chcecie poznać Lizbonę oczami Polaka mieszkającego od paru lat w stolicy Portugalii skorzystajcie z usług ;) Na pewno się nie rozczarujecie. :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#56 PostWysłany: 29 Mar 2014 14:16 

Rejestracja: 01 Gru 2012
Posty: 1024
niebieski
Uwaga, na kieszonkowcow! Tramwaj 28 to idealne miejsce do ataku. Stosuja stary numer- jak sie wsiada przodem to ktos z przeciwka przepycha sie tez na przod krzyczac, ze chce wysiasc. Sam tego doswiadczylem, bo rutynowo mialem portfel w kieszeni spodni, ale goscia zlapalem za reke i portfel oddal. Ufff do tej pory, mam ciary, gdy sobie pomysle co moglo mnie spotkac.
_________________
Życie jest dobre, ale dobre życie jest lepsze!
Góra
 Profil Relacje PM off
dmirstek lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#57 PostWysłany: 30 Mar 2014 22:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
to prawda, w 28 kieszonkowcy okradają turystów okropnie,
nie jeden raz jadąc tramwajem widziałem szajkę cwaniaczków i ostrzegałem nieświadomych Niemców i Anglików, mina złodziei bezcenna. Tylko co z tego, wysiadali na załóżmy 3 przystanku a na 4 wsiadała kolejna ekipa i tak w koło macieju.
przeważnie wchodzą 3 albo 4 osoby, trzeba trzymać się za kieszenie
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#58 PostWysłany: 18 Maj 2014 20:56 

Rejestracja: 08 Lut 2012
Posty: 840
niebieski
Witam serdecznie

Czy druga połowa października to dobry czas na zwiedzanie Lizbony?? Jak z pogodą?? Ktoś był w tym czasie w Portugalii?

pozdrawiam
_________________
Image

https://www.youtube.com/watch?v=cNfBn4Fn1Hw
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#59 PostWysłany: 18 Maj 2014 21:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2013
Posty: 101
Loty: 166
Kilometry: 357 801
okocim23 napisał(a):
Witam serdecznie

Czy druga połowa października to dobry czas na zwiedzanie Lizbony?? Jak z pogodą?? Ktoś był w tym czasie w Portugalii?

pozdrawiam


Zważywszy, że byłam w styczniu i była ładna pogoda to podejrzewam, że jest to dobry czas;)
_________________
http://mamasaidbecool.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Lizbona
#60 PostWysłany: 18 Maj 2014 21:39 

W październiku może być ciepło i słonecznie, a może padać. Ja byłam w lutym i było ciepło i przyjemnie ale kilka dni przed moim przylotem były ulewy i podtopienia więc nie ma reguł. Jak zawsze i wszędzie z pogodą ;)
Góra
 PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 441 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group