Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Medan-Bukit Lawang
#1 PostWysłany: 26 Maj 2022 13:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Siema,
Pytanko. Planujemy lot do Medan (docelowo będziemy tam 16-17) czy z lotniska da się ogarnąć jakiś transport do Bukit Lawang? Czy tego dnia nie będzie już szans na transport tam? Bo nie wiem czy jest sens zostawać na noc w Medan skoro w planach mam trekking z Bukit Lawang. Będę wdzięczny za pomoc ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#2 PostWysłany: 26 Maj 2022 14:11 

Rejestracja: 20 Sty 2014
Posty: 415
niebieski
Warto zapytać w hotelu w BL, w którym będziecie nocować, czy ogarną Wam transport. Było to już kilka lat temu, ale cena za auto była akceptowalna - ok. 50 USD. Nie wiem jak jest teraz, ale taki transfer może Wam de facto zaoszczędzić cały dzień (kolejnego dnia możecie iść na trekking).
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#3 PostWysłany: 26 Maj 2022 14:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@adamuto właśnie na tym nam zależy żeby nie tracić kolejnego dnia przez dojazd. Pytanie czy jakiekolwiek alternatywy transportu z lotniska w godzinach popołudniowych są czy niestety nie bardzo. Oczywiście zapytam w hotelu co proponują.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#4 PostWysłany: 26 Maj 2022 14:52 

Rejestracja: 20 Sty 2014
Posty: 415
niebieski
Z tego co pamiętam, nie było żadnych bezpośrednich opcji. Biorąc pod uwagę, że to kilka godzin jazdy (jeśli droga się nie poprawiła, to 4-5 h trzeba liczyć), to nawet jadąc bezpośrednio samochodem wychodzi na to, że na miejscu będziecie późnym wieczorem. Nie chce mówić na 100%, że nie ma żadnego transportu o tej porze, ale szczerze mówiąc - nie sądzę. Większość ludzi jeździ za dnia, głównie w godzinach przedpołudniowych.

Jeszcze jeden tip, choć to wariant bardziej ryzykowny. Myśmy zapytali w hotelu, podali nam cenę ok. 50 USD (dokładnie nie pamiętam) i odpisaliśmy, że nie jesteśmy zainteresowani, bo mieliśmy nadzieję znaleźć lokalny transport na miejscu znacznie taniej. Ale myśmy przylatywali w południe. Natomiast dzień czy dwa przed przylotem do Medanu odezwali się do nas z tego hotelu, że możemy pojechać za ok. 10 USD od osoby, bo i tak ich samochód będzie w Medanie (odstawiali turystów na lotnisko).
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#5 PostWysłany: 26 Maj 2022 18:24 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Bezpośrednie połączenia na trasie Medan - Bukit Lawang obsługują autobusy wyjeżdżające z Terminal Pinang Baris (północny dworzec autobusowy w Medan). Busy jeździły dość często, ostatni w okolicach godz. 17. To informacja sprzed epidemii. Bilety są dość tanie - nas kosztowały w przeliczeniu 1,5 dolara na osobę, ale to było dawno i teraz pewnie trzeba to przemnożyć przez 3x lub 4x.
Droga była (jest?) faktycznie dość kiepska, ale przejazd - jeśli coś nie przydarzy się po drodze - powinien trwać jednak trochę mniej. Nam ta jazda (dość stara historia) wg. moich notatek zajęła ok. 2,5 godziny, ale pewnie też dlatego, że Terminal Pinang Baris leży na skraju Medan więc nie trzeba przebijać się przez całe miasto. Pokonanie odcinka z południowego dworca do Terminal Pinang Baris motorikszą zajął nam ok. 1 godziny.

Jeżeli przylatujesz do Medan o godz. 16-17 to do Terminal Pinang Baris dotarłbyś ok. g. 18 - 19 i raczej nie ma sensu wówczas już pchać się dalej. W tej sytuacji można pójść za praktyczną radą admunto, albo nocować w Medan i następnego dnia rankiem jechać do Bukit Lawang. Dzień i tak nie będzie stracony bo załatwisz sobie trek i jeszcze możeś wybrać się na popołudniowe dokarmianie orangutanów.
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#6 PostWysłany: 26 Maj 2022 19:11 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1376
Loty: 804
Kilometry: 1 204 355
srebrny
1. możesz przenocować w przyzwoitym hotelu na lotnisku (Horison Sky) za ok. 150 zł
2. lub podjechać pociągiem, taksówką do miasta i przenocować kilka razy taniej a następnego dnia ogarniać tani transport publiczny
3. private car do Bukit Lawang nie powinien przekroczyć 400.000 - 500.000 idr (30-35$), ale z miasta na pewno będzie taniej niż z terenu lotniska
4. opcja shared taxi (100.000 idr/os ) jest ryzykowna bo teraz jest mało turystów i można czekać parę godzin i nikt się nie dosiądzie
5. tak jak @adamuto napisał - tam się po nocach nie jeździ ale z drugiej strony opcja dotarcia do celu podróży jeszcze tego samego dnia jest bardzo kusząca i sporo warta :)
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#7 PostWysłany: 26 Maj 2022 19:14 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
@Legion1 trochę informacji o transporcie znajdziesz również tutaj trekking-w-dzungli-bukit-lawang,966,107071&p=888047&hilit=Bukit#p888047
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#8 PostWysłany: 26 Maj 2022 21:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Dzięki wszystkim za pomoc ;) napiszemy do 2-3 hoteli i zobaczymy co zaproponują. W ogóle zacząłem się zastanawiać czy pchanie się na trekking dzień po długiej podróży(9 h do Berlina, czekanie na lot, 13 h lot do Singapuru, czekanie na lot, lot do Dżakarty, czekanie i lot do Medan) ma sens.Chyba jednak lepiej będzie ten pierwszy dzień zostawić na takie oswojenie się z miejscem i ogarnięcie na spokojnie trekkingu na następny dzień.
@jaszon te dokarmianie orangutanów to jakoś w okolicy Bukit Lawang?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#9 PostWysłany: 27 Maj 2022 08:47 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Możliwe, ze trochę się pospieszyłem z tą informacją o dokarmianiu orangutanów.

Nawigacja w Bukit Lawang jest dość prosta - prawie cała infrastruktura turystyczna jest ulokowana na skraju osady wzdłuż rzeki. Ośrodek (a raczej platforma) dokarmiania orangutanów znajdował się niedaleko za wejściem do parku narodowego. Dotrzeć tam był dość łatwo - trzeba było pójść w górę rzeki drogą mijając znajdujące się wzdłuż niej liczne guesthouse'y i knajpki, po ok. 1 - 1,5 kilometrze dochodzi się do niewielkiej przeprawy promowej (łódki). Po drugie stronie rzeki jest wejście do parku.

Teraz dotarłem do informacji, że parę lat temu czasowo wstrzymano dokarmianie orangutanów. I jak na razie chyba nie wznowiono, a w każdym razie nie natknąłem się na taka informację.
https://www.conservationatlas.org/gunun ... ional-park

Na pocieszenie - na treku raczej na 100% spotkasz żyjące na wolności orangutany.
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#10 PostWysłany: 27 Maj 2022 10:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
@Legion1 moim zdaniem lepiej zostań w Medan na noc i na drugi dzień z rana łapać graba albo blue birds, pisałem o tym tutaj viewtopic.php?p=1076606#p1076606
Medan duże, śmierdzące i zatłoczone ale żarcie dobre i pomasować się można za grosze i nie widziałem ani jednego białego. Do meczetu jak wchodziłem to policja robiła sobie ze mną zdjęcia i prosili o wpis do jakiejś książeczki na pamiątkę, byłem dla nich nie mniej atrakcyjny niż dla nas orangutan :lol:
o Medan krótki wpis viewtopic.php?p=1079552#p1079552

Apropo Bukit Lawang, mogę polecić na nocleg - Junia Guesthouse i oni też mi zorganizowali przewodników po dżungli, dwóch młodych fajnych chłopaków i nas troje więc super sprawa, żaden jakiś spęd turystów i chamskie dokarmianie, po prostu chodziliśmy po dżungli i szukaliśmy orangutanów i innej zwierzyny. Na koniec treku posiłek i spływ na wielkich dętkach do wioski. Bardzo serdeczni ludzie, zresztą w Indonezji innych nie spotkałem,

swoją drogą zazdroszczę bo to dla mnie jeden z piękniejszych regionów i moich wyjazdów a orangutany to kosmos.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#11 PostWysłany: 27 Maj 2022 10:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@cypel tak już definitywnie zostajemy w Medan bo lot kupiony na 16:30 (w Medan 18:50) bo ten wychodził najtaniej. Więc teraz tylko ogarnąć noclegi na pierwsze dni i ten transport ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#12 PostWysłany: 27 Maj 2022 21:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
To jeszcze mam pytanie. Czy w okolicach Bukit lawang poza trekkingiem jest coś wartego uwagi? Czy po odbytym trekkingu najlepiej uciekać dalej?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#13 PostWysłany: 28 Maj 2022 09:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Samo Bukit Lawang to fajna wioska na chillout, piwero, jedzonko, "hałas" dżungli i szum rzeki, mega serdeczni ludzie. Nic mi nie wiadomo o dodatkowych atrakcjach poza dżunglą.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#14 PostWysłany: 28 Maj 2022 10:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Hmm, a nad jezioro Toba warto się wybierać? I wulkan Gunung Sibayak? Zna ktoś te miejsca? ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#15 PostWysłany: 28 Maj 2022 12:29 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Jezioro (Danau) Toba nie zrobiło na nas jakiegoś szczególnego wrażenia. Spędziliśmy 3 dni na wyspie Samosir, takich trochę leniwych. Okolica jest dość ładna, ale w gruncie rzeczy można podobnych miejsc znaleźć sporo. Na wyspie obejrzeliśmy skansen - wieś Bataków (Ambarita, ciekawa architektura rustykalna) i miejsce, które można pominąć, czyli wieś Tomok z grobowcem króla Bataków. Można też wejść na szczyt wzniesienia (ok. 700 metrów przewyższenia) skąd pewnie są fajne widoki, a czego nie zrobiliśmy z powodu pogody. I to w zasadzie wszystko.

Dla mnie ciekawszym miejscem był rejon miasta Bukittinggi skąd robiliśmy wypady do doliny Harau (fajne klimaty wiejskie, pola ryżowe, ładne widoki - tak do przejścia na piechotę kilka kilometrów w ramach jednodniowego wypadu). Dalej fajnym dla nas miejscem było jezioro Maninjau - znowu miłe klimaty wiejskie i krajoznawcze - tutaj objechaliśmy jezioro na wynajętych rowerach. Z Bukittinggi zrobiliśmy też jednodniową trasę na wynajętych motocyklach (żeby było zabawniej z kierowcami) po okolicznych skansenach ludu Minankabau (kapitalna drewniana architektura), odwiedziliśmy lokalne plantacje. W pobliżu są też ciekawe miejsca, których z braku czasu nie zaliczyliśmy - wejście na wulkan Merapi, park narodowy Batang Palupuh.

Jeżeli ja miałbym wybierać to raczej obstawiałbym rejon Bukittinggi niż Danau Toba. Jednak... Z tego co pamiętam nie masz raczej zbyt dużo czasu na swój wyjazd. Wadą Sumatry, przynajmniej w czasach mojego tam pobytu, były fatalne drogi i stąd przejazdy zabierały dużo czasu: z Parapat nad jeziorem Toba do Medan busem jechaliśmy 7 godzin. Natomiast wcześniej przejazd z Bukittinggi do Parpat (j. Toba) zajmował kilkanaście godzin (nasz znajomy stracil tam nawet więcej czasu, ale to z powodu gigantycznego korku drogowego wywołanego jakimś wypadkiem).

Na wulkanie Gunung Sibayak nie byliśmy.


Ostatnio edytowany przez jaszon, 28 Maj 2022 17:59, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#16 PostWysłany: 28 Maj 2022 13:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 184
Kilometry: 334 002
platynowy
A ja się zdecydowanie nie zgodzę. Mi się nad jeziorem Toba bardzo podobało, śmiesznie tanio, nikt cie nie naciąga, a jednocześnie wszyscy są bardzo mili, widoczki również są bardzo fajne. Jeśli szukasz ekstremalnych przygód to może faktycznie nie jest najlepsze miejsce, ale jeśli chciałbyś w ciszy, spokoju i fajnej otoczce odpoczac to już jak najbardziej. Co ważne, jest to miejsce mało turystyczne, a większościa odwiedzających są lokalsi. Warto wypożyczyć skuter i zrobić kółko wokół wyspy, a nawet zjechać na ląd. Temperatura i klimat też jest znacznie łagodniejszy niż nad oceanem.

Natomiast zgodzę się z przedmówca jeśli chodzi o drogi. Jeśli miałbyś jechac z bukit Lawang nad Tobe na 2-3 dni to więcej czasu spędzisz w samochodzie i w korkach niż będziesz miał czasu na odpoczynek.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#17 PostWysłany: 28 Maj 2022 15:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@tunczaj, @jaszon dzięki za info. To zostaniemy tylko przy trekkingu. Pytanie do osób, które były na 2-3 dniowych trekkingach- o której jest się w Bukit Lawang po tym wypadzie? Da radę jeszcze tego samego dnia wrócić do Medan czy trekkingi kończą się późnym popołudniem ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#18 PostWysłany: 29 Maj 2022 05:09 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1376
Loty: 804
Kilometry: 1 204 355
srebrny
-- 29 Maj 2022 05:05 --

Mam zdecydowanie inne wrażenia znad jeziora Toba. Piękne okolice, totalny chillout. Wypożyczyłem skuter i codziennie jeździłem sobie po różnych miejscach na Samosir. Dzisiaj jadę do Harau Valley to będę miał porównanie.

-- 29 Maj 2022 05:09 --

@Legion1 Tutaj masz więcej informacji nt. dojazdu do Bukit Lawang, ceny nie są zbyt aktualne.
https://www.travelfish.org/location/ind ... kit_lawang
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#19 PostWysłany: 29 Maj 2022 17:11 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1376
Loty: 804
Kilometry: 1 204 355
srebrny
Dzisiaj jestem po objeździe Harau Valley i jednak zdecydowanie bardziej mi się podobało jezioro Toba i Samosir.
Sugerowałbym nie wracać z Bukit Lawang do Medanu tylko prosto nad Danau Toba. Stamtąd masz na południe od Toba/Parapat lotnisko Silangit [DTB] z którego dojazd jest tańszy i trwa 2 godz, a nie jak do Medanu [KNO] 4-5 godz.
.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Medan-Bukit Lawang
#20 PostWysłany: 30 Maj 2022 08:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@DMW kwestia tego o, której wraca się z trekkingu do Bukit Lawang, a póki co nigdzie takiej informacji znaleźć nie mogę ;) od tego zależą dość mocno dalsze plany na Sumatrę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group