Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#21 PostWysłany: 09 Wrz 2018 14:04 

Rejestracja: 09 Wrz 2018
Posty: 8
Hej,
Przede wszystkim - bardzo pomocne informacje. Dzięki.
Mam natomiast kilka dodatkowych pytań.

Planujemy wchodzić na Jebel Toubkal za 2 tygodnie (23-24.09)

1) Czy śpiwór w schronisku Refuge du Toubkal jest niezbędny? W Maroku będziemy 2 tygodnie i trochę nie uśmiecha nam się taszczyć ich ze sobą podróżując w kolejne rejony Maroka
2) Czy polecacie jakieś inne schronisko na trasie na Toubkal?
3) Czy raki w tym okresie są w ogóle potrzebne?
4) Będziemy we dwoje i planujemy zostawić duże bagaże w schronisku, czy myślicie że warto wziąć przewodnika, czy trasa jest w miarę intuicyjna?
5) Czy macie do polecenia jakiś hostel w Marakeszu, w którym moglibyśmy na czas trekkingu zostawić duże bagaże?
6) Czy trzeba bukować nocleg w schronisku in advance, czy możn przyjśc tam z marszu i zawsze miejsce się znajdzie?

Będę wdzięczna za info.
Dzięki
Ania
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Luksus na Riwierze Tureckiej. Tydzień w świetnym 5* hotelu z all inclusive od 2290 PLN. Wyloty z 2 miast Luksus na Riwierze Tureckiej. Tydzień w świetnym 5* hotelu z all inclusive od 2290 PLN. Wyloty z 2 miast
Urlop w Wietnamie 3922 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i 7 nocy ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie 3922 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i 7 nocy ze śniadaniami w 4* hotelu
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#22 PostWysłany: 10 Wrz 2018 11:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 776
Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
@jawora
Ad. 1. My byliśmy na przełomie kwietnia/maja i śpiwór był niezbędny. Każda osoba będąca w schronisku posiadała śpiwór – być może istnieje możliwość wynajęcia na miejscu, ale musiałbyś napisać do schroniska (nie wahaj się, szybko i wyczerpująco odpowiadają).
Ad. 2. Na trasie są dwa schronisk – wspomniane przez Ciebie Refuge du Toubkal prowadzone przez Club Alpin oraz Les Mouflons prowadzone przez Arabów (choć w tym pierwszym również zarządzają Arabowie). Oba schroniska są blisko siebie – większość Europejczyków wybiera Refuge du Toubkal, ale standard jest podobny.
Ad. 3. Nie odpowiem – w maju były potrzebne + latarki czołowe.
Ad. 4. Nie ma potrzeby brać przewodnika. Większość będzie wychodzić na szczyt ok godz. 5 i spokojnie można iść za kimś. My wchodziliśmy samodzielnie i bez problemu dotarliśmy na szczyt.
Ad. 6. Polecam wcześniejszą rezerwacje, w okresie gdy ja byłem wszystko było zajęte.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#23 PostWysłany: 10 Wrz 2018 21:47 

Rejestracja: 09 Wrz 2018
Posty: 8
Kalispell, dzięki!
Napisałam do Refuge du Toubkal z prośbą o rezerwację. Przelewałeś im jakiś zadatek?
Wyczytałam, że pod koniec września raki się raczej nie przydadzą, ale jakby zaszła potrzeba, to wypożyczymy w hostelu.
Czołówki mamy :)
Dzięki raz jeszcze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#24 PostWysłany: 11 Wrz 2018 09:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 776
Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
@jawora ode mnie żadnej zaliczki nie wymagali i nic nie wpłacałem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#25 PostWysłany: 11 Wrz 2018 12:03 

Rejestracja: 19 Gru 2015
Posty: 107
jawora napisał(a):
Kalispell, dzięki!
Napisałam do Refuge du Toubkal z prośbą o rezerwację. Przelewałeś im jakiś zadatek?
Wyczytałam, że pod koniec września raki się raczej nie przydadzą, ale jakby zaszła potrzeba, to wypożyczymy w hostelu.
Czołówki mamy :)
Dzięki raz jeszcze.


I jak oceniasz korespondencje? Szybko odpisali? Rzeczowo? Pytałaś o śpiwory - czy można wypożyczyć?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#26 PostWysłany: 11 Wrz 2018 13:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 776
Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
@Lucas84 ja korespondowałem z Hamidem (pod adresem refugetoubkal@gmail.com), który jest członkiem rodziny prowadzącej hostel. Odpowiedzi otrzymywałem szybko i były wyczerpujące - bardzo miła i pomocna osoba. Z powrotem jechaliśmy z nim do Marrakech i podwiózł nas pod sam hotel. O śpiwory nie pytaliśmy i nie wiem czy są dostępne do wypożyczenia na miejscu, a jeżeli tak to i tak zalecam wziąć wkładkę - my mieliśmy swoje kompaktowe.
Bagaże wcześniej przepakowaliśmy w Marrakech, zbędną część zostawiliśmy na miejscu w hotelu i na "lekko" poszliśmy na Jebel. Niepotrzebnie tylko w Imlil wypożyczałem raki, po wcześniejszej rezerwacji - w schronisku też takie zorganizują.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#27 PostWysłany: 11 Wrz 2018 20:57 

Rejestracja: 09 Wrz 2018
Posty: 8
Lucas84,

Odpisują bardzo szybko i rzeczowo :)
Napisali, że trzeba mieć swój śpiwór, ale ja i tak raczej go ze sobą nie będę brała ;)
Są tam zakurzone koce. Pod koniec września nie powinno być dramatycznie zimno i szczerze mówiąc wolę zmarznąć przez noc niż potem przez kolejne 2 tygodnie taszczyć śpiwór w plecaku ;), więc wezmę sleeping silk i chyba tyle. Jeszcze zobaczę tuż przed wyjazdem jak z temperaturą.
Za nocleg i posiłki można płacić w EURO.
Rezerwacja jest mailowa, bez żadnego zadatku.
Przynajmniej w moim przypadku tak było.

Pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off
Lucas84 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#28 PostWysłany: 12 Wrz 2018 10:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 776
Loty: 145
Kilometry: 238 175
niebieski
W schronisku w jednym niedużym pokoju znajduje się kilkanaście łóżek i jest dosyć ciepło - myślę że w tym okresie roku w samej wkładce da radę, najwyżej jeszcze coś na siebie założycie. Schroniskowych koców raczej nie brałbym pod uwagę, ponieważ tam nie jest najczyściej i wystrzegałbym się tego.
Poniżej dwa zdjęcia ze schroniska:

Załączniki:
20170502_173525.jpg
20170502_173525.jpg [ 454.51 KiB | Obejrzany 2354 razy ]
20170502_173529.jpg
20170502_173529.jpg [ 503.35 KiB | Obejrzany 2354 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
Lucas84 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#29 PostWysłany: 12 Wrz 2018 15:48 

Rejestracja: 09 Wrz 2018
Posty: 8
Super info :) Dzięki!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#30 PostWysłany: 17 Wrz 2018 08:40 

Rejestracja: 17 Wrz 2018
Posty: 4
Cześć
Lecę 28 września z Krakowa do Marrakeszu. Jeśli ktoś leci tym samym lotem to chętnie bym się umówił na wspólne wzięcie taxi z lotniska do Imlil . Czytałem że jest taka opcja aby jechać prosto z lotniska. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#31 PostWysłany: 20 Wrz 2018 08:50 

Rejestracja: 20 Wrz 2018
Posty: 1
Hej,

My lecimy jutro z Krakowa.
Ile czasu może zająć przejazd komunikacją publiczną z lotniska do Imlil? Chcieliśmy w dniu przylotu dotrzeć do schroniska ale domyślam się, że przy naszej godzinie lądowania 11:05 bez wzięcia taksówki z lotniska będzie ciężko tak szybko dotrzeć do Imlil.
Podróżował ktoś komunikacją miejską i może napisać coś na ten temat?
Ewentualnie gdyby ktoś też leciał jutro i chciał podzielić się kosztami za taksówkę z lotniska do Imlil to proszę o kontakt :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#32 PostWysłany: 24 Wrz 2018 15:37 

Rejestracja: 19 Gru 2015
Posty: 107
@Kalispell @jawora
Dzięki za wyczerpujące info. Ja jadę dopiero na koniec października, więc śpiwór na pewno wezmę,a kontakt do schroniska się przyda, celem zrobienia wywiadu pogodowego itd.

@kkuba9322 czas w Maroko jest chyba bardzo względny, a busa bezpośredniego chyba nie ma - trzeba by pojechać do Marrakeszu i stamtąd jakoś. Z tego co się orientowałem, to kontrola na lotnisku trwa dość długo i nawet jakbyś wziął taxi z lotniska do Imlil, to trekking (11 km) do schroniska raczej niewykonalny tego samego dnia. No chyba, że zmiana wysokości z 0 na 3200 i marsz po ciemku Wam niestraszne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#33 PostWysłany: 24 Wrz 2018 16:19 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6178
HON fly4free
@Lucas84
kolega @kkuba9322 to już chyba jakoś zdołał do Imlil dojechać
a nawet szczyt zdobyć ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#34 PostWysłany: 24 Wrz 2018 20:11 

Rejestracja: 19 Gru 2015
Posty: 107
;) byłem w górach i jakoś zapomniałem, żeby na daty zwracać uwagę ;)

To czekamy na relacje forumowiczów, którzy na koniec września wybrali się w Atlas!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#35 PostWysłany: 03 Paź 2018 13:43 

Rejestracja: 17 Wrz 2018
Posty: 4
Cześć.
Do tego co zostało powiedziane dopisze kilka moich obserwacji.
Autobus linii 19 kursuje z lotniska do centrum ale jego cena z tego co widziałem na rozkładzie to 30 mad
Natomiast obok lotniska jest przystanek Areoport gdzie np autobus linii 11(którym ja jechałem) zabierze nas do Centrum z biletem za 4 MAD. Przy Bab Rob w Marrakeszu można złapać busa do Imlil w cenie 50 MAD od osoby. Według mnie to też dobry punkt łapania taxi jadących do Imlil.
W Krakowie na kontroli bezpieczeństwa nikt nie czepiał się kijków trekingowych ale na terminalu w Marrakeszu kijki w bagażu podręcznym nie mogą być przewożone :? . Posiłek (obiad) podawany ok. 18.30 w schronisku był całkieim ok. Zupa, na II kurczak, frytki, makaron i sos pomidorowy, oraz owoce na deser i gorąca verbena do picia. Jeśli chodzi o ilość każdy zje do syta. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Niedzwiedzik lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#36 PostWysłany: 13 Paź 2018 11:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lip 2015
Posty: 78
Loty: 219
Kilometry: 383 719
Autobusem tym jechaliśmy do Imlil z Marakeszu w zeszłym roku w grudniu, tak jak mówisz 50 MAD od osoby. W jakiejś miejscowości przed Imlil przesiadaliśmy się do innego autobusu, miejscowi wszystkim kierowali nie było żadnych komplikacji. Jedyny minus jedzie się długo w porównaniu do taksi. Co do taksi najlepsze ceny masz, albo na dworcu kolejowym, albo tam gdzie odjeżdżają autobusy, na el-Fna powiedzmy, że ceny są dziwne (to z naszych obserwacji).
Trasa do Muflonów skomplikowana nie jest nawet z latarką, ale wysokość może dać się trochę we znaki. My przylatujemy w listopadzie i raczej chyba od razu pójdziemy do Muflonów. Ktoś ma z Was doświadczenie ze szczytem Ras Ouanoukrim w listopadzie ?
_________________
https://niedzwiedzik.pl/
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#37 PostWysłany: 03 Lis 2018 09:37 

Rejestracja: 19 Gru 2015
Posty: 107
Świeże info.
Aktualnie powyżej schroniska konieczne raki. Śnieg zaczyna się już ok. 1 h przed ale tam jest płasko, więc więkrzość idzie bez.
Sprzęt można wypożyczyć w Imlil albo kolejnej wiosce, a także w schronisku (raki za 100 MAD, kijki za 50).
Polecam wyjście 1-2 h przed wschodem słońca. Trasa udeptana, dużo grup z przewodnikami, więc przy dobrej widoczności ciężko się zgubić.
Pokoje i jadalnia w schronisku ciepłe, łazienki lodowate i prymitywne.
Można coś zjeść na ciepło, kupić wode i jakieś słodkie batony oraz chipsy ;)

Ze schroniska na szczyt szliśmy 4,5 h, ale większość robi to szybciej. My jednak wolno podchodzimy i robiliśmy sporo przerw na foto, prowiant i oddech;)

Za to zeszliśmy w 1,5 h z 2 postojami.

Trasa jest łatwa technicznie, tylko stroma no i czuje się wysokość, więc jest to pewien wysiłek. Zwłaszcza środkowa część daje w kość (a raczej w płuca), ale wchodzą tam ludzie w różnym wieku, słabo wysportowani, więc każdy kto się troche rusza da radę, pod warunkiem, że będa dobre warunki!

Widoki są super, satysfakcja ogromna, więc na pewno warto.
Z resztą już sama trasa do schroniska jest piękna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#38 PostWysłany: 07 Gru 2018 13:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Kwi 2015
Posty: 361
Szybkie pytanie i liczę na szybką odpowiedź ;) od tych co byli - czy w drodze na Toubkal jest zasięg jakiejkolwiek sieci komórkowej? Konkretnie chodzi mi o teren bliżej schroniska i powyżej, teoretycznie powinien być ale w praktyce różnie z tym bywa, jak to w górach...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#39 PostWysłany: 07 Gru 2018 16:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2012
Posty: 947
Loty: 284
Kilometry: 456 536
niebieski
w okolicach schroniska jak trochę się pokręcisz to złapie, powyżej i poniżej bardzo rzadko.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Clementiaa lubi ten post.
Clementiaa uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Jebel Toubkal
#40 PostWysłany: 08 Gru 2018 00:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Kwi 2015
Posty: 361
Dzięki!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 92 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group