Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 08 Paź 2018 21:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Problem jest następujący:
Małż moja chce zobaczyć wysokie imponujące góry. Nie chodzi tu o wysokość bezwzględną a raczej o efekt WOW. Czyli, jeśli się nie mylę, większe wrażenie zrobi góra 7000 m.n.p.m widziana z 1000 m.np.m niż góra 8000 widziana z 5000.
I tu jest moje pytanie:
Czy pod względem widoków, efektu WOW lepiej wybrać Pamir Highway z Duszanbe do Osz przejazd samochodem terenowym, czy Katmandu i Pokhara np w takiej opcji: https://r.pl/u-podnoza-himalajow/zakwaterowanie-inn
A może jeszcze coś innego, gdzie rodzina 2+1 (to 1 ma 10 lat) dostanie się bezproblemowo (samolot i auto 4x4 lub wycieczka z BP, treking odpada)?
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#2 PostWysłany: 08 Paź 2018 23:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 768
Loty: 220
Kilometry: 442 694
niebieski
@eskie
Pamir pod względem minimalnej deniwelacji względnej (wybitności) nie jest jakiś oszałamiający. Będąc na wysokości 4,5k miałem wrażenie że patrzę na szczyty 2,5-3k, podczas gdy w rzeczywistości mają ok 7k. Lepsze widoki były w Korytarzu Wachańskim gdzie można podziwiać wspaniały pakistański Hindukusz :) Myślę, jednak że Nepal pod tym względem może wypadać lepiej.

ps.
sprawdź sobie poszczególne szczyty na wikipedii. W metryczce poniżej wysokości masz podaną wybitność :)
_________________
Image
Relacja z Malawi
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 09 Paź 2018 11:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Dziekuję @gecko, podbijam post, może jeszcze ktoś, coś...
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 09 Paź 2018 11:39 

Jeszcze możesz rozważyć Ladakh w północnych Indiach. Byłem w Karakorum (podobne do Himalajów) i brak mi przymiotników wystarczająco mocnych do wyrażenia, jak te góry mi się podobały. Nie byłem w Nepalu, ale wybrałbym ten kierunek w ciemno. Inna sprawa, że mając do wyboru Nepal autobusem albo Bieszczady nieautobusem, brałbym Bieszczady - szczególnie, że zawsze mam w nich efekt WOW ;)

Dodam tylko, że warto wybrać się tamtejszą jesienią, bo będzie kolorowo.
Góra
 PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 24 Sty 2019 16:30 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
eskie napisał(a):
Problem jest następujący:
Małż moja chce zobaczyć wysokie imponujące góry. Nie chodzi tu o wysokość bezwzględną a raczej o efekt WOW. Czyli, jeśli się nie mylę, większe wrażenie zrobi góra 7000 m.n.p.m widziana z 1000 m.np.m niż góra 8000 widziana z 5000.

Myślę, że jednak mylisz się. :D Widok z 5000 na góre 8000 jest powalający... Jak np. tutaj (zdjęcia z naszych - mojego i zony - wyjazdów do Nepalu:
Image

Image


Jednak, aby sycić się takimi widokami trzeba pójść na trek, co jak piszesz jest raczej wykluczone.

Nepal daje ogromną szansę na świetne górskie widoki z różnych wysokości (i odległości). Niestety nie mogę porównać z Pamirem, bo nie byłem w tych górach. Natomiast byłem i w Karakorum i w Ladakhu. Karakorum może zdecydowanie powalczyć z nepalskimi widokami, ale Pakistan chyba dla Was nie jest dobrym wyborem. Natomiast Ladakh moim zdaniem choć przepiękny to jednak nie daje tak majestatycznych widoków jak nepalskie Himalaje.
Co do przedstawionej propozycji wyjazdu z biurem, podróży:
eskie napisał(a):
...czy Katmandu i Pokhara np w takiej opcji: https://r.pl/u-podnoza-himalajow/zakwaterowanie-inn

W mojej ocenie program biura daje szansę na zobaczenie:
- z położonego w pobliżu Katmandu miasteczka (wspaniałego zresztą) Bhaktapur można przy dobrej pogodzie zobaczyć odległo o ok. 80-100 km ośnieżone himalajskie szczyty,
- podobnie (zapewne - bo tutaj nie byłem) z trochę dalej położonej miejscowości Dhulikhel choć tutaj pewnie widoki są zdecydowanie lepsze,
- i wreszcie Pokhara - stąd można ujrzeć w pełnej krasie przepiękny widok na imponująca Machhapuchharę i południowe szczyty masywu Annapurny.

Jednak to wszystko pod warunkiem dobrych warunków atmosferycznych. Patrzę na stronę wskazanego przez Ciebie biura podróży i widzę, że oferta dotyczy wyjazdów od połowy maja do połowy września. To okres monsunu, który w Nepalu właśnie zaczyna się mniej więcej w połowie maja i trwa do połowy października. Wówczas szanse na zobaczenie pięknych szczytów są zdecydowanie mniejsze (choć nie wykluczone całkowicie).


W Nepalu byłem 3x, a jeden z tych wyjazdów (trek wokół Annapurny) przypadł w okresie monsunu i wówczas góry często widać było tak jak niżej załączonym zdjęciu (wysokie szczyty były zasłonięte przez chmury)
Image

W Nepalu sezony z bardzo dobra pogoda to wiosenny (marze do początku maja) i jesienny (druga połowa października - grudzień).

Więc wybór miejsca zależy od pory Twojego wyjazdu. Jeżeli jest to nasze lato (czerwiec-wrzesień) to wybierz Pamir (lub Ladakh). Jeżeli wiosna lub jesień to Nepal.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group