Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 225 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Porto
#181 PostWysłany: 29 Gru 2017 21:39 

Rejestracja: 11 Maj 2013
Posty: 115
Osobiscie bardzo polecam piwnice Taylor's - fajny i bardzo obszerny tour z audioguidem i do degustacji przepyszne wina (nie jestem ekspertem, ale osobiscie nie pilem lepszego wina- koneserzy moga polemizowac)- tylko 2 (biale i czerwone) i nie za duzo polewaja aczkolwiek jest to Porto wiec %% czuc po tym ;) Wejscie niestety troche drogie bo 12e, ale moim zdaniem warto. Ponadto, jesli ktos jedzie poza sezonem to moze byc to jedyna dostepna opcja- ja bylem w grudniu i wszystkie inne piwnice w poblizu, o ktorych wczesniej pisano w tym temacie, byly pozamykane.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
 Temat postu: Re: Porto
#182 PostWysłany: 17 Lut 2018 18:17 

Rejestracja: 03 Lis 2017
Posty: 38
Będąc ponad tydzień temu w Porto, włócząc się po uliczkach odkryłem ciekawe miejsce skąd jest super widok na dolinę rzeki, oraz na drugą stronę Vila nova de Gaia i poodbno jeden z lepszych widoków w Porto. Gość w hostelu powiedział mi że latem, gdy jest ciepło, są gwiazdy jest tam niesamowicie. Okolica troszkę nie ciekawa, w nocy lepiej iść z kimś. W dzień trochę ludzi się tam kręci.

to jest tu: https://www.google.pl/maps/place/Mirado ... -8.6157643

zdjecie 360: https://www.google.pl/maps/@41.1431102, ... 680!8i3840
Góra
 Profil Relacje PM off
Smrodek lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Porto
#183 PostWysłany: 25 Maj 2018 17:35 

Rejestracja: 19 Mar 2018
Posty: 33
Loty: 46
Kilometry: 63 891
Świeżo po wizycie w Porto, ośmielę się więc co nieco podpowiedzieć:
- jeśli ktoś chce zobaczyć tylko jeden kościół w mieście, niech odpuści małą i nieciekawą katedrę i koniecznie zawadzi o kościół Św. Franciszka - snycerka na genialnym poziomie, ale niestety obowiązuje zakaz fotografowania (choć zza filarka coś się pstryknie); wstęp 6 euro;
- lubiący muzykę organową mogą odwiedzić kościół poniżej katedry, Igreja de Sao Lourenco (St. Lawrence na mapach) -nielicznym zwiedzającym przygrywa tam często organista; uwaga, wbrew informacji na oficjalnej stronie promującej turystykę w Porto wejście nie jest darmowe, kosztuje 3 euro (wraz ze wstępem do muzeum sztuki sakralnej, niewielkiego, ale posiadającego bardzo dobrze dobraną kolekcję);
- zwiedzanie Palacio da Bolsa tylko z przewodnikiem, warto wcześniej sprawdzić, kiedy jest wycieczka z pasującym nam językiem (niestety, nie trafiłem i w końcu odpuściłem);
- pomiędzy kościołami Carmelitas Descalcos i Igreja do Carmo jest bardzo wąski "ukryty dom", stosunkowo niedawno otwarty dla publiczności - warto zapłacić 2.50, żeby posłuchać znakomitej pani przy wejściu, która genialną angielszczyzną ze swadą opowiada o historii obiektu i potencjalnej, choć wątpliwej inspiracji dla J.K. Rowling (która mieszkała w Porto);
- chyba najlepszy widok na dwupoziomowy most jest z okna Pałacu Biskupiego - za 5 euro jest półgodzinna wycieczka po kilku pokojach, a na koniec przewodnik otwiera okno na rzekę i można sobie pstryknąć fotkę z nieco innego ujęcia niż "wszyscy"); obiekt można zwiedzać bodajże od roku, więc nawet przewodniki nie wspominają o możliwości wejścia do tego miejsca;
- miłośnicy przeżyć ekstremalnych niech zejdą trochę z utartych szlaków i przejdą mostem Arrabida (i nie chodzi mi o powszechnie znaną wycieczkę schodkami po wnętrzu łuku) - nie dość, że jest ekstremalnie wysoko, to do tego na moście mocno wieje, a mknące tuż obok ciężarówki (to jest autostrada, nikt tu nie jedzie 50 na godzinę) robią niezłe zawirowania i trochę piechurami rzuca;);
- ogrody Pałacu Kryształowego niestety są miejscami mocno zaniedbane, za to warto wydać 5 euro na wizytę w ogrodach Serralves - jest świetnie utrzymany, ogród różany o tej porze roku pachnie niesamowicie, a wisienką na torcie jest willa Serralves, modernistyczne arcydzieło - willa, choć pusta w środku, daje niejaką wiedzę, jak mieszkali bogacze w latach 20. i 30.;
- Ribeira i nabrzeże w Vila Nova de Gaia przypominają nieco Krupówki, jest tłoczno, drogo, co dwa kroki uliczny muzyk i stragany z pamiątkami, a statków wycieczkowych więcej niż fasiągów na Morskie Oko (choć ceny akceptowalne, 15 euro za 50 minut); jeśli ktoś chce zobaczyć tradycyjne domy w nieco spokojniejszej okolicy niech przejdzie się w kierunku Alfandega do Porto, o wiele mniej tu turystów i można stąd ruszyć dalej piechotą w kierunku Foz (lub przejechać się tramwajem);
- polecam spacer wzdłuż plaż od Matosinhos do Foz, w wietrzny dzień można ucieszyć oko falami rozbijającymi się o skaliste wybrzeże - niezłe widoki są z baru Ibar Praia do Aquário, można usiąść na leżakach czy dmuchanych poduchach;
- do księgarni Lello kolejka na 50 metrów;) Strach pomyśleć, co jest w szczycie sezonu;
- chyba najładniejsza dzielnica obu miast to Afurada, uboga, ale dobrze utrzymana dzielnica rybaków; życie toczy się tu na ulicy wśród kolorowych domków, turystów jest bardzo mało (nie ma modnych klubów, nie licząc kilku restauracji koło mariny) - na szczęście jest tu naprawdę "nie po drodze", nawet autobusem, więc może nie zadepczemy tego uroczego miejsca, gdzie kawa z mlekiem kosztuje 80 centów, a pranie robi się w publicznej pralni;)
- Mosteiro da Serra do Pilar prezentuje się zdecydowanie lepiej zza rzeki niż z bliska i wewnątrz - lata zaniedbań są bardzo widoczne, a szkoda, bo krużganki i owalny kościół mają wielki potencjał; wstęp kosztuje 4 euro i polecam tylko fanatykom architektury sakralnej;)
- w Portugalskim Centrum Fotografii niedaleko Torre de Clerigos można za darmo zobaczyć imponującą kolekcję aparatów fotograficznych; wystawy czasowe mnie jednak mocno rozczarowały;

- nie ma sensu, co już wielokrotnie tu napisano, kupować żadnych biletów typu 24h ani wypożyczać rowerów - zwiedzanie na piechotę zajmie nam gros czasu, a rowery przydadzą się ewentualnie tylko w trakcie wycieczki wzdłuż rzeki i Atlantyku;
- najtańsze śniadania (tańsze niż w piekarniach i cukierniach) znajdziecie w niektórych supermarketach Pingo Doce - za kawę, bułkę z masłem (tostowaną), pączka (albo drożdżówkę) i pastel de nata nie zapłacicie więcej niż 2 euro, a jakość produktów jest naprawdę OK;
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
Manuel uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Porto
#184 PostWysłany: 29 Maj 2018 05:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Do najciekawszych wrażeń z Porto zaliczyłbym spacer po falochronie zakończonym latarnią u ujścia Douro. Trafilismy na sztormową pogodę (o dziwo wiatr niezbyt silny, w samym mieście niewyczuwalny ale fale potężne). Wejście na falochron niby zamknięte bo zalewały go fale ale do pewnego miejsca dało się bezpiecznie dojść. Nawet obserwacja z brzegu rozbijających się fal robiła wrażenie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#185 PostWysłany: 02 Cze 2018 22:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2011
Posty: 1476
złoty
Możecie polecić jakąś szkołę surfingu w okolicach Porto? Taką dla osób, które nie miały styczności z deską - w necie jest sporo ofert 2-3h szkoleń dla początkujących, ale wolałbym skorzystać z czegoś sprawdzonego...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#186 PostWysłany: 12 Lut 2019 11:33 

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 17
Cześć! Od jutra będę w Porto przez 3 dni i planuję jeden poświęcić na jeżdżenie. Do tej pory zaplanowałem Coimbrę i Aveiro, ale czy to dobre kierunki? Czy polecicie jakieś miejsca nad oceanem, lub inne warte zahaczenia miejscówki w odległości niewiększej niż 100 km od Porto?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#187 PostWysłany: 12 Lut 2019 11:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
to bardzo dobre kierunki
pamiętaj ze jeden dzień to z grubsza 10 h zwiedzania, wiec nie przesadzaj z tymi kierunkami

Robert Rataj napisał(a):
ale niestety obowiązuje zakaz fotografowania (choć zza filarka coś się pstryknie)

pstryknąć to oni powinni cie w ucho
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#188 PostWysłany: 12 Lut 2019 11:54 

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 17
Dzięki :) z racji tego, że wyjazd jest bardzo krótki szykuje się raczej "japońska" wycieczka - zobaczyć, pstryknąć fotkę i w drogę... dlatego chciałbym jak najwięcej zobaczyć w jak najkrótszym czasie ;)

Ponawiając pytanie - polecicie jakieś piękne krajobrazowo miejsca nad oceanym w pobliżu wskazanych przeze mnie dwóch miast - Coimbra i Aveiro? Chciałbym o to jakoś zahaczyć po drodze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#189 PostWysłany: 12 Lut 2019 12:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
to popatrz na mapę, ale nie warto być Japończykiem w Europie
więcej stracisz niż zyskasz
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#190 PostWysłany: 01 Kwi 2019 20:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sie 2011
Posty: 1260
Loty: 308
Kilometry: 415 800
srebrny
Wstęp do księgarni Lello kosztuje obecnie 5€. W tej cenie dostaje się voucher, który można wykorzystać na zakup książek. Nie widziałem, żeby ktoś wspominał o tym w temacie, stąd też ten post. :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#191 PostWysłany: 08 Kwi 2019 18:55 

Rejestracja: 12 Lip 2018
Posty: 193
@Szyn3k Właśnie miałem to napisać.

Aktualizacja danych po krótkim wypadzie:
- bilet na metro z lotniska do centrum: 2 eur + jednorazowo 0,60 za kartę
- Livraria Lello: 5 eur - ok godz. 10:30 w kolejce stało dobrze ponad 50 osób
- kościół św. Franciszka: 7,50 eur, zakaz robienia zdjęć wewnątrz
- przejażdżka tramwajem nad ocean: 3,50 eur OW, 6 eur RT
- Palacio da Bolsa - 10 eur, wejście tylko z przewodnikiem, jest także po angielsku
- kościół św. Klary i Cafe Majestic - w niedzielę, o dziwo, zamknięte :)
- zwiedzanie piwnic Offley z degustacją (2 rodzaje) - 10 eur

Porto bardzo urokliwe, ale widać że sezon już się zaczął, bo ludzi wszędzie mnóstwo, a ceny wyraźnie poszły w górę :/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#192 PostWysłany: 13 Kwi 2019 20:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Gru 2016
Posty: 515
Loty: 120
Kilometry: 206 814
Szyn3k napisał(a):
Wstęp do księgarni Lello kosztuje obecnie 5€. W tej cenie dostaje się voucher, który można wykorzystać na zakup książek. Nie widziałem, żeby ktoś wspominał o tym w temacie, stąd też ten post. :)


Jeszcze dodam, że za 5E nie ma kompletnie nic do kupienia, nawet za 10E nic nie było. Jeśli chce się wydać te vouchery to zawsze trzeba dopłacić przynajmniej kilka euro. Vouchery są tylko na książki. Ja chciałem wydać dwa vouchery na breloczek z Harrego Pottrea za 9.90E i niestety kasjerka powiedziała smutne 'only for books'. Żeby całkiem nie przepadły, przy wyjściu można zamienić je na kilkustronicowe czarno białe książeczki/ulotki o księgarni za równo 5E za jeden 'tom' z dwóch.
_________________
Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#193 PostWysłany: 14 Kwi 2019 03:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Cytuj:
Będąc ponad tydzień temu w Porto, włócząc się po uliczkach odkryłem ciekawe miejsce skąd jest super widok na dolinę rzeki, oraz na drugą stronę Vila nova de Gaia i poodbno jeden z lepszych widoków w Porto. Gość w hostelu powiedział mi że latem, gdy jest ciepło, są gwiazdy jest tam niesamowicie. Okolica troszkę nie ciekawa, w nocy lepiej iść z kimś. W dzień trochę ludzi się tam kręci.

Tak celem uzupełnienia postu 182. W nocy nie byłem ale w dzień ze 3 razy i według mnie okolica i miejsce spokojne. Co prawda wygląda, że przychodzą tam miejscowi piwko wypić ale jednocześnie i niektórzy przewodnicy wycieczki przyciągają i ogólnie sporo ludzi wpada popatrzyć na panoramę miasta .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#194 PostWysłany: 14 Kwi 2019 07:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
w nocy brama jest zamknięta
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#195 PostWysłany: 21 Sie 2019 15:20 

Rejestracja: 06 Paź 2016
Posty: 86
Po weekendzie kilka uwag i
* Księgarnia 5 EUR- przy wyjściu za tą piątkę jak nic nie kupicie dostaniecie folderek :) / Jak są dwie osoby jedna może zostać w kolejce do wejścia druga kupić bilet 3 bramy wyżej. (uwaga plecaki zostają w szafkach gdzie kupujemy bilety) /
*zwiedzanie piwnic TYLOR'S z degustacją (2 rodzaje) - 15 eur - niestety z tarasu chwilowo nie ma pięknego widoku bo stoi dźwig żółty :/
*piękne plaże tylko ......woda 18C brrrrrryyyy..
* najlepszy widok na miasto aż dwa razy tam zawitałem (i najlepsze foty zachód słońca i od rana ) - spod kościoła Mosteiro da Serra do Pilar. Można gondolą , można linią metra , można na nogach z dolnego ..
poziomu mostu 8min. . Warto zostać dłużej bo jest tam jedna wielka imprezka food trucki, wino kieliszek (od 2,5 EUR) i pivko ( od 3,5EUR) . Można swoje trunki ,najbliższy sklep przez most górny i 50m prosto ;)
*tramwaj jak ktoś pisał 3,5EUR ale jak nie mam miejsca siedzącego od strony rzeki to nic nie widać .... Jadąc od strony Oceanu lepiej wysiąść +/- koło muzeum Tramwai i dalej piękne widoki.

Załączniki:
RqFT-iEOKr52sxnfzUwOtpXxA1Y_JX9rt0W_h9X8h4c6eMRx3NZHQL_NAA2z59twyzk4ehw1TmHwzMqhlpUqPpoGsC1QAK42jVzsRrSn1CsF3td_xR1AIJ5-5vonOap9IpqRYqXlQLMtNsvX-ZOeWBv3FXz8yrzx87PRQZnBlbXrwHjwMTc_Udft3K1AqoXlo1OKs1ycMjbeP.jpg
RqFT-iEOKr52sxnfzUwOtpXxA1Y_JX9rt0W_h9X8h4c6eMRx3NZHQL_NAA2z59twyzk4ehw1TmHwzMqhlpUqPpoGsC1QAK42jVzsRrSn1CsF3td_xR1AIJ5-5vonOap9IpqRYqXlQLMtNsvX-ZOeWBv3FXz8yrzx87PRQZnBlbXrwHjwMTc_Udft3K1AqoXlo1OKs1ycMjbeP.jpg [ 156.88 KiB | Obejrzany 3785 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Porto
#196 PostWysłany: 21 Sie 2019 16:20 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
audik napisał(a):
*zwiedzanie piwnic TYLOR'S z degustacją (2 rodzaje) - 15 eur - niestety z tarasu chwilowo nie ma pięknego widoku bo stoi dźwig żółty :/

To jakaś niesamowita inflacja - sprawdziłem w zapiskach z 2014 r., że wstęp był wtedy 3 euro :!: Degustacja obejmowała białe porto na powitanie, a na zakończenie zwiedzania jeszcze 2 (a może nawet 3) inne rodzaje. Najwyraźniej Portugalia stała się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#197 PostWysłany: 11 Wrz 2019 09:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 433
Loty: 54
Kilometry: 85 890
niebieski
Czy ktoś mógłby polecić rejs po rzece Douro?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#198 PostWysłany: 11 Wrz 2019 20:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 398
Loty: 57
Kilometry: 77 621
niebieski
Kashpir napisał(a):
audik napisał(a):
*zwiedzanie piwnic TYLOR'S z degustacją (2 rodzaje) - 15 eur - niestety z tarasu chwilowo nie ma pięknego widoku bo stoi dźwig żółty :/

To jakaś niesamowita inflacja - sprawdziłem w zapiskach z 2014 r., że wstęp był wtedy 3 euro :!: Degustacja obejmowała białe porto na powitanie, a na zakończenie zwiedzania jeszcze 2 (a może nawet 3) inne rodzaje. Najwyraźniej Portugalia stała się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym.
A jeszcze w 2011 r. zwiedzanie Taylor's z przewodnikiem i degustacją były za darmo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#199 PostWysłany: 11 Wrz 2019 21:10 

Rejestracja: 05 Mar 2017
Posty: 1358
srebrny
orchidea04 napisał(a):
Czy ktoś mógłby polecić rejs po rzece Douro?

Mnie się rejs nie podobał, lepiej już tramwajem wzdłuż rzeki, tylko usiądź po lewej stronie.
_________________
Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Porto
#200 PostWysłany: 11 Wrz 2019 21:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 433
Loty: 54
Kilometry: 85 890
niebieski
@katka256 chodzi Ci o zabytkowy tramwaj dojeżdżający do plaży?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 225 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group