Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Texel
#1 PostWysłany: 05 Gru 2015 04:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Mar 2015
Posty: 141
Loty: 69
Kilometry: 121 425
Przeglądając forum, zauważyłam że nie ma informacji o Texel - według mnie jednym z najciekawszych i najbardziej urokliwych miejsc w Holandii... Wrzucam, a nuż się przyda i zachęci do odwiedzenia wyspy.
Na Texel można spokojnie udać się w ciągu jednego dnia z Amsterdamu, a można i zostać kilka dni - oferta hotelowa na wyspie jest dosyć bogata. Ale i w jeden dzień można zobaczyć, co Texel ma do zaoferowania! A ma przede wszystkim NIESAMOWITE, szerokie, przepiękne plaże - nie ma co ich szukać w Zandvoort czy Scheveningen (Haga). Biały piasek, stosunkowo mało ludzi, piękne, niezabetonowane wybrzeże...

Image


Image

Generalnie na wyspie mamy "stolicę", czyli Den Burg - małe i nieinteresujące miejsce, polecam pominąć i jechać od razu dalej czyli do miejscowości De Koog. To taka lokalna Łeba, większość letników ląduje właśnie tam. Dużo miejsc do przenocowania, dużo typowo nadmorskich przyjemności takich jak pamiątki, gofry, lody, pizza, trochę złej muzyki, trochę piwa... Nadal nie tak głośne i nie tak wulgarne jak mogłoby być, De Koog zadal zachowało swój cichy, małomiasteczkowy klimat i wspaniałą, szeroką plażę. A na plaży królują latawce!

Image

Legenda głosi, że z De Koog można przejść ponad 6km plażą na północ do De Cocksdorp. Fakt jest taki, że w zasadzie można, jeśli akurat odpływ pozwoli. Na trasie są miejsca, których suchą stopą nie przemierzymy, ale w trakcie odplywu zmoczymy tylko łydki. Przypływ uniemożliwia plany.

De Cocksdorp na samym północnym koniuszku wyspy szczyci się przepiękną, niesamowicie szeroką plażą (stojąc na jej początku, nie da się dostrzec morza - plaża wygląda bardziej jak pustynia!). Zdjęcia powyżej :)
Z kwestii "kulturalnych", można odwiedzić starą latarnię morską (czynna codziennie do 17). Na plaży w okolicy latarni jest tez fajna restauracja / kawiarnia.

Image

Okolice De Cocksdorp są naprawdę ładne, plus dla tych, co już trochę się znudzili płaską jak naleśnik Holandią - nareszcie mamy jakieś pagórki, jakieś dolinki, coś zupełnie innego. Miejscami krajobraz przypomina Wielką Brytanię, miejscami niemal porośniętą mchami i porostami Islandię. Można się tu zgubić na dobre kilka godzin!

Praktykalia:
Dojazd:
Z Amsterdamu - pociągiem do Den Helder (około 1h 15min, koszt w 2015 - 14.10 eur w jedną stronę). W Den Helder już pod dworcem kolejowym można wsiąść w autobus nr 28 - zawiezie nas on na prom, na tenże prom wjedzie, wyjedzie na Texel i będzie kontynuował podróż przez Den Burg aż do De Koog. Można też przejść się w Den Helder od dworca do przystani promowej (ok 15-20 min, ale po drodze niewiele atrakcyjnych miejsc - ot miasteczko, domki, sklepy...) i wsiąść do autobusu dopiero przed promem bądź wręcz na nim.

Komunikacja na wyspie: tu jest pewna zagwozdka, gdyż na Texel nie kursuje regularnie komunikacja. Jeśli chcemy, żeby pojawił się autobus, musimy go zamówić min. godzinę przed planowaną podróżą. Na przystankach autobusowych jest podany numer telefonu, pod którym trzeba zamówić busa :D . Jeśli jesteście większą grupą - od 4 os wzwyż - opłaca się zamówić np z De Koog do De Cocksdorp taksówkę, cenowo wyjdzie podobnie bądź nawet i taniej (wrzesień 2015 - grupa 7-os plus pies, trasa De Koog - De Cocksdorp większą taksówką kosztowała nas w sumie 23 eur).

Noclegi: co prawda nie nocowałam, ale wiem od ludzi którzy nocowali że baza w De Koog jest naprawdę bogata, a i w De Cocksdorp coś się znajdzie. Większość hotelików i pensjonatów jest w internecie.

Jedzenie: mnogość knajpek i restauracji w De Koog. Standard nadmorski, ceny ciupeńkę niższe niż w Amsterdamie. Można też zaopatrzyć się w wałówkę samemu w sklepie w Den Burg i De Koog.

Mam nadzieję, że odwiedzicie przepiękną Texel - serdecznie polecam!

...a na koniec jeszcze zdjęcie z promu Den Helder - Texel :)

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
metia uważa post za pomocny.
 
      
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
 Temat postu: Re: Texel
#2 PostWysłany: 05 Gru 2015 09:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2014
Posty: 1629
niebieski
Nawet nie wiesz, jakie Twój post obudził we mnie wspomnienia :D Bardzo, bardzo dawno temu, na wczesnym etapie studiów, pracowałam w Holandii przy rozwieszaniu plakatów i pierwszego dnia któregoś wyjazdu trafiliśmy właśnie na Texel. Zakochałam się z miejsca w krajobrazie i powiedziałam szefowi, że zostaję. Zostałam i przez prawie miesiąc pracowałam i mieszkałam w małym lokalnym hostelu (który niestety już nie istnieje). Te wspaniałe krajobrazy miałam codziennie :D

Mogę dodać od siebie, że woda, którą widzimy po prawej (wschodniej) stronie Texel, to tzw. Waddenzee czyli Morze Wattowe, a samo Texel jest jedną z Waddeneilanden, czyli Wysp Watowych. Problem braku komunikacji można całkiem skutecznie rozwiązać wypożyczając rower :) Natomiast główną atrakcją tych wysp - o której częściowo wspomniałaś w tekście - jest tzw. wadlopen, czyli brodzenie po terenie przypływowo-odpływowym :) Teoretycznie można to robić samemu (ale nie polecam, bo bywa niebezpieczne), można z przewodnikiem:
http://www.wadlopen.net/english/englis-home
Tutej akurat wycieczki zaczynają się w Oost, przechodzi się ok. 12km (3-4h). Wrażenia są absolutnie unikatowe :D
Ta firma natomiast oferuje różne, trudniejsze i łatwiejsze szlaki:
http://www.ecomare.nl/en/outdoors-with-ecomare/
Warunek: trzeba mieć buty i rzeczy, które mogą się pobrudzić i zmoczyć. Bywa też, że za dodatkową opłatą można sobie odpowiednią odzież ochronną pożyczyć.

Dla miłośników wędrówek, ale nieco mniej mokrych, pozostają spacery w Nationaal Park Duinen van Texel (Park Narodowy Wydmy Texel) - to cały ten zielony teren, który widzimy na googlach, więc można wejść przez De Koog, a potem kierować się wyznaczonymi ścieżkami w dół lub w górę wyspy:
http://www.texel.net/en/about-texel/nat ... -of-texel/

Polecam :D
_________________
Metia jest kobietą, powtarzam, metia jest kobietą.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
xladystarrrdustx uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Texel
#3 PostWysłany: 05 Gru 2015 15:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Mar 2015
Posty: 141
Loty: 69
Kilometry: 121 425
Fajnie że i w Tobie Texel budzi ciepłe uczucia... U mnie to *chyba* moje ulubione miejsce w Holandii!

Co do wadlopen to dzięki za cenne informacje - jakoś nie udaje mi się nigdy zaplanować, więc jeszcze przede mną. Ale oczekiwania mam przyznam, wysokie :)

Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Texel
#4 PostWysłany: 05 Gru 2015 16:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Ja też bardzo miło wspominam Texel. Byłam tam rok temu na konferencji, ale udało się też troszkę pozwiedzać. Potwierdzam, że plaże są piękne i szerokie. Byłam na wycieczce rowerowej w południowej części wyspy, tam są bardzo duże tereny wydm, porośniętych częściowo roślinnością, krajobrazy też robią wrażenie. Rower można wypożyczyć przy przystani promowej, z tego co pamiętam 10 euro za dzień.

Mieszkałam w De Koog i jest to bardzo sympatyczna miejscowość. Byłam we wrześniu, więc już trochę po sezonie i nie było zbyt dużo ludzi. Polecam mieszkanie w małych pensjonatach u prywatnych właścicieli. Ja mieszkałam właśnie w takim i było przesympatycznie, a przy tym trochę taniej niż w hotelach.

Co do transportu, to jak ja byłam to jeździły normalnie autobusy według rozkładu. Ja jeździłam takim, który jedzie od przystani promu, przez Den Burg do De Koog. Rozkład jest skorelowany z kursowaniem promu. Więc może ten sposób kursowania autobusów się zmienił, albo może w późniejszych miesiącach jesiennych czy zimowych nie kursują już regularnie.

Nie byłam niestety na wycieczce po tych terenach odpływowych, bo za późno się o niej dowiedziałam, ale rozmawiałam z dziewczyną, która była (organizowana właśnie przez Ecomare) i była zachwycona. Z tego co pamiętam to ona właśnie wypożyczała tam odpowiednie ubranie, więc jest taka możliwość.

Ciekawostka, z wyspy pochodzi rasa owiec, nazwana właśnie texel. Na miejscu wszędzie widać wielkie stada tych owiec.

I jeszcze jedna rada: przed wieloma domami wystawione są na sprzedaż cebulki tulipanów. Zdecydowanie warto je kupić bo to fajna pamiątka, a takie kupowane z małych prywatnych ogródków są też dużo tańsze, niż widziałam w innych miejscach w Holandii. Za woreczek ok 20 cebulek 1-2 euro w zależności od rodzaju. Ja właśnie już drugi rok hoduję swoje tulipany z Texel :)
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Texel
#5 PostWysłany: 09 Wrz 2017 19:41 

Rejestracja: 09 Wrz 2017
Posty: 1
Wystarczająco zostało już powiedziane na temat tego jak się na wyspę dostać, co zwiedzić i jak się po niej poruszać. Od siebie dorzucę kilka zdjęć z zeszłorocznej wyprawy na Texel.


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Texel
#6 PostWysłany: 09 Wrz 2017 20:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 768
Loty: 220
Kilometry: 442 694
niebieski
byłem i polecam - zwłaszcza na przełomie września i października, a więc już po sezonie :) nawet miałem napisać relację z pobytu, ale jakoś mi to umknęło :)
_________________
Image
Relacja z Malawi
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group