Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#61 PostWysłany: 17 Wrz 2015 12:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sie 2013
Posty: 61
Loty: 31
Kilometry: 49 469
Jakby ktoś był zainteresowany to w Skopje jest kościół rzymskokatolicki (zaznaczyłem jego położenie czerwonym krzyżykiem - łatwo dojść z centrum).

Image

Poniżej rozkład mszy na niedzielę (jest też msza w języku polskim w ostatnią niedzielę miesiąca)
(foto wrzesień 2015)

Image

Osobiście polecam mszę w języku macedońskim :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#62 PostWysłany: 08 Paź 2015 17:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2012
Posty: 62
Loty: 14
Kilometry: 35 620
Hey
Czy z Kanionu Matka da się bezpośrednio autobusem pojechać do Gostivar ( to chyba ostatni punkt gdzie dojeżdża komunikacja chcąc dostać się do Parku Mavrovo) czy trzeba wracać do Skopje ( ze Skopje są trzy autobusy dziennie ostatni jest 16:25 a na miejsce dojeżdża o 18)
Chciałbym w tym Parku przenocować w Monastyrze Sveti Jovan Bigorski (5euro) ale jest on oddalony od Gostivar o 40km nadal, czy ktoś się orientuje jak się tam dostać?

A jak polecalibyście się stamtąd wydostać ?? Jako że autobus z Gostivar dalej do Ochrid jest o 5:45
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#63 PostWysłany: 08 Paź 2015 18:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2013
Posty: 2392
niebieski
nie da rady bezpośrednio, do kanionu jeździ jeden (chyba) autobus 60 tylko, który oczywiście robi trasę do kanionu z dworca.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#64 PostWysłany: 23 Paź 2015 20:45 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
Lecę do Macedonii na 4 noce i w związku z tym mam pytanie, czy warto zostać w Kanion Matka na noc? czy lepiej zostać dłużej w Ohrid (póki co planuję, że zatrzymam się tam na 1 noc)?
Lecę w grudniu, jakby ktoś chciał się podzielić swoimi uwagami odnośnie tych 2 miejscówek, to super :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#65 PostWysłany: 23 Paź 2015 20:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2013
Posty: 2392
niebieski
Jeśli chodzi o kanion matka... nie ma co tam robić aż 1 dzień. To jest na wyprawę 3-4 h. Popływtać sobie (w grudniu ciężko ), trochę pochodzić i na kawę do restauracji. Widoki fajne ale nic poza tym. Ja bym tam specjalnie nie zostawał i jeszcze na noc.
Tak jak same Skopje to max 2 dni chociaż w 1 dzień spokojnie można zwiedzić. (Polecam multimedialne muzeum Żydów - oczywiście za free :) )
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#66 PostWysłany: 23 Paź 2015 21:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1782
srebrny
Potwierdzam, Matka max na parę godzin. Ohrid fajowski - lepiej tam wydłużyć pobyt. Przyjemne miasteczko, ładne krajobrazy, zabytki.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#67 PostWysłany: 23 Paź 2015 21:12 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
bardziej dla widoków chciałam ten nocleg ;)
muzeum Żydów na pewno odwiedzimy, na Skopje przeznaczam 1 dzień
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#68 PostWysłany: 23 Paź 2015 21:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2013
Posty: 2392
niebieski
no to chyba że tak, ale też uważam że nie warto aż tyle poświęcać czasu dla Kanionu
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dialam uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#69 PostWysłany: 23 Paź 2015 21:47 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
w opcji z hotelem w Kanionie - planowałam jechać na wieczór do tego Kanionu (zimą pewnie szybko robi się ciemno, więc nic tego dnia nie zwiedzę), a zwiedzanie kolejnego dnia - w zależności ile tam będziemy potrzebować czasu
Ohrid z tego co czytam jest bardzo ładny, do tego ma tanie noclegi, więc to na plus ;)

decyzja podjęta - wezmę 2 noclegi w Ohrid, w tym kanionie to bym się pewnie zgubiła wieczorem :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#70 PostWysłany: 02 Lut 2016 00:38 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
sobo napisał(a):
Jeśli chodzi o kanion matka... nie ma co tam robić aż 1 dzień. To jest na wyprawę 3-4 h. Popływtać sobie (w grudniu ciężko ), trochę pochodzić i na kawę do restauracji. Widoki fajne ale nic poza tym. Ja bym tam specjalnie nie zostawał i jeszcze na noc.
Tak jak same Skopje to max 2 dni chociaż w 1 dzień spokojnie można zwiedzić. (Polecam multimedialne muzeum Żydów - oczywiście za free :) )

A jakiej pogody na przelomie kwietnia/maja mozna sie w Ohrid spodziewac? Wybieram sie na tydzien a jakos nikt tu sie nie chwali, ze tam byl :)
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#71 PostWysłany: 02 Lut 2016 10:46 

Mogłeś poszukać na forum. Jest pełno wątków o Ohrid.

http://www.fly4free.pl/forum/search.php?keywords=ohrid&terms=all&author=jacakatowice&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj

Ja byłem w czerwcu. Pogoda świetna. Z tego co słyszałem od swoich gospodarzy to zim tam nie ma. Wiosna przychodzi b.wcześnie. Już w marcu jest ciepło i przyjemnie.
Góra
 PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#72 PostWysłany: 02 Lut 2016 14:27 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
Anonymous napisał(a):
Mogłeś poszukać na forum. Jest pełno wątków o Ohrid.

http://www.fly4free.pl/forum/search.php?keywords=ohrid&terms=all&author=jacakatowice&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj

Ja byłem w czerwcu. Pogoda świetna. Z tego co słyszałem od swoich gospodarzy to zim tam nie ma. Wiosna przychodzi b.wcześnie. Już w marcu jest ciepło i przyjemnie.


Na forum nic nie ma. Juz wczesniej szukałem ;) Dzieki za info o pogodzie. Bede koniec kwietnia/pocz. maja. Reszte poszukam w przewodnikach i na stronie miasta.
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#73 PostWysłany: 06 Lut 2016 18:37 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
A czy majac 11 dni, da sie zrobic ten plan?

- Ohrid + okolice
- Skopje + Kanion Matka
- Tetovo
- Kokino
- Staro Nagorichane
- Kratovo (chociaz nie wiem czy warto)
- Krushevo
- Bitola
- Prespa (tu nie wiem jak i skad najlepiej dojechac)
- Korcza (Albania) - od granicy macedonskiej ile moze kosztowac taxi?
- Tirana
- Prisztina

Oczywiscie moge wydłuzyc pobyt bo wracam Skopje - Berlin.
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#74 PostWysłany: 21 Lut 2016 21:09 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 42
mathew77 napisał(a):
A jakiej pogody na przelomie kwietnia/maja mozna sie w Ohrid spodziewac? Wybieram sie na tydzien a jakos nikt tu sie nie chwali, ze tam byl :)


Byłam w Macedonii dwa razy w tym terminie - w okolicach Skopje upalnie, ponad 30 stopni. W Ohrydzie przyjemnie, tak z 23. Raz zaryzykowałam wejście do wody, ale udało się tylko ciut powyżej kolan ;)

A odnośnie planu, to mając auto jest on realny - z komunikacją publiczną to nie wiem, jak to wygląda. Kilka moich uwag:

Staro Nagorichane i Kokino trzeba pewnie jakoś ogarniać z Kumanowa. Samo Kokino jest w środku niczego, dostanie się tam może być trudne, acz widziałam przy drodze przystanki autobusowe, więc może coś tam jeździ. W Kratovie niestety nie byłam, więc niestety nie wiem, czy warto.

Tetovo IMHO niewarte uwagi - jakby jeszcze autem, "po drodze", to może...ale specjalnie tam jechać, to nie wiem, po co.
Za to do Twojego planu można dorzucić Prilep i pobliski monastyr Treskavec - niesamowite, odosobnione miejsce. Jak ja tam byłam (2013), to możliwy był tylko dojazd terenówką albo 2h marszu, więc na monastyr trzeba było poświęcić pół dnia. Nie wiem, czy aktualnie nie położyli tam asfaltu - jeśli tak, to pewnie dałoby się zrobić wycieczkę taksówką.

Jeśli chodzi o Prespę, to nie wiem, co dokładnie masz na myśli - jeśli chodzi o wycieczkę na Wyspę Węży (Golem Grad), to nie mając auta trzeba chyba skorzystać z gotowej wycieczki z Ohrydu. Łódki pływają z Konjsko, a tam dojazd jest bardzo wymagający, na pewno nie ma komunikacji publicznej. Acz ze wcześniejszego Stenje też da się popłynąć, ino dłużej i drożej (nam krzyknęli 50 euro za 3 osoby, płynie się 2h w jedną stronę). Z Konjsko 25 euro i jakieś 45 min. Tak czy siak wyspę BARDZO polecam, naprawdę niesamowite miejsce.

Odnośnie Korczy, to niestety nie znam cen taksówek, ale nie powinno być problemu ze złapaniem busa z Pogradeca - tu rozkłady, acz uprzedzam, że nie wiem, na ile aktualne - http://www.matinic.us/albania/furgon.php Można też wyskoczyć do Voskopoje - nie jest to może jakiś cud świata, bo ostał się dosłownie jeden stary kościół (inne są odbudowane i wyglądają jak stodoły :P) ale można poczuć klimat albańskiej wsi ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
mathew77 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#75 PostWysłany: 10 Maj 2016 20:37 

Rejestracja: 26 Kwi 2013
Posty: 842
niebieski
Które z godzin na załączonym rozkładzie autobusu nr 60 dotyczą dojazdu do Kanionu Matka? Jak rozpoznać właściwy przystanek?
Załącznik:
bus_60.PNG
bus_60.PNG [ 11.28 KiB | Obejrzany 6291 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#76 PostWysłany: 10 Maj 2016 20:57 

Rejestracja: 10 Sie 2011
Posty: 487
Loty: 12
Kilometry: 12 344
niebieski
te u góry w kolumnie po lewej to z centrum do Matki
na przystankach jeśli dobrze pamiętam są rozkłady jazdy czy numery autobusów, nie miałam problemów, żeby znaleźć, ostatecznie spytaj kogoś, to ci powie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#77 PostWysłany: 10 Maj 2016 21:13 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1735
srebrny
Właśnie na przystankach NIE MA rozkładów. Na niektórych są świetlne tablice z trzema numerami kolejnych busów. Najlepiej jest się zapytać miejscowych. Kojarzą i pokierują.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#78 PostWysłany: 26 Sie 2016 19:41 

Rejestracja: 27 Maj 2013
Posty: 9
Za tydzień lecę właśnie do Skopje i planuje wrócić do Polski przez Albanie, Czarnogóre, Serbie i Węgry do Polski, moje pytania to:

1) czy po przylocie do Skopje ok.23 jest szansa znaleźć jakieś miejsce niedaleko lotniska, aby rozbić się z namiotem lub pojechać do Skopje i zrobić to gdzieś tam?

2) jak ogólnie jest z nocowaniem w namiocie w Macedonii (Ohrid) i na Bałkanach?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#79 PostWysłany: 27 Sie 2016 17:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1782
srebrny
wiadromasz napisał(a):

1) czy po przylocie do Skopje ok.23 jest szansa znaleźć jakieś miejsce niedaleko lotniska, aby rozbić się z namiotem lub pojechać do Skopje i zrobić to gdzieś tam?


Jak wyjdziesz z lotniska, kieruj się w lewo, paręset metrów drogą i będzie lasek, o ile dobrze pamiętam, to brzezina, na tyle rzadka, by swobodnie wejść i znaleźć miejsce na namiot, na tyle gęsta, by nikt Cię z drogi nie widział.

wiadromasz napisał(a):
2) jak ogólnie jest z nocowaniem w namiocie w Macedonii (Ohrid) i na Bałkanach?

Nad samym jeziorem polecam miejscówkę na południe od Ohrydu, patrząc po mapie widzę, że musiało to być między Gradishte a Trpejcą, dojedziesz rozklekotanym autobusem za grosze.
Rozbijasz się trzy metry od jeziora, tam są takie przyjemne zatoczki, w których ludzie często biwakują. Nie pamiętam, żebym widział dobre miejsca na dziki camping w Ohrydzie (miasto), pewnie jest jakieś oficjalne pole namiotowe.
Więcej namiotowych doświadczeń z Bałkanów jeszcze nie mam, ale czuję, że większych problemów mieć nie będziesz.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#80 PostWysłany: 27 Sie 2016 18:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1661
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
W Albanii pojawiają się nieśmiało kempingi choć właściwsza byłaby nazwa pola namiotowe, bo poza polem infrastruktury brak. Często jest to u kogoś w ogródku.
W Czarnogórze jest lepiej, choć do np Chorwacji jeszcze sporo brakuje. My akurat korzystaliśmy z dwóch kempingów w okolicach Budwy.
W Serbii i na Węgrzech jeszcze z namiotu nie korzystaliśmy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group