Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Skopje i okolice
#1 PostWysłany: 21 Cze 2012 11:04 

Rejestracja: 12 Lut 2012
Posty: 246
Loty: 61
Kilometry: 102 896
niebieski
Z racji pojawienia się tanich lotów do Skopje myślę, że się przyda taki wątek ;)

I tak, lecimy do Macedonii na 3 dni w połowie listopada. Skopje co prawda wydaje się ładne, ale z tego co czytałem to nie ma tam za wiele do zobaczenia. W związku z tym co jeszcze warto by zobaczyć w tym regionie? Sporo osób poleca Ohrid, warto w listopadzie? Saloniki? Kosowo? Raczej wątpię. Tirana?

I jak to cenowo wygląda? Wygooglowałem, że bilet do Salonik kosztuje 7.5eur, do Ohrag 8, a Tirany 20. Czy to aktualne ceny? Czy przysługują jakieś zniżki studenckie? :)

Jak z namiotem w listopadzie? W Salonikach myślę, że spokojnie można by rozbić, a jeszcze w Macedonii? Nie będzie za zimno?

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia związane z Macedonią to zachęcam do podzielenia się.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Albanii: 4* hotel z all inclusive za 1999 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Albanii: 4* hotel z all inclusive za 1999 PLN. Wyloty z 2 miast
Wycieczka do Agadiru za 983 PLN. Loty (piątek-poniedziałek) z Wrocławia i noclegi w 4* hotelu Wycieczka do Agadiru za 983 PLN. Loty (piątek-poniedziałek) z Wrocławia i noclegi w 4* hotelu
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#2 PostWysłany: 21 Cze 2012 12:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Ja się wybieram Macedonia-Albania- (ew. północna Grecja) we wrześniu. Po powrocie będę mógł dać znać co i jak.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#3 PostWysłany: 29 Lip 2012 13:26 

Rejestracja: 09 Lut 2012
Posty: 28
Hej, ja wlasnie wrocilem ze Skopje 2 tygodnie temu i mogę sie wypowiedzieć.

Skopje w sumie dość małe miasto, jest pare rzeczy wartych odwiedzenia: stary bazar, centrum, park miejski, wzgóze Vodno. Ogolnie teraz Skopje jest wielkim placem budowy, wszedzie cos buduja ze wzgledu na projekt Skopje 2014



Przebudowa calego centrum rzeby wygladalo ladnie.

Napewno polecam Ohrid, niesamowite miejsce, spedzilem tam weekend i warto tam pojechac. Dalej Krushevo, zabytkowe miasteczko.
I na pewno kanion Matka ! Dojazd autobusem miejskim zajmuje jakies 45min, jest to kanion z jeziorem, bajecznie ladny, polecam wycieczke lodkami po jeziorze ze zwiedzaniem jaskini - cena 5e. Ogolnie wszsytko tam jest tanie :P

W Thesalonikach n ie bylem ale nie slyszalem pochlebnych opinii o tym miescie, wiem ze w wakacje nikt nie siedzi tam tylko wszsyscy wyjezdzaja nad Posidi gdzie jest campus uniwersytecki i morze.

Zycze udanej podróży, mozliwe ze ja wpadne tam odwiedzic znajomych tez niedlugo :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#4 PostWysłany: 16 Sie 2012 01:29 

Rejestracja: 16 Sie 2012
Posty: 3
W samym mieście na bank do zobaczenia jest Stara Charsija (czyli stara handlowa dzielnica turecka, teraz albańska, więc zachowała charakter;), Vodno (piękny widok na miasto nocą, za dnia można sobie tam urządzić fajny spacer), Matka również (można wspiąć się do pięknych ruin monasteru z widokiem na kanion, prowadzi do niego ścieżka- o nią najlepiej pytać w restauracji, aczkolwiek wspinaczka do najlżejszych nie należy), na kupno pamiątek polecam Bit Pazar- prawdziwy Orient:). Poza tym blisko serbskiej granicy jest Kokino, megalityczne obserwatorium astronomiczne wpisane na listę NASA (razem ze Stonehenge, Angkor Watt itd), w tym samym miejscu jest przepiękny monaster w Staro Nagorichane z niesamowitymi freskami. Na wschód od Skopje (jakieś 100km) jest Kratovo, miasto położone w kraterze wulkanu, niedaleko też są Kuklice (formy skalne przypominające wielkie postaci, coś jak w naszej Jurze Krak., ale większa koncentracja w jednym miejscu). W tych okolicach (Kriva Palanka) znajduje się monaster Joakim Osogovski, w przepięknym miejscu z pokojami do wynajęcia za 20zł/noc. Można skoczyć do Bułgarii, tam w górach jest kolejny monaster, Rilski (jeden z najpiękniejszych na Bałkanach). Ohrid jest piękny, szczególnie poza sezonem, stamtąd warto podjechać do Sv. Nauma, można też przejechać przez góry nad drugie jezioro, Prespa (na jeziorze m.in Wyspa Żmijowa). Aha, autobus Skopje-Ohrid 500den, czyli 8-9euro.W Gevgeliji mają przebogate muzeum, zresztą otoczenie też jest piękne. Bitola po drodze, też warto zobaczyć:) Kosowo generalnie mało ciekawe, jeśli macie tylko 3 dni to na pewno nie warto. Podróż ze Skopje do Tirany może wam zająć cały dzień (ja samochodem jeżdżę przez - podobno- najszybszą trasę, jakieś 7 godzin przy dobrych wiatrach). A z namiotem..może być ciężko, nie jest może baardzo zimno, ale też nie najcieplej (szczególnie w nocy, no i w górach, a Macedonia to jakieś 90% gór powyżej 1500mnpm:)). Co do Salonik nie jestem pewna, ale też na jakieś fajerwerki bym nie liczyła:/ w każdym razie, udanego wyjazdu:)
PS. ja jestem w MK na pewno do początku września (od roku tu mieszkam), więc gdybyście potrzebowali sprawdzenia czegoś może mogę pomóc:)pzdr
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#5 PostWysłany: 16 Sie 2012 17:19 

Rejestracja: 01 Lut 2010
Posty: 176
Loty: 29
Kilometry: 42 139
Jak już będziesz w Skopje to idź do Informacji Turystycznej. Pracuje tam świetny koleś, który powie Ci o wszystkim co chcesz wiedzieć. Na dodatek za śmieszne pieniądze załatwi Ci transport samochodem do Kanionu Matka. Kierowcą, który wykonuje kurs jest jego ojciec - Stole. Świetny typek! mimo że nie gada w żadnym języku to ubawiliśmy się co niemiara. Płaci się za kurs tam i z powrotem a kierowca zwiedza kanion razem z tobą. Generalnie płaciliśmy chyba 500 denarów co na 3 osoby było bardzo mało :)

Zdjęcia z kanionu

Image

Image

Image

Image

Image
_________________
"Ru[url=l]ss[/url]ia is a gas station masquerading as a country"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#6 PostWysłany: 24 Sie 2012 01:39 

Rejestracja: 16 Sie 2012
Posty: 3
Do krasnal: nie mam włączonej opcji odpowiedzi na wiadomość, więc żeby nie zostać chamem olewającym pytania odpowiem Ci tutaj: wygląda na to, że ten bilet po prostu kasujesz do 10 razy starając się, żeby nr kasownika wbił się mniej więcej w te puste miejsca pod numerkami. Czyli wykorzystany bilet będzie miał wbite 5 kasowników z jednej i 5 z drugiej strony. Tak wyjaśnili mi to znajomi, ja osobiście autobusami nie jeżdżę, więc nie wiem:/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#7 PostWysłany: 29 Wrz 2012 14:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Dzięki za Wasze uwagi i podpowiedzi.

W Skopje koniecznie należy odwiedzić kanion Matka - dojazd autobusem podmiejskim nr 60. Odjazdy z Transporten Centar o 7:00, 8:45, 10:30, 12:10, 13:50, 15:30; 17:10 18:45, 20:15 powroty z Matki 9:40, 11:20, 13:00, 14:40, 16:20, 18:00, 19:30, 21:00. Należy kupić bilet na linię podmiejską (biletot za prigradska zona) za 35 denarów. Strona internetowa z rozkładami: http://www.jsp.com.mk/VozenRed.aspx.
Godzinny rejs po jeziorze + zwiedzanie jaskini kosztuje 400 denarów (25 zł), można również wypożyczyć kajak.
W Skopje nocowałem w City Hostel, cena 11€, warunki średnie jak na tę cenę.

Myślę, że również warto odwiedzić Krzyż Milenijny na górującej nad miastem górze Vodno. Również tam jeżdżą miejskie autobusy. Niestety, podczas mojej obecności w Skopje szalały tam pożary i dojazd był niemożliwy.

Autobusy do Ohrid jeżdżą co ok. 1,5 h, kosztują 450-580 denarów. Różnica spora - około 1-2 piwa, więc warto wybrać te tańsze kursy - 5:30, 11:00, 14:45, 15:30, 16:00. Strona internetowa: http://www.sas.com.mk (chwilowo nie działa). W Ochrydzie po sezonie nie będzie najmniejszych problemów z noclegiem, ja płaciłem 7 € za os/noc, rzut beretem nad jezioro. Nocleg sam was znajdzie.

Z Ochrydy bliziutko Albanii - wystarczy złapać autobus do Sv. Naum (110 denarów), przekroczyć granicę pieszo i dalej taksówką za 2€/os do Pogradeca.

Uwagi praktyczne - w Macedonii wieczorową porą (w lecie po 21, w zimie po 19) obowiązuje prohibicja - alkoholu nie kupimy na wynos, a jedynie w restauracjach. Strefa czasowa ta sama co w Polsce. Piwo na mieście do 100 denarów, w sklepie około 50 denarów, 10 kawałków mięcha a' la ćevapcici to wydatek około 180 denarów.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
GeoTrip lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#8 PostWysłany: 07 Lis 2012 16:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Proszę o kolejne informacje o Macedonii
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#9 PostWysłany: 07 Lis 2012 17:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Liczba telefonów komórkowych 2.25 mln (137. miejsce na świecie)
Liczba mężczyzn zdolnych do służby wojskowej: 532,196
Długość linii kolejowych: 699 km, w tym 699 km o prześwicie standarodowym (1435 mm).

A tak na serio - może konkretniej?
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
siara uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#10 PostWysłany: 07 Lis 2012 18:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
interesują mnie ceny noclegów, komunikacji (tej z lotniska też) i gdzie można dobrze zjeść
za takie informacje będę wdzięczny
W marcu lecę do Bergamo i mam zamiar odwiedzić Macedonię. Mam kupiony bilet z Skopje do Bergamo i czekam na promocję żeby tam dolecieć. Na razie cena jest dobra, ale czekam na perełkę :)

Podziwiam Twoje poczucie humoru :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#11 PostWysłany: 07 Lis 2012 21:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Standardową ceną za nocleg w Skopje w hostelu (pokój 3-4 os. jest 10-12€). W salach wieloosobowych jest trochę taniej. Ogólnie ciężko znaleźć tani nocleg.
Z jedzenia polecam kebabiarnię Destan na muzułmańskiej starówce - Czarsziji. Polecana przez przewodnik LP nie bez powodu. Porcja 10 kebabów (coś jak serbskie ćevapi) kosztuje 180 denarów, piwo 80 albo 100 - już nie pamiętam.
Bilet na komunikację miejską 30 denarów, podmiejską 35 denarów. Z komunikacji lotniskowej nie korzystałem, ale wg. strony internetowej przejazd do centrum kosztuje 100 denarów. Taksówki są tanie ale trzeba mieć oczy dookoła głowy aby nie trafić na cwaniaka, który cię orżnie.

Z potraw zakochałem się w pindżurze.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#12 PostWysłany: 07 Lis 2012 21:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Dziękuję za info.
Powiedz mi jeszcze jak jest z wymianą waluty?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#13 PostWysłany: 08 Lis 2012 08:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Bankomaty masz na każdym kroku. W okolicy dworca kolejowego/autobusowego są kantory, ale kurs jest trochę niekorzystny. Podejrzewam, że na lotnisku jest podobnie, więc lepiej wymienić drobną sumę pieniędzy (np 5€), żeby dojechać autobusem do miasta. W mieście jest trochę kantorów, aczkolwiek miałem wrażenie, że nieco mniej niż w np. Sofii. Ja wymieniałem walutę tutaj: https://mapy.google.pl/maps?q=41.987192 ... 1&t=m&z=17
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#14 PostWysłany: 08 Lis 2012 11:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Krasnal jesteś wielki - dziękuję
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#15 PostWysłany: 08 Lis 2012 16:46 

Rejestracja: 05 Lip 2012
Posty: 46
krasnal napisał(a):
Z komunikacji lotniskowej nie korzystałem, ale wg. strony internetowej przejazd do centrum kosztuje 100 denarów. Taksówki są tanie ale trzeba mieć oczy dookoła głowy aby nie trafić na cwaniaka, który cię orżnie.

Standardowa cena za przejazd taksówką ze Skopje na lotnisko to 800 denarów.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#16 PostWysłany: 20 Lis 2012 20:11 

Rejestracja: 10 Kwi 2011
Posty: 164
Może Ktoś kto był w ostatni weekend samolotowo przez Bergamo opisze swoje przeżycia w tym sympatycznym kraju? ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#17 PostWysłany: 20 Lis 2012 22:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Ja na razie mam kupione bilety na marzec z Katowic do Bergamo i ze Skopie do Bergamo, czekam na tańsze bilety w przeciwnych kierunkach :)
Ciekawe jak to się ułoży.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
metyl_bca uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#18 PostWysłany: 20 Lis 2012 23:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
co myślicie o noclegu w Skopje w tym pensjonacie?

http://www.booking.com/hotel/mk/anja-pa ... el.pl.html

A może ktoś poradzi coś lepszego?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#19 PostWysłany: 22 Lis 2012 18:34 

Rejestracja: 05 Lip 2012
Posty: 46
Jeżeli chodzi o Anije to nocowałem w tym: http://www.booking.com/hotel/mk/main-sq ... f87;dcid=2
Jest w samym rynku i kosztował mnie za 2 osoby około 150zł:) Bardzo czysty i schludny pokój.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#20 PostWysłany: 05 Kwi 2013 09:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Wróciłem z Macedonii. Byłem w Ochrydzie i Skopje.
Zwiedziłem kanion Matka.
Jeżeli macie jakieś pytania chętnie udzielę odpowiedzi.
J
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group