Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#21 PostWysłany: 07 Kwi 2013 13:47 

Rejestracja: 03 Lut 2013
Posty: 14
jajacekk napisał(a):
Wróciłem z Macedonii. Byłem w Ochrydzie i Skopje.
Zwiedziłem kanion Matka.
Jeżeli macie jakieś pytania chętnie udzielę odpowiedzi.
J


Możesz napisać, jak Skopje prezentuje się cenowo (nocleg, wyżywienie, transport publiczny) i co warto zobaczyć (i czy w ogóle opłaca się tam udać wg Ciebie)? Niestety na tym forum nie znalazłem żadnej obszernej relacji nt. Skopje i samej Macedonii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tygodniowe all inclusive w 4* hotelu na Cyprze od 2422 PLN. Wyloty z 4 miast Tygodniowe all inclusive w 4* hotelu na Cyprze od 2422 PLN. Wyloty z 4 miast
Karaiby last minute: loty na Jamajkę z 3 miast od 2423 PLN Karaiby last minute: loty na Jamajkę z 3 miast od 2423 PLN
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#22 PostWysłany: 07 Kwi 2013 14:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2011
Posty: 1647
srebrny
Nie do mnie pytanie, ale pozwolę sobie dorzucić własne 3 grosze.
Ja byłem w Skopje rok temu i na 1-2 dni miasto jest godne polecenia. Ogólnie Skopje dzieli się na 2 części: europejską i muzułmańską. Granica przebiega na rzece Wardar. Wystarczy przejść przez most, by poczuć się jak w arabskim kraju. Pełno targów z warzywami i owocami, ogólny brud, wszędzie kręcą kebaby, dużo meczetów.
A miasto przechodzi metamorfozę. Rząd pompuje bardzo dużo pieniędzy w budowę 'zabytków'. Stawiają sobie od zera muzea, łuki tryumfalne, budynki rządowe, bardzo dużo pomników. Jeżeli chcecie coś więcej o tym projekcie to wpiszcie do wyszukiwarki: Skopje 2014.
Co do cen to jest różnie: za nocleg zapłaciłem w przeliczeniu ok. 25 złotych ze śniadaniem w hostelu. W sklepach za to ceny nie powalały, porównywalne do cen w Polsce albo trochę drożej. Miasto do obejścia na pieszo, więc z komunikacji nie trzeba korzystać.
Należy natomiast pamiętać, że w całym mieście alkohol sprzedaje się do 19.00. :) Po tej godzinie w sklepach półki z alkoholem są zakrywane roletami, a lodówki z piwem zamykane na kłódkę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#23 PostWysłany: 07 Kwi 2013 20:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Macedonia.
Dla mnie wspaniały wypad, ale ja jestem z tych turystów gdzie wszędzie chcę być i zobaczyć co się da. Wszędzie mi się podoba :)

Praktyczne rady które może komuś się przydadzą.

Do Skopje leciałem z Bergamo. Aura bezchmurna, wspaniałe widoki. Przelot nad Wenecją i Rovinji w Chorwacji.
Lotnisko w Skopie imieniem Aleksandra Wielkiego pachnie świeżością i jest praktycznie puste. Jeżeli jest otwarte w nocy, można wygodnie przekimać.
Autobus z lotniska do stolicy kosztuje 150 den, bilet kupujemy w kasie koło kantoru wymiany walut( niekorzystny bardzo kurs) Jeżeli nie ma potrzeby nie wymieniajmy tam waluty. Ja wymieniłem jedynie na bilet autobusowy czyli 10€ bo jechaliśmy w trójkę.
W autobusie bilet sprawdza pani z kasy, która przypuszczam gdybyśmy nie mieli biletu sprzedałaby.
Na bilecie jest mapka gdzie autobus się zatrzymuje. Drugi przystanek to centrum komunikacji. Czyli Dworzec autobusowy krajowy i międzynarodowy, dworzec komunikacji miejskiej i kolejowy.
Na dworcu jest kantor przy informacji, o ile dobrze pamiętam okienko numer 6. 1€ w tym kantorze kosztuje 61 den. Nie widziałem korzystniejszego kursu.
Stąd można jechać dosłownie wszędzie. My pojechaliśmy do Ochrydu.
Kupując bilet powrotny oszczędzamy. Bilet w dwie strony kosztuje 730 den
Autobus, a w zasadzie autobusik jedzie trzy godziny. W połowie drogi zatrzymuje się na przełęczy i wszyscy wychodzą zapalić lub coś kpić w przydrożnym barze.
Ochryd to piękny stary, historyczny kurort.
Mieszkaliśmy w samym centrum 100m od jeziora w starej części miasta. Piękna zabudowa ( mnie skojarzyła się z Sarajewem) Praktycznie wszystkie kamieniczki są jednopiętrowe.
Za nocleg dla trzech osób płaciliśmy 23€ włącznie z podatkiem klimatycznym.

http://www.booking.com/hotel/mk/apartme ... ta.pl.html?

Piwo w restauracji kosztuje 80 den
obiad w granicach 300 den
Po jeziorku pływaliśmy super katamaranem,(biała skura) za 15€ za pół godziny ( fajny relaks) Na koniec umieszczę kilka zdjęć włącznie z tym katamarankiem.
Po powrocie do Skopje mieszkaliśmy w hotel- pensjonat Anja

http://www.booking.com/hotel/mk/anja-pa ... el.pl.html?

koszt za noc w pokoju trzyosobowym 43€
Niestety ja płaciłem w den kartą i po powrocie stwierdziłem niekorzystny przelicznik.
Uważam, że w Macedonii gdzie tylko można należy płacić €
Skopje nie jest dużym miastem (650 tyś) Centrum jest w przebudowie i z tego względu uważam, że lepiej poczekać jeszcze co najmniej rok aż wszystkie prace zostaną zakończone. A jest naprawdę piękne.
Pomnik Aleksandra Wielkiego w centralnej części miasta robi wrażenie nie tylko ogromem, ale jest to również fontanna podświetlana i w niedzielę dodatkowo dźwięk płynie z głośników.
Dzielnica muzułmańska obowiązkowo.
W Skopje urodziła się matka Teresa z Kalkuty.
W ogóle jest to miasto pomników.
Autobusy są czerwone i piętrowe jak w UK.
Ale na przystankach nie uświadczysz informacji z rozkładem jazdy, ani nawet jaki numer autobusu się zatrzymuje.
Bilety kosztują 35 den i można kupić u kierowcy.
Tyle samo kosztuje bilet do kanionu Matka ( poleca).
Jeździ tam autobus lini 60. Rozkład jazdy tej linii naklejony jest na szybę przy kierowcy. Warto się z nim zapoznać bo nie kursuje zbyt często. Najlepiej wsiąść do niego na dworcu autobusowym.
W kanionie można popłynąć łódką za 5€ od osoby do jaskini, która nie robi wrażenia, ale popłynąć warto.

Ogólne wrażenia:
Macedonia jest bardzo brudnym krajem. Woreczki foliowe są dosłownie wszędzie.
Rzeki zawalone śmieciami i gruzem, koszmar.
Natomiast ludzie nieprawdopodobnie życzliwi.
Chętni do pomocy, rozmowni, zawsze pytają skąd przyjechaliśmy.
koniecznie trzeba spróbować Tavče gravče, coś w rodzaju naszej fasolki po bretońsku.
piwo w sklepie kosztuje 45 den puszka butelka 1,5 l 100den, wódka 0,7l 320 den,ale uwaga, po 19 prohibicja nie kupimy alkoholu jedynie w restauracji.

Załączniki:
Ochryd katamaran.JPG
Ochryd katamaran.JPG [ 105.79 KiB | Obejrzany 5445 razy ]
Ochryd.JPG
Ochryd.JPG [ 86.26 KiB | Obejrzany 5445 razy ]
Ochryd_2.JPG
Ochryd_2.JPG [ 134.63 KiB | Obejrzany 5445 razy ]
Ochryd_3.JPG
Ochryd_3.JPG [ 105.62 KiB | Obejrzany 5445 razy ]
Kanion Matka.JPG
Kanion Matka.JPG [ 113.87 KiB | Obejrzany 5445 razy ]
Kanion Matka 1.JPG
Kanion Matka 1.JPG [ 110.07 KiB | Obejrzany 5445 razy ]
Skopje 5.JPG
Skopje 5.JPG [ 89.51 KiB | Obejrzany 5445 razy ]
Skopje 6.JPG
Skopje 6.JPG [ 85.55 KiB | Obejrzany 5445 razy ]
Skopje nocą 9.JPG
Skopje nocą 9.JPG [ 67.91 KiB | Obejrzany 5445 razy ]
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez jajacekk, 08 Kwi 2013 11:56, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#24 PostWysłany: 07 Kwi 2013 21:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2011
Posty: 1647
srebrny
jajacekk napisał(a):
1€ w tym kantorze kosztuje 61 den. Nie widziałem korzystniejszego kursu.
Niestety ja płaciłem w den kartą i po powrocie stwierdziłem niekorzystny przelicznik.


Z ciekawości sprawdziłem swój wyciąg z konta w Deutsche Banku i miałem taki sam kurs 1EUR=61 lub 62 MKD. Wszystko zależy po ile wcześniej zdobyłeś EUR.
Ja miałem ten komfort, że nie musiałem się uganiać za kantorami i przeliczać przed wyjazdem ile będę potrzebować euro. Jak miałem potrzebę, to brałem pieniądze z bankomatu albo płaciłem kartą.

jajacekk napisał(a):
Uważam, że w Macedonii gdzie tylko można należy płacić €


To fakt. W Macedonii kurs denara do euro jest stały i narzucony z góry, co skutkuje tym, że w mniejszych sklepach można płacić w euro po stałym przeliczniku, a ewentualna reszta zostanie wydana w denarach. W marketach taki manewr nie przechodzi.

jajacekk napisał(a):
Pomnik Aleksandra Wielkiego w centralnej części miasta robi wrażenie nie tylko ogromem, ale jest to również fontanna podświetlana i w niedzielę dodatkowo dźwięk płynie z głośników.

Ja byłem w sobotę i w poniedziałek i też była synchronizacja fontanny z muzyką. :)
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#25 PostWysłany: 30 Lip 2013 22:28 

Rejestracja: 29 Lip 2013
Posty: 121
Loty: 41
Kilometry: 134 425
Na początku września będę miał około 1.5 dnia na zwiedzanie Skopje. Pierwszą połówkę po powrocie z Ohrydu zostawiłbym sobie na zwiedzanie samego miasta, natomiast drugiego dnia chciałbym wybrać się do Matki, jednak obawiam się trochę, czy nie jest to zbyt krótko, gdyż już na 20 muszę być na pociąg do Belgradu. Ile rozsądnie zaplanować na "powłóczenie" się po kanionie ? Ile trwa sam dojazd na miejsce ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#26 PostWysłany: 30 Lip 2013 23:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Dojazd autobusem miejskim zajmuje 45-60 minut, zależnie od korków.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#27 PostWysłany: 03 Wrz 2013 22:52 

Rejestracja: 03 Wrz 2013
Posty: 3
Hej,
Będę w niedzieli w Skopje i mam w planie odwiedzić kanion Matki. Możecie proszę mi zatem pomóc w odpowiedzi na poniższe pyatnia:
Jak ten kanion nazywają miejscowi. Jeśli będę miał problemy to będę pytał na miejscu
Jak do niego trafić jadąc autem ze Skopje?

Dzięki za pomoc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#28 PostWysłany: 03 Wrz 2013 23:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Miejscowi nazywają go tak, jak się nazywa - czyli Kanion Matka. Z centrum Skopje wyjazd ulicami: Bulwar Partizanski Odredi, Ǵorče Petrov i dalej przez miejscowość Saraj do Dolna Matka.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#29 PostWysłany: 05 Wrz 2013 22:51 

Rejestracja: 03 Wrz 2013
Posty: 3
Wielkie dzięki,
Zapomniałem jeszcze spytać. Będąc w Kanionie Matka - jest możliwość aby płacić tam w EURO? Czy jednak warto mieć lokalną walutę? Niezależnie od tego czy się opłaca czy też nie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#30 PostWysłany: 05 Wrz 2013 23:09 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22425
Zazwyczaj w FYROM, przyjmuję beż problemu wszędzie Euro, ale lepiej, zrobić dinary ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#31 PostWysłany: 14 Wrz 2013 21:09 

Rejestracja: 03 Wrz 2013
Posty: 3
Dzięki za namiary na trasę do Kanionu. Pojechałem jak było napisane i trafiłem bez większego problemu. Przez chwilę nie byłem pewny czy dobrze jadę, ale lokalni z chęcią pomogli. Jeżeli chodzi o EURO, to też zamieniłem na lokalną walutę. Kanion Matka piękny, warto było tam pojechać i odpocząć od zgiełku miasta.

Pozdro, Lukasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#32 PostWysłany: 14 Wrz 2013 21:19 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2244
Zeus napisał(a):
Zazwyczaj w FYROM, przyjmuję beż problemu wszędzie Euro, ale lepiej, zrobić dinary ;)


Ty może przyjmujesz euro, skoro się chwalisz, lepiej za to mieć denary... Serbskie dinary to tam są zupełnie niepotrzebne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#33 PostWysłany: 14 Wrz 2013 22:59 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22425
No mam napiszane ze lepiej miec dinary/denary FYROMskie, ale zazwyczaj to beż problemu je przyjmowali w FYROM...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#34 PostWysłany: 20 Wrz 2013 23:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2012
Posty: 771
Loty: 91
Kilometry: 123 256
niebieski
Mrowkad napisał(a):
Wielkie dzięki,
Zapomniałem jeszcze spytać. Będąc w Kanionie Matka - jest możliwość aby płacić tam w EURO? Czy jednak warto mieć lokalną walutę? Niezależnie od tego czy się opłaca czy też nie.



W kanionie Matka za przepłynięcie łodzią chętnie pobierają opłatę w €
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#35 PostWysłany: 21 Wrz 2013 15:05 

Rejestracja: 30 Mar 2012
Posty: 110
W Macedonii, jak zapewne w większości krajów najlepiej jest płacić miejscową walutą, czyli denarem macedońskim. Kantorów jest dość sporo, więc wymiana nie powinna stanowić problemu. W pewnych miejscach pewnie da się zapłacić innymi walutami i jeśli ktoś zamierza to robić, to warto znać wcześniej kurs. Jeżeli ktoś wybiera się również do sąsiednich krajów, to europejska waluta się również przyda i będzie ją można wymienić na miejscową, np. albańskie leki, serbskie dinary lub bułgarskie lewy. Na Kosowie płaci się w euro, jeśli ktoś wybiera się na południe, do Macedonii Egejskiej to tam też zapłacimy greckim euro.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#36 PostWysłany: 21 Wrz 2013 15:45 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 511
niebieski
sorry co to jest greckie euro?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#37 PostWysłany: 18 Lis 2013 17:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2012
Posty: 984
Loty: 635
Kilometry: 703 614
niebieski
Właśnie dziś wróciłem ze Skopje. Spędziłem tam weekend. Wrażenia po przylocie różne. Dziwne miasto... szalenie klimatyczna cześć "turecko-albańska" za kamiennym mostem. Miasto po tzw. "europejskiej części" bardzo nieciekawe. Nowe budynki i pomniki w Skopje to styl z "koszmarnego snu architekta". Brak umiaru we wszystkim... w wielkości, w zdobnictwie, w złoceniach.
Do polecenia... oprócz oczywiście Domu Matki Teresy, meczetów, cerkwi, Muzeum Miejskiego - nowe, świeżo otwarte centrum holokaustu Żydów z południowych Bałkanów.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#38 PostWysłany: 18 Lis 2013 17:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2012
Posty: 984
Loty: 635
Kilometry: 703 614
niebieski
I jeszcze jedna przestroga. Jest w Skopje nad rzeka jeden budynek, przed którym stoją oryginalne rzeźby z I i II wieku naszej ery. Nie ma tam żadnej tabliczki, ze nie można fotografować. Nie ma zakazu wstępu na schody, na których stoją rzeźby. Jednak stoją one przed budynkiem rządowym i mimo braku informacji i jakiegokolwiek oznaczenia jest (jak się potem okazuje) zakaz fotografowania - budynku, a co za tym idzie rzeźb. Nie da się ich raczej sfotografować, żeby budynek nie był w tle. Mnie kilka zwykłych fotek kosztowało dwie godziny spędzone na posterunku policji i podejrzeniach o szpiegostwo. Wszystko skończyło się ok i nawet przeprosinami, ale proponuję podarować sobie taką przygodę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#39 PostWysłany: 24 Mar 2014 13:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 710
Loty: 148
Kilometry: 169 311
niebieski
Czy istnieje jakaś wyszukiwarka połączeń autobusowych w Skopje?
Google maps w przypadku stolicy Macedonii nie ma takiej opcji, a nic innego nie mogę znaleźć.
_________________
Piłkarskie podróże - groundhopping i groundspotting
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Skopje i okolice
#40 PostWysłany: 31 Mar 2014 19:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2013
Posty: 249
Loty: 88
Kilometry: 201 994
niebieski
Osobiście nie korzystałem i nie wiem na ile to jest aktualne.

http://www.balkanviator.com/en/
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 129 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group