Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wikipost
Jak wyrobić wizę na Białorus.

Na początek, jakie są min. wymagania do wyrobienia tej wizy:

Ambasada Białorusi napisał(a):
Paszport powinien zawierać podpis i być ważny co najmniej 3 miesiące po ukończeniu okresu ważności wizy oraz koniecznie zawierać czyste strony (co najmniej są 2);

Gdzie można ją wyrobić:

Oczywiście, przez różne biura podróży, ale można także pójść prosto do konsulatu/ambasady i wyrobić ją. Nie trzeba się zarejestrować, jak do Rosyjskiej, wystarczy się pojawić w określonej godzinie pracy ambasady/konsulatu. Zwykłym upoważnieniem, można wyrobić i odebrać wizy naszych kompanom podróży.

Adresy Ambasad i Konsulat w Polsce
[+] Pokaż
Ambasada
ul. Wiertnicza 58, 02-952 Warszawa
Czynna: Od poniedziałku do piątku
Godziny przyjęć: 9:00 — 12:00 — przyjmowanie wniosków wizowych, 15:00 — 16:00 — odbior paszportów
tel: +48 (22) 742-0710
email: poland.consul[at]mfa.gov.by

Konsulaty
Białystok
ul. Elektryczna 9, 15-080
Godziny przyjęć: 9:00 — 11:45 — przyjmowanie wniosków wizowych, 15:00 — 16:00 — odbior paszportów
tel: +48 (85) 664-9946
email: poland.bialystok[at]mfa.gov.by

Gdańsk Oliwa
ul. Noakowskiego 9, 80-313
Godziny przyjęć: 9:00 — 12:00 — przyjmowanie wniosków wizowych, 14:30 — 15:30 — odbior paszportów
tel: +48 (58) 341-0026
email: poland.gdansk[at]mfa.gov.by

Biała Podlaska
ul. Sitnicka 77, 21-500
Godziny przyjęć: 9:00 — 12:00 — przyjmowanie wniosków wizowych, 13:30 — 15:30 — odbior paszportów
tel: +48 (83) 342-1814
email: poland.bialapodlaska[at]mfa.gov.by

Godziny pracy warto sprawdzać także tu: http://poland.mfa.gov.by/pl/kunsulaty/

Następne pytanie, która wiza nam będzie potrzebna?

Cennik

[+] Pokaż
Załącznik:
Bialorus.JPG

(Jest błąd przy wizie grupowej tranzytowej, cena to 8 EUR i 33 EUR za osobę)

Jak widać, wybór dość spory, a ceny nie powalają, jak np. z tymi do wizy Rosyjskiej.

Rodzaje wizy/wymagane dokumenty

Wiza tranzytowa

Jak sama nazwa świadczy, to wiza, żebyśmy mogli przejechać Białoruś. Wymagane dokumenty: Wiza do kraju docelowego (np. Rosja) albo bilet do kraju docelowego (lotniczy, kolejowy) albo do granicy (najtańszy bilet kolejowy do Brześcia albo Grodna np.) Wiza wydawana jest na 48 godzin (od 24:00 do 23:59)

Uwaga Osoby które lecą Belavią do Moskwy z przesiadką w Mińsku, potrzebuję wizę tranzytową do tego kraju.

Wiza krótkoterminowa

Tutaj są 2 opcje. Wiza turystyczna i prywatna.

Wiza turystyczna, nie jest tak łatwa do wyrobienia, jak się wydaje. Trzeba dostać zaproszenie od biura podróży w Białorusi, które współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś.

Najlepiej jest starać się o wizę prywatną. Nie trzeba tutaj mieć dużo do wyrobienia jej. Wystarczy jedynie adres osoby w Białorusi (były przypadki, ze ludzie wybierali byle jaki adres na gogle maps, i wypisywali byle jakie imię i nazwisko) a czasami pracownik ambasady/konsulatu poprosi o ksero paszportu osoby zapraszającej. Większość z nas ma jakiegoś kolegę/koleżankę, który z chęcią pomoże z adresem albo z ksero. A jak nie, polecam airbnb lub couchsurfing. Tam beż problemu dostaniemy wszystkie dane :)

Wiza wydawana jest na 30 dni. Jak ktoś chce do 3 miesięcy to już wymagany jest zaproszenie z OVIRu.

Ubezpieczenie Zdrowotne

[+] Pokaż
Ambasada Białorusi napisał(a):
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców.

Cudzoziemcy, którzy czasowo przebywają albo czasowo mieszkają na terytorium Republiki Białoruś, muszą posiadać ważną umową obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, zawartą z kompanią “Belgosstrakh” lub «Beleximgarant», czy umową ubezpieczenia zdrowotnego, zawartą z dowolną ubezpieczeniową firmą zagraniczną.

Umowa ubezpieczenia zdrowotnego, która została zawarta z ubezpieczeniową firmą zagraniczną, musi:

- zawierać nazwę ubezpieczeniowej firmy zagranicznej, adres siedziby, numery telefonów ubezpieczeniowej firmy zagranicznej lub assistance międzynarodowego, również imię i nazwisko, imię ojca (jeżeli ono jest) cudzoziemca;

- być ważna na terytorium Republiki Białoruś;

- być ważna przez cały okres pobytu tymczasowego albo czasowego zamieszkania na terytorium Republiki Białoruś, w tym pokrywać wszystkie zaplanowane dni pobytu w okresie ważności wizy;

- mieć określoną sumę ubezpieczenia w wysokości nie mniej niż 10 000 euro.

A tutaj parę firm, które honoruje Białoruś

http://www.axa.pl/
http://www.reso.com.pl/
http://www.tueuropa.pl/
http://www.signal-iduna.pl

Koszt ubezpieczenia na 1 dzień to około 0.5 euro. Można ubezpieczenie kupić przez neta, albo pójść do oddziału (każda z tych firm ma odział obok konsulatów) i wyrobić na miejscu.

Mamy już wszystkie dokumenty? No to zaczynamy!

Uwaga Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy należy składać Z ZASADY nie wcześniej niż 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą.

Trzeba wypełnić wniosek: http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_is ... s/wniosek/
Wydrukować, i podpisać niebieskim długopisem

Zdjęcie: wymiary 35 x 45 mm

Ubezpieczenie

Wpłata: Płatność dokonuje się w oddziale banku w dniu złożenia wniosku wizowego

Uwaga Przy odbiorze wizy obowiązkowo trzeba pokazać potwierdzenie opłaty!

Uwaga Wydział Konsularny nie przyjmuje dokumentów nadesłanych do Konsulatu faksem, pocztą lub pocztą elektroniczną.

Po rozmowie w panią/panem w konsulacie, zostaniemy proszeni do odebrania paszportu z wizą po 2 albo 5 dniach po złożenia wniosku.

[ 311 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Białoruś - wiza
#281 PostWysłany: 14 Lip 2022 18:52 
Awatar użytkownika

Loty: 158
Kilometry: 289 577
srebrny
Image

Tyle :)

Tak przy sprawdzaniu paszportów pytają czy się ma wtedy powiedziałem że chcę kupić i mnie przekierowali :)
2 ludzi uważa post za pomocny.

Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#282 PostWysłany: 14 Lip 2022 19:01 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Przypominam, jest temat o tym...
bialorus-samochodem,1447,51679
 Relacje PM off  

#283 PostWysłany: 25 Lip 2022 13:19 
Awatar użytkownika

Loty: 199
Kilometry: 327 775
niebieski
Brześć zrobiony autobusem w weekend. W sobotę wyjazd o 8:30 z Białej Podlaskiej. Na granicy najdłużej trwało oczekiwanie po stronie białoruskiej do kontroli- równo godzinę. Białoruski strażnik graniczny kilka razy pytał się o wizę i uparcie szukał jej w paszporcie ;) ogólnie bez większych problemów.
2 ludzi lubi ten post.
klapio uważa post za pomocny.

#284 PostWysłany: 25 Lip 2022 14:38 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Loty: 213
Kilometry: 249 545
Strasznie mnie korci Brześć w te wakacje z Warszawy na jeden dzień. Trochę mam dylemat moralny przy podróży na Białoruś ale przekonuje mnie fakt, ze Łukaszenka w przeciwieństwie do Putina jest powszechnie znienawidzony.

Pokusiłbyś się @Legion1 o krótkie info z sytuacji na miejscu? Jakie podejście do Polaków, jak z cenami i czy w jeden dzień jest co w Brześciu oglądać?
.
 Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.

#285 PostWysłany: 25 Lip 2022 15:10 

niebieski
Legion1 napisał(a):
Brześć zrobiony autobusem w weekend. W sobotę wyjazd o 8:30 z Białej Podlaskiej. Na granicy najdłużej trwało oczekiwanie po stronie białoruskiej do kontroli- równo godzinę. Białoruski strażnik graniczny kilka razy pytał się o wizę i uparcie szukał jej w paszporcie ;) ogólnie bez większych problemów.

Pokazywałeś też ubezpieczenie?

#286 PostWysłany: 25 Lip 2022 15:11 
Awatar użytkownika

niebieski
@klapio mieliśmy ten sam dylemat ;) z perspektywy czasu nie żałuję. Na miejscu po Łukaszence ani śladu (nie ma żadnych plakatów itp. - bynajmniej nie zauważyliśmy) pogoda ogólnie była super, miasto czyste, zadbane i chyba jakoś bardziej europejskie niż np Kijów (tak trochę to odczułem)
Ludzie przyjaźnie nastawieni, parę razy byliśmy zaczepieni przez starszych mieszkańców. Wynajmowaliśmy mieszkanie (ciężko o noclegi z dnia na dzień) i właściciel wręcz prosił nas żebyśmy może zostali jedną noc dłużej bo widać, że nie mają chętnych obecnie. Na weekend myślę, że miasto w sam raz. Jest twierdza Brześć z dość rozległym terenem, ulica Sowiecka też wygląda całkiem ładnie i tam jest najwięcej knajp. Bez problemu można w wielu miejscach płacić kartami. Co do cen to akurat byłem zaskoczony bo super tanio nie jest, ale nie ma też wielkiej tragedii ;) magnesy od 4 do 8 rubli, pocztówki widziałem po 2 ruble. Jedzenie myślę, że w knajpach cenowo zbliżone do cen w Polsce. Wódka na granicy tania :)

@Arekkk o ubezpieczenie nikt nie pytał.
2 ludzi lubi ten post.

#287 PostWysłany: 25 Lip 2022 20:25 

niebieski
Legion1 napisał(a):
Białoruski strażnik graniczny kilka razy pytał się o wizę i uparcie szukał jej w paszporcie.

Ogólnie mówiąc chyba nie do wszystkich Białorusinów dotarło info o zniesieniu wiz dla Polaków, bo gdy w zeszłym tygodniu wsiadałem do autobusu Warszawa-Mińsk (Ecolines), to kierowca również dopytywał się o wizę. Ja akurat wizę i tak mam (rodzinną wielokrotną), więc pokazałem, ale "bezwizowcy" lepiej niech mają na podorędziu stosowny przepis (choćby w telefonie) dla uniknięcia ewentualnych nieporozumień.
Co do ubezpieczenia to już nie pamiętam kiedy ostatnio pytano mnie o nie na granicy białoruskiej (a bywam tam stosunkowo często), co jednak nie znaczy, że ktoś w końcu nie zapyta, lepiej więc na wszelki wypadek sobie je wyrobić
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#288 PostWysłany: 25 Lip 2022 20:32 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

A z drugiej strony, koszt ubezpieczenia nie jest jakiś bardzo wysoki.
 Relacje PM off
pietia lubi ten post.

#289 PostWysłany: 25 Lip 2022 23:49 
Awatar użytkownika

niebieski
@pietia dokładnie takie same odnoszę wrażenie, że nie wszędzie to dotarło po prostu ;) co do ubezpieczenia to myślę, że nawet nie warto się nad tym rozwodzić i tyle bo to powinno być jasne dla każdego ;)
pietia lubi ten post.

#290 PostWysłany: 28 Lip 2022 10:49 

-- 28 Lip 2022 10:46 --

Hej,
Mam pytanie do osób, które jeżdżą na Białoruś.
Kupiłem ubezpieczenie z AXA, która jest podana na stronie ambasady jako jedna z akceptowalnych ubezpieczalni.
Ubezpieczenie przyszło w języku polskim i angielskim.
Na stronie ambasady jest informacja, ze polisa ubezpieczenia zdrowotnego w języku obcym, musi mieć oficjalne tłumaczenie na język białoruski lub rosyjski.
W AXA powiedzieli, ze nie wydają ubezpieczenia w języku innym niż pol/ang.
Pytanie czy celnicy wpuszcza mnie na Białoruś ?

-- 28 Lip 2022 10:49 --

Dodam, ze chodzi o ubezpieczenie zdrowotne
 Relacje PM off  

#291 PostWysłany: 28 Lip 2022 11:26 

niebieski
Wpuszczą bez problemu.
 Relacje PM off  

#292 PostWysłany: 28 Lip 2022 11:49 
Awatar użytkownika

Loty: 361
Kilometry: 502 053
złoty
Ja tylko dodam, że celnicy będą się interesowali ew. towarem przewożonym przez granicę.
A wpuścić lub nie wpuścić do danego kraju to zadanie pograniczników.

"Podróżować to żyć..."
 Relacje PM off
pietia lubi ten post.

#293 PostWysłany: 28 Lip 2022 12:23 

niebieski
Ja się szykuję do odwiedzin rodziny w Mińsku, ale z tego co czytam to są jakieś koszmarne kolejki na granicy jak się jedzie autem. Jechał może ktoś ostatnio? Zastanawiałem się nawet by jechać przez Litwę, ale tam sytuacja jest podobna.
Co do ubezpieczenia to w zasadzie chyba za każdym razem mi sprawdzali, ale nigdy nie patrzyli w jakim jest języku.
Raz nas nie wpuszczono na Białoruś, bo nie spodobał im się płyn do prania. Ale wtedy ogólnie mieli zły dzień ;)
 Relacje PM off  

#294 PostWysłany: 28 Lip 2022 14:05 

niebieski
Jadąc samochodem może sprawdzają. Jak obserwowałem pasażerów autobusów to nikt nie prosił o ubezpieczenie.

@risto, same kolejki w Brześciu nie były kilka dni temu specjalnie duże. Odprawy jednak niemiłosiernie się dłużą. Nikomu za bardzo się nie spieszy. Jadąc busem odprawy zajęły łącznie jakieś 3,5 h, a byliśmy jedynym autobusem (oddzielna kolejka).

Ostatnio edytowany przez Arekkk, 28 Lip 2022 17:34, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off  

#295 PostWysłany: 28 Lip 2022 16:49 

Dziękuje, za odpowiedzi.
@Tomo14 słuszna uwaga :)
 Relacje PM off  

#296 PostWysłany: 28 Lip 2022 20:41 

niebieski
risto napisał(a):
Jechał może ktoś ostatnio? Zastanawiałem się nawet by jechać przez Litwę, ale tam sytuacja jest podobna.

Jeśli zamierzasz jechać w ramach ruchu bezwizowego, to przez Litwę nie wjedziesz. Bezwiz dla obywateli Polski działa tylko na granicy polsko-białoruskiej. Podobnie zresztą Litwin nie wjedzie bez wizy od strony Polski.
Jeśli celem Twojej podróży ma być Mińsk, to może lepiej jechać autobusem? Nie jest to może najwygodniejsza opcja, i też czeka się na granicy, ale jednak nie kilkanaście godzin
 Relacje PM off

#297 PostWysłany: 29 Lip 2022 06:17 

niebieski
A to nie wiedziałem, dzięki za informację. Niestety autobusem odpada, bo jadę z żoną i 1,5 rocznym dzieckiem, więc milion gratów trzeba wieźć ze sobą ;) Jak będzie stania na kilkanaście godzin to sobie odpuszczę, bo szkoda dziecka.
 Relacje PM off  

#298 PostWysłany: 29 Lip 2022 07:43 

niebieski
Myślę, że tu sporo zależy też od dnia tygodnia labo pory dnia. W ciągu ostatniego miesiąca jeździłem do Białorusi dwukrotnie, autobusami. Na początku lipca jechałem w sobotę wieczorem przez Brześć, i kolejka osobówek była naprawdę spora, zresztą w obie strony. Większość to auta białoruskie, ale były też rosyjskie, polskie, niemieckie, a nawet belgijskie. Nie wiem jak długo zajęło im przekraczanie granicy, ale widziałem, że kolejka się posuwała :)
Natomiast za drugim razem jechaliśmy przez Bobrowniki-Bierestowicę ( w środku tygodnia i w ciągu dnia), i ruch był znacznie mniejszy, przy czym zdecydowana większość osobówek to były rejestracje białoruskie z czwórką na końcu. Czyli - Grodzieńszczyna, miejscowi
Poza tym skoro jedziecie z 1,5 rocznym dzieckiem, to niewykluczone, że przynajmniej na polskim przejściu przepuszczą was bez kolejki, choć tu też nie ma reguły. Wiem, że na przejściach z Ukrainą opcja "na dziecko" nieraz działa
 Relacje PM off  

#299 PostWysłany: 29 Lip 2022 10:35 
Awatar użytkownika

Loty: 62
Kilometry: 75 709
risto napisał(a):
Jak będzie stania na kilkanaście godzin to sobie odpuszczę, bo szkoda dziecka.

z dziecmi do 2 lat puszczają bez kolejki ;) tzn na ogol - generalnie na wschodzie to się sprawdza

pietia napisał(a):
Jeśli zamierzasz jechać w ramach ruchu bezwizowego, to przez Litwę nie wjedziesz. Bezwiz dla obywateli Polski działa tylko na granicy polsko-białoruskiej. Podobnie zresztą Litwin nie wjedzie bez wizy od strony Polski.

btw @pietia orientujesz sie moze, czy to jest tak, ze wyjechac tez trzeba do pl? czy mozna zrobic pl -> by -> lt bez wizy?

https://www.facebook.com/zamiedzaidalej
 Relacje PM off  

#300 PostWysłany: 29 Lip 2022 20:38 

niebieski
Szymon2020 napisał(a):

btw @pietia orientujesz sie moze, czy to jest tak, ze wyjechac tez trzeba do pl? czy mozna zrobic pl -> by -> lt bez wizy?

Tak, wracać też trzeba przez granicę BY-PL. W którejś z fejsbukowych grup przytaczano niedawno przykład Polki, która po odwiedzeniu Grodna chciała opuścić Białoruś przez przejscie Priwałka-Raigradas, i została zawrócona. Nie jestem nawet pewien czy można ze sobą łączyć bezwiz "lądowy" i "lotniskowy", czyli czy można przylecieć do Mińska samolotem np. z Gruzji, a następnie wyjechać z Białorusi autobusem przez Brześć.
Tu jest trochę więcej informacji: https://bezviz.by/pl/belarus/sused
 Relacje PM off
Szymon2020 uważa post za pomocny.

[ 311 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości