Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Jak wyrobić wizę na Białorus.

Na początek, jakie są min. wymagania do wyrobienia tej wizy:

Ambasada Białorusi napisał(a):
Paszport powinien zawierać podpis i być ważny co najmniej 3 miesiące po ukończeniu okresu ważności wizy oraz koniecznie zawierać czyste strony (co najmniej są 2);


Gdzie można ją wyrobić:

Oczywiście, przez różne biura podróży, ale można także pójść prosto do konsulatu/ambasady i wyrobić ją. Nie trzeba się zarejestrować, jak do Rosyjskiej, wystarczy się pojawić w określonej godzinie pracy ambasady/konsulatu. Zwykłym upoważnieniem, można wyrobić i odebrać wizy naszych kompanom podróży.

Adresy Ambasad i Konsulat w Polsce
[+] Pokaż
Ambasada
ul. Wiertnicza 58, 02-952 Warszawa
Czynna: Od poniedziałku do piątku
Godziny przyjęć: 9:00 — 12:00 — przyjmowanie wniosków wizowych, 15:00 — 16:00 — odbior paszportów
tel: +48 (22) 742-0710
email: poland.consul[at]mfa.gov.by


Konsulaty
Białystok
ul. Elektryczna 9, 15-080
Czynna: Od poniedziałku do piątku
Godziny przyjęć: 9:00 — 11:45 — przyjmowanie wniosków wizowych, 15:00 — 16:00 — odbior paszportów
tel: +48 (85) 664-9946
email: poland.bialystok[at]mfa.gov.by


Gdańsk Oliwa
ul. Noakowskiego 9, 80-313
Czynna: Od poniedziałku do piątku
Godziny przyjęć: 9:00 — 12:00 — przyjmowanie wniosków wizowych, 14:30 — 15:30 — odbior paszportów
tel: +48 (58) 341-0026
email: poland.gdansk[at]mfa.gov.by


Biała Podlaska
ul. Sitnicka 77, 21-500
Czynna: Od poniedziałku do piątku
Godziny przyjęć: 9:00 — 12:00 — przyjmowanie wniosków wizowych, 13:30 — 15:30 — odbior paszportów
tel: +48 (83) 342-1814
email: poland.bialapodlaska[at]mfa.gov.by


Godziny pracy warto sprawdzać także tu: http://poland.mfa.gov.by/pl/kunsulaty/


Następne pytanie, która wiza nam będzie potrzebna?

Cennik

[+] Pokaż
Załącznik:
Bialorus.JPG


(Jest błąd przy wizie grupowej tranzytowej, cena to 8 EUR i 33 EUR za osobę)


Jak widać, wybór dość spory, a ceny nie powalają, jak np. z tymi do wizy Rosyjskiej.

Rodzaje wizy/wymagane dokumenty

Wiza tranzytowa

Jak sama nazwa świadczy, to wiza, żebyśmy mogli przejechać Białoruś. Wymagane dokumenty: Wiza do kraju docelowego (np. Rosja) albo bilet do kraju docelowego (lotniczy, kolejowy) albo do granicy (najtańszy bilet kolejowy do Brześcia albo Grodna np.) Wiza wydawana jest na 48 godzin (od 24:00 do 23:59)

Uwaga Osoby które lecą Belavią do Moskwy z przesiadką w Mińsku, potrzebuję wizę tranzytową do tego kraju.

Wiza krótkoterminowa

Tutaj są 2 opcje. Wiza turystyczna i prywatna.

Wiza turystyczna, nie jest tak łatwa do wyrobienia, jak się wydaje. Trzeba dostać zaproszenie od biura podróży w Białorusi, które współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś.

Najlepiej jest starać się o wizę prywatną. Nie trzeba tutaj mieć dużo do wyrobienia jej. Wystarczy jedynie adres osoby w Białorusi (były przypadki, ze ludzie wybierali byle jaki adres na gogle maps, i wypisywali byle jakie imię i nazwisko) a czasami pracownik ambasady/konsulatu poprosi o ksero paszportu osoby zapraszającej. Większość z nas ma jakiegoś kolegę/koleżankę, który z chęcią pomoże z adresem albo z ksero. A jak nie, polecam airbnb lub couchsurfing. Tam beż problemu dostaniemy wszystkie dane :)

Wiza wydawana jest na 30 dni. Jak ktoś chce do 3 miesięcy to już wymagany jest zaproszenie z OVIRu.

Ubezpieczenie Zdrowotne

[+] Pokaż
Ambasada Białorusi napisał(a):
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców.

Cudzoziemcy, którzy czasowo przebywają albo czasowo mieszkają na terytorium Republiki Białoruś, muszą posiadać ważną umową obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, zawartą z kompanią “Belgosstrakh” lub «Beleximgarant», czy umową ubezpieczenia zdrowotnego, zawartą z dowolną ubezpieczeniową firmą zagraniczną.

Umowa ubezpieczenia zdrowotnego, która została zawarta z ubezpieczeniową firmą zagraniczną, musi:

- zawierać nazwę ubezpieczeniowej firmy zagranicznej, adres siedziby, numery telefonów ubezpieczeniowej firmy zagranicznej lub assistance międzynarodowego, również imię i nazwisko, imię ojca (jeżeli ono jest) cudzoziemca;

- być ważna na terytorium Republiki Białoruś;

- być ważna przez cały okres pobytu tymczasowego albo czasowego zamieszkania na terytorium Republiki Białoruś, w tym pokrywać wszystkie zaplanowane dni pobytu w okresie ważności wizy;

- mieć określoną sumę ubezpieczenia w wysokości nie mniej niż 10 000 euro.

A tutaj parę firm, które honoruje Białoruś

http://www.axa.pl/
http://www.reso.com.pl/
http://www.tueuropa.pl/
http://www.signal-iduna.pl

Koszt ubezpieczenia na 1 dzień to około 0.5 euro. Można ubezpieczenie kupić przez neta, albo pójść do oddziału (każda z tych firm ma odział obok konsulatów) i wyrobić na miejscu.

Mamy już wszystkie dokumenty? No to zaczynamy!

Uwaga Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy należy składać Z ZASADY nie wcześniej niż 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą.

Trzeba wypełnić wniosek: http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_is ... s/wniosek/
Wydrukować, i podpisać niebieskim długopisem

Zdjęcie: wymiary 35 x 45 mm

Ubezpieczenie

Wpłata: Płatność dokonuje się w oddziale banku w dniu złożenia wniosku wizowego

Uwaga Przy odbiorze wizy obowiązkowo trzeba pokazać potwierdzenie opłaty!

Uwaga Wydział Konsularny nie przyjmuje dokumentów nadesłanych do Konsulatu faksem, pocztą lub pocztą elektroniczną.


Po rozmowie w panią/panem w konsulacie, zostaniemy proszeni do odebrania paszportu z wizą po 2 albo 5 dniach po złożenia wniosku.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 356 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#301 PostWysłany: 30 Lip 2022 04:34 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Info z dzisiaj z granicy w Bobrownikach: wjeżdżasz z Polski, musisz, wrócić do Polski. Oficjalnie nie da się inaczej.

Jeżeli ktoś się waha, to śmiało polecam jechać. Białorusini bardzo przyjaźni dla Polaków, zero animozji, czyli nic się nie zmieniło. Żadnych prowokacji czy "szpicli". Czułem się mega bezpiecznie. Nie spotkałem turystów z zachodu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pietia lubi ten post.
 
      
Majówka w Indiach: Nowe Delhi, Mumbaj i Goa lub Dehradun z Warszawy od 3137 PLN Majówka w Indiach: Nowe Delhi, Mumbaj i Goa lub Dehradun z Warszawy od 3137 PLN
Warto! Loty (z bagażem) do Paragwaju z Krakowa i Warszawy od 2413 PLN. Podróże first minute Warto! Loty (z bagażem) do Paragwaju z Krakowa i Warszawy od 2413 PLN. Podróże first minute
#302 PostWysłany: 09 Sie 2022 16:31 

Rejestracja: 03 Mar 2011
Posty: 429
niebieski
Dzisiaj wczesnym rankiem jechałem z żoną i dzieckiem do Mińska przez Bobrowniki. Na granicy wszystko zajęło Ok godziny. Ogólnie miło i przyjemnie ;) wjechałem bez problemu na zieloną kartę. Paliwo dzisiaj - 2,46 BYN/l, winieta miesięczna- 58,11 BYN
Góra
 Profil Relacje PM off
pietia lubi ten post.
e-prezes uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#303 PostWysłany: 10 Sie 2022 07:48 

Rejestracja: 31 Sty 2019
Posty: 16
Marco Manno napisał(a):
Image

Tyle :)

Tak przy sprawdzaniu paszportów pytają czy się ma wtedy powiedziałem że chcę kupić i mnie przekierowali :)


Wybieram się po raz pierwszy na Białoruś i na dodatek swoim autem i mam parę pytań:

Czy mógłbyś przybliżyć bardziej szczegółowo jak wygląda proces zakupu OC na granicy? Trochę się obawiam, że jak trafię na zły dzień pogranicznika to mnie nie wpuszcza ;) Czy o zieloną kartę ktoś pytał?

I jeszcze jedno pytanie: Czy tzw. deklaracja celna na samochód w 2 egzemplarzach jest nadal potrzebna i sprawdzana?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#304 PostWysłany: 10 Sie 2022 13:35 

Rejestracja: 03 Mar 2011
Posty: 429
niebieski
Deklaracja celna w dwóch egzemplarzach jest obowiązkowa. Mnie o zieloną kartę zapytano, więc ją pokazałem.
Góra
 Profil Relacje PM off
mhlstck uważa post za pomocny.
 
      
#305 PostWysłany: 28 Sie 2022 19:50 

Rejestracja: 28 Sie 2022
Posty: 2
Cześć

Chciałbym pojechać teraz we wrześniu. Czy ktoś może powiedzieć gdzie najlepiej kupić rubla białoruskiego? Albo raczej gdzie w ogóle kupić, ponieważ dostepność jest słaba?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#306 PostWysłany: 28 Sie 2022 19:56 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22437
Na kantorach w BY.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#307 PostWysłany: 28 Sie 2022 20:00 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 367
niebieski
Dokładnie. Weź euro lub dolary, na miejscu nie będziesz miał żadnych problemów z wymianą. W Polsce, nawet jeśli gdzieś znajdziesz ruble, to zapewne po niezbyt korzystnym kursie
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#308 PostWysłany: 02 Wrz 2022 21:20 

Rejestracja: 28 Sie 2022
Posty: 2
Dzięki,

A powiedzcie mi jeszcze proszę gdzie najlepiej wymienić w kantorach, za granicą czy gdzieś głębiej w kraju? Chodzi mi raz o możliwie korzystny kurs, a z drugiej strony nie chciałbym jechać do Mińska bez kasy. Wiadomo różnie może być o drodze (kapeć, tankowanie).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#309 PostWysłany: 02 Wrz 2022 22:37 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 144
mhlstck napisał(a):
Marco Manno napisał(a):
Image

Tyle :)

Tak przy sprawdzaniu paszportów pytają czy się ma wtedy powiedziałem że chcę kupić i mnie przekierowali :)


Wybieram się po raz pierwszy na Białoruś i na dodatek swoim autem i mam parę pytań:

Czy mógłbyś przybliżyć bardziej szczegółowo jak wygląda proces zakupu OC na granicy? Trochę się obawiam, że jak trafię na zły dzień pogranicznika to mnie nie wpuszcza ;) Czy o zieloną kartę ktoś pytał?

I jeszcze jedno pytanie: Czy tzw. deklaracja celna na samochód w 2 egzemplarzach jest nadal potrzebna i sprawdzana?

@mhlstck Wjeżdżałem na Białoruś w Terespolu jakieś 2 tygodnie temu, nie mam zielonej karty. Nie ma z tym problemu, pogranicznik wzywa Panią która się tym zajmuje, trzeba z nią przejść 200 metrów i wykupić ubezpieczenie graniczne. Cena 17€ na 15 dni. Wszystko bez problemu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#310 PostWysłany: 03 Wrz 2022 17:18 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
@Proxymity Wymianą zajmują się różne banki (kantory to tylko punkty wymiany) i kurs różni się nieznacznie, bo bazuje na kursie urzędowym. Więc jakichś dużych odstępstw nie powinno być. Udaj się do takiego co jest kolejka ;) na pewno mają dobry skoro lokalsi stoją.
@grzesiek090 Zobacz czy nie taniej będzie po naszej stronie. To ostatni punkt zakupu i mogą zwyczajnie zawyżać ceny, bo nie masz wyboru. Brak ubezpieczenia przy kontroli skutkuje sporą dopłatą, więc lepiej kalkulować przed wyjazdem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#311 PostWysłany: 04 Wrz 2022 03:14 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 144
e-prezes napisał(a):
@Proxymity Wymianą zajmują się różne banki (kantory to tylko punkty wymiany) i kurs różni się nieznacznie, bo bazuje na kursie urzędowym. Więc jakichś dużych odstępstw nie powinno być. Udaj się do takiego co jest kolejka ;) na pewno mają dobry skoro lokalsi stoją.
@grzesiek090 Zobacz czy nie taniej będzie po naszej stronie. To ostatni punkt zakupu i mogą zwyczajnie zawyżać ceny, bo nie masz wyboru. Brak ubezpieczenia przy kontroli skutkuje sporą dopłatą, więc lepiej kalkulować przed wyjazdem.


@e-prezes Próbowałem kupić ubezpieczenie w Polsce- niemożliwe do ogarnięcia. Oficjalne źródła mówią o 17 € na 15 dni jeśli chodzi o Białoruś, wiec myśle, ze się nie przepłaca płacąc właśnie taka kwotę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#312 PostWysłany: 06 Paź 2022 15:36 

Rejestracja: 06 Paź 2022
Posty: 1
Witam, czy nadal są kolejki przy powrocie do PL?
Ostatnio stałem 19h na granicy w Bobrownikach autem osobowym
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#313 PostWysłany: 06 Paź 2022 21:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1701
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
Autokary mają pierwszeństwo przed autami.
Na powrocie przez granicę autokarem zajęło mi 3,5h.
Z Polski do Brześcia 2h.
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pietia lubi ten post.
 
      
#314 PostWysłany: 09 Paź 2022 08:08 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 367
niebieski
Jestem właśnie w Mińsku. Wjazd wczoraj wieczorem autobusem rejsowym zajął w sumie 6 godzin na obu granicach, po części jednak dlatego, że kilkoro pasażerów załatwiało TaxFree, a kilkoro innych trzeba było wysadzić z autobusu ze względu na przekroczenie długości pobytu w Schengen
Natomiast kolejka osobówek na wyjazd z PL sięgała 1,5 kilometra, na powrót była wyraźnie mniejsza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#315 PostWysłany: 21 Gru 2022 21:13 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 367
niebieski
"Bezwiz" dla obywateli Polski, Litwy i Łotwy będzie przedłużony na rok 2023
https://people.onliner.by/2022/12/21/be ... a-2023-god
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#316 PostWysłany: 22 Gru 2022 12:17 

Rejestracja: 24 Lip 2019
Posty: 35
Czy wie ktoś, czy można bezwizowo wjechać na Białoruś z Litwy i wyjechać w PL? Znalazłem sprzeczne informacje w internecie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#317 PostWysłany: 22 Gru 2022 12:58 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 367
niebieski
Nie, wjazd i wyjazd musi być przez granicę polsko-białoruską
Od strony Litwy można ewentualnie wjechać z przepustką do strefy bezwizowej na Grodzieńszczyźnie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#318 PostWysłany: 09 Lut 2023 13:40 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22437
Ruch na przejściu granicznym w Bobrownikach zostanie zawieszony od jutra. Decyzja szefa MSW Mariusza Kamińskiego związana jest z "ważnym interesem bezpieczeństwa państwa"
Szczegóły:🔗https://belsat.eu/pl/?p=2449012
Góra
 Profil Relacje PM off
Martinuss lubi ten post.
 
      
#319 PostWysłany: 09 Lut 2023 13:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1701
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
@Zeus

Czyli tak naprawdę teraz zostaje jeszcze przejście Terespol-Brześć…ciekawe czy też zostanie zamknięte za X czasu w celach „bezpieczeństwa”.
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#320 PostWysłany: 09 Lut 2023 16:55 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 367
niebieski
Tylko że dojazd np. z Białegostoku do Grodna (a w Białymstoku pracuje bądź studiuje wielu mieszkańców Grodna) przez Terespol to jednak spore nadkładanie drogi. Już chyba przez Litwę może być szybciej, tym bardziej że kolejki tam mniejsze
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 356 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group