Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Jak wyrobić wizę na Białorus.

Na początek, jakie są min. wymagania do wyrobienia tej wizy:

Ambasada Białorusi napisał(a):
Paszport powinien zawierać podpis i być ważny co najmniej 3 miesiące po ukończeniu okresu ważności wizy oraz koniecznie zawierać czyste strony (co najmniej są 2);


Gdzie można ją wyrobić:

Oczywiście, przez różne biura podróży, ale można także pójść prosto do konsulatu/ambasady i wyrobić ją. Nie trzeba się zarejestrować, jak do Rosyjskiej, wystarczy się pojawić w określonej godzinie pracy ambasady/konsulatu. Zwykłym upoważnieniem, można wyrobić i odebrać wizy naszych kompanom podróży.

Adresy Ambasad i Konsulat w Polsce
[+] Pokaż
Ambasada
ul. Wiertnicza 58, 02-952 Warszawa
Czynna: Od poniedziałku do piątku
Godziny przyjęć: 9:00 — 12:00 — przyjmowanie wniosków wizowych, 15:00 — 16:00 — odbior paszportów
tel: +48 (22) 742-0710
email: poland.consul[at]mfa.gov.by


Konsulaty
Białystok
ul. Elektryczna 9, 15-080
Czynna: Od poniedziałku do piątku
Godziny przyjęć: 9:00 — 11:45 — przyjmowanie wniosków wizowych, 15:00 — 16:00 — odbior paszportów
tel: +48 (85) 664-9946
email: poland.bialystok[at]mfa.gov.by


Gdańsk Oliwa
ul. Noakowskiego 9, 80-313
Czynna: Od poniedziałku do piątku
Godziny przyjęć: 9:00 — 12:00 — przyjmowanie wniosków wizowych, 14:30 — 15:30 — odbior paszportów
tel: +48 (58) 341-0026
email: poland.gdansk[at]mfa.gov.by


Biała Podlaska
ul. Sitnicka 77, 21-500
Czynna: Od poniedziałku do piątku
Godziny przyjęć: 9:00 — 12:00 — przyjmowanie wniosków wizowych, 13:30 — 15:30 — odbior paszportów
tel: +48 (83) 342-1814
email: poland.bialapodlaska[at]mfa.gov.by


Godziny pracy warto sprawdzać także tu: http://poland.mfa.gov.by/pl/kunsulaty/


Następne pytanie, która wiza nam będzie potrzebna?

Cennik

[+] Pokaż
Załącznik:
Bialorus.JPG


(Jest błąd przy wizie grupowej tranzytowej, cena to 8 EUR i 33 EUR za osobę)


Jak widać, wybór dość spory, a ceny nie powalają, jak np. z tymi do wizy Rosyjskiej.

Rodzaje wizy/wymagane dokumenty

Wiza tranzytowa

Jak sama nazwa świadczy, to wiza, żebyśmy mogli przejechać Białoruś. Wymagane dokumenty: Wiza do kraju docelowego (np. Rosja) albo bilet do kraju docelowego (lotniczy, kolejowy) albo do granicy (najtańszy bilet kolejowy do Brześcia albo Grodna np.) Wiza wydawana jest na 48 godzin (od 24:00 do 23:59)

Uwaga Osoby które lecą Belavią do Moskwy z przesiadką w Mińsku, potrzebuję wizę tranzytową do tego kraju.

Wiza krótkoterminowa

Tutaj są 2 opcje. Wiza turystyczna i prywatna.

Wiza turystyczna, nie jest tak łatwa do wyrobienia, jak się wydaje. Trzeba dostać zaproszenie od biura podróży w Białorusi, które współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś.

Najlepiej jest starać się o wizę prywatną. Nie trzeba tutaj mieć dużo do wyrobienia jej. Wystarczy jedynie adres osoby w Białorusi (były przypadki, ze ludzie wybierali byle jaki adres na gogle maps, i wypisywali byle jakie imię i nazwisko) a czasami pracownik ambasady/konsulatu poprosi o ksero paszportu osoby zapraszającej. Większość z nas ma jakiegoś kolegę/koleżankę, który z chęcią pomoże z adresem albo z ksero. A jak nie, polecam airbnb lub couchsurfing. Tam beż problemu dostaniemy wszystkie dane :)

Wiza wydawana jest na 30 dni. Jak ktoś chce do 3 miesięcy to już wymagany jest zaproszenie z OVIRu.

Ubezpieczenie Zdrowotne

[+] Pokaż
Ambasada Białorusi napisał(a):
Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców.

Cudzoziemcy, którzy czasowo przebywają albo czasowo mieszkają na terytorium Republiki Białoruś, muszą posiadać ważną umową obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, zawartą z kompanią “Belgosstrakh” lub «Beleximgarant», czy umową ubezpieczenia zdrowotnego, zawartą z dowolną ubezpieczeniową firmą zagraniczną.

Umowa ubezpieczenia zdrowotnego, która została zawarta z ubezpieczeniową firmą zagraniczną, musi:

- zawierać nazwę ubezpieczeniowej firmy zagranicznej, adres siedziby, numery telefonów ubezpieczeniowej firmy zagranicznej lub assistance międzynarodowego, również imię i nazwisko, imię ojca (jeżeli ono jest) cudzoziemca;

- być ważna na terytorium Republiki Białoruś;

- być ważna przez cały okres pobytu tymczasowego albo czasowego zamieszkania na terytorium Republiki Białoruś, w tym pokrywać wszystkie zaplanowane dni pobytu w okresie ważności wizy;

- mieć określoną sumę ubezpieczenia w wysokości nie mniej niż 10 000 euro.

A tutaj parę firm, które honoruje Białoruś

http://www.axa.pl/
http://www.reso.com.pl/
http://www.tueuropa.pl/
http://www.signal-iduna.pl

Koszt ubezpieczenia na 1 dzień to około 0.5 euro. Można ubezpieczenie kupić przez neta, albo pójść do oddziału (każda z tych firm ma odział obok konsulatów) i wyrobić na miejscu.

Mamy już wszystkie dokumenty? No to zaczynamy!

Uwaga Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy należy składać Z ZASADY nie wcześniej niż 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą.

Trzeba wypełnić wniosek: http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_is ... s/wniosek/
Wydrukować, i podpisać niebieskim długopisem

Zdjęcie: wymiary 35 x 45 mm

Ubezpieczenie

Wpłata: Płatność dokonuje się w oddziale banku w dniu złożenia wniosku wizowego

Uwaga Przy odbiorze wizy obowiązkowo trzeba pokazać potwierdzenie opłaty!

Uwaga Wydział Konsularny nie przyjmuje dokumentów nadesłanych do Konsulatu faksem, pocztą lub pocztą elektroniczną.


Po rozmowie w panią/panem w konsulacie, zostaniemy proszeni do odebrania paszportu z wizą po 2 albo 5 dniach po złożenia wniosku.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 356 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#261 PostWysłany: 01 Lip 2022 19:31 

Rejestracja: 07 Lut 2014
Posty: 795
niebieski
-- 01 Lip 2022 18:15 --

pietia napisał(a):
ciachu25 napisał(a):
Pytanie inne, skoro jest umowa między RU i BEL o wzajemnym poszanowaniu wiz, czy jadąc do BEL można też zrobić pętle po RU - robiłem tak w 2019 i było OK. Na wyjeździe ze Smoleńska zgłosiliśmy się po pieczątki RU, to tylko nam machnęli ręką, mówiąc, że dostaniemy na wyjeździe z BEL. I tak było.

Pzdr, Art.

Ta umowa weszła już w życie? Białoruś proces ratyfikacji zakończyła już dawno, ale Rosja dość długo się z tym grzebała, czyżby ostatnio przyspieszyli?
W 2019 to zapewne wjechałeś z biletem na Igrzyska Europejskie, być może dawał on też prawo wjazdu do Rosji, podobnie jak rosyjski Fan ID w 2018 i 2020 upoważniał do bezwizowego przejazdu przez Białoruś


Chyba od 2020 już to śmiga, choć Unia Celna była już wcześniej. Formalnie żadnej kontroli nie było, bo nie ma tam granicy. Tak, byłem z biletem igrzysk na trasie: Litwa - Łotwa- Estonia - Finlandia - Rosja - Białoruś.

-- 01 Lip 2022 18:31 --

Tomo14 napisał(a):
@pabien
@ghostwriter

Nie wiem czy mogą liczyć na jakąś wielką turystykę.
Z ciekawości sprawdziłem Booking i widzę, że jest ban i nie ma żadnych ofert.


Mnóstwo ludzi jeździ do sanatoriów na tańsze zabiegi i wypas.

Zabytki, to nie tylko UNESCO, jest też kawał polskiej historii, dworki, zamki i pałace, wspaniałe monastyry dla turystów religijnych, spływy Kanałem Augustowskimi i bajeczne jeziora koło Bracławia, do tego letnie festiwale i żarcie bez chemii;).

Są lokalne strony typu booking, nie ma naprawdę kłopotu z noclegiem, na ulicy i na dworcach pomogą jakby co. Wille i dacze u lokali bez kłopotu już od 10 EUR czy jakieś tam 13-15 USD. Na dworach są nawet pokoje po 5 EUR.

Zawsze widzę polskie blachy latem, szczególnie w Mirze i Nieświeżu.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#262 PostWysłany: 01 Lip 2022 19:49 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Jeżdżę tam od kilku lat, ale w pandemii wiadomo...

Tak słyszałem, że jest full wypas, ale jakoś nie mogę w to uwierzyć ;) Tak czy inaczej sprwadziłbhm to w konsulacie, bo media czasem piszą rzeczy o których nikt nic nie wie.

Tych historycznych miejsc jest może sporo ale nie wszystkie dostępne z marszu. Bazując w Mińsku da się obskoczyć Nieśwież. Mir i Nowogrodek, ale trzeba sie mocno spinać. Autobusem.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#263 PostWysłany: 08 Lip 2022 15:51 

Rejestracja: 04 Mar 2021
Posty: 51
Czy ktoś orientuje się, jak w obecnej sytuacji wygląda kwestia bezpieczeństwa na miejscu (zwłaszcza okolice Mińska) i nastrojów Białorusinów wobec Polaków?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#264 PostWysłany: 08 Lip 2022 20:44 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 366
niebieski
Jestem w Mińsku prawie od tygodnia, po okolicach też trochę jeździłem, i nie uważam, żeby było mniej bezpiecznie niż w czasach "przedwojennych"
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#265 PostWysłany: 08 Lip 2022 21:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Od Białorusinów raczej nic nam nie grozi. Gorzej z mundurowymi. Poparcie społeczne dla reżimu jest raczej niskie.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
anianow uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#266 PostWysłany: 10 Lip 2022 17:14 

Rejestracja: 04 Mar 2021
Posty: 51
pietia napisał(a):
Jestem w Mińsku prawie od tygodnia, po okolicach też trochę jeździłem, i nie uważam, żeby było mniej bezpiecznie niż w czasach "przedwojennych"


Dziękuję za odpowiedź. Może Pan jeszcze podpowiedzieć, jeżeli zamierzamy przyjechać samochodem z Polski (do Mińska i okolic, a może i dalej), to jak wygląda kwestia bezpieczeństwa i ewentualnych kradzieży - czy samochód lepiej trzymać cały czas na strzeżonych parkingach np. w hotelu, czy można w ciągu dnia zaparkować bezpiecznie przy ulicy na czas zwiedzania?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#267 PostWysłany: 10 Lip 2022 19:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Tu chyba napisz czym jedziecie, bo jak starym Peugotem to pewnie bez roznicy, ale jak nowym Porschem to i w Polsce niebezpiecznie trzymac na ulicy :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#268 PostWysłany: 10 Lip 2022 20:33 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 366
niebieski
anianow napisał(a):
pietia napisał(a):
Jestem w Mińsku prawie od tygodnia, po okolicach też trochę jeździłem, i nie uważam, żeby było mniej bezpiecznie niż w czasach "przedwojennych"


Dziękuję za odpowiedź. Może Pan jeszcze podpowiedzieć, jeżeli zamierzamy przyjechać samochodem z Polski (do Mińska i okolic, a może i dalej), to jak wygląda kwestia bezpieczeństwa i ewentualnych kradzieży - czy samochód lepiej trzymać cały czas na strzeżonych parkingach np. w hotelu, czy można w ciągu dnia zaparkować bezpiecznie przy ulicy na czas zwiedzania?

Ja akurat nie jeżdżę samochodem, ale jeśli planujecie spanie w hotelach, to z reguły mają one jakiś parking dla gości. A jeśli podczas zwiedzania zaparkujecie wóz w centrum miasta, to raczej nic się nie stanie. Chociaż oczywiście cennych rzeczy lepiej na wierzchu nie trzymać.
Pamiętajcie też, że Białoruś i Rosja nie są już objęte zieloną kartą, więc ubezpieczenie będziecie prawdopodobnie musieli dokupić na granicy
Góra
 Profil Relacje PM off
anianow uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#269 PostWysłany: 13 Lip 2022 09:43 

Rejestracja: 13 Lip 2022
Posty: 2
Witam, czy ma ktoś jeszcze jakieś informacje odnośnie do bezpieczeństwa Polaków na Białorusi i zachowania władz? Czytając o Mińsku zastanawia mnie, czy sytuacja może się różnić w Witebsku oraz czy Polacy są tak samo traktowani jak inni obcokrajowcy. Mam obawy, bo sytuacja jest dynamiczna i u nas ogólnie przestrzegają, a mój wyjazd powinien być w celach wypoczynkowych, więc przyjmę każdą radę :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#270 PostWysłany: 13 Lip 2022 10:16 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22334
Jak masz się przejmować bezpieczeństwem, to lepiej tam nie jedz, dla swojego spokoju.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#271 PostWysłany: 13 Lip 2022 10:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Też mnie kusi ta Białoruś bez wiz, ale Łukaszenka jest nieobliczalny.
Może w połowie twojego pobytu wydać dekret, który np. zrujnuje cały wyjazd.
Z drugiej strony tak naprawdę to tylko krzykacz, a przecież tak naprawdę ruch cały czas się tam odbywa, tylko poprzednio był z wizami.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#272 PostWysłany: 13 Lip 2022 10:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4548
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Sorry za OT, ale nazywanie Łukaszenki "tylko krzykaczem" jest delikatnie mówiąc żałosne. Powiedz to tysiącom pałowanych i więzionych ludzi. A także rodzinom tych, którzy zginęli/zaginęli.

Powiedz to mieszkańcom Buczy i Irpina - to do ataku na te miasta Łukaszenka udostępnił rosyjskim wojskom swój kraj
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#273 PostWysłany: 13 Lip 2022 11:05 

Rejestracja: 13 Lip 2022
Posty: 2
To nie jest tak, że wybiorę inny kraj, bo to ma być wyjazd z przyjaciółmi do ich rodziny. Niechętnie zrezygnuję z niego przez swoje obawy a nie potwierdzone informacje, dlatego pytam.

@pietia może ty masz więcej info?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#274 PostWysłany: 13 Lip 2022 11:50 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Zeus napisał(a):
Jak masz się przejmować bezpieczeństwem, to lepiej tam nie jedz, dla swojego spokoju.


Jednych ten aspekt podnieca i kieruje w "trudne" rejony, a innych przeraża całkiem słusznie. Dla mnie był to kraj bezpieczny do czasu kryzysu migracyjnego i embarga. Podrażniony "dziki zwież" jest nieprzewidywalny. Z drugiej strony uruchomiony ruch od kwietnia daje sądzić, że Polacy jadą tam i ruch na granicy wcale nie sugeruje, że kogoś coś przeraża.
Jeśli mam komuś coś doradzić to unikać standardowo miejsc niebezpiecznych i unikać kontaktu z władzami na ile to możliwe.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#275 PostWysłany: 13 Lip 2022 11:53 

Rejestracja: 11 Wrz 2021
Posty: 84
Paprika888 generalnie jest bezpiecznie, Białoruś moim zdaniem jest jednym z najbardziej bezpiecznych krajów. Jeśli chodzi o stosunek do Polaków to tak samo jak przy rozmowach z Rosjanami należy zachować odpowiedni poziom wyczucia i wrażliwości i wszystko będzie ok.
Góra
 Profil Relacje PM off
pietia lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#276 PostWysłany: 13 Lip 2022 19:36 

Rejestracja: 31 Maj 2016
Posty: 366
niebieski
paprika888 napisał(a):
To nie jest tak, że wybiorę inny kraj, bo to ma być wyjazd z przyjaciółmi do ich rodziny. Niechętnie zrezygnuję z niego przez swoje obawy a nie potwierdzone informacje, dlatego pytam.

@pietia może ty masz więcej info?

Właśnie wróciłem z 10-dniowego pobytu w Mińsku, nie czułem się mniej bezpiecznie niż podczas poprzednich pobytów. Więc jeśli zachowasz zdrowy rozsądek, nie będziesz się tam wikłał w jakieś polityczne spory, to możesz spokojnie jechać, tym bardziej jeśli to ma być wyjazd rodzinny a nie turystyczny.
Rzecz jasna, pewne niedogodności są, przede wszystkim trzeba wziąć sporo gotówki (EUR lub USD), bo europejskie karty płatnicze niekoniecznie będą działać. A przy wypłatach z bankomatu, nawet jeśli uda się zrealizować transakcję, to prowizja może sięgnąć 20%.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#277 PostWysłany: 13 Lip 2022 20:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2015
Posty: 2212
Loty: 219
Kilometry: 409 257
niebieski
Wlasnie wróciłem z weekendowego wypadu, wszędzie płaciłem revolutem, tak więc nie słuchajcie Pana z góry
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#278 PostWysłany: 14 Lip 2022 15:09 

Rejestracja: 04 Mar 2021
Posty: 51
@Marco Manno

Jechał Pan może samochodem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#279 PostWysłany: 14 Lip 2022 16:18 

Rejestracja: 05 Lut 2017
Posty: 141
Loty: 260
Kilometry: 606 093
Co do jazdy samochodem, to należy pamiętać, że poza koniecznością wykupienia OC (bo zielona karta nie działa), Rosja i Białoruś (a także Ukraina i Mołdawia) jest w większości przypadków wyłączona z ubezpieczeń od kradzieży samochodu, a co więcej w większości towarzystw ciężko, o ile się w ogóle da, to ubezpieczenie wykupić.
Góra
 Profil Relacje PM off
anianow uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Białoruś - wiza
#280 PostWysłany: 14 Lip 2022 16:38 

Rejestracja: 04 Mar 2021
Posty: 51
Ciekawe, ile takie OC teraz kosztuje? Rozumiem, że wykupuje się je na granicy?

Ciekawe, że na stronie MSZ jest informacja, że Białoruś wymaga nadal posiadania zielonej karty, natomiast obecnie ona nie działa.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 356 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group