Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Kosztorys wycieczki

Rozdziały

1 Rozdział: Przygotowania
2 Rozdział: Dzień 1, lot do Kolumbii i Bogota
3 Rozdział: Dzień 2, Bogota
4 Rozdział: Dzień 3, Bogota i Monserrate
5 Rozdział: Dzień 4, Cartagena de Indias
6 Rozdział: Dzień 5, Cartagena de Indias
7 Rozdział: Dzień 6, Playa Blanca i Cartagena
8 Rozdział: Dzień 7, Medellín
9 Rozdział: Dzień 8, Salento
10 Rozdział: Dzień 9, Valle de Cocora
11 Rozdział: Dzień 10, Cali
12 Rozdział: Dzień 11, Cali
13 Rozdział: Dzień 12, Amsterdam
14 Rozdział: Pros and Cons tego wyjazdu (czyli plusy i minusy)


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 63 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Lis 2015 13:13 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22324
Kolumbia

Kraj który przez wiele lat (nawet do dziś) kojarzony był z tym:

Image

Image

Image

Image

No i ostatnio z serialem Narcos.

Image

Ale czy tak jest? Czy dalej tam jest niebezpiecznie? Wszystko zostanie opisane w relacji.

To może zaczniemy od tego czemu Kolumbia? Normalni ludzie, jak zwiedzają Amerykę Południową, wybierają kraje typu Peru, Chile, Brazylię albo Argentynę. Mało kto wybiera Kolumbie jako pierwsze doświadczenie w tym regionie.

Styczeń 2015

Wszystko się jednak zaczęło w styczniu tego roku. Nie było mnie na zajęciach o Ameryce Łacińskiej na studiach (byłem wtedy w Barcelonie) i prowadząca rozdawała kraje w Ameryce Południowej do przygotowania trasy wycieczkowej. No i zostały na koniec wszystkie niepopularne kraje do wyboru, takie jak: Wenezuela, Kolumbia, Paragwaj i Gujana. No cóż biorę Kolumbie, trochę o Escobarze trochę o kawie i coś z tego będzie.
Tak mnie zafascynowała ta praca a tak samo Kolumbia, ze automatycznie dałem ją wysoko w mojej liście krajów do zwiedzania

Marzec 2015

KLM robi specjalną ofertę na loty z Warszawy do Kolumbii, przez Amsterdam za 2000 złotych.
http://www.fly4free.pl/kolumbia-bogota- ... -2027-pln/
Bawiąc się w zagranicznym OTA i datami, da się znaleźć za 1500 zł. Jak za taki lot i z Warszawy, uważam to za bardzo dobrą cenę, i do tego moim ulubionym samolotem 744 (potem zmienili go na 772 :( ) no i 11 dni w kraju Kawy!

Kwiecień 2015

Szukanie przewodnika. Tak, jest ciężko. Wszystkie słynne (Lonely Planet i Bradt) są strasznie drogie (od 25 euro wzwyż) albo plagiatem (słynna afera Lonely Planet). Rough Guides mają małą część w ich przewodniku: The Rough Guide to South America, ale można kupić za parę $ przez ich stronę. No i pierwsza moja gafa. 11 dni, to zdecydowanie o 10 dni za krótko! Kraj jest ogromny i atrakcji też ma sporo.

Załącznik:
colombia 1.jpg
colombia 1.jpg [ 44.1 KiB | Obejrzany 15381 razy ]


No cóż dobrze ze bilety lotnicze nie są tam tak drogie (za 70 złotych można polecieć Viva Colombia z Bogoty do Cartageny albo za 90 Avianca) tak samo jak autobusy.
Pierwszy plan wycieczki:
Bogota, Santa Marta, Park Tayrona, Cartagena, Medellin, Salento, Cali

Załącznik:
colombia 3.jpg
colombia 3.jpg [ 65.8 KiB | Obejrzany 15381 razy ]


Październik 2015

Wreszcie, po obronie! Mogę powolutku się spakować i przygotowywać się do podróży.

Załącznik:
colombia 2.jpg
colombia 2.jpg [ 66.28 KiB | Obejrzany 15381 razy ]


Plecak prawie spakowany i 7 dni przed wylotem dowiaduję się, ze Park Tayrona będzie nieczynny w listopadzie! No szlag trafił! i co będę robić 2 dni w Santa Marta? Szybkie zmiany planów i dodajemy po jeden dzień w Bogocie i Cartagenie, i dokupuję bilet lotniczy Avianca z BOG do CTG, za 150 zeta, tydzień przed wylotem (i do tego lot Dreamlinerem!)

Załącznik:
colombia 4.jpg
colombia 4.jpg [ 75.06 KiB | Obejrzany 15381 razy ]


30/października 2015

Moje urodziny, ja w pracy -
i liczę ostatnie minuty, żeby się szybko wyrwać i pojechać kolejką do Balic!
Potem lot krajowy do WAW i nocleg na kanapie ING (oj, najlepsza miejscówka!)
a rano prysznic i szybki check in do AMS i potem BOG!
Góra
 Profil Relacje PM off
16 ludzi lubi ten post.
 
      
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 16 Lis 2015 14:03 

Kolumbia kojarzy mi się przede wszystkim z tą panią

Góra
 PM off  
      
#3 PostWysłany: 16 Lis 2015 14:07 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22324
Dla mnie zawsze była skojarzona:

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 16 Lis 2015 14:29 

Moje skojarzenie zdecydowanie ładniejsze.
Góra
 PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 16 Lis 2015 14:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 4146
Loty: 1
Kilometry: 282
platynowy
Nocka na Okęciu - mniam :)
Da sie przeżyć z godnością.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 19 Lis 2015 21:21 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22324
31/10/2015
Lotnisko im. Frederika Chopina w Warszawie


Sprawdzam budzik. 5 rano! O zesz! Za godzinę i 15 minut mam wylot do Amsterdamu, i zapomniałem się odprawić. No to szybko do okienka żeby zrobić check-in. Kolejka jak diabli, ale stanowiska self check in puste. Szybko skanuję paszport, i ciup, bilet już gotowy do odbioru :D Miejsca w samolocie dawno temu zaklepane. Do AMS 19F i do BOG 22K.

Szybka kontrola i znów znajduję się w terminalu, i pod gate do Amsterdamu. Kolejka jest, ale mniejsza niż ta w check inie, no cóż może poszli na schabowego z buraczkami, tak jak Kayah. Ale za to boarding szybki i sprawny

Samolot pełny (większość to tylko na szybką przesiadkę w AMS i dalej w świat).

Co do service w KLM. No cóż, uwielbiam tą linię. Na tak krótką trasę, dostaliśmy świeżą kanapkę z serem edam i majonezem (fajny jest opis na pudełku, skąd pochodzą składniki i z jakiej farmy/piekarni), 2 razy kawę i wafle holenderskie.

Image

Lot spokojny, fajny pilot i personel pokładowy, i przylot do AMS, 10 minut przed zaplanowanym czasie. Idealnie!!

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 33.14 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Teraz to trzeba jakoś zabić te 4 godziny w Schipholu. Nić trudnego. Dla mnie to jeden (nie bez Kozery, NAJLEPSZE) lotnisko na którym byłem. Mogę o nim napisać 2-3 strony jakie jest mega. Jako plane spotter i fan lotnictwa, to lotnisko jest przystosowane dla mnie. Sklep z modelami samolotów (można kupić modele KLM za 11 euro!) ale najlepsze to taras widokowy.

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 70.23 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 45.93 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Byłem w szoku jak widziałem kolejkę rodzin, którzy chcieli wejść na taras! Wszyscy z torbą plastikową torbą Albert Heijn pełną kanapek, sałatek siedzieli na ławeczkach i oglądali taxing, starty, lądowania samolotów od małych ERJ aż do A380, B747 :D, i to wszystko beż szyby na świeżym powietrzu :D

Image
Kolejka do tarasu

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 41.15 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 56.77 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 49.37 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 45.6 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Na tarasie znajduje się także Fokker 100, którego możemy zwiedzić od środka i zobaczyć jak wygląda z bliska cockpit, no i poczytać/pooglądać o historii KLM. Można także posłuchać rozmów z wieży lotniskowej!

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 46.25 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 46.37 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


2:30 godziny, przed wylotem do BOG. Wracam znów przez security (uwaga, znajdują się tu Full Body Scanners) ale idzie sprawnie i szybko. Kontrola graniczna, też bez problemów, koleś się śmiał ze lecę odpalić nowy bussines Narcos.
Po 30 minutach byłem już na terminalu i szedłem do saloniku Aspire 41. Szybkie drugie śniadanie, kawa, piwko i widok na taxi.

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 56.69 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


12:00, 55 minut przed wylotem a już taka kolejka!

Image

Pod koniec dowiedziałem się dlaczego. Była druga kontrola paszportowa i pieś sprawdzał czy nie mamy żadnych ładunków wybuchowych.

Samolot pełny (pojedyncze miejsca tylko wolne), ale wylot był o czasie.

Service tak samo, na wysokim poziomie:

Przystawka: piwo + orzeski i ładna pocztówka

Image

1 Danie: pulpety z pure ziemniaczanym + marchewką, sałatka ala mizeria, ciastko ala tiramisu, goude z krakersami. Do tego czerwone wytrawne wino z RPA J

Image

Image

I fajny opis na opakowaniu

Image

IFE KLM, nie należał do najlepszych, jakoś mało filmów do wyboru (ale za to ogromny wybór filmów Bollywood…) ale mapka podróży działała sprawnie.

Image

Ogromny plus ze personel co chwilę przychodził z wodą, sokami, alkoholem albo przekąskami.

Image

Gdzieś nad Wenezuelą podali kolację, w której była zapiekanka, sałatkę z pomidorami i mozzarellą i ciastko z biszkoptem. Do tego także czerwone wino ;D

Image

Przed wylotem rozdali nam deklaracje celną, którą nikt się interesował potem na lotnisku w BOG.

Przylot o czasie, kontrola paszportowa szybka i sprawna (oczywiście cała rozmowa po hiszpańsku, dla nich to szok, ze ktoś nie umie hiszpańskiego, dlatego polecam przed wylotem tam, zrobić chociaż A1 z hiszpańskiego i kupić rozmówki ang – hiszpańskie, ja miałem ten: http://www.roughguides.com/shop/rough-g ... n-spanish/), pieczątka i:

Bienvenidos a Colombia!

Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 41.35 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Godzina 19, i trzeba jakoś dojechać do hostelu, w Candelarii, w starym mieście. Sporo opcji: lotnisko-bogota-el-dorado-miasto,688,83070 no i zastałem nad Transmilenio. Jak ktoś nie ma karty, to no problemo. Przed wejściem do autobusem znajduje się starsza osoba, co pożyczy jego kartę, za dopłatę 200 COP (30 groszy) i można jechać!

Z lotniska aż do przystanku Museo del Oro, zajęło mi 45 minut, z 2 przesiadkami, no i 15 minut szukania mojego hostelu (nie mogłem ogarnąć jak idzie numeracja ulic).

Hostelik, fajny (Swiss Hostal Martinik), niedaleko Plaza Bolivar do tego ze śniadaniem i fajnym hamakiem w salonie :D

Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 72.93 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Była już prawie 21, to musiałem coś kupić do zjedzenia. Szybki spacer po Plazy (liczne koncerty i ludzie przebrany, jako wigilia Día de Muertos, Dzień Zmarłych) i szukanie fondas. Fondas, to nić innego niż stoiska z ulicznym jedzeniem.

Załącznik:
13.jpg
13.jpg [ 104.24 KiB | Obejrzany 14893 razy ]


Za 2000 COP, udało mi się kupić 3 małe empanadas (pierożek smażony w oleju) z mięsem i zimne piwko Colombia Cluba za 1700 COP.
Szybka kolacja, prysznic i do spania :D
Góra
 Profil Relacje PM off
15 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 19 Lis 2015 22:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 609
Kilometry: 970 938
srebrny
Zeus, te psy nie szukały czasem narkotyków? :idea:
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 19 Lis 2015 23:08 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
kto by jechał z drewnem do lasu :) Takie akcje to masowo w drugą stronę.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 19 Lis 2015 23:25 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22324
@sko1czek Nie, trotyl ;)

Jak wracałem to miałem USG brzucha w Kolumbii ^^
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 19 Lis 2015 23:26 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1733
srebrny
Rutynowo czy wzięli cię za Narcosa?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 19 Lis 2015 23:29 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22324
Rutynowo. Jako ze Cali nie ma full body scaners jak Bogota, to tylko USG
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 19 Lis 2015 23:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Wrz 2012
Posty: 1512
Loty: 609
Kilometry: 970 938
srebrny
Pewnie z powodu zaparcia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 19 Lis 2015 23:35 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1851
niebieski
@Zeus - nie udawaj Greka, tylko pisz dalej!
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 19 Lis 2015 23:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 2866
Loty: 119
Kilometry: 174 534
srebrny
ciekawie, dynamicznie, super się czyta!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 20 Lis 2015 00:03 

@Zeus, bardzo fajna i ciekawa relacja. Kontynuuj :)
Góra
 PM off  
      
#16 PostWysłany: 20 Lis 2015 00:05 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22324
Na razie się wziąłem do robienia teledysku z tego wjazdu :) Zobaczymy jak pójdzie :) Sobotę następny rozdział :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 20 Lis 2015 00:37 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Czy niebieskie koszulki są tylko dla adminów?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 20 Lis 2015 00:46 
Moderator forum

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1689
@Sudoku, ta koszulka oficjalnie jest koloru szary melanż :D
_________________
Tu był link do flightradar
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 20 Lis 2015 00:52 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
W moim wieku takie niuanse są już niedostrzegalne. :cry:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 20 Lis 2015 00:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lut 2012
Posty: 5438
Loty: 153
Kilometry: 313 223
srebrny
Ta koszulka była biała - tylko Zeus wyprał w 60 stopniach z tą granatową koszulką :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 63 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group